ce ati face?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Tot eu, ca tot la tilhar mi-a ramas gindul. Sper sa nu se inteleaga ca, precum el, e suficient doar sa crezi si sa te caiesti si atit. Ca altfel ce rost ar mai avea botezul? Adica dam versetul cu born again si pe urma spunem ca de fapt nu conteaza? Unde mai pui ca unii se boteaza chiar si de 2 ori. Asa ca momentul tilharului e una, ce e dupa Cincizecime, e alta.

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ultima interventie, macar sper. Ca nu vreau sa-i descurajez pe ceilalti credinciosi care-or citi: un copil botezat, chiar daca face tot ce-am scris eu acolo ca fiind pacate, prin taina spovedaniei redevine curat, spalat si nou, asa ca are toate sansele sa intre-n rai, chiar crima de-ar fi facut, daca se caieste si nu mai face. Dar asta-nseamna sa se spovedeasca. Altfel, da, degeaba-i botezat daca nu-i si curat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

da, eu nu pot sa zic ca sunt dezamagita de michelle, pot sa zic ca am inteles ca atunci cand ajungi sa traiesti cu biblia inteleasa atat cat te duce mintea incepi sa te vezi intelept. lucru care nu e rau pentru unii.

si nu pot sa nu remarc ca si greieras, in aceesi credinta cu michelle, se comporta la fel ca si ea.
greieras refuz sa cred ca nu ai inteles intrebarea mea de la bun inceput, dar se pare ca va place sa aratati cat de "born again" sunteti.

desi departe de mine sunt biserica, biblia si inchinarile la icoane, in sufletul meu cred intr-un dumnezeu care nu asteapta sa ma nasc din nou, asteapta sa imi deschid ochii , sa imi destup urechile si sa vad si sa aud realitatea care ma inconjoara. ASTAZI.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Greieras imi place f. mult cum ai explicat . si eu am aceeasi convingere cu privire la botezul copiilor mici.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Ultima interventie, macar sper. Ca nu vreau sa-i descurajez pe ceilalti credinciosi care-or citi: un copil botezat, chiar daca face tot ce-am scris eu acolo ca fiind pacate, prin taina spovedaniei redevine curat, spalat si nou, asa ca are toate sansele sa intre-n rai, chiar crima de-ar fi facut, daca se caieste si nu mai face. Dar asta-nseamna sa se spovedeasca. Altfel, da, degeaba-i botezat daca nu-i si curat.


si ce se intimpla cu el daca mai pacatuieste (altfel de pacat) si moare si nu mai apuca sa se spoveeasca din nou? mai e curat?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Eu nu-s prea religioasa. Adica n-am o explicatie pentru tot ce ma inconjoara si iau credinta asa mai simbolic. E mai curand credinta in faptul ca necunoscutul din care evoluam e prietenos sau macar impartial. Adica n-ai creat lumea in cateva zile ci in etape. Ce s-a intamplat de la Bing-Bang mi-e clar, dar cum s-a ajuns la el nu si tot asa.

DAR nu mi-as lasa copiii unei familii cu alt set de traditii si sau origini sau valori religioase. Nu pentru ca eu cred cca-s cele mai bune ci pentru ca ai mei copiii au crescut cu ele si le apreciaza. Eu eram femeie tanara si cand in familia primului sot s-a apucat cineva sa zica jidanul X sau Y m-am simtit lipsita de aparare, sotul meu de atunci a tacut si m-am simtit si mai rau. Tatal meu fusese evreu si era mort de ani... dar m-am topit de plans. Cum s-ar simti un copil daca in fata lui s-ar lua cineva de ce au crezut sau au fost parintii lui.

Asa ca da eu mi-am lasat copiii in grija altei familii care-i ca si noi mixta religios, in care ea e rusoaica si impreuna tin traditiile ambelor religii fara exagerari.
Nu i-am lasat prietenilor mei cei mai buni cu care suntem weekend de weekend pentru ca sunt amandoi evrei si pentru ca-s mai stricti decat noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

e diferentza intre cei care au auzit de Domnul si nu-l primesc si cei care nu au auzit niciodata si, deci nu-L respinge.

eu inteleg ca,atunci cand o persoana aude de Isus, de pacat, de Bible...etc si li se ofera sansa, dupa sansa, sa-L primeasca dar ei decid ca nu au nevoie de Dumenzeu in viatza lor...asta inseamna ca automat IL respinge si de aceea nu vor ajunge in Rai...indiferent cat de buni au fost sau botezati.

de asta traim aceasta viatza sa ne pregatim locul pentru o eternintate.
daca viatza asta scurta vrem sa o traim fara Dumenzeu,fara principiile Lui, cum am putea alege o eternitate sa fim cu El?

mai spunea cineva ca nimeni nu ajunge in Iad din greseala.
este libera lor alegere sa fie acolo...unde NU este Dumnezeu.






michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Katya, pai botezul nu l-a implementat Domnul Isus, el se practica deja in Israel. Ioan boteza de ceva timp cand a venit Domnul Isus la el sa fie botezat.

Mai vreau sa-ti spun de un pasaj din Biblie care nu este de trecut cu vederea. Se numeste Marea trimitere pentru ca chiar inainte de a se inalta la cer, Isus le spune pentru ultima oara ce sa faca. (apropo, cand Isus spune sa faci ceva nu are titlu facultativ, ci este o porunca.) "Duceti-va in toata lumea si predicati Evanghelia la orice faptura. Cine va crede si se va boteza va fi mantuit; dar cine nu va crede va fi osandit." (tot pasajul este extraordinar, pentru ca arata ce putere a dat Dumnezeu celor ce cred). Daca observi nu spune "cine nu crede si nu se va boteza" va fi osandit ci numai "cine nu crede". Cred ca asta arata clar ca botezul nu este o conditie pentru mantuire, dar una a ascultarii. Avea nevoie Domnul Isus sa fie botezat, nu cred, dar El a ascultat de Tatal cand a facut asta.

Eu cred ca, constiinta se trezeste mai devreme de 18 ani la multi. Am cunostinte care s-au botezat la 6, 8, 10, 12, 15... fiecare dupa cum aude si raspunde la chemare. Vezi, numai Dumnezeu stie inima omului. El stie cand copilul trece de la starea de nevinovatie la cea de premeditare.

Eu nu am spus ca botezul nu conteaza, din contra cred ca botezul este un pas important in ascultarea de Dumnezeu, dar nu pot sa zic eu ca fara botez nu intri in cer daca Biblia nu o spune, intelegi?

Oricum sa sti ca imi face placere sa vorbesc cu tine.








Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing






>>>Continuare

Mergi la inceput