Prietene la bine si la greu - 163

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
dupa ce termina cu literele



_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Dymo multa putere va doresc. Va asteapta vremuri grele. Eu, daca as putea alege, nu mi-as mai duce nici un batran la azil. Am dus bunica sotului si imi pare rau. Nu a rezistat acolo decat 3 saptamani si a murit. Facuse si escare. Sunt niste mari nemernici astia care lucreaza la azile. Nu au personal calificat. Sunt doar niste femei de prin vreun sat din apropiere. Daca ii intrebi spun ca au dr si asistente si infirmiere. O mare vrajeala. Nu stiu ce sa le faca la batrani si daca sunt pe ultima suta de metri, nu stiu sa le faca un calmant, ceva. Ba, ii mai si bat, pe aia care sunt senili si nu se inteleg cu ei. Oribil!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=31" target="_blank">VA rugam votati ku1 si ku2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
De vreo 3 zile ma chinui sa scriu si eu ceva dar totdeauna apare cate ceva care imi strica planul.
As spune ca ne-am adaptat cat de cat la viata in 4... dar inca lucram la detalii. E bine in 4 e frumos dar e si mai greu... cel putin cand sunt singura cu fetele si ambele au nevoie de mine.
Dy sper sa treceti cat mai usor prin greutati...
Monis felicitari lui Iulian pt alfabet. Eu cred ca depinde de la un copil la altul daca se va plictisi sau nu si mai depinde de colectivul in care va ajunge. Daca va face parte din majoritate... clar ca invatatoarea va lucra la nivelul lor si ceilalti sa recupereze.
Offf ... a inceput scancitul... trimit ca sa nu pierd ca nush cand mai prind timp...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5


da, dupa ce termina cu literele, trecem la alea de gradul doi si imediat si 3






Bravo Santi !!!! Citesti mai bine decat mine !!!



Eu sunt necajita ca mi s-a bulit incarcatorul de la laptop si iar raman fara net asa ca pana ne recitim va pe toate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Monis am ramas surprinsa. Oau Iulian e genial. Bravo.
Danku noi nu cautam pt soacra un loc la azil ci un loc intr-un spital privat pt persoane aflate la capat de drum . Nu avem pe nimeni sa ne ajute. Cumnatul vine marti de la Viena dar nu poate sta mai mult de o saptamana ca nu ii dau concediu iar eu cu sotzul nu putem sta 24 din 24 de ore cu ea ca avem serviciu si mai e si Danut. Alte rude apropiate nu avem are o cumnata la Cluj, una la Suceava, parintii cumnatei mele la Tg Neamt, tatal meu nu o poate schimba de pamersi si spala iar la altcineva nu avem la cine apela. Ar putea sta cineva cu ea dar ne-a cerut 1.500 de ron si nu e asistenta si cand ajungem la calmante puternice(la mama mea ii faceam si din trei in trei ore) nu mai vine nicio asistenta. La unul din spitalele private unde ne-am interesat e 50 de ron pe zi(deci 2.000 de ron pe luna) cu tot cu mancare si medicatie. Acum de ar mai putea ea manca ca de 4 zile vomita absolut tot ce mananca... si deja i-au pus pampers . Stiu cum e in spitalele de stat ca doar mergem la ea de trei ori pe zi . Acum doua seri au legat-o de pat ca isi smulgea perfuzia si de atunci nici nu ii mai fac in cond in care ea traieste doar cu apa, oxigen nu au si se sufoca... Abia astept sa o mute maine la onco ca acolo avem ceva "pile" ca la neuro e jale mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Doamne, Dymomo,ce povestesti tu e groaznic!
Imi pare tare rau de soacra ta ca trece prin asa chinuri, dar si de familia voastra....Sper din tot sufletul sa gasiti un loc bun,sa fie ingrijita bine,si sa va linistiti si voi putin....

Monis,mi-a placut la nebunie Iuli, cred ca m-am uitat la inregistrare de vreo 5 ori. Felicitari,trebuie sa fii tare mandra de el!
Noi suntem bine,din cauza ploilor am stat mai mult prin casa/curte...si abia asteptam sa ajunga Richard. Astazi a inceput sa planga dupa Daddy cand a vazut un avion...

Strumfy,lasa ca mai creste junioara,si va fi o placere sa le vezi jucandu-se impreuna!

Am iesit pe afara dupa amiaza,si a vazut copii pe strada. Nu am avut de ales,si am iesit.... Doar ca ambii copii tuseau,baietelul avea o tusee,imi venea si mie sa tusesc cand il auzeam.... Si a tusit de cateva ori direct spre Alexa...sa vedem,in urmatoarele zile,ca deja fac scenarii in mintea mea traumatizata de atatea raceli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Neata !
A reinceput si Stefi gradi .Tare greu ne-am trezit in dimineata asta ,mai ales eu .Ma obisnuisem deja sa ma trezesc la 9 ,de-acum gata cu leneveala .
Se pare ca nu-i stricat incarcatorul ,e o problema la mufa de la laptop ,dar poate mai tine o vreme .

Dymomo pot doar sa te imbratisez strans ,e cumplit ca aveti asemenea greutati .

Gabitza imi pare rau ca plang micutii dimineata la gradi ,dar bine macar ca nu plang si cu mamaie.

Tina bafta cu masterul !

