Prietene la bine si la greu - 163

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Din categoria linkul postat de Ionela pe FB.

Multumesc, Ionela !

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Din categoria linkul postat de Ionela pe FB.

Multumesc, Ionela !

_
Rares




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Shtephy rabdare am chiar prea multa rabdare am...dar un dracusor mic nu imi da pace ca ma gandesc ca imediat trece timpul si trebuie sa mergem la gradi...si nu ne primeste ca nu face la olita si atunci ce facem...plus ca nu mananca singur...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Chiar asa, copilasii care nu mananca singuri acasa ce fac la gradi?? Raman flamanzi? sau mai e cineva care le indeasa cate o lingurita pe gat? Aceleasi intrebari le am si eu..cu pampersul stiu sigur ca tre sa scapam in vara asta, dar de mancatul singurica...
Visez eu asa ca o sa vada ea la copii cum mananca singuri si o sa treaca si ea la actiune, si poate o sa isi diversifice si meniul, sa nu imi spulberati visele, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Gabitza pe Danut nu il mai duce tatal meu dimineata decat f rar pt ca sta departe si e prea mare efortul in conditiile in care gradi e la 1 minut de mers cu masina. Dimineata il duce deoacamdata sotzul iar daca vine tata pe la noi plange de cum intra pe usa. Azi a stat tatal meu cu el, ca asta noapte a tusit horor si azi a dormit de a rupt dar cand a intrat tata in casa a inceput sa planga desi i-am tot explicat ca nu merge la gradi...
Laurape Danut il hranesc la gradi dar e privata si scumputa pt Iasi. La cele de stat(adik cu multi copii in grupa), la copiii peste trei ani nu ii hranesc. Fina mea ii mai hranea dar dupa asta refuzau multi sa manance si vroiau hraniti asa ca a inceput sa evite sa o faca.
Si la final vestea rea care ne-a darmat azi. Azi am internat-o pe soacra la neuro. Concluzia: Multiple metastaze cerebrale inoperabile in conditiile in care tumora pulmonara aproape a disparut... Medicii erau super incantati de asta, analizele de saptamana trecuta in limite, cumnatul la Viena a primit felicitari pt evolutie.... Ideea e ca si eu si al meu sot suspectam meta cerebrale de ceva timp oncologa ei insa nu si nici timp de vorbit nu prea avea. Am fost azi la ea, e cand constienta, cand nu, o sedeaza si luni o trimit cu salvarea la oncologie de unde cel mai probabil ne-o vor da pe brate acasa. E rau tare si cred ca suntem pe ultima suta de metri. Cautam un centru de ingrijiri pealeative pt ca nu poate sta nimeni cu ea(aici ma includ pe mine sot si cumnata ce probabil va veni de la Viena) 24 din 24 de ore cu ea, mai ales ca si eu si sotzul lucram si il avem si pe Danut mic. Acolo va avea si asistenta medicala si ii va fi mai bine decat acasa. Am gasit ceva langa Iasi si e 2.000 de ron pe luna. Nu stim insa daca e inclusa si medicatia, daca au locuri etc insa tb sa ne miscam ff repede ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dymomo Sanatate multa si bafta sa ii gasiti loc soacrei in centrul de ingrijire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Licu,ai mei mananca singuri. Eva mereu,ea oricum e superindependenta, nu accepta niciun fel de ajutor in nicio activitate: mancat, spalat, imbracat, pieptanat (asta cand vrea).Duc munca de lamurire pana obosescsa uneori sa o conving ca nu plecam afara/gradi cu bluza pe dos,cu turul pantalonilor in fata( la cei gen trening,ca cei cu nasturi/fermoar ii luam ok)...darnu reusescsi o las cum vrea ea....e copil
Dragos manaca singur,dar cand nu ii e prea foame se foieste,suceste,mai cere cate ceva....asa ca la el mai vin si eu la dublaj cu o lingura.Suntcazuri in careimi refuza si el ajutorul,imi impingemana si zice "nu",imiia linguramea si continua cu ea.
La gradi m-am nimerit de cateva ori cand erau la masa. O perioada ei si incaun copil erau cei mai mici iar la masa erau prezente pt hranit copiii:2 educatoare,ingrijitoarea,profa de engleza si bucatareasa -daca putea. Acumsuntmai multi mititei,si sub 2 ani si tottrupa astae la masa...ii ajuta sa pape, ii dau inainte cu "tot" si "gol".... asa imi spun si mie cand papa acasa...

