ce ati face?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G


Michelle, desi am mai scris si-n alte dati, nu mi-e frica de moarte, de moartea nimanui. Asa e mersul naturii si eu sunt deplin impacata cu asta, traiesc acum, pentru viata asta, si planurile mele sunt doar pentru ea. M-ar ingrozi perspectiva de a trai o eternitate!
In fiecare zi renunt la un timp al fetitei mele. N-o sa mai fie niciodata bebelus (ca tot ma uitam azi la niste poze), etc. Renunt si la un timp de-al meu, imbatranesc... e normal, nu? Altii vin din urma, suntem doar fire de nisip fiecare dintre noi.

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare


Asa ca tine zice si puiul din ou. Este cineva in stare sa dea viata unei fiinte umane, stie cineva exact cum incepe viata? Dar cum se termina? Daca ai fi doar un trup, as intelege ca odata moarta nu te astepti la mai mult, dar esti mai mult decat un trup material, exista ceva imaterial in tine, nevazut, unii il numesc spirit. Ai si un suflet (tot nevazut) in care sunt cuprinse caracteristicile proprii fiintei tale ( personalitate, vointa...) Trupul tau va muri, dar ce se intampla cu spiritul tau care e clar ca exista.

Nu te uita la viata ca puiul inca in ou. Exista nenumarate marturii autentice de persoane care au murit iar apoi au revenit la viata si confirma viata dupa moarte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Nu am de gand sa ma contrazic cu voi

Am raspuns doar pentru ca Kariguld m-a amentionat in postul ei. Nu exista nicio sansa ca eu sa cred vreodata povestile astea (cu tot respectul v-o spun).

Mie natura mi se pare foarte frumoasa. La fel si procesele neuronale, si instinctele, si faptul ca specia primeaza in fata individului. Mi se pare extraordinar ca omul este acest mamifer superb.
Nu simt nevoia de mai mult... nu simt nevoia de-a sti ca mai este ceva dupa, ca ceva din mine va supravietui, nu simt nevoia unei atentii speciale, unice, din partea unui Dumnezeu.
Nu simt nevoia de-a infrumuseta prezentul si nu am - cu adevarat - nevoie de sprijin, stapan, legi, reguli... promisiuni.
Mi se pare o usurare faptul ca sunt, cum spuneam mai devreme, un fir de nisip, o picatura intr-un ocean. Si ca atunci cand o sa inchid ochii o sa ramana inchisi si ca o sa traiesc in amintirea catorva oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Nu am de gand sa ma contrazic cu voi

Am raspuns doar pentru ca Kariguld m-a amentionat in postul ei. Nu exista nicio sansa ca eu sa cred vreodata povestile astea (cu tot respectul v-o spun).

Mie natura mi se pare foarte frumoasa. La fel si procesele neuronale, si instinctele, si faptul ca specia primeaza in fata individului. Mi se pare extraordinar ca omul este acest mamifer superb.
Nu simt nevoia de mai mult... nu simt nevoia de-a sti ca mai este ceva dupa, ca ceva din mine va supravietui, nu simt nevoia unei atentii speciale, unice, din partea unui Dumnezeu.
Nu simt nevoia de-a infrumuseta prezentul si nu am - cu adevarat - nevoie de sprijin, stapan, legi, reguli... promisiuni.
Mi se pare o usurare faptul ca sunt, cum spuneam mai devreme, un fir de nisip, o picatura intr-un ocean. Si ca atunci cand o sa inchid ochii o sa ramana inchisi si ca o sa traiesc in amintirea catorva oameni.

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare


nici noi nu vrem sa ne contrazicem cu nimeni.
dar te intreb:
-si daca, "povestile" sunt adevarate?
-daca totusi acest Dumnezeu in care tu nu crezi, vrea sa iti acorde atentie speciala?

de ce ti-e frica sa crezi in Dumenzeu?
de ce preferi sa nu existe?
de ce nu ai vrea sa primesti binecuvintarile lui Dumenzeu pentru tine si familia ta?
de ce vrei sa nu existe o eternitate in care sa fitzi impreuna?
de ce nu vrei sa ai sperantza?
se merita sa te incapatzinezi sa crezi ca nu exista Dumenzeu...de ce?
daca totusi exista un Dumnezeu care te iubeste, vrea sa te ajute, sa iti ofere liniste si mangiiere si nu numai astea... dar pt tine si familia ta o eternitate impreuna?
astea sunt intrebari care si eu mi le-am pus candva.

uitat-te in jurul tau si back in istorie....milioane si milioane de oameni(din toate paturile sociale)au crezut si cred....e ceva gresit cu ei?
si daca totusi...tu esti cea care miss the point?

doar ca nu vrei tu sa crezi asta nu inseamna ca nu poate fi adevarat.

nu trebuie sa raspunzi aici pe forum, dar gindeste-te...

desigur daca vrei sa impartasesti ceea ce simti,intrebarile care le ai, noi suntem aici si pe privat pentru tine.
nu suntem sa ne criticam chiar daca uneori pare asta...
eu te inteleg perfect ce simti ...pentru ca si eu am simtit la fel.


ai vazut filmele (despre Creator, Isus si crestinism) care le-am postat? iti pot da o idee...

Eu iti doresc ca Domnul in care eu cred sa fie cu tine si ma rog sa te lumineze.






michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Michele , te rog sa nu te superi pe mine....eu iti inteleg bunele intentii si te cred ca vrei ca toti oamenii sa creada si sa inteleaga binecuvantarile pe care le ai ca si copil al lui Dumnezeu, daaaaaar.....DAR nu mi se corect si nici in spiritul invataturii Domnului Isus sa bati omu' la cap ca de ce nu crede, ca de ce nu vrea sa aiba speranta, ca de ce se incapataneaza sa creada ca nu exista Dumnezeu,etc.
Nu e vorba de nicio incapatinare. Pur si simplu nu simte nevoia asta. Punct. Fiecare om are vremea lui cand ajunge sa inteleaga lucrurile astea (daca ajunge vreodata!). Tragand omul de maneca si punandu-i astfel de intrebari cand el iti explica limpede ca este pur si simplu foarte multumit de viata lui asa cum e in momentul asta, nu obtii decat efectul invers. Iti spun asta din experienta personala...si eu pe vremuri faceam ca tine , pana cand mi-am dat seama ca imi dadea cu minus....faceam mai mult rau decat bine.
Nu ai sa vezi niciunde in Biblie pasaje in care Domnul ii tragea de maneca pe unii si pe altii si se ruga de ei "hey, de ce nu credeti in Mine? de ce nu credeti in Dumnezeu?". Ba, dimpotriva, in momentul in care multi dintre ucenici L-au parasit, le-a zis si celor 12: "voi nu vreti sa va duceti cu ei?" (Ioan 6:67).

_

www.youtube.com/watch?v=ZHcAQPu3LJM" target="_blank">RObotzii au succes, TU ai?

spune-mi ceva bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Michelle, esti foarte departe de mine, foarte diferita... imi dau seama din intrebarile pe care le pui ca n-as reusi niciodata sa-ti explic. Suntem prea diferite.
Timpul intrebarilor pe care mi le-ai pus a fost cand aveam 20 de ani :)

Elena a explicat foarte bine: imi ceri sa ma preocup, sa vreau, sa ma gandesc la ceva de care nu am nevoie sau loc in viata mea. Nu e vorba de frica! Nu stiu cum te-ai putut gandi la asa ceva.
Nu e nici macar ceva voluntar... nu am ales sa nu cred :)

Am deviat de la topic, insa! Scuze tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena

Michele , te rog sa nu te superi pe mine....eu iti inteleg bunele intentii si te cred ca vrei ca toti oamenii sa creada si sa inteleaga binecuvantarile pe care le ai ca si copil al lui Dumnezeu, daaaaaar.....DAR nu mi se corect si nici in spiritul invataturii Domnului Isus sa bati omu' la cap ca de ce nu crede, ca de ce nu vrea sa aiba speranta, ca de ce se incapataneaza sa creada ca nu exista Dumnezeu,etc.
Nu e vorba de nicio incapatinare. Pur si simplu nu simte nevoia asta. Punct. Fiecare om are vremea lui cand ajunge sa inteleaga lucrurile astea (daca ajunge vreodata!). Tragand omul de maneca si punandu-i astfel de intrebari cand el iti explica limpede ca este pur si simplu foarte multumit de viata lui asa cum e in momentul asta, nu obtii decat efectul invers. Iti spun asta din experienta personala...si eu pe vremuri faceam ca tine , pana cand mi-am dat seama ca imi dadea cu minus....faceam mai mult rau decat bine.
Nu ai sa vezi niciunde in Biblie pasaje in care Domnul ii tragea de maneca pe unii si pe altii si se ruga de ei "hey, de ce nu credeti in Mine? de ce nu credeti in Dumnezeu?". Ba, dimpotriva, in momentul in care multi dintre ucenici L-au parasit, le-a zis si celor 12: "voi nu vreti sa va duceti cu ei?" (Ioan 6:67).

_

www.youtube.com/watch?v=ZHcAQPu3LJM" target="_blank">RObotzii au succes, TU ai?

spune-mi ceva bun




Elena, ai dreptate...dar crede-ma ca nu ma pot abtine....cum spunea parca Kariguld ca ce ai in inima uneori da pe afara.

stiu ca uneori ma intreb daca nu cumva vorbesc degeaba, ca postez degeaba...pun cintece si nimeni nu le asculta...dar daca numai o singura persoana citeste si ii foloseste, pt mine e de ajuns.

cum scrie in Romani 10, ca "credintza vine in urma auzirii, iar auzirea vine prin Cuvintul Lui Hristos."

oamenii au nevoie sa auda, iar la nevoie cred eu ca, isi vor apleca urechea mai mult sau macar stiu unde sa se uite dupa ajutor.

sper sa nu supar pe nimeni prin postarile mele, ca nu asta imi este intentia.
nici nu vreau sa critic, nici sa bat la cap, nici sa invat pe nimeni...doar incerc sa spun sa stea pentru o clipa macar si sa se gindeasca.

uneori ne luam cu viatza, cu problemele, cu familiile...si nu mai avem timp pentru noi ca fiintza. nu avem timp sa ne intrebam cine suntem si pt ce suntem.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

elena pt raspunsul tau

Asta nu imi place mie la credinciosii, habotnici, care, daca nu crezi cum cred ei, nu poti sa faci parte din lumea lor, te considera paria.

J G nu are rost sa te justifici aici. Noi cei ca tine te intelegem asa de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

elena pt raspunsul tau

Asta nu imi place mie la credinciosii, habotnici, care, daca nu crezi cum cred ei, nu poti sa faci parte din lumea lor, te considera paria.

J G nu are rost sa te justifici aici. Noi cei ca tine te intelegem asa de bine.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze



te inseli!
pentru mine si pt toti credinciosi care ii cunosc un necredincios nu este paria...si niciodata nu am gindit asa.
nu stiu ce fel de "credinciosi" ai intilnit care ti-au creeat aceasta impresie.
cu totii suntem oameni si ne acceptam asa cum suntem.

si nu am cerut nici un fel de justificare nimanui...fiecare e liber sa spuna ce vrea si cand vrea.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui almo

elena pt raspunsul tau

Asta nu imi place mie la credinciosii, habotnici, care, daca nu crezi cum cred ei, nu poti sa faci parte din lumea lor, te considera paria.

J G nu are rost sa te justifici aici. Noi cei ca tine te intelegem asa de bine.



te inseli!
pentru mine si pt toti credinciosi care ii cunosc un necredincios nu este paria...si niciodata nu am gindit asa.
nu stiu ce fel de "credinciosi" ai intilnit care ti-au creeat aceasta impresie.
cu totii suntem oameni si ne acceptam asa cum suntem.

si nu am cerut nici un fel de justificare nimanui...fiecare e liber sa spuna ce vrea si cand vrea.



michelle


hai sa spunem ca am generalizat, exagerat. dar recunoaste, ca daca noi doua am fi prietene, ai incerca necontenit si poate ti-ai face un tel in viata din a ma converti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

elena pt raspunsul tau

Asta nu imi place mie la credinciosii, habotnici, care, daca nu crezi cum cred ei, nu poti sa faci parte din lumea lor, te considera paria.

J G nu are rost sa te justifici aici. Noi cei ca tine te intelegem asa de bine.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




citind explicatia cuvintului habotnic...care l-am mai auzit dar niciodata nu mi-a fost asociat...vad ca sunt f. departe de aceasta caracterizare.
pasiunea care o am, stilul de viata si caracterul ...nu au nici o legatura cu acest cuvint.

incercati sa nu mai credeti ca, crestinii=habotnici.
asta e o expresie tipic romaneasca caruia multi nu-i cunosc si inteleg sensul....si o asociaza din start cu ceva rau, ceva de evitat.

http://www.dexro.ro/definitii/habotnic



michelle

Mergi la inceput