LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***420**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka


Mai am vreo 10 kile sa ajung manechina

Chiti face 10 ani in octombrie.

Olga, mamica fericita de David (16.04.2009) si Leon (19.02.2012)


peste doua luni esti manechina, garantat

Multi ani lui chiti, e domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Halooou,
Olishka, sunteti minunati, tu esti superba, David si Leon sunt superbi, caruciorul lui Leon e superb, muffins cu angry birds- ce sa mai zic!! M-as uita la pozele voastre toata ziua!!
Da' oare eu pozele lui bebestrumf de ce nu pot sa le vad? Bebe, vrei sa ne paruim iar?
Chato, exact aia a fost si impresia mea si am vrut sa o intreb la topic chestii de genul: dar in acel prim an al copilului cat de des l-au vazut bunicii? Ca e clar ca daca acel copil a acceptat asa rapid sa stea total cu bunicii si in doar 2 saptamani s-a atasat mai mult de bunica, e claaar, tot bunica l-a ingrijit si pana acum, degeaba a stat mama acasa, a stat doar asa, sa aiba si ea concediu platit...vorba aia, sa nu judeci, sa fii tolerant etc dar la chestii de-astea mi se scoala parul pe mine, nu inteleg de ce e musai sa faca toata lumea copii daca nu le plac, doar asa, sa duca gena mai departe? Oricum eu acolo nu mai scriu ca mi-e teama ca se va lasa iar cu avertisment...desi m-am shocat cand am vazut ca la prima mea postare s-au strans peste 30 de aprobari...deci e clar ca in privinta asta 90% din forumisti suntem pe aceeasi lungime de unda...
Novus, mi-am inchipuind-o pe Ada intrebandu-te insinuant si provocator daca ti-e teama, ah, ce dulce si isteatza poate fi...dar tu ce-i raspunzi?
Simply, da' nu ne dai tema?
Azi am dus-o pe Phiphi la gradi, mi-e groaza ce vor crede educatoarele cand ii vor vedea calttzii de la spate:))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

io ma-nscriu prima :) cu apartament

ar fi bine sa facem un protap cu un animal pe el... am vazut niste poze

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Da, putem discuta pt sambata seara eventual

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Neatza!

INA, am o prietena care are aceeasi problema cu baietelul, e in perioada de renuntare la pampers si face kk o data la cateva zile, destul de greu. Este clar ca e psihologic, dar eu zic ca il poti ajuta, nu cu laxative, ci cu fructe, sucuri de fructe, prune uscate, etc. Si sa incerci sa il imprietenesti cu WC-ul si pt kk - nu stiu exact cum, dar cred ca asta ar fi solutia, sa stie ca are un loc "sigur" in care face. oricum, sigur este o situatie temporara.

Eu am asa o stare tampa, imi pare tare rau ca ratam intalneala. M-am gandit toata noaptea cum am putea face si solutia pe care am gasit-o nu se poate implementa intr-o locatie asa indepartata, asa ca....alta data

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

bey tot se baga in seama pe FB sotul unei colege, mai mult invidie si combinata cu multa rautate..atunci l-am scos din lista si initial am pus protectie. acum nu mai am protectie.
Ilinka-care paruiala? a fost vreodata?
altfel spus..fi-mea are boutique de pantofi si eu nu stiu???????????????? vin la tineeeeeeeeeeeeeeeee

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Eu am asa o stare tampa, imi pare tare rau ca ratam intalneala. M-am gandit toata noaptea cum am putea face si solutia pe care am gasit-o nu se poate implementa intr-o locatie asa indepartata, asa ca....alta data



Offf Pisik, chiar imi pare rau ca nu ne sincronizam
Voi cand aveti evenimentul ? sambata sau duminica ? poate ati putea sa ramaneti doar vineri si sambata sa va intoarceti in Buc, nu e ok?


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

A, uitasem sa zic de ce nu mi se pare MIE o idee buna panoul ala cu buline/magneti, whatever:
- copilul va avea un comportament bun doar cu motivatie extrinseca, deci nu "ma comport frumos fiindca asa simt si asa mi se pare bine" ci "ma comport frumos sa-i multumesc pe parinti ca sa noteze acolo fapta buna si sa am avantaje materiale".
Ce obtii prin asta? Desigur ca poti obtine (daca nu e un copil foarte rebel) comportamente laudabile, deci scopul tau e atins, dar chiar te incalzeste, ca parinte, sa stii ca asta e rezultatul "mituirii"?...Acel copil ar putea sa intre intr-un cerc vicios din cauza asta, cati elevi nu sunt care daca, de ex, le propui o actiune de voluntariat la o casa de copii, nu intreaba:"da' daca mergem, ne dati un 10?" fiindca ei asa sunt obisnuiti, nu fac nimic fara recompense, cred ca nici nu constientizeaza asta
In fine, pentru mine asta e un shantaj si transmite ceva de genul "parintii ma plac si ma accepta numai daca le fac pe plac".

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eee, acum am vazut pozele cu Ariana (Ariana, imi faci reducere la pantofi?:))), e frumoasa-foc, da' ea de miculutza a fost superba dar era muma-sa zgarcita cu pozele (ca eu prima data cred ca am vazut-o cand ne-a trimis Anca surpriza de Craciun!)

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns curea spune:

Salutare

Vin si eu cu experienta noastra acumulata in timp, la oful Pisikutei .
Si noi am trecut prin perioada asemanatoare, Radu smotoceste copii, intrebandu-l unde a invatat, mi-a raspuns la gradinita.
Am incercat de fiecare data sa ii spun pe un ton calm , sa ma uit in ochii lui, sa fiu la acelasi nivel cu el, ca nu sunt de acord cu acest comportament deoarece copii sunt mici si smotocindu-i ii putem rani. Va spun ca aceasta placa o repet cam de vre-o 3 luni.
Referitor la problema cu datul jucariilor, am fost la psihoterapeut si prezentandu-i problema tipa mi-a raspuns : Dvs. v-ar placea sa va iau geanta pe care o purtati acum din mana ?? RAspunsul meu : NU. Asa si copilul reactioneaza la fel. Inainte de a ii lua jucaria trebuie intrebat copilul, sa aiba impresia ca el decide asupra lucrurilor…
Sfatul prihoterapeutei a fost : Intrebati copilul daca este DEACORD sa IMPRUMUTAM o alta jucarie cu care nu se joaca in acel moment. VA spun sincer ca merge acest lucru, la noi chiar a functionat din prima.
Tantumurile la noi incep pe subiecte total puerile : exemplu vrea sa fie rosu la fund din nou, a fost un pic iritat si i-am dat cu un sprey…
REactia noastra il ignoram complet fara nici o privire, cel mai grav la noi este lipsa de spatiu, stam in garsoniera si nu am cum sa il pedepsesc trimitandu-l in camera lui…
La faza cu scosul din camera noi am avut episoade cand il striga pe tasu’ si tasu’ nu este ACUM langa el. Il mai striga de 3 ori , apoi ma pune pe mine sa il strig si daca nu vine in acel moment cand apare ii zice : sa pleci de aici, du-te pe alta planeta, sau du-te in alta tara…
Prima data am incercat sa ii facem pep lac, a iesit din camera apoi dupa un timp cand tatal nu a fost in preajma lui imi spune sa vina tati.
Alta data, cand a mai zis sa plece tati in alta tara, taicasu’ a incercat sa vb cu el linistit sa il tina de mana si sa incerce sa ii explice ca daca pleaca nu va mai putea fii langa el. Atunci cand cere acest lucru nu este nervos ci doar asa suparat..
Faza cu adormitul la noi se intampla sa adoarma cel mai tarziu la 0.00 dar a doua zi incercam sa facem cat mai mult zgmot sa se trezeasca pana la ora 9.00 pentru a putea adormi la pranz.
Apropo’ vi s-a intamplat ca copilul sa doarme de pranz 4 ore ?
Este posibil ca copilul sa aiba rosu in gat fara a face febra ? Am fost ieri la pediatra si l-a gasit cu rosu in gat, in conditiile in care aveam de 3 zile secretii nazale laptoase si care nu se scot decat cu aspiratorul.
Nu mai stiu cine intreba cum sa ne comportam la faza cu De ce ? Am cumparat o carte de la national geographic chiar asa se numeste De ce ? acolo sunt raspunsuri super interesante pentru a le intelege copii…chiar o recomand .
FAza cu splatul pe dinti si noi avem probleme uneori nu vrea, atunci incep : hai sa facem intreceere cine mananca cel mai repede pasta ! Prima data mananca pasta si a doua oara ma lasa sa ii perii dintii. Apropo’ eu merg pe aceasi pasta de dinti marca si gust.
Nu am mai citit de multa vreme voi ati renuntat la biberon ? cum ati procedat ? Ce lapte din comert le dati copiilor ? NOi suntem inca pe formula (NAN 3 jr) si vreau sa renunt.
Olga arati super tare ! Felicitari ! Subscriu si eu novus a admirat aranjamentele de sarbatoase din pozele Olgai… si eu sunt de aceeasi parere.
LA multe lunite Leon !!! Sa fii sanatos si sa ai parte de mult noroc !
CAm atat am avut de spus.
Nouvus referitor la locul propus ai fost acolo? Mie sincera sa fiu din singura poza pt locul de joaca ..mi se pare cam mic. Scuze nu vreau sa crezi ca sunt gica contra dar poate au mai multe poze cu agrementul pt copii. Voi mai cerceta aceasta locatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

NOVUS, noi avem evenimentul sambata, probabil cu incepere de la ora 19 sau 20 (daca sarim biserica desigur).
O idee era sa venim cu mama, sa plecam sambata de acolo pe la 18 doar noi doi si sa plecam de la nunta pe la 2 noaptea, dar ar fi mult mult prea obositor. Si varianta propusa de tine ar fi o solutie, dar este distanta lunga, daca era Moeciu sau pe aoclo era altceva. In fine, asta este, alta data....

Mami de minune mica


Mergi la inceput