s-a trezit trupa...pup

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Dymomo,

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

multumim frumos pentru urari

adelina vrea oala si noaptea, vad ca a invatat sa se abtina pana aduc olita...a cerut olita si in parc, si i-am spus sa faca in pampers si nu reusea, asa ca am venit acasa (noroc ca eram aproape de bloc) mai greu o sa fie cand vom pleca mai departe

Dymomo putere multa sa treci de tot greul,si bafta sa gasiti cat mai repede un loc bun pentru soacra

multe fete suparate,bolnave, nu stiu ce se intampla dar parca lumea este cu susul in jos, nici la mine nu stau toate pe roz,dar eu sunt tabacita bine si rezist

va urez un we placut si cu mult soare
fruntea sus, viata e frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

am si eu 10 minute de forum pana vin baietii de afara.

Ionela de asta mi-e si mie teama: sa nu se plictiseasca copilul la scoala. Pe de alta parte acuma lucrurile nu mai stau ca acum 30 de ani, cand toti trebuiau invatati egal - am stat ani de zile in banca cu cei mai tantalai copii ca sa-i invat chipurile si pe ei - si materiile sunt diverite. Sper sa fie bine in final.

Lumi ma bucur ca au trecut bubitele, pe unde mai umblati?

Citat:
citat din mesajul lui Magdaz_ina
Scuze pentru confuzia cu ecuatiile de gradul trei, inseamna ca mai aveti doar un picut pana la integrale.

Nu trebuie sa fii suparata, eu stiu acum de la Iarina programa de gradinita si pot sa iti spun ca Iulian este in grafic, conform varstei. Daca arunci o privire pe caietele de la gradinita pentru 3-5 ani vei vedea ca este ok sa stie cifre, litere si multe alte lucruri pe care noi le invatam la clasele 1-8 (opt).



da, dupa ce termina cu literele, trecem la alea de gradul doi si imediat si 3

Lylyana ce faceti cu Alex la toamna, incercati o gradinita?

Alexa ce faci? cand vii in tara? astept sa ma suni sa ne intalnim, mi-e dor de Misso

Shtephy ce tare Iustinutz cu linistitul dupa . SI Stefi ce curajoasa, draga de ea . Te pup

Smarandita ce faceti voi? ai terminat cu raceala cea naspa? copiii ce fac?

Si Ramonika ia zi, cum a fost cu cand te-ai intors acasa?

Dymomo si Iulian a facut asa, dupa ce a trecut perioada de acomodare la gradinita de la inceput - care a fost foarte grea - a urmat perioada din primavara asta, cand a plans de numa' diminetile cand il lasam acolo. Abia de cateva saptaman (1-2) a inceput sa fie mai ok. Sper sa depaseasca si Danutz necazul asta, ca e clar ca ii supara rau faptul ca nu au nici un control asupra vietii lor. Ajuta mult sa ii lasi sa-si controleze alte aspecte, cu ce se joaca, cand, cum, sa-si aleaga imbracamintea etc.

Cu soacra... nu stiu ce sa zic, multa rabdare si putere sa aveti. Eu am avut pe bunica si pe socru cu AVC si paraliziile care au urmat si e un drum greu si anevoios. Te imbratisez cu drag!

Tina cred ca util este masterul legat de ce-ti doresti sa faci in continuare ca si activitate . Spor!

Gata pauza




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput