ce ati face?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Ok, acum am inteles. Nu, nu e nevoie sa-i cer definitia lui Michelle, ea se gaseste in Biblie.

Daca born again insemna ce-i spune Isus lui Nicodim "Adevarat, adevarat iti spun ca, daca un om nu se naste din nou, nu poate vedea Imparatia lui Dumnezeu....Adevarat, adevarat iti spun, ca, daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu. Ioan 3:3-7" atunci da, sunt born again, sau pe romaneste "nascut din nou".

Sper ca ti-am raspuns la intrebare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,aroganta si falsa interventzia ta la "paranormale...",eu nu-mi amintesc ca la subiectul asta sa se fi "vorbit"de 3x3 ,iar despre "pretentzia"ta de a-tzi raspunde AICI 3x3...sunt fara cuvinte!Complet dezamagita!

Eu nu as rapsunde daca as fi in locul ei!Nu acolo unde VREI TU!

editez sa spun ca...daca nu ma lasa memoria,de fapt tu trebuia sa raspunzi daca tzi-ai incredintza copilul lui 3x3,si nu ea sa-tzi rapsunda tzie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


si cum as fi putut raspunde bine la intrebare, daca habar nu am cine e 3x3?
tot voi ma intrebati de ea...si tot voi ca de ce vb de ea...cine va mai intelege?

nu e vorba de arogantza...sau altceva...i-am spus sa imi raspunda aici ca, aici era subiectul...nu ma intereseza de fapt unde-mi raspunde...daca nu ar fi off topic poate sa-mi scrie si la retzete de bucatarie.

cat despre mine si superioritatea mea, nu ati inteles nimic. faptul ca citesc Biblia si tot felul de studii biblice ma face sa am un anumit bagaj de cunostiinte...si nu incerc sa-mi arat superioritatea, incerc doar sa ajut si pe altii sa-si imbogateasca cunostiintele.
fiecare avand libera alegere sa fie de acord sau nu cu mine.
si am spus intodeauna studiati, cititi , documentati-va singure.

la mine procesul de invatare e continuu.
si eu invat de la voi, si de multe ori voi ma faceti sa invatz sa citesc mai mult....si asta imi place si de aceea scriu aici.


michelle


Michelle,raspund cu intirziere am alptopul la reparat asa ca-s la mina copilului,eu cred ca tu ori nu vrei sa intzelegi(din anumite motive)ori te faci ca nu intzelegi!

daca doreai sa raspunzi la intrebarea mea(ca da ...eu am pus intrebarea,insa eu stiu foarte bine de ce am pus-o)puteai merge sa citesti postarile lui 3x3,asa,ca orice membru,nu sa intervii sa-i ceri sa vina aici sa scrie,si mai ales sa spui ca "se vorbeste desrpe ea"!

Superioritatea ta n-are nimic de-a face cu cunoasterea Bibliei ci cu tonul in care ai scris mesajul,avind pretentzia sa tzi se rapsunda aici,nu la "Paranormele!Acum cred ca intzelegi diferentza,din pacate nu voi avea timp sa intru sa vad discutziile de la paranormale!

Si da repet,pe mine personal m-ai dezamagit tocmai de la tine ,nu ma asteptam la un semenea comportamen!

oricum,asta arata inca odata ca totzi suntem supusi greselilor,indiferent cit de credinciosi sau mai putzin credinciosi suntem!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

andacos.
nici pana acum nu stiu care a fost intentia ta cand mi-ai spugerat persoana 3x3. eu nu ma duc la paranormale sa citesc posturi doar ca sa-mi fac o idee despre persoanele care scriu acolo....si apoi sa-ti raspund tie la intrebare.

asa cum ai recunoscut, ai pus intrebarea cu intentie, deci cu premeditare...sper ca ti-ai indeplinit scopul....desi nu ai facut decat sa imprastii cu noroi cand nu era cazul.

