Calendarul gradinarului vesel (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Olimpya - inca o data multumesc de sfat! Am gasit in piata lacramioare si mi-am luat - asa ca am plantat in noul rond, pe margine, lacramioare; am mai plantat inca o hortensie (mai mica) pe care am primit=o cadou acum, de Paste si mi-am mai comandat de la sieberz Astilbe si doua feluri de ferigi pentru ca am citit ca toate sunt plante de umbra/semi-umbra si umezeala. Acum sa vedem cind le primesc!

Mie mi-au inflorit anemonele - am pierdut si citeva din astea - adevarul este ca in fata, unde am pierdut si multe lalele (mai ales din cele "scufita rosie") am inaltat stratul si am mai pus vreo 5-6 cm de pamint, deci e posibil ca bulbii si rizomii sa fi ramas prea adanc in pamint...dar nu-i problema, saptamana viitoare sunt la Amsterdam, asa ca sigur ma intorc cu bulbi!
Vroiam sa va mai spun ca sunt tare bucuroasa ca mi s-au prins toti pomii fructiferi - dupa doi ani de incercari... - ba chiar visinul are 4 flori si piersicul 2 - sunt curioasa daca vor rezulta si fructele aferente.
Magnolia Susan este o splendoare - este absolut plina de boboci si flori - i-am facut poze, am sa le incarc diseara; au inceput sa infloreasca si lalelele mai tirzii - cele crin si cele papagal (cele din rondul de flori de linga terasa au supravietuit!) - sunt o splendoare. Iar de la ploaie (evident si de la aerare si de la ingrasamint) gazonul arata fantastic - un verde crud, sanatos - mai avem si noi de completat pe ici, pe colo, dar oricum a trecut iarna foarte bine. Teoretic in weekendul viitor ar trebui sa il si tundem prima oara pe anul asta, dar cum se anunta iarasi ploi extinse...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Hristos a Inviat!

Fetelor, ce pot planta langa vita de vie?

Am trecut pe la casa zilele astea, din pacate ciresul nu s-a prins, este uscat complet, insa restul pomilor au deja frunzulite.
Mi-a mai rasarit mararul si mazarea. Din pacate leusteanul si loboda nu au rasarit inca si am dubii cum ca ar mai rasari.


Am fost zilele astea si la ai mei la casa...ei au 3000 de mp pe un deal...nu va spun cum arata gradina si livada...totul inflorit, pomii frumos tunsi si varuiti, trandafirii taiati, iarba proaspata... Ma uitam asa ca erau o gramada de spatii pe care eu as mai fi pus cate ceva...Adica , daca la noi la casa ma uit sa exploatez fiecare coltisor...cand ai teren, iti poti permite sa faci risipa :). Oricum, m-am hotarat, mai spre pensie, ne cumparam o casa batraneasca intr-o zona de deal ( dar vreau din aia specific romaneasca) si ma intorc la traiul de altadata- mai putin cu baia si wc-ul, astea o sa le am moderne. Am cules urzici, astazi le pregatesc!



Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Am uitat sa va zic de levantica - eu nu am avut probleme cu ea, am 4 tufe (3 de un soi si una de soi diferit) - deja sunt destul de batrine, semi-lemnificate. In toamna asta a fost prima oara cind le-am tuns (nu mult, dar in principal am tuns tijele florale care se uscasera) si le-am mai tuns putin si acum, in primavara, mai ales crengile uscate sau rupte din cauza zapezii. Acum deja au lastarei noi, iar de inflorit mi-au inflorit din primul an de plantare, asa ca nu vad de ce nu ti-ar inflori si tie Ioana!
B.nica - gutuiul tau japonez presupun ca e "chaenomeles japonica" - cel putin eu altul nu stiu - adica cel care face flori rosii - uite aici, am si eu unul - dar nu stiam ca face fructe comestibile...
edit - am cautat pe net - unii zic ca fructele sunt foarte acre, astringente si se pot folosi la acrit ciorbe...altii zic ca nu sunt comestibile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Gabriela eu ma tem ca levantica mea nu s-a prins, arata doar ca o tufa uscata, n-am vazut lastari noi ... mai astept, poate ca e prea devreme, la noi natura e inca mult in urma
in livada au inflorit caisii, ieri am vazut si un cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabi daca le-ai tuns tijele de la levantica inseamna ca le-ai tuns. Nici a mea nua murit complet, are lastari, dar nu si-a mai pastrat forma globulara. Bineinteles ca depinde si de soi.
Mi-au inflorit si mie muscarii, dar nu stiu daca astia sunt bulbi de scos si replantat anual (sunt deja f desi)
Deja imi infloresc irisii (eu am din cei cu rhizomi)
Cu lalelele e slaba productia si la mine. Cel mai bine au rasarit si inflorit cele noi cumparate in toamna. Insa mi-au rasarit toti bulbii de allium si au si tija cu boboc. Lacramioarele au deja si parfum . Si bujorii au plecat f frumos.
Inbox noi am avut un visin care in primul an parea total uscat si l-am pastrat pe post de tutore pt o planta vecina. Anul viitor a inviat
Ioana e posibil sa fie cum spui si sa nu fi intrat inca in vegetatie lavanda ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Hristos a inviat!!!
Dragele mele , va citesc cu mare placere!!!!.....Prin toamna, am intrat la voi sa va intreb cum procedez cu butasii de traandafir.Desi stau la curte , am doar o fasie ingusta de pamant , un spatele casei, dar am plantat in toamna cativa butasi de trandafir , si prin martie am pus si liliac.
Acum vin si va intreb: cand scot peturile de pe trandafiri?????.....

Am pus atunci, butasi si in ghivece , fff multi, da n-am prin nimic, desi au stat in pod toata iarna, si temp a fost aceeasi....
De prin martie , am tot pus firicele mici in ghivece(in balcon) vad ca s-au prins bine ca au frunzulite.
Mi-am mai luat butasi de trandafiri urcatori, pe care i-am plantat in ghivece mai mari (asa m-au sfatuit de unde i-am luat), cu care sper sa-mi "inchid balconul" in cativa ani.

Tot in toamna , mi-am pus in jardiniere bulbi de frezii si narcize, frunze au da nu au aparut nici acum florile. M-ai am sanse sa infloreasca????

Am citit la voi despre bulbii de lalele.Am avut si eu o lalea primita, tare frumoasa, pitica si cu frunze pestrite.Am umblat ieri la bulb si am gasit inca 4 'catei' pe langa. Ce fac cu ei pana in primavara???? ai las in ghiveci?? sau ai pun in nisip la antuneric???

Printre alte zeci de ghivece cu flori, mai nou am si panselute portocalii....le-am 'furat" din spatiile verzi.Mi-am cumparat si seminte , le-am pus, acum sa vedem dc vor iesi

Am mai primit de la o vecina, fire de muscata curgatoare.Am mai avut anut trecut da mi-a murit in iarna. Acum, cu firele astea ce fac??? le las in apa in cont pana fac radacina?? sau le pot planta???

Leeloo ti-am admirat gradinaeste SUPERBA!!!!Tare mult mi-ar fi placut sa am si eu gradina
Eu pot sa-mi pun lacramioare in ghiveci???si cum se gasesc??

M-am intins , ca o zi de post, da , de mult vroiam sa va scriu, iar acum s-au adunat multe intrebari.Stiu ca aici primesc sfaturi bune

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Simina, pet-urile de pe butasi le poti scoate cand nu mai e pericol de inghet noaptea. pana atunci, ziua cand e cald poti desface dopul sticlei, daca ai pus pet-uri cu fundul taiat.

laleaua o poti lasa pana se usuca frunzele, apoi poti scoate bulbii si ii pastrezi pana in toamna, cand ii plantezi din nou. ii poti pastra intr-o punga de hartie sau intr-un ziar, nu trebuie pastrati in nisip

muscatele eu stiu ca le poti planta direct in pