La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (146)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Am revenit, nu stiu cat o sa ma lase in pace sa scriu

Va multumesc tuturor de felicitari pentru nepotelele mele abia le astept, si sper sa pot sa ma duc sa le vad cat de curand dupa ce se nasc

Andreea ma intrebai de cum papa Sophiuta mea pai la ce falcute are ai spune ca mananca non stop, dar ma cam lupt cu ea sa pape 150-200 ml supa si 150 de fructe, seara cam 100-150 iaurt, branza cu smantana/ mamaliga/iaurt... lapte cu gris nu i-am facut pana acum ca eu ii dau un bine de lp cu cereale la culcare si nu vreau sa o pufosesc si mai mult decat este acum

Irinuca de la tien era cafeluta si eu credeam ca de la roxy, ca sa ma tenteze sa intru mai des pe forum Nepotelele mele vor una in Bucuresti si una la Roma sora mea din Bucuresti care are o fetita de care spui tu ca ai vazut-o, Adela se numeste si face 5 anisori in iulie, va avea o surioara exact candva face ea 5 ani, in iulie, are caaelsi DPN, +/- 2-3 zile u stiu cum vien asta dar acum asteapta sa ii spuna Marinescu cand ii face ceza ca la primul copil a facut ceza de urgenta si acum tot cezaii va face. Cealalta nepotica de la Roma, pai ce bucurie mai mare ? am mai spus eu, sora mea de la Roma a ramas vaduva in 2008 cand fetitele erau mici, una nici 3 ani si una a facut un anisor la exact o zi dupa ce a murit cumnatul meu ... iar acum sora mea este cu cineva si a ramas gravi si le face o surioara la motzatele alea 2 de nepotici ale mele abia astept , are DPN la inceput de sept dar zicea ca mai mult ca sigur pe la sf lui august va face ceza, ar fi a 3a si am emotii pentru ea

Ally ma bucur ca a iesit soarele pana la urma la tine pe strada ieri si ati fost afara, poate o fi sa fie asa si la mine azi, ca daca stau numai in casa sigur imi pune parul pe moatze piscoata i-ai mai aratat lu` Duracell pe donsoara de la Londra sau nu mai e interesat ?

Yasmi nu te mai am in mess, desi eu-s toata ziua on de pe telefon da nu prea am mai cu cine vorbi, scurta lista si cei din lista busy si nu am cu cine barfi daca vrei sa imi dai Pm sa iti dau id ul

Roxy, eu ti-am mai spus ca tu citesti din 2 in 2 vezi pierzi lucruri importante Sophia ce sa faca, prostioare, urca scarile in viteza si imi arunca mie inima in chiloti, rade si chicoteste si tipa de ma dor urechile cand aude ca vin dupa ea sa o dau jos, scoate de toate de prin toate sertarele, trage tot ce apuca... de astea de varsta ei vorbeste pe limba ei, eu nu inteleg nik, amesteca romana cu engleza si nu am translator

Ama multimim de urari si da, chiote de bucurie si galagie mare cu atatea fete cand ne-om mai inatlni, daca vreodata , toate la mama gramada... dar anul trecut al nunta mea ne-am starns toti, dar prea curand nu cred ca nu mai e niciuna de maritat, eu am fost ultima de luat numai fete la noi in familie, sora mea din italia 3 fete, aia de la bucuresti 3 fete si eu una


trimit acum asa si revin ca iar e calare pe mine si mi-e ca imi apasa pe nu stiu ce tasta si imi anuleaza munca de juma de ora



_

Busy biscuit
Gaza la soare
De ziua mea
Jucarii pentru copii
Maimutel printre maimutici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Bravo Sophia, fetita curajoasa!
Strumph, care este cantecelul ei preferat?
Eu ii cant Dariei "Itsy, Bitsy spider" si cand m-a auzit soacra a zis "Pai asta e "Podul de piatra s-a daramat"!" Si acum il cant si in romana si in engleza

Ii mai place foarte mult Head and shoulders, cu coregrafie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

vad ca la noi iese un pic soarele ,iesim un pic la aer poate ne mai revenim.sper sa nu fie adevarata prognoza meteo,zilele acestea sau anuntat ploi.
Strumph,felicitari pt .piscoata cuminte si felicitari pt.nepotele,sa va traiasca sa fie sanatoase!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Mary la noi in zona acolo nu sunt cu multe perechi de nasi la nunta si al botez, numai pe la voi in Bucovina si in zona de munte mai jos, la noi maxim 2-3 perechi de nasi ...si da , mi-a placut de scufita rosie

