ce ati face?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Nu va certati. A-alinta, pe vremuri si eu i-am zis lui Michelle una alta, cind o auzeam cu credinta si cu Romania, pe urma am vazut ca asa e ea, ea e fericita si vrea ca si altii sa fie.

Michelle, am inteles pct tau de vedere, as fi intrebat si eu ce-ai intrebat tu, dar daca am vazut ca omul zice clar ca-i ateu, n-ai ce mai zice, are fiecare motivele lui pt care tine inca de simpla forma a unei credinte.Cit despre 3ori 3, ea n-are nicio vina, unii dintre noi au fost peste ea, ea n-a deranjat pe nimeni.


din punctul meu de vedere discutam, nu ne certam.

asta e problema cand omul nu spune clar daca e sau nu ateu...sa stiu si eu cum sa vb.

cat despre 3x3 ...astept raspunsul ei....indiferent care va fi.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Sa raspund la intrebarea initiala, cui as incredinta copii: statului american! deocamdata. Ca aici nu am nici rude si nici prieteni si cred ca e mai bine decit statului ro, nu? si de fapt statul american nu da voie copiilor cetateni americani sa fie luati si dusi altundeva( ex cazului acelui cuplu de ro care au lasat in urma copii si bunicii au trebuit sa se mute in america), si pe de alta parte nu sint sigura ca rudele care le mai am vor cu bucurie sa imi ia copii sa ii cresca in special ca sint special needs si saraci pe deasupra!Daca o sa ma mut in alta tara probabil statului respectiv unde o sa locuiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Incerc sa scriu pe masura ce citesc...acum sunt inca la pag 16
Almo, eu le-am spus copiilor mei ca dupa ce mor si corpul e ingropat putrezeste si ramane scheletul. Oricum au vazut Scooby-doo asa ca pt ei scheletele erau interesante. Au acceptat f usor ideea. Cel mic (cred ca pe la 5 ani) mi-a explicat ce inseamna infinitul: ca mai numeri si dupa ce te faci schelet.
Stiu ca a existat un om pe nume Isus si ca a fost un leader, ca multi oameni cred in Dumnezeu, ca alti multi oameni cred in Alah...si tot asa. Le-am spus despre mai multe idei si credinte. Cel mic deocamdata s-a gandit ca ar vrea doua variante. Ori sa se reincarneze in pinguin, or in in bebelus dar tot la mine in burta.
Eu inteleg cum e cu amestecul de credinta cu ateismul. Probabil ca nu e chiar ateism ci mai degraba agnosticism. De genul: o fi o forta superioara dar nu dupa tiparul unei religii anume. Ca atare nu pot sa urmez regulile vre-uneia. Craciunul, Pastele pentru marea majoritate (ortodocsi, atei, agnostici) in acest moment se rezuma la traditie. Mananca cozonac sau oua rosii, spun Hristos a inviat pt ca asa se spune (nu pt ca ar fi siguri ca asa s-a intamplat), merg noaptea la biserica pt ca e funny, canta pt ca asa face toata lumea si e un moment frumos, merg al nunti inmormantari si botezuri pt ca asa se face. Iar copiii merg la ora de religie pt asa face marea majoritate si e prea complicat sa-si bata capul ce sa faca cu ei in ora aia sau ca poate vor fi marginalizati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle,aroganta si falsa interventzia ta la "paranormale...",eu nu-mi amintesc ca la subiectul asta sa se fi "vorbit"de 3x3 ,iar despre "pretentzia"ta de a-tzi raspunde AICI 3x3...sunt fara cuvinte!Complet dezamagita!

Eu nu as rapsunde daca as fi in locul ei!Nu acolo unde VREI TU!

editez sa spun ca...daca nu ma lasa memoria,de fapt tu trebuia sa raspunzi daca tzi-ai incredintza copilul lui 3x3,si nu ea sa-tzi rapsunda tzie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

din pacate si eu am sesizat aceeasi superioritate degajata de michelle, un fel de "stapana" pe subforumul sufletul credintei, fapt care nu face decat sa puna un semn de intrebare asupra credintei pe care o poarta .

cel putin din curtea mea asa se vede. uneori trebuie sa stii si sa te opresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,aroganta si falsa interventzia ta la "paranormale...",eu nu-mi amintesc ca la subiectul asta sa se fi "vorbit"de 3x3 ,iar despre "pretentzia"ta de a-tzi raspunde AICI 3x3...sunt fara cuvinte!Complet dezamagita!

Eu nu as rapsunde daca as fi in locul ei!Nu acolo unde VREI TU!

editez sa spun ca...daca nu ma lasa memoria,de fapt tu trebuia sa raspunzi daca tzi-ai incredintza copilul lui 3x3,si nu ea sa-tzi rapsunda tzie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


si cum as fi putut raspunde bine la intrebare, daca habar nu am cine e 3x3?
tot voi ma intrebati de ea...si tot voi ca de ce vb de ea...cine va mai intelege?

nu e vorba de arogantza...sau altceva...i-am spus sa imi raspunda aici ca, aici era subiectul...nu ma intereseza de fapt unde-mi raspunde...daca nu ar fi off topic poate sa-mi scrie si la retzete de bucatarie.

cat despre mine si superioritatea mea, nu ati inteles nimic. faptul ca citesc Biblia si tot felul de studii biblice ma face sa am un anumit bagaj de cunostiinte...si nu incerc sa-mi arat superioritatea, incerc doar sa ajut si pe altii sa-si imbogateasca cunostiintele.
fiecare avand libera alegere sa fie de acord sau nu cu mine.
si am spus intodeauna studiati, cititi , documentati-va singure.

la mine procesul de invatare e continuu.
si eu invat de la voi, si de multe ori voi ma faceti sa invatz sa citesc mai mult....si asta imi place si de aceea scriu aici.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

M-a intrebat una dintre voi (nu mai gasesc postarea) daca sunt born again.

Pentru a putea raspunde trebuie sa stiu cum definesti tu "born again".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

greieras, eu te-am intrebat si nu stiu sa definesc born again, are mai multe definitii?.

intreab-o pe michelle.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

greieras, eu te-am intrebat si nu stiu sa definesc born again, are mai multe definitii?.

intreab-o pe michelle.




alina

Intrebarea ta a sunat ca si cum deja stii ce inseamna si vrei sa afli daca eu sunt "born again". Plecand de la premisa ca deja stii ce inseamna am raspuns asa.

Intrebarea ta cred ca a sunat cam asa: Greieras esti si tu born again? (sau ceva asemanator)

Nu inteleg ce sa o intreb pe Michelle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

greieras , si tu esti born again?





asta a fost intrebarea si a sunat de genul daca si tu esti born again, asa cum e michelle, careia ii poti cere definitia.

nu am crezut ca la o intrebare simpla poti afla raspunsul asa greu.


Mergi la inceput