sarcina oprita in evolutie 13w2d

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carmen asa este instinctul matern este mai presus de toate . Si eu cand eram insarcinata i-am tot spus sotului meu ca ceva este in negegula . o simteam , presimteam ca se va intampla ceva rau ....si intradevar s-a intamplat , desi doctorul imi zicea ca totul e ok.

Nici nu vreau ca trec de partea cealata a ipohondriei dar sti cum este , patitul sufla si in iaurt. Saracuta de tine imi imaginez cum este , eu fiind doar la 8 saptamani nu l-am vazut prea bine....imi inchipui ce simti , hai sa incercam sa trecem peste e cel mai bun lucru . eu ma rog pentru el in fiecare seara si ma ajuta stiu ca este ingeras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Carmen,trebuie sa ai incredere,mie drii chiar mi-au spus ca nu pot avea copii,in conditiile in care eu ramasesem insarcinata cu prezervativ.Eu ramaneam f repede insarcinata,acum nu mai e la fel ca am avut si o extrauterina si am ramas doar cu o trompa..insa nu tineam sarcinile.Mereu ma rugam sa nu pierd si sarcina aia si pe ailalta,sa sa sa..si uite ca pana nu am aflat de ce pierdeam sarcinile(am dat de un dr care chiar si-a dat interesul sa aflu cauza si abia apoi mi-a zis ca mai pot incerca)nu am putut avea un copil.Pe David l-am tinut extrem de greu,a fost o lupta continua,am avut contractii toata sarcina si iminenta de avort si am stat cu securea deasupra capului si fiecare zi care trecea era ca o batalie castigata.Injectiile,din alea cocktail,adica mai multe medicamente, mi le-a facut sotul pt ca nu aveam voie sa ma dau jos din pat decat la toaleta si daca ar fi fost posibil si acolo sa merg mai rar asa...A fost greu,acum am un copil frumos si minunat,sanatos nu este din pacate,dar asta oricum nu m-ar fi impiedicat sa nu lupt pt el,la fel cum o fac si acum.Si desi eu spun ca a meritat,nu stiu daca as mai avea curajul sa o iau de la capat,nu doar din cauza ca noi suntem purtatori de niste gene defecte rare(si am aflat asta cand am aflat de boala copilului) si putem avea un alt copil cu boala copilului meu,ci si de teama sa nu mai trec atatea luni prin tot acel stres si suspans.Din fericire am avut o drita super care m-a incurajat mereu,pe sotul meu alaturi care m-a ajutat si el enorm si am reusit sa duc sarcina pana spre 37 de sapt.
Trombofilia e o boala pacatoasa intr-adevar,insa din cate am citit eu cu un tratament adecvat poti avea copii,chiar aici pe forum sunt multe mamici care au aceasta boala si au reusit sa aiba niste copilasi minunati.Stiu ca se face claxane toata perioada sarcinii si trebuie mers regulat la hematolog,iar acesta trebuie sa faca echipa cu medicul ginecolog si medicul de familie..cel putin eu asa am facut,am mers la toti 3,iar eu am doar sindrom de hipercoagulabilitate.Eu am luat aspenter toata sarcina pt asta,iar restul medicamentelor au fost pt sustinerea sarcinii si nu au fost putine deloc.
Nu stiu daca la tine a fost prima sarcina,la mine primul avort spontan a fost un soc si o trauma f puternica,ce-i drept si din cauza personalului medical si a ceea ce a urmat dupa ce am ajuns la spital.Nu ca nu as fi suferit si la celelalte sarcini pierdute,ca dupa a 3-a sarcina pierduta imi pierdusem cumva si mintile,imi doream cu disperare un copil de ajunsesem sa plang pe strada cand vedeam copii.
Insa uite,ca el a venit intr-un final si este tot ce am eu mai scump pe lume,sunt convinsa ca o sa vina si la voi si sunt convinsa ca o sa-ti tii minunea in brate cat mai curand.Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

leditia oF doame prin cate ai trecut si tu , multumin de incurajari...si te felicit pentru curaj . Sa-ti traiasca copilasul.

Asa cum ii ziceam si la Carmen , nu avem voie sa ne pierdem speranta , eu inca mai sper ca va veni si ziua in care sa-mi tin bebele in brate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carmen daca nu te superi ,imi spui dupa cat timp de la operatia de fibrom ai reusit sa ramai insarcinata , doar acum ? Scuze nu vreau sa racai ranile

Sti fibromul meu intradevar era mare , a avut 500 gr , cat uterul de mare ...cred ca totusi din cauza lui nu am reusit sa raman, sper ca acum sa reusesc , medicul care m-a operat mi-a zis ca pot sa incerc in 3 luni de la opertie. Am facut-o in Ungaria , medicii din tara doreau sa-mi scoata tot uterul , cei de acolo mi-i l-au salvat , ce diferenta de mentalitate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yna85 spune:

Buna Carmen! Imi pare foarte rau pentru pierderea suferita! Din pacate si eu stiu ce simti - am pierdut o sarcina de 9 sapt in iunie anul trecut - si sunt si acum multe momente in care plang dupa ingerasul meu. Bunul Dumnezeu m-a ajutat si in februarie anul asta am ramas din nou insarcinata - avem acum 10 sapt si 6 zile - si ma rog in fiecare zi sa ne ajute pana in noiembrie - cand ar trebui sa vina bebe pe lume. In ianuarie mi-am facut si eu analizele, din proprie initativa si am aflat si eu ca am trombofilie - acum iau un pumn de pastile si fac injectii cu Clexane dar tot imi iese FXA un pic scazut . Vroiam sa te intreb - ca nu am inteles - tu ai intrerupt Clexane-ul la 13 sapt? Si imi spui te rog de cat ai facut si cat timp? sunt si eu ingrijorata ca am inceput cu 4000 UI si acum fac 5000 ( din seringa de 6000) si ma gandesc daca sa nu fac mai mult.
Sa te ajute Bunul Dumnezeu sa ramai insarcinata cat mai repede - dupa cele 3 luni de asteptari - si cel mai important sa reusim sa ducem sarciniile pana la termen! Te pup!

Gena MTHFR - mutatie heterozigota C677T, mutatie heterozigota A1298C; Gena PAI-1 - genotip heterozigot 675 4G/5G, genotip heterozigot 844 GA;
Tirodita autoimuna Hashimoto cu hipotiroidism, ATPO>2000, ATg=267, TSH=16;
O sarcina oprita in evolutie la 9s.

http://lagf.lilypie.com/zFnw.png

cu dragonel 7 sapt +

Tratament: Clexane 0,4/seara, Magne B6 - 2cpr/zi, Cetebe 1g/zi, Femibion 1 - 1cpr/zi, Ac folic 5mg - 1cpr/zi, Aspenter 2cpr/sapt, No-spa 40 mg - 3cpr/zi (pana la 6cpr/zi), Utrogestan 200mg - 2cps/zi si Euthyrox 50mg/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

yna85 ma intristeraza cand vad cate trecam prin aceste suferunte , felicitari pentru bebe si sa ai sanatate si o sarcina usoara . Din cate stiu eu la trombo se admin medicamentele antitrombo pe toata perioada sarcinii. Bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Buna olimp,
am suferit operatia de fibrom in ian 2009, si am ramas insarcinata in ian 2012,insa recunosc ca am fost si cam stresata in ultimul timp deoarece eu si sotul meu ne-am mutat in apartament nou si mare-3cam de anul trecut,si plus ca eu am un serviciu cam stresant si f activ. Asa este si firea mea- din pacate poate.
Operatia de fibrom mi-a facut-o dr Florin Anca de la Municipal, care a facut o treaba excelenta pt ca stia ca nu am copii si-mi doresc f mult, din acest motiv am si facut si operatia desi el imi spusese ca nu acesta este motivul.Si deasemeni ne spusese sa o lasam mai usor cu stresul si oboseala si sa ne punem pe treaba ca timpul trece.
Acum dupa intamplarea nefericita am fost si eu la dr hematolog si mi-a spus ca trebuie sa urmez tratamentul cu clexane toata sarcina, de 0.6 unitati, 1 injectie/zi, plus acid folic, elevit si duphaston. Si astazi tocmai l-au anunat pe sotul meu cei de la clinica unde am dus embrionul pt cariotip, ca este gata raportul si sa mergem maine sa-l ridicam.
Va scriu dupa ce-l luam si-l citesc. Mi-e teama si deja imi tremura mainile, si stiu ca iar o sa plang de o sa-mi vina rau, mai ales ca acolo vor aparea cauzele si eventual defectelem si totodata sexul lui bebe meu mic ingeras.
Va pup si aveti grija de voi! Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Buna Yna,
ce noroc ati avut ca in ian ai facut alanizele si in feb ai ramas insarcinata. Aceasta sigur este o minune si Domnul te va ajuta sa duci sarcina la bun sfarsit si sa aveti un bebe perfect. Eu asta simt ca ti se va intampla. Insa, cum zice si Leditia trebuie sa mergi la hematolog regulat, la fel cum te duci la ginecolog,deoarece NUMAI el stie daca trebuie marita doza si ce analize sa mai faci suplimentar in fct de simptomele tale is ce medicamente sa mai iei. ATENTIE mare dr ginecologi nu stiu acestu lucru, crede-ma pe cuvant, ca pana la acesta data am schimbat 2 doctori ginecologi mari din Bucuresti si tot am pierdut sarcina. Nu mai amana, du-te la hematolog imediat! Mai ales daca ai simptom de oboseala mare, dureri de cap mari si umflarea mainilor si picioarelor.
In cele 13w2d am urmat tratament cu clexane de 0.6 unitati, cate 1/zi, dar dr ginecolog mi-a spus ca tb sa fac injectii numai pana in sapt 13 si eu le-am si intrerupt ca m-am bucurat ca scap si ca a trecut pericolul, insa de unde ca atunci s-a produs nenorocirea. de aceea zic ca la probleme de coaguabilitate si trombofilie dr hematolog e sfant si el trebuie sa urmareasca sarcina in echipa cu ginecologul. Eu am invatat din greseala mea si asa zice si Leditia.
Te pup si daca te mai pot ajuta nu ezita sa-mi scrii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Buna Leditia,
da, a fost prima sarcina care a fost un dar de la Dumnezeu chiar la inceput de an.La urmatoarea sarcina- sa dea Domnu sa fie repede, voi merge la dr hematolog la fel de regulat ca la dr ginecolog, astfel sa ma urmareasca si sa nu mai patesc asa ceva ca innebunesc. Eu sunt si mai emotiva si panicoasa,si clar nu sunt asa de tare ca tine. Tu esti o femeie f puternica la cate ti s-au intamplat si chiar sunt mandra ca sunt femei lasate de Dumnezeu cu atata darzenie si intelepciune, care ar putea sa mute si pamantul din loc daca ar fi nevoie.
Multumesc foarte mult pentru sustinere si chiar m-am mai imbarbatat putin si maine am sa citesc rezultatul la cariotipul bebelui ingeras cu mai mult curaj. Va tin la curent si Doamne ajuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensilvia spune:

Yna,
scuze, cred ca nu am explicat eu bine, dr mi-a dat clexane 1 injectie de 0.6 unitati pe zi,dar pana in sapt 13 desi am trombofilie. Si eu i-am urmat tratamentul si in sapt 13 am si intrerupt ca ma cam dureau si m-am bucurat ca numai pana atunci am avut. Insa nu a fost bine deloc.
De aceea zic sa mergi la un hematolog bun sa te consulte si sa vada daca e totul ok cu doza ta sau tb sa-ti mareasca.
Pup si vorbim !

Mergi la inceput