sarcina oprita in evolutie 13w2d

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carmen din pacate si eu sunt acceasi fire ca si tine , ma agit si fara motiv , servici stresant , hiperactiva ...si binenteles sarcina nu a aparut , acum am mai bine de 2 ani de la ultima sarcina sincer mi-e teama pentru ca timpul trece si ceasul bate.

Trebuie sa ma mobilizez sa merg sa fac si eu analizele de trombo , dar acum astept sa mai adun cateva finanate , operatia recenta m-a cam scatuit.
In legatura cu cariotipul sa nu-ti fie teama , asa vei alfa mai bine ce s-a intamplat , nu ramai cu incertitudini cum am ramas eu , mi-e tot asa mi-au zis ca l-au trimis (embrionul) la analize si cand am primit raspunsul mi-a spus dr ginecolog ceva de genul "nu avea minic " , pai cum nu avea nimic daca el nu s-m mai dezvoltat ? Sa fi fost fibromul de vina? sau ce ?. Acum stau cu teama caci nu stiu numic concret, de aceea vreau sa fac si ei analizele.

Bafta , speranta moare ultima , eu spar sa ni-i se indeplineasca dorintele cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Buna Olimp,
exact acelasi raspuns l-am primit si noi la cariotipul lui bebe ingeras, ca era fetita si era normala genetic. deci dvpv genetic eu si tatal sunte ok.
Trebuie sa merg si la dr ginecolog sa interpreteze cromozomii si celelalte valori de pe rezultat, insa concluzia de la sfarsitul rezultatului e clara: cariotip 46,xx feminin normal.
Si atat, alte valente, cauza decesului ,etc nimic. Chiar simt ca sunt mai rau in ceata. Dar sotul meu zica ca tb sa vedem partea pozitiva, adica faptul ca nu e nimic genetic. dar trombofilia mea nu e genetica, sau nu a fost ea cauza?
Habar nu am, si prevad ca si dr nu o sa-mi dea exact cauza decesului lui bebe.
Partea cu finantele o cunosc, pt ca si eu o resimt si dupa toate analizele si problemele ne-au can secatuit si pe noi. Insa tb sa avem capul sus si sa mergem mai departe, sa speram si sa muncim pt bebe, foarte relaxate si sa urmam tratamentele date.
Cu privire la fibroul uterin, am citit in cartea mea despre sarcina si nastere ca intradevar bifroamele uterine tb inlaturate inainte si tb cateva luni sa lasi locul sa se vindece. Apoi poti concepe .
sa de Domnu sa reusiti cat mai repede. Si noi de la sfarsitul lui mai dupa ciclu avem voie. Pup si tinem legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna carmen sa fie ca DD sa ne asculte rugamintile si sa ramanem cat mai repede insarcinate .

In legatura cu analizele embrionului , mie nu mi-au dat nici o hartie nimic la mana ,de aceea ma intreb daca sigur i-au facut analize sau ...au zis doar asa.

Eu mai am de asteptat inca doua luni si o saptamana pana cand am vioe la bebe , asa de greu trece pana la 12 iulie mi-i se pare o vesnicie , si nici atunci nu e sigur ca raman repede , adica nici nu mai stiu , caci de 2 ani in coace nu am mai avut privilegiul de a ramane insarcinata , asa ce nu stiu cum va fi. Sper sa scap de FIV .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Buna Carmen,

Am citit povestea ta si te inteleg foarte bine. Si sarcina mea obtinuta prin FIV, s-a oprit din evolutie la 17s5z. Eu nu am stiut ca am trombofilie si am facut Clexane de-abia in sapt 15. Pot sa-ti spun doar ca odata cu trecerea timpului, durerea parca se mai estompeaza, dar nu cred ca o sa treaca vreodata de tot. Si sunt sigura ca cel mai bun remediu pt a mai micsora durerea ar fi un alt bebe.

In cazul tau nu inteleg de ce ti s-a spus sa opresti Clexane in sapt13. Ai facut cumva vreo analiza anti-FXA, care arata cat de coagulat este sangele? Dr ginecolog nu te-a trimis si la hematolog?

Am vazut ca a iesit normal cariotipul lu bebe. Si eu tot fetita as fi avut si cariotipul era normal.
Trombofilia ta e genetica, adica mostenita, dar tu ai doar o gena sau mai multe mutante, la cariotp se analizeaza daca cromozomii sunt ok, nu genele (genele sunt foarte multe si ar fi imposibil sa fie testate toate). Daca iti vei face si tu cariotipul o sa iasa normal si nu o sa apara la rezultat nimic legat de trombofilia ta. Deci cariotipul lui bebe ne arata doar ca avea cromozomii ok , dar asta nu inseamna ca nu ar fi putut avea vreo gena sau chiar mai multe mutante. Si oricum faptul ca ar fi avut o gena mutanta nu ar fi dus neaparat la oprirea din evolutie.

Si eu as vrea sa aflu motivul sau motivele pt care s-a intamplat asta, dar se pare ca e destul de greu.
As spune ca la mine s-a intamplat din cauza ca aveam trombofilie si nu am facut Clexane din timp, iar la tine probabil din cauza ca aveai trombofilie si ai oprit Clexane. Dar am fost de curand la un dr. ginecolog din Austria, el e specializat pe FIV, dar eu oricum i-am aratat toate analizele de trombofilie si ecografiile si l-am intrebat in final de ce s-a oprit din evolutie. Mi-a spus ca nu poate sa-mi spuna, ca uneori e de ajuns ca o singura gena sa nu fie buna, ca probabil motivele nu le vom putea descoperi nici peste 20 de ani. As fi vrut sa-mi spuna ca trombofilia a fost de vina si ca data viitoare va fi bine daca fac Clexane, dar se pare ca mai sunt atatea lucruri care inca nu se cunosc in medicina incat nu ne ramane decat sa speram ca va exista o data viitoare si ca data viitoare va fi bine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Buna Iube,
nu am facut nici o analiza anti FXA si chiar as vrea un sfat cand tb sa o fac. Se face din sange, corect? Nu mi-a dat dr meu sa o fac nici cand eram insarcinata.
Pur si simplu stia ca am trombofilie cu :
- mutatie heterozigota Fv Leiden
-mutatie heterozigota F II protombinica
- mutatie homozigota MTHFR(C677T) dar cu homocisteina normala
Deci hematologul mi-a spus ca primele 2 mutatii sunt grave si din acest motiv am peirdut sarcina, pt ca trebuia sa continui clexane de 0.6ml toata sarcina si 4-6 sapt dupa.
Insa chiar mi-e frica sa nu mai patesc ceva la urmatoarea sarcina, adica e suficient sa urmez tratamentul cu clexane 0.6ml zilnic, sau trebuie sa urmez concomitent si alt tratament. Nu ar trebui sa fim mai atent urmarite in sarcina noi femeile cu mutatii ? am schimbat 2 dr pana acum si acum am ajuns la dr Filipescu de la Elias, dar sincer nu mai am incredere in nimeni...
Spune-mi te rog tu urmezi un tratament acum pentru o noua sarcina? Tu ce recomandari ai de la dr tau pt mutatiile tale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carmen ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Din ce am citit pe forum, am aflat ca anti-FXA se face dupa cel putin 10 zile in care faci Clexane, pt a vedea daca doza de Clexane este cea potrivita pentru corpul tau. In fct de rezultatul acestei analize, dr hematolog decide daca creste doza.

Hematologii au pareri diferite in ceea ce priveste importanta mutatiilor (spun asta tot din ceea ce am citit, pt ca deocamdata eu nu am ajuns la niciun hematolog). Am citit ca intr-adevar mutatia fact V pare a fi mai grava si ca mutatiile genei MTHFR nu ar fi asa de grave daca homocisteina e in limite. Dar asta e doar teorie, in practica s-a intamplat ca fete care aveau "doar" mutatii ale MTHFR sa piarda sarcini si sa nu aiba o alta explicatie pt pierderea sarcinii. Iar despre mutatie Factor II, unii spun ca ar fi grava, altii nu.

Tu la ce dr hematolog ai fost? Cand ti-a stabilit doza de Clexane a tinut cont si de greutate sau doar de mutatii?

Eu iau acum NatalVit (care contine B-uri si alte vit) 1/zi, acid folic 5mg 1/zi, aspenter 3/sapt. Primele le iau la indicatia unui ginecolog, iar aspenterul la indicatia unei doamne asistente de la Fundeni (nu am putut sa vb cu dr. Uscatescu, am vb doar cu asistenta).
Si imi verific lunar homocisteina, vit B12 si folatii.

Nu stiu sa-ti spun daca in sarcina ar fi de ajuns trat cu clexane 0.6. Dar cel mai bine cred ca ar fi, ca dupa 10 zile de Clexane sa faci antiFXA. Mie, dr cu care probabil voi face FIV, mi-a sugerat sa fac Clexane de 0.4 si apoi sa ma duc la Fundeni sa verific doza.
Tu iei acid folic, B-uri? Ce este clar e ca ar trebui sa fim mai atent supravegheate in sarcina noi cele cu mutatii si sarcini pierdute. Eu as vrea, ca in cazul in care ma ajuta Dumnezeu sa mai obtin o sarcina, sa ma duc la cel putin 2 ginecologi sa ma urmareasca. Problema e ca pana acum nu am gasit niciunul (si eu am acum pb cu increderea in doctori) Dar, mai caut.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Carmen in primul rand .
Eu am avut o sracina oprita din evolutie. Ma credeam in 8 saptamani jumatate si cand colo eram in 5 saptamani. Se oprise. A foft f f f dureros. Era prima sarcina obtinuta dupa 5 ani si jumatate de tratament. Era o inseminare.
Am avut un avort menstrual. Adica un ciclu f f f abundent, culminat cu contractii si eliminarea unei bucate de "carne". Se intmapla in ianuarie. Am reluat tratamentele in martie. Am facut iar inseminare si am rams garvi. Acum am o fetita de 2 ani si 5 luni.
Sracina a fost usoara, dar eu am stat cu frica in san, toata perioada. Imi era frica s anu se intmaple ceva. Faceam eco saptamanal.
Tratamentul urmat a fost: 5 zile Ovamit, Puregon (un fel de Gonal) 50 ui 4 zile si apoi 100 ui timp de 5 zile, acid folic si Arefam (progesteron) pana in trim 1.
Asa ca prima inseminare a fost in decembrie si avortul a fost pe 17 ianurie. Pe 27 martie faceam urmatoarea inseminare si ramaneam gravi din nou.
Te rog sa nu-ti pierzi speranta si sa incerci in continuare. Va doresc ca Doamne-Doamne sa va dea putere sa mergeti mai departe.

Participam la Concursul Klorane
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=momente%20klorane%20bebe&page=1" target="_blank"> Va rugam votati pozele da1 si da2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza83 spune:

Buna fetelor! Sunt noua pe aici si am si eu o problema! Va rog sa ma ajute cineva care se pricepe! Eu mi-am dorit enorm un copil,luna asta s-a intamplat miracolul! Ultimul ciclu l-am avut pe 4 aprilie si am ovulat undeva pe 16 aprilie pt ca imi faceam teste de ovulatie si stiu sigur! cred ca am ramas undeva pe 20 iar pe 2 mai am facut testul si era pozitiv! Am facut un altul de la clear blue electronic si imi scria 1-2 (adica o saptama inspre a doua) insarcinata! Azi am fost la control si ginecologa mea zice ca nu se vede nimic in uter,ca e posibil sa fie prea mica sarcina sa se vada! Acum imi este frica sa nu cumva sa se fi oprit din evolutie sau sa fie vreo extrauterina! Sa-mi zica si mie cineva cand se vede la ecograf o sarcina? Sunt disperata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

gabytza felicitari pentru sarcina , la ecograf intravaginal se vede la 5 saptamani taca tu esti in apropae 3 sapt mai asteapta putin , la ecograf abdominal la 6 saptamani.

si la mine sarcina s-a confirmat dupa 1-2 saptamani de la data la care trebuia sa-mi vina ciclul , si eu am fugit imediat dupa ce s-a pozitivat testul si nu se vedea nimic. Mai ai rabdare ca va fi bine . Felicitari !

Mergi la inceput