ce ati face?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui almo

elena pt raspunsul tau

Asta nu imi place mie la credinciosii, habotnici, care, daca nu crezi cum cred ei, nu poti sa faci parte din lumea lor, te considera paria.

J G nu are rost sa te justifici aici. Noi cei ca tine te intelegem asa de bine.




citind explicatia cuvintului habotnic...care l-am mai auzit dar niciodata nu mi-a fost asociat...vad ca sunt f. departe de aceasta caracterizare.
pasiunea care o am, stilul de viata si caracterul ...nu au nici o legatura cu acest cuvint.

incercati sa nu mai credeti ca, crestinii=habotnici.
asta e o expresie tipic romaneasca caruia multi nu-i cunosc si inteleg sensul....si o asociaza din start cu ceva rau, ceva de evitat.

http://www.dexro.ro/definitii/habotnic



michelle


ai inteles gresit. eu stiu exact ce inseaman cuvatul habotnic si nu m-am referit ca crestinii=habotnici, ci m-am referit la cerstinii care sunt habotnici "HABÓTNIC, -#258;, habotnici, -ce, adj., s. m. #537;i f. (Persoan#259;) care respect#259; cu scrupulozitate exagerat#259; prescrip#539;iile religiei;" iar daca tu nu esti habotnica si nu respecti cu scrupulozitate exagerata ce spune religia atunci nu faci parte din aceasta categorie la care m-am referit eu. subliniez dinou ca m-am referit la crestinii strict habotnici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui almo

elena pt raspunsul tau

Asta nu imi place mie la credinciosii, habotnici, care, daca nu crezi cum cred ei, nu poti sa faci parte din lumea lor, te considera paria.

J G nu are rost sa te justifici aici. Noi cei ca tine te intelegem asa de bine.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze



te inseli!
pentru mine si pt toti credinciosi care ii cunosc un necredincios nu este paria...si niciodata nu am gindit asa.
nu stiu ce fel de "credinciosi" ai intilnit care ti-au creeat aceasta impresie.
cu totii suntem oameni si ne acceptam asa cum suntem.

si nu am cerut nici un fel de justificare nimanui...fiecare e liber sa spuna ce vrea si cand vrea.



michelle


hai sa spunem ca am generalizat, exagerat. dar recunoaste, ca daca noi doua am fi prietene, ai incerca necontenit si poate ti-ai face un tel in viata din a ma converti.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




stai linistita, ca nu e chiar asa...
am prietene care sunt atee declarate si convinse...si vorbim ore in sir.
pot sa vb si despre multe alte subiecte decat credintza si Isus si nu e neaparat tzelul meu sa fac lume asa creada.
de fapt eu stiu ca nu pot face pe nimeni sa creada doar Dumnezeu poate.
disigur in sufletul meu sunt trista pt ei...dar asta nu inseamna ca nu accept lumea asa cum este si ca eu nu treb sa fiu acceptata asa cum sunt.

chiar si aici pe forum postez si vb despre multe subiecte nu numai la SC.
asta e o alta idee pre-conceputa in care se crede ca, crestini vorbesc doar despre Dumnezeu si vor sa converteasca lumea.
si noi suntem oameni, cu calitatile si defectele noastre...cu preocupari si gusturi diferite dar oricand putem gasi common ground...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

credeti ca Isus a fost un habotnic?

sunt ferm convinsa ca, nu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

de ce credeti ca suntem ASA de diferite?

da e adevarat iubesc credintza, Dumenzeu...imi place sa citesc Biblia, dar imi place si "Pe aripile vintului"-cartea favorita a Mihaelei S(daca nu ma insel).
ma preocupa dieta si scoala micutului meu cum va preocupa si pe voi; vad multe filme si ascult muzica care o ascultati si voi(desigur sutn si exceptii); imi place sa calatoresc si sa vizitez muzee; imi place sa gatesc si sa gradinaresc ca multe dintre voi...deci exista common ground...

credintza sau necredintza nu trebuie sa ne izoleze si sa creeze bariere putem fi chiar prieteni...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Fetelor, pentru noi crestinii Dumnezeu este comoara cea mai pretioasa, aerul nostru. Dumnezeu iubeste omenirea cu PASIUNE iar dragostea asta a transferat-o si in copiii Lui, de aceea crestinii adevarati iubesc oamenii cu pasiune si vor sa imparta cu ei ce au descoperit. Noi am simtit pe pielea noastra dragostea neconditionata pe care El a avut-o pentru noi inca de pe cand noi nu-L cunosteam sau chiar fugeam de El si este o dragoste contagioasa, acum iubim si noi oamenii la fel de mult. De aceea Michelle "striga" pe aici, nu pentru ca are condica cu cati a intors ea la Dumnezeu. Noi nu putem intoarce pe nimeni, omul alege, dar trebuie sa aiba de unde alege, sa stie ca exista mai mult decat vad ochii lui.

Elena "Intelepciunea striga pe strazi, isi inalta glasul in piete ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Greieras, daca un om iti face rau (tie sau familiei), il mai poti iubi neconditionat ? Chiar daca doresti acest lucru, ma tem ca la un nivel foarte adanc in tine, nu e posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle,eu cred ca tu te contrazici singura!

daca pentru tine,ca si credincioasa,un necredincios nu este un paria,de ce nu vrei sa-tzi incredintzezi copilul lui...necredinciosului?

Adica eu cred ca tu "vorbesti"asa,insa de simtzit chiar asa simtzi!Necredinciosii sunt paria,doar ca invatzatura Bibliei nu te lasa s-o si afirmi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

greieras , si tu esti born again?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

un credincios intelept va stii cand sa taca si cand sa vorbeasca. sa fim clari intelesi nu fac aluzie la nimeni.
Eleni a explicat foarte foarte bine, cam ce as fi spus si eu. as mai adauga ca niciodata nu as spune cuiva "Domnul sa te lumineze" . ptr ca poate avea cu totul alt inteles decat cel dorit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,eu cred ca tu te contrazici singura!

daca pentru tine,ca si credincioasa,un necredincios nu este un paria,de ce nu vrei sa-tzi incredintzezi copilul lui...necredinciosului?

Adica eu cred ca tu "vorbesti"asa,insa de simtzit chiar asa simtzi!Necredinciosii sunt paria,doar ca invatzatura Bibliei nu te lasa s-o si afirmi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


nu, nu este asa. am spus ca am prietene necredincioase la care tin f. mult.
din cand in cand, cand vine discutia le vorbesc despre Dumenzeu dar nu in felul in care va imaginati...nu fac din asta tzelul zilei mele...desi poate ar trebui.
fiecare suflet e pretzios!

nu cred l-as lasa sa fie crecut de parinti necredinciosi pentru ca nu ar putea avea educatia spirituala care eu o doresc pt el.

Kariguld, asta e o expresie folosita, in sensul sa "te indrume Dumnezeu".

michelle

Mergi la inceput