a fost o cursa in care eu am cazut cu naivitate si prin intrebarile mele am tras-o mai mult sau mai putin si pe 3x3 in ea.
nu am avut nici o pretentie sa-mi raspunda la SC si nu am inteles ca prin asta as ofensa-o cu ceva, asta e ceea ce ai dedus tu.

sunt plecata de multi ani din tzara si mai mult ca sigur folosesc unele expresii in mod gresit. i-am explicat ca nu am vrut sa spun ca "se vorbeste " despre ea, in sensul ca se birfeste despre ea la SC, ci doar ca mi-a fost pusa aceasta o intrebare la care eu sa raspund.
la fel si cu expresia "Domnul sa te lumineze" nu am spus-o la un mod ofensiv.

am tot respectul pt 3x3, asa cum respect pe toata lumea din jur cat si pe cei de pe virtual...indiferent de credintza sau necredintza care o are.

ii multumesc lui 3x3 ca nu a intrat in jocul vostru si daca am ofensat-o cu ceva ii cer scuze.

eu vin pe forum cu buna credintza, incercand ca sa dau mai departe invataturile care si eu le primesc de la altii, sau prin studiile personale.

daca ajuta pe cineva, ma bucur din inima si ii doresc ca Dumenzeu sa inmulteasca si sa infloreasca samantza depusa de mine. daca sunt persoane care nu sunt de acord cu ce spun eu, sunt libere sa studieze si sa vina cu propriile idei, sau pur si simplu sa nu creada in continuare. pe mine nu ma deranjeaza si am rabdare sa raspund la intrebari....si nu am nici cea mai mica intentie sa jignesc pe cineva si nici sa-mi arat superioritatea.

atacurilor la persoana o sa incerc sa raspund cu mai mult tact si cu rugaciune.
nu stiu ce intentii mai ai, dar te rog sa ma scoti din jocurile tale.

Domnul sa fie cu noi!




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michell exagerezi aiurea si dramatizezi la fel!

Intrebarea a fost fara intentziile pe care tu (si altzii)le suspectezi,a fost pusa exact datorita faptului ca si 3x3 este credincioasa!(in viziunea ei)



Si cred ca inainte de a-i cere scuze lui 3x3,ar trebui sa-mi ceri mie scuze,pentru ca indiferent ce vrei tu sa "stergi"acum ,te-ai dus la "Paranormale..."si ai discutat aiurea,fara fundament,superior si ironic as spune!

Intrebarea era exact in acelasi context in care Kariguld a nominalizat citziva "forumisti"in miinile carora si-ar fi incredintzat copii!Era o discutzie ipotetica bineintzeles,o discutzie pe forum,si tot bineintzeles,nimeni n.-a procedat ca tine,sa se duca sa-i cera virsta,orientare si nr.de la pantofi lui Rufus,de exemplu!

Puteai sa spui clar,nu cunosc personajul(desi eu am indoielile mele)si era gata discutzia!E chestie de nuantza si...substantza!

Nu fac jocuri pe forum,nici in viatza reala asa cum (urit)insinuiezi,era o discutzie si atit,pe care n-ai fost capabila elegant sa o rezolvi!De curse...cred ca itzi imaginezi ca-s james Bond????!!!!!

Repet inca odata,sunt profund dezamagita de tine!da...aveam impresia unui user echilibrat,blind...care are misiunea lui pe forum!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Andacos te rog eu sa respiri adanc... si atat. Este penibil ce faci. Daca 3x3 se simte lezata sunt convinsa ca isi poate purta singura de grija. Michelle a dat niste explicatii despre cum a vazut ea situatia, dar tu nu vrei sa te opresti. Stici atmosfera.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu nu exagerez...reciteste-ti mesajul:

Citat:
daca doreai sa raspunzi la intrebarea mea(ca da ...eu am pus intrebarea,insa eu stiu foarte bine de ce am pus-o)


eu nu vreau sa mai continui discutia cu tine andacos...devine f. penibil sa fii avocatul lui 3x3...si sa insinuezi ofense care nu exista.
daca mai ai ceva de discutat cu mine o putem face pe privat.

consider subiectul prea important ca sa fie denaturat de astfel de discutii inutile.

Iti doresc numai bine,

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Andacos te rog eu sa respiri adanc... si atat. Este penibil ce faci. Daca 3x3 se simte lezata sunt convinsa ca isi poate purta singura de grija. Michelle a dat niste explicatii despre cum a vazut ea situatia, dar tu nu vrei sa te opresti. Stici atmosfera.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







Greieras,asa am,dat eu impresia ca sunt avoatul lui 3x3?
Penibil este ce face(a facut) Michelle,nu eu!

Dar cum de atzi ajuns voi la concluzia ca eu sunt avocata ei?

Nu-i plingea de mila pe aici michelle`?Nu-i cerea ea scuze?

da Michelle,ai dreptate ,subiectul este important(nu numai pentru tine)ca sa fie indreptata spre o discutzie prost intzeleasa si interpretata de tine!Vad ca daca itzi spune cineva ceva imediat ii preiei idea!(vezi ex. de mai sus cu Greierasul)!

Am explicat anterior ce am vrut sa spun cu partea bolduita de tine,daca nu ai intzeles mai explic odata!Dar reciteste postul anterior,scris cu calm,asa ca zau ca n-am de ce sa fac exercitzii de respiratzie,incearca sa intzelegi(intzelegetzi ca si Greieras a intzeles exact ca si tine se pare)ce am vrut sa transmit,daca nu ai itzeles,ma potzi intreba!Poate spusele Katyei referitor la acest membru,va mai potoleste un pic revolta!

Insa nu emite "teorii personale"despre mine,si mai ales nu te da victima(asa ma enerveaza genul asta de manifestare forumistica....!!!!)cind de fapt eu n-am avut nicio intentzie ascunsa,nicio intentzie de a te pune in vreo pozitzie incomoda,pozitzia in care esti,esti ca urmare a actziunilor proprii!

N-am scris niciodata la subiectul cu "paranormale..."deci efectiv nu intzeleg de unde teoria voastra cu ...avocatura!

Repet inca odata,intrebarea a fost pusa in acelasi context in care Karigulad a spus ca si-ar incredintza copiii unor forumisti!Sper sa fie mai clar acum,da' mai repete odata daca nu este!

Si astept in continuare scuzele tale Michelle!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Msl, copiii tai nu au nasi? Poate nu sinteti chiar singuri...

Greieras, in leg. cu versetele citate de tine: nasterea din apa si Duh se refera la botez, da? Prin urmare, toti sintem nascuti din nou, toti botezatii in Hristos, indiferent de religie.

Eu vreau sa va intreb cum se face la voi cind moare un prunc sau un copil mai mare (inteleg ca nebotezat, din mom ce la voi se boteaza doar de la o virsta incolo). Dar e doar pura curiozitate, nevoie de informatie, pt ca la noi preotul e blamat de obicei ca nu inmorminteaza pruncul nebotezat crestineste, la fel cum e blamat ca n-a dat impartasanie bolnavului care n-a mai putut face marturisirea din cauza ca a paralizat in urma operatiei, ba chiar ca nu inmorminteaza sinucigasi.

Intreb deci nu ca sa polemizam, ci ca sa aflam. Si e si-n leg. cu sb, caci uite: Michelle zice ca n-o deranjeaza religia familiei careia i-ar incredinta copilul, cu conditia ca aceasta sa fie crestina si practicanta. Dar poate ca tb sa reflecteze mai mult. De ex eu as vrea sa respect indicatiile parintilor dar daca, sa zicem, Doamne fereste, copilul dat mie in grija (nu al lui Michelle, unul imaginar,da?) se imbolnaveste sau are un accident etc si nu mai are sanse de supravietuire. Eu ce fac? Las copilul sa moara asa, nebotezat, sau il botez, in ciuda indicatiei parintilor, stiind, conform Bibliei, ca, daca nu se naste cineva din apa si Duh (deci nu se boteaza), nu poate intra in Imparatia cerurilor? Ce e mai imp pt mine (care se presupune ca m-am atasat de copil, ca-l iubesc) :sa-l botez inlesnindu-i urcarea in Imparatie sau sa respect dorinta parintilor?

Bineinteles ca eu l-as boteza, va spun de pe-acum.

Nu tb sa raspunda numai Greieras, chiar ma intereseaza ce se-ntimpla la voi cind moare cineva nebotezat, mersi de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Katya, pentru ca botezul sa fie valabil trebuie mai intai sa crezi ca Isus este Fiul lui Dumneze si sa te pocaiesti (adica sa recunosti ca esti pacatos, sa-ti ceri iertare si sa incetezi de a mai pacatui). Darul Duhului Sfant este dat ca o urmare a acestei pocainte. Apostolul Pavel, la Faptele Apostolilor 2:38 spune. "Pocaitiva si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Christos. Apoi veti primi darul Duhului Sfant. Cu totii stim ca (virgula) copilasii nu pot fi trasi la raspundere la varsta frageda, pentru ca nu stiu sa deosebeasca binele de rau. Cu cat cresc ajung sa faca diferenta si deci devin constienti. Daca te uiti in exemplele din Biblie, apostolii botezau numai ca urmare a pocaintei.

Deci ordinea (cel putin cum o vad eu in Biblie) este urmatoare.

1. Recunosc ca sunt pacatos si vreau sa ma intorc la Dumnezeu
2. Ma pocaiesc si ma botez (care botez este o marturie a faptului ca am hotarat sa ma intorc la Dumnezeu)
3. Primesc Duhul Sfant

Domnul Isus s-a botezat la 30 de ani si imediat dupa botez a coborat Duhul Sfant peste El. Lucrarea si-a inceput-o abea dupa aceea. Cred ca El este cel mai bune exemplu al nostru.

Poate botezul singur sa te duca in cer. Clar nu, pentru ca daca nu te-ai pocait degeaba te botezi. Botezul nu este o formula magica care te duce in cer, asa toata lumea ar merge fara nici cel mai mic efort. Se duc, zic trei vorbe, se boteaza si gata. Trebuie sa fie o schimbare a inimii.

Noi nu botezam copiii mici pentru ca credem ca Dumnezeu nu le tine in seama pacatele si ca daca mor se duc direc in prezenta lui Dumnezeu. Eu m-am botezat la 18 ani si pot sa spun cu siguranta ca am stiut de ce o fac, si ca atunci am inteles tot ce a facut Domnul Isus pentru mine si ca rezultat am ales sa-l urmez. Dupa ce se nasc copiii nostri, la cateva luni sunt binecuvantati, adica Pastorul cheama familia cu copilasii in fata si toata biserica se roaga pentru ei.

Intrebarea mea pentru tine este. De ce atatia care au fost botezati mici traiesc vieti ca dracii? Poate cineva care traieste in pacat sa aiba Duhul Sfant, doar pentru ca a fost botezat mic?

Apostolul Petru spune la 1 Petru 3:21 "Botezul nu este o curatire de murdaria trupeasca (adica pacatele facute in trup) ci marturia unui cuget curat" sau in Biblia Ortodoxa spune "ci este o cerere facuta lui Dumnezeu pentru o constiinta curata. Dar ca sa ceri trebuie sa fi constient. Un bebelus sau copil mic nu este si nici nu cere.

In final Dumnezeu este arbitrul suprem. Noi pe pamant vedem ca printr-o oglinda intunecata, abea cand vom ajunge in prezenta Lui vom vedea pe deplin. Absolut nici o denominatie crestina (ortodocsi, catolici, protestanti, neoprotestanti) de pe fata pamantului nu detine adevarul absolut. Dumnezeu ne-a lasat Biblia ca un indrumator si ajutor in relatia cu El. Datoria noastra este sa o citim ca sa aflam ce vrea Dumnezeu de la noi in aceasta relatie.

Cat despre intrebarea ta in legatura cu copilul dat tie in grija, dpdv al unui protestant poti sa-l botezi, ca nu va face nici o diferenta. El va merge oricum in cer. Tu faci dupa cum te indeamna constiinta. Cinva care alege sa-ti lase copilul ar trebui sa aibe incredere in deciziile tale.

Si ultima idee ca sa intelegi ca botezul singur fara o schimbare de inima nu te duce in cer. Alaturi de crucea pe care era Isus era o alta cruce cu un talhar. El se intoarce spre Isus si ii spune printre altele "Doamne, adu-ti aminte de mine cand vei veni in Imparatia Ta". Ti minte ce i-a raspuns Isus? "Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu Mine in rai" Talharul acesta s-a pocait in ultimul moment, dar nu s-a botezat si totusi Isus ii promite intrarea in rai.

Hai ca m-am lungit, dar sper ca am facut putina lumina.

Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie. Am studiat istoria bisericii si pot sa inteleg diferentele de nuanta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Greieras, ca sa-ti raspund la intrebare: nu, un copil care-a primit botezul si care devine un adult pacatos nu , nu poate intra in Imparatie. Dar ce, un om botezat la 18 ani inseamna ca nu mai pacatuieste pina la sfirsitul vietii si ca el intra-n Imparatie numai pt ca s-a botezat la 18 ani, in cunostinta de cauza?

Domnul zice ca "Nimic necurat nu va intra in Imparatia cerurilor". Deci botezul nu, nu este o garantie a dobindirii raiului, e doar o sansa la rai si-n acelasi timp o conditie obligatorie .Mie versetul cu botezul imi zice clar: "De nu se va naste cineva din apa si Duh, nu va intra in Imparatia Cerurilor". Crezi ca nu mai sint si alti oameni buni pe fata pamintului?Altii decit crestni? Ba sint, totusi, nefiind nascuti din nou-deci botezati intru Hristos, nu pot intra-n Imparatie. Nu ca zic eu, ci ca asa zice la versetele citate. Ei vor fi judecati altfel, or avea si ei raiul lor, nu stiu, dar cert e ca nu au cum intra in Imparatie, din moment ce nu-L cunosc pe Hristos, n-au crezut in El.

Ca sa petreci vesnicia cu Domnul tb:

1. in pr rind, sa fii botezat-vezi nascutul din nou si
2. sa fii curat-vezi cu nimic necurat nu poate intra in Imparatie. Tot ce mi-ai explicat tu cu constiinta pacatului, cainta, si nerepetarea pacatului sint in ortodoxie numite botezul pocaintei sau taina marturisirii sau a spovedaniei.

Si mie normal ca mi se pare mai logic asa: te botezi pt ca crezi in Iisus, pt ca-L recunosti de Dumnezu, pt ca vrei sa intri-n turma Lui si apoi te mentii curat prin pocainta, nerepetarea pacatului etc.

Cit despre mersul oricum in cer al unui copil de 17-18 ani...nu mai zic nimic, decit atit: pai cum sa mearga direct in cer un om aproape adult care, pe linga nebotezat, nenascut in nou, poate ca s-a mindrit, lacomit, mintit, furat, masturbat, sexat cu 10 parteneri etc? Cum sa intre oricum in rai?

Cu tilharul,aia e altceva, sa nu amestecam: el a intrat in rai si nebotezat in pr rind pt ca a crezut ca Iisus e Domnul (Doamne, sa ma pomenesti cind vei intra in Imparatia ta) si-n al 2-lea rind pt ca s-a pocait de greseli(Macar noi ne meritam soarta, dar El nu). Ceea ce obtine si oricare alt crestin, chiar si pe patul de moarte. edit-Si in momentul crucificarii botezul nu era inca implementat, ca sa zic asa.

edit a 2-a oara: sa inteleg ca un 'copil' de 16-17-18 ani e destul de matur cit sa inteleaga cine e Dumnezeu si sa adere la statutul de crestin, sa se boteze, pocaiasca, promita etc, dar in acelasi timp nu e suficient de marur sa i se impute unele pacate, de aceea ar merge direct in Cer...

Mersi de raspuns, eram curioasa cum e la voi,am inteles.

Mergi la inceput