Ramonika abia astept sa zici cum a fost vineri acasa

Licu pan la urma am reusit sa ma mobilizez si sa tin corect .Eram sigura ca o sa fie greu sa reiau ,dar parca nici asa. Vreau poze cu motanul si rechinasa la malul marii

Ali precis in vara asta scapati de pampers ,iar cu mancarea precis va manca singur la masa cu ceilalti copii.

Stanucel felicitari Adelinei pt reusita la olita .Poze de la party?

Monis m-am uitat ieri la filmulet de multe ori ,l-am admirat tare mult pe istetul vostru .Eu cred ca nu se va plictisi la scoala ,am tot auzit ca acum programele sunt mai avansate decat pe vremea noastra.
Stefi ,daaaa ,e curajoasa draga de ea ,merge chiar cu placere sa ii vindece dna dr. maselutele.

Smara cum mai esti ?

Cuscri ,Flo ce faceti ? Ati plecat in vreo vacanta exotica ?

Strumfy ma bucur mult ca va adaptati incet ,incet .Abia astept poze cu surioarele

Lumi fain ca il asteptati pe daddy ,micuta pisicoasa nu mai poate de dorul lui daca a plans cand a vazut avionul .Tin pumnii sa nu raceasca

,o zi si o saptamana faina !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neata
va servesc cu o
cand am ajuns vineri acasa Sandra dormea. cand s-a trezit a inceput sa zambeasca, m-a imbratsat si apoi s-a apucat de supt
de fapt era logic ca nu avea cum sa uite de supt, stiam asta, insa tot eram putin nesigura de cum va reactiona vis-a-vis de
toti ma frecau la cap s-o intarc, ca e o ocazie buna insa eu am zis sa fie cum vrea ea.
in rest a fost ok, nu prea a intrebat de mine s-a simtit foarte bine cu tac-su, cred ca mai mult am suferit eu decat ea.

dy va doresc multa putere. cred ca cea mai buna solutie este cea pe care ati ales-o, s-o spitalizati.

stanucel felicitari pt. olita

monis nu pot vedea filmuletul, poate ma uit de acasa.

Lumi sper sa nu va fi molipsit de raceala.

RamoC nu ai alfat inca ce ascunzi in burtica?

strumfy ma bucur ca sunteti bine. cand vedem si noi pozici cu printesica? sau astepti sa ne-o prezinti in persoana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

cand am ajuns vineri acasa Sandra dormea. cand s-a trezit a inceput sa zambeasca, m-a imbratsat si apoi s-a apucat de supt



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

'Neatza!

Eu am scris aseara un mesaj kilometric pana pe la 1 fara ceva, si exact cand am scris "noapte buna" si cautam emoticonul cu pup ni s-a luat curentul. Degeaba a venit el inapoi dupa vreo 5 minute, ca s-a dus tot ce scrisesem.

Acum nu mai am timp sa-l "refac", asa ca spun telegrafic cateva vorbe:


dymomo, esti un model de rabdare si putere pt mine. Sper sa gasiti un loc bun pt ea unde sa fie ingrijita si sa mai respirati si voi.


monis, tie ti-am scris cel mai mult aseara.
Mai intai despre mine, ca sunt mai bine si nu imi pare rau ca am luat Ospamox (antibiotic), pt ca a imediat a inceput sa mi se rupa tusea. L-am luat vineri, dupa ce in noaptea de joi spre vineri am tusit sec vreo 20 de minute pana am inceput sa vomit o spuma alba (ca drogatii ) si apoi firisoare de sange. A sunat sotul la urgenta (ca eu nici nu puteam vorbi, asa tuseam) si i-a spus ce sirop sa-mi dea si Ospamoxul. Oricum, deja facusem febra musculara la obraji si burta de atata tusit. Exact cum ziceai si tu...

IN al doilea rand - FELICITARI pt Iulianul istet si iubitor de carte! Eu ma tot tin sa-ti scriu despre asta de cand ai postat atunci ca l-a invatat tati sa citeasca, dar nu am reusit. Aseara am scris mult mai mult, acum incerc sa fac o sinteza.

Eu am invatat sa citesc la 4 ani, la bunici. Pana am mers la 6 ani la scoala, citisem o carte groasa de povesti pe care le spuneam colegilor in orele de desen, lucru manual, in timp ce se corectau caietele, etc.

So, eu cred ca cu cat mai mult, cu atat mai bine. PAM-PAM! Dar cu o singura conditie: sa fie interes din partea copilului, sa ii placa si sa fie facut totul in joaca, nu bagat cu de-a sila pe gat.

Nu sunt pentru incorsetarea si limitarea copilului la programa si activitatile din institutiile educative.
Asa ca, si Timi stie alfabetul, cifrele, stie numara constient pana la 10, stie notele muzicale (dar nu stie canta! ) si multe altele. Pana la 4 ani, cand va merge la gradinita (si va incepe cu alfabetul chirilic), targetul meu este sa-l invat sa citeasca in limba romana. Insa asta depinde foarte mult de el, daca va fi la fel de fascinat si cooperant si pe mai departe. Pana in punctul asta totul s-a produs ca raspuns la intrebarile si curiozitatea lui.


In concluzie, nu cred ca tati de Santi a facut ceva gresit; din contra. Si inca o data, si inca de trei ori BRAVO pt Iulian!


si o zi buna!




Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput