Bobocei de sept-oct 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, bulinici !
Eu am fost libera azi, concediu din acela pentru gravidute, am fost la morfo de trim 2. Suntem bine, totul este in grafic, bebe in schimb nu a cooperat deloc, dnul doctor n-a obtinut nicio poza ca lumea cu fatzuca. Se tot ascundea de noi, isi ducea manutele la fatza, ne arata pumnul si fundul Eram toata buluc in monitor cu gandul ca poate poate ochesc ce are bb intre cracuti, dar parca aveam o plasa pe ochi, mai nimic n-am vazut azi, era cat p-aci sa ratez inclusiv o talpa a lui bb, noroc ca doc ne-a atentionat ca-i numara degetelele si mi-am dat seama la ce ma uit. Sotul era acolo, super vigilent ca nu cumva sa rasufle secretul sexului lui bebe, asa ca, am plecat asa cum am venit din punctul asta de vedere. Dar nu ma supar, sunt fericita ca totul e ok, indicii de rezistenta sunt toti in grafic, doc a zis ca pot trece la Femibion II (mai am si aspenterul la 2 zile). Luni o sa ma duc la consultatie pe masa (la noi sunt lunare) si doc a zis ca nu vrea sa ramana dator cu pozele si asa ca o sa ne puna iar la ecograf (gratis de data asta), ca sa imortalizam portretul lui beib.
De ingrasat, am pus 3 kg fata de decembrie, dar doc a scris +5 kg cand i-am zis ca de fapt am slabit la 52 kg in primul trimestru si acum am 57 kg. Bataile inimioarei la 20sapt 4zile au fost de 154 bpm (in caz ca cineva vrea sa faca statistici sau comparatii). De fapt, am sa scanez foile de la morfo si le pun in albumul boboceilor la picasa.

aa, am facut eu in lista de gravidute modificarile pe care le-ati solicitat, am crescut in numar, suntem 52 de viitoare mamici.

Va pup, sa aveti o saptamana frumoasa !!

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Mia la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Tzuki merci pt reteta, acum ma duc s-o aplic, pana acum faceam doar cu bicarbonat sau sare, dar separat. Mi-a dat dr si bioparox local in gat, deocamdata nu vad vreun efect, mai astept, n-as lua antibiotic dar am niste dureri si o stare nasoala tare, rezist si eu cum pot.

Azi ma supara iar burta, stau in pat si nu fac nik.

Voi luati nospa de 80 mg, una odata? Faza e ca eu am in casa capsule de 80 si nu le pot imparti, as putea lua una intreaga?

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Mirabela, da, eu am luat si nospa de 80 odata. Nu mi se pare prea mult, cel mai mult am luat 3x80mg/zi, la distanta de 8 ore. Dar uita-te pe ele, sunt semi-sectionate la mijloc, le poti rupe in parti egale. Sanatate tie si lui David, sa scape de pneumonie.

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Mia la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Buna dragutelor,

Eu azi am fost la serviciu si abia am asteptat sa ajung acasa si sa ma intind.

Eu pe 17 mai am morfologica. Abia astept sa o vad pe bebelina din nou.

Mirabelac, mie dr mi-a zis sa iau No Spa de 80 asa ca n-ar trebui sa fie vreo problema.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirabelac

Tzuki merci pt reteta, acum ma duc s-o aplic, pana acum faceam doar cu bicarbonat sau sare, dar separat. Mi-a dat dr si bioparox local in gat, deocamdata nu vad vreun efect, mai astept, n-as lua antibiotic dar am niste dureri si o stare nasoala tare, rezist si eu cum pot.

Azi ma supara iar burta, stau in pat si nu fac nik.

Voi luati nospa de 80 mg, una odata? Faza e ca eu am in casa capsule de 80 si nu le pot imparti, as putea lua una intreaga?

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 19



Eu iau NoSpa de 80, maxim 3/zi (sunt si zile cand nu iau niciuna). Mi
-am adus aminte ca am intrebat dr si mi-a spus ca nu e nici o problema daca dorm pe spate, cel putin nu in stadiul acesta al sarcinii.

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Buna seara!!! Bob felicitari pentru vestile bune si pune o vorba buna, o prajiturica pentru bebe sa stea la poza cum trebuie.
Eu am cam exagerat cu munca zilele astea si sunt sfarsita dar am terminat de mutat mobila si acum e camera pentru bebe gata sa fie igienizata si decorata. Cand am masurat patul sa vad daca intra in camera cealalta am sarit sau masurat cum nu trebuie tablia patului si e cam mare asa ca acum ne strecuram sa ne punem in pat, sotul sare direct la mine e mai greu. Prevad o alta mutare cat de curand.
Am si eu o intrebare pentru ce luati voi No-Spa? Eu am luat cand am avut probleme cu fierea si daca tin bine minte e pentru a relaxa musculatura, dar nu bag mana in foc. Iau doar Femibion2 si supliment de fier iar la inceputul sarcinii Duphaston.
Sanatate multa bolnaviorilor si sa treaca repede

20 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Nu am apucat sa citesc nimic din noul capitol, dar am vazut ca discutati despre decorat camera copilului si stiu ca mi-am notat eu doua site-uri care pot fi bune de luat in calcul. Vi le dau si voua, cu precizarea ca nu am incercat, ci doar mi s-au parut interesante: http://www.stickere-decorative.com/category/colante-de-perete-baie/ si http://www.startoshop.ro/camere-copii-c-708.html. Cautati in meniu ca sunt tot felul, pentru toate incaperile si pentru toate gusturile posibile. Poate gasiti ceva sa va placa . tuturor si petrecere frumoasa maine!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Am intrat si noi in 16 saptamani...bbic defapt a intrat de vineri dp spusele doctorului :D
Felicitari pt vestile bune Bob_Pixel si eu de-abia astept sa-l mai vedem pe bb pana la morfo mai am...
Daaap azi am fost activa foc am reusit sch si triat tsoale/...majoritatea :) si mi-a fost asa bine uitam ca sunt gravi si tre s-o iau mai lent:)
Maine facem gratarel cu familia pe terasa..d-abia astept:)...e si vreme frumoasa super pt gratarel si mancat afara!
Petrecere frumoasa fetelor maine si sanatate multa Mirabelac!

16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Morning, bulinici !
Multumim de felicitari!
Patric, da, data viitoare o sa-l momesc pe bebe cu ceva bun, ca ieri m-am suparat si l-am amenintat cu bataita.

Eu iau no-spa destul de des, in special cand simt ca sunt foarte obosista si ma "tine" burtica, daca am crampe sau cand mi se face burtica ghem. Iau de 40 mg atunci.
Am schimbat si noi Femibionul de la I la II. Si cred ca as lua si niste magneziu, ca am carcei din ce in ce mai des si stiu ca asta arata o carenta de Mg.

Azi vreau sa merg la plimbare in Cismigiu, sotul va face un gratarel, dar trebuie sa ajung si pe la piata ca sa iau niste fructe ca am ramas fara.

O zi frumoasa sa aveti !

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Mia la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Buna dimineata!!!

Ce noroc pe voi ca in tara e vreme frumoasa, are si sotul azi liber dar aici de 2 zile ploua si umitor e nitica racoare. Deci iese din meniu gratar sau iesire la plimbarica.

Nu am avut pana acum senzatie ca ma tine burta sau ca se face ghem. Eu sunt tare multimita de Femibion, am un par asa de stralucitor si arata cum nu a mai fost de 5 ani. CArcei am experimentat si eu dimineata cand ma trezesc, foarte neplacuti si se mentine o oarecare durere de gamba pe tot parcursul zilei dar suprotabila.

In schimb primesc foarte multe reclamatii de sfoarait, sotul imi zicea ca pana si cainele a plecat din dormitor cand a vazut ca sun ca un compresor ( asa a descris el). Trece si asta pana atunci le deschid condica ala amandoi sa scrie reclamtiile de sforait.

Despre camera pentru bebe eu am googalit in engleza nursery, am gasit multe idei, unele nu prea se pot pune in practica intr-un apartament de bloc dar macar am mai furat ceva idei de decorat, aranjarea in spatiu si alte mici detalii care arata foarte interesant.

Va pup si sa aveti o zi frumoasa !!!

20 cu

Mergi la inceput