Irinuca si noi cantam alea de zici tu cu shoulders si itsy wincy... dar asta e cantecelul de ii place http://www.youtube.com/watch?v=VT9d-Te7blQ

Millie multumim sanatate Andrei si nu opri alaptatul


fug sa ii dau fructele si poate trec mai tarziu ca tot suntem consemnate la domiciuliu cu ploaia asta






_

Busy biscuit
Gaza la soare
De ziua mea
Jucarii pentru copii
Maimutel printre maimutici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Neatza si de la noi!

Sunt zombie iarasi! am stat treaza de la 4:30 la 6:30 ca sa incerc sa o culc pe fi-mea la loc. Nu stiu ce a avut! pana la urma, la 6 i-am dat bibe si a adormit.

Acum este iar la nani, dar mie mi-a sarit somnul. Tare bine mi-ar prinde un somn!

Vineri ma duc la dublu test. Parca nu se afla asa deverme ce este bebe din burtica, nu? Pe la 16 saptamani parca se putea distinge sexul. Deci, mai avem o luna de kinder cu surprize.

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011) si 12+
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui millie

Aaa, nu vreau sa renunt de tot la titi ci doar la cel de noapte,sa fac cumava sa-i dau doar inainte culcare si atat sa se obisnuiasca sa doarma fara treziri,ea a ramas tot pe programul de bb cu suptul noaptea,poate si de aici problema cu burtica.Vad ca ziua cand nu suge asa des si papa mancare nu are probleme..Adevarul e ca si eu tot mai mult resimt trezirile dese si sunt tot mai obosita..Oricum azi suntem amandoua pe ceaiuri si regim
Ina si eu am tuns-o pe Andra imediat dupa mot,ea avea trei fire lungi ,unul scurt si acum e uniform ,bine nici nu a avut cine stie ce pleata.

mami de 2 printese Timeea Alexandra 25. 02. 2009 si Andrada Bianca 11.04. 2011


Millie poate trezirile sunt legate de aparitia vreunui masele ceva sau o fi o perioada mai agitata pentru bebei.
Si a mea de vreo doua nopti, doarme ingrozitor de prost si treziri, si maraieli.
Oricum, daca ar fi enterocolita continua sa o alaptezi, ca stii sigur ca o hidratezi asa.





Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui millie

neata
ama,multumim de cafea
fata mea de doua nopti doarme f rau,cred ca o doare burtica,culme e ca pe zi nu a dat semne ca ar deranjao,in schimb asta noapte a facut de 2 ori kk,trebuie cumva sa o fac sa renunte la titi si sa o trec pe regim.zilele acestea trebuie si noi sa ne vaccinam,mi-e asa de urat..
Ama ,noi dormim de la 9 cel traizu 10 pana dimineata la 7-8,cu trezirile de rigoare.pe zi mai doarme 1 ora la pranz
La multi ani Andrei!!!

mami de 2 printese Timeea Alexandra 25. 02. 2009 si Andrada Bianca 11.04. 2011


Millie eu de mai bine de o luna nu-i mai dau san noaptea din acelasi motiv - ma termina cu trezirile ei din 3 in 3 ore asa ca m-am mobilizat si am purces la operatiunea fara tzitzi peste noapte; de cate ori se trezea o luam in brate, o leganam si-i dadeam suzeta; evident ca-n primele zile facea mare scandal, dar dupa vrea 2-3 zile a acceptat ca nu mai primeste tzitzi noaptea si acum ori doarme toata noaptea (am grija sa oboseasca bine si o culc tarziu, pe la 10:00-10:30) ori se trezeste doar o data si atunci o readorm cu suzeta in 2-3 minute si nu mai stau cate 20-30 minute cu ea la san ca asa faceam cand ii dadeam san la toate trezirile si mai si plangea de multe ori cand o puneam in patut, eu incercam sa-i pun suzeta, ea nu vroia si iar o puneam la san...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Strumphy am apucat si eu sa vad, in sfarsit, pozele de la semnatura acum cat doarme picea! Piscotel e minunata, are niste falcute numai bune de smotocit, nu te cred ca nu mananca si ochisorii sunt de un albastru superb, iar voi ati slabit amandoi foarte mult!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Dragele mele, ...

regret amarnic ca nu mai sunt capabila sa-mi organizez timpul cumva sa scriu ptr fiecar 2 randuri...Nu ca as fi un prost organizator, dar daca noaptea ar fi zi ....

Imi iertati mesajul ''generalist'', dar simt nevoia din respect ptr voi,sa va dau un semn de viata, fiindca, v-am simtit aproape in toata aceasta perioada numita ''bb''...

Ne-am intors din Moldova, ...ajunsi acasa ne-am mobilizat ptr petrecerea sotului de Sf Gh. (Multumesc strumphy!....si aporpos, felicitari ptr viitoarele nepotele!)
De luni ...am luat magazinele la rand ptr a achizitiona cele necesare, ptr botezul de duminica aceasta, unde urmeaza sa fim nasi.

Va urma perioada cu muncitori zi de zi....treburi sezoniere plus renovarea casei (exterior)plus izolari....etc
Sper sa-mi fie inteleasa lipsa de pe forum... Tinjesc dupa o leneveala in fata comp, dar nu am sanse...Acum, inca sunt fara muncitori si-mi permit....dar de maine... si nu numai..

Va multumesc ptr aprecieri la adresa foto, ..multam ptr sugestiile legate de miniul fluturasilor...am apucat sa citesc....macar atat
Multumesc din suflet!

Astazi i-am facut vaccinul I, a plins mititica, ...as fi plins si eu daca ma intepa pe mine...o cred....A tacut relativ repede, dar na...sperietura e mare...

Nu am cu ce ma lauda, face ce fac si ceilalti copilasi de virsta ei si nu pot fi decat ffffffff fericita. As musca din ea la propriu...o ador ca fiecare mamica

Va pup, ...sper macar sa reusesc a va citi, ...bine spunea roxy...cand nu scrii o perioada, greu mai revii... Eu sper sa revin....In casa noua sigur!!!(sper sa ma primiti) Madutza, iti transmit un gind bun sa-ti fie folositor in a avea inspiratie...Te pup, ...
Va pup cu mic cu mare!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetele?

am venit de afara, este o caldura la noi si un soare. am mers chiar in tricou. este exagerat de cald parca, cred ca da si o ploicica sigur ca prea arde soarele si a inceput sa adie si o briza ....
Anastaisa doarme, am venit sus s-o culc ca era rupta. am dat-o in leagan, ne-am plimbat putin, am mancat o praji buna.

strumphitza ma bucur tare mult pentru surori, este super chiar ca numai fete la voi, surorile 3 fete, poate faci si tu tot 3 fete
3 intepaturi i-a facut la piscoata, saracuta? dar bine ca a fost bine, n-a plans mult si a uitat repede si a dormit si bine
asa-i, mai citesc si din 2 in 2
Sophia papa foarte bine cat papa. cat ai vrea sa pape? a zis bine ama, asa avem tendinta de a indopa copiii
sa bagam in ei cat mai mult si ei au un stomacel...

millie nici eu nu cred ca renuntarea la titi este solutia pentru a nu se mai trezi noaptea. tot se va trezi si cu biberon asa ca mai bine mai da-i titi. dar de acte ori se trezeste, asa mult?

lparpala iti tinem pumnii la dublul test, sa fie bine s-a mai zis sexul bebelusului de la 12 saptamani dar mai rar si nu foarte sigur. cred ca cel mai bine o sa se vada la 16 mie la 12 saptamani stiu ca-mi zisese ca pare ca este fetita si asa a fost. deci ceva se vede acolo

yvy este bine ca ai reusit sa nu-i mai dai san noaptea. Anastasia cand se trezeste noaptea o iau in pat si stam culcate si papa titi, adoarme imediat si o pun la loc in patut. nu prea i-am mai dat san tinand-o in brate desi asa imi place cel mai mult dar s-a facut grea si o tin greu

alehiam ce mai faceti? ce fac puiutii?

catank te asteptam ori cand ai timp, imi pare rau ca nu mai intrii asa des, chiar asteptam un mesaj de la tine sa vad ce faceti. spor la treburi, la facut mancaruri ca sigur o sa faci zilnic daca vin muncitorii si un pentru Ioana cea scumpa care a plans la vaccin.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput