ce ati face?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

uite grieras cum vad eu lucrurile.

eu sunt crestina ortodoxa, cu bunici si mama foarte credinciosi. m-am dus la bisierica si inca ma duc de Paste si de Craciun, la botezuri si cununii. Mi-am botezat copilul ortodox si nu catolic cum fac multii romani dupa ce vin in Canada, din anumite interese. Fata mea se duce la scoala catolica, ca e vizavi de unde stau, invata de Isus si se roaga la scoala in fiecare zi. Acasa, seara in pat uneori zicem ingerasul. De ce toate astea, cu toate ca nu sunt o credincioasa si ma consider atee? Pentru ca vreau sa imi pastrez traditia si neamul si vreau sa transmit asta si copilului meu. Nu e nimic rau in a fi credincios dar in acelasi timp nu e nimic rau in a fi necredincios, atata timp cat esti cinstit si te supui legilor omenirii.

Unii oameni nu pot trai cu gandul ca nu ar fi eternitate, viata dupa moarte, sau pur si simplu nu isi pot duce zilele, daca nu cred ca acolo sus e cineva care ii ajuta, si ca sa ii ajute trebuie sa se roage si sa creada. Pt acesti oameni religia e foarte importanta, ii ajuta sa traiasca, sa isi gaseasca echilibrul. Si de aceea ma bucur ca exista religia tocmai pt aceasta categorie de oameni.
Consider insa ca religia si biserica trebuie sa existe in viata acestor oameni, in casele lor, in biserici. Daca eu am vreo chemare, vin eu la voi. Nu veni la usa mea sa ma convingi si nu ma aborda daca nu ti-o cer.
Insa cei care sunt foarte religiosi nu te pot accepta asa cum esti, pt ca nu esti de-al lor, ei nu te vad cu aceeasi ochi cu care ii vad pe cei de-ai lor, sau cum ii vezi tu pe ei. Parca aici am citit ca le e mila de noi, de noi cei care nu credem asa cum cred ei. De ce? De ce crezi ca noua nu ar trebui sa ne fie mila de voi, atunci cand va vedem ca toata viata asta o irositi pregatindu-va de viata de dupa moarte, care nu exista. Dar mie personal nu mi-e mila de voi, pt ca daca credinta va face fericiti, ma bucur pt voi ca asa va gasiti linistea sufleteasca. Partea buna insa e, ca indifirent cum alegi sa iti traiesti viata asta, dupa ce mori, tot nu ai cum sa ai regrete ca nu ai trait-o mai bine sau mai rau. Si asa cum a zis cineva aici, in alte cuvinte, nu e importat cat de bine ma imbrc, cate de multe averi adun, cat de mult mananc si cat de mult calatoresc, e important ce las in urma mea, in mintea si suflteul copilui meu si a oamenilor care ma cunosc.

Sfatul meu pt toti habotnicii, de orice religie ar fi ei, e "Live and let live!" adica lasa pe altii sa isi traisca viata asa cum o vad ei ca e mai bine sa fie traita. Nu te considera mai destept ca mine si mai luminat ca mine. Nu considera ca tu vezi lucrurile mai bine ca mine. Dar toate astea sunt prea greu de acceptat din pacate.

pt toata lumea





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa


nu, nu este asa. am spus ca am prietene necredincioase la care tin f. mult.
din cand in cand, cand vine discutia le vorbesc despre Dumenzeu dar nu in felul in care va imaginati...nu fac din asta tzelul zilei mele...desi poate ar trebui.
fiecare suflet e pretzios!

nu cred l-as lasa sa fie crecut de parinti necredinciosi pentru ca nu ar putea avea educatia spirituala care eu o doresc pt el.

Kariguld, asta e o expresie folosita, in sensul sa "te indrume Dumnezeu".

michelle


Pai vezi...sunt prietenele tale,totusi nu le-ai lasa copilul!La fel nu l-ai lasa fratelui,ci DOAR unei persoane credincioase!

vezi tu,deci tu din start "desconsideri"necredinciosul,nu-i dai sansa,nu-i dai credit!

Nu comentez fraza cu crescutul copilului in educatzia spirituala ,cum VREI TU!El ce vrea?

O singura intrebare mai am(noi discutam aici nu ne impungem,cred ca s-a intzeles)lui 3x3,i-ai incredintza copilul sa tzi-l creasca?Sa presupunem ca e real,in imediata ta apropiere!

si sa venitzi sa spunetzi ca nu stitzi cine este 3x3...ca nu va cred!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Almo , n-ar strica sa incepi intii cu tine prin a aplica live and let live. Putin respect n-ar strica de asemenea:in pr rind nu-i mai numi pe credinciosi habotnici, ajunge doar credinciosi, ca nu stii tu cit de habotnic e fiecare.In al 2-lea rind pt ca n-a venit nimeni sa se ia de tine: aici e un forum dedicat credintelor, nu stiu cine vine peste cine.

Kari, urarea 'sa te lumineze Domnul" n-are nimic rau in ea: ea se foloseste strict intre credinciosi- care se presupune ca vb aceeasi limba, cu unele diferente regionale e-adevarat-, asa incit din cite stiu eu, se aplica atunci cind sa zicem X are o pb, o incertitudine, o confuzie, o ratacire, etc, si atunci Y, in loc sa-i spuna el cum tb sa faca, mai bine ii ureaza lui X sa-l lumineze Domnul, ca e cel mai sigur. De ce-ti pare de nespus urarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Dana, eu nu i-as incredinta copilul lui 3x3 pt ca i-am spus si ei de ce: are un amestec de religii ingrozitor, e un new age-ism acolo si-o ratacire cum rar vezi, ba inca cred si mai multe, dar nu le spun.Deci exclus.

edit-am raspuns pt ca intrebarea era adresata tuturor.Totusi, cred ca Michelle n-o cunoaste pe 3x 3,asa am impresia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Almo , n-ar strica sa incepi intii cu tine prin a aplica live and let live. Putin respect n-ar strica de asemenea:in pr rind nu-i mai numi pe credinciosi habotnici, ajunge doar credinciosi, ca nu stii tu cit de habotnic e fiecare.In al 2-lea rind pt ca n-a venit nimeni sa se ia de tine: aici e un forum dedicat credintelor, nu stiu cine vine peste cine.

[


vreau sa clarific putin. eu cand am scris ce am scris, nu m-am referit la nimeni de aici de pe forum. Nu am vrut sa scolesc pe nimeni care a scris la subiectul asta. Nu vreau sa incerc sa conving pe nimeni de nimic. Eu am venit aici si am citit, nu a venit nimeni la mine sa ima traga de maneca sa ma puna sa citesc. Aici doar discutam, fiecare isi expune punctul de vedere si am vrut sa mi-l expun si eu. E ceva rau in asta? Am scris habotnici tocmai sa nu ma refer la toti credinciosi, ca sunt credinciosi care nu sunt habotnici, si asta am mai clarificat odata. Dar tu nu intelegi ori nu vrei sa intelegi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

da, eu i-as incredinta copiii lui 3*3, fara nici un fel de indoiala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ba am inteles, dar nu e mai normal sa folosesti in pr rind termenul credinciosi? Cum ai vorbi despre niste elevi buni la invatatura? Printre care se afla si tocilari? Ai folosi termenul 'tocilarii reusesc la examene" sau 'cei care-nvata' reusesc la examene?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Ba am inteles, dar nu e mai normal sa folosesti in pr rind termenul credinciosi? Cum ai vorbi despre niste elevi buni la invatatura? Printre care se afla si tocilari? Ai folosi termenul 'tocilarii reusesc la examene" sau 'cei care-nvata' reusesc la examene?


nu inteleg care e aluzia. ce e rau in a fi tocilar ? daca numai asa poate el sa reuseasca la examene invatand mai mult ca altii. Nu toata lumea e inzestrata la fel nu? A, pe mine nu m-ar deraja sa imi zica cineva ca sunt tocilara daca asta sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

da, eu i-as incredinta copiii lui 3*3, fara nici un fel de indoiala!

alina


Dar lui michelle?Sau Katyei?Sau lui Greieras?

Katya e ok,ca ai raspuns,chiar ma interesa si raspunsul tau si a lui Greieras!Pe linga cel a lui michelle ,bineintzeles!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa


nu, nu este asa. am spus ca am prietene necredincioase la care tin f. mult.
din cand in cand, cand vine discutia le vorbesc despre Dumenzeu dar nu in felul in care va imaginati...nu fac din asta tzelul zilei mele...desi poate ar trebui.
fiecare suflet e pretzios!

nu cred l-as lasa sa fie crecut de parinti necredinciosi pentru ca nu ar putea avea educatia spirituala care eu o doresc pt el.

Kariguld, asta e o expresie folosita, in sensul sa "te indrume Dumnezeu".

michelle


Pai vezi...sunt prietenele tale,totusi nu le-ai lasa copilul!La fel nu l-ai lasa fratelui,ci DOAR unei persoane credincioase!

vezi tu,deci tu din start "desconsideri"necredinciosul,nu-i dai sansa,nu-i dai credit!

Nu comentez fraza cu crescutul copilului in educatzia spirituala ,cum VREI TU!El ce vrea?

O singura intrebare mai am(noi discutam aici nu ne impungem,cred ca s-a intzeles)lui 3x3,i-ai incredintza copilul sa tzi-l creasca?Sa presupunem ca e real,in imediata ta apropiere!

si sa venitzi sa spunetzi ca nu stitzi cine este 3x3...ca nu va cred!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


exact, discutam...nu ne impungem.

prietenele mele poate se vor intoarce candva la Dumnezeu, dar noi vorbim de viitorul apropiat si despre copii mici...
peste citiva ani, deja va fi prea tirziu pentru o educatie spirituala.
daca el vrea? pana acum se pare ca da...doar nu-l duc cu fortza si in lacrimi la biserica. au programe f. frumoase,invatza pasaje si pilde...povesteste despre ce a invatat, coloreaza.

cat despre 3x3 doar o data parca am citit un post de al ei...deci chiar nu stiu ce sa spun.
cine este 3x3? chiar sunt curioasa...cel mai bine ar fi sa intre ea la SC si sa ne spuna.

michelle

Mergi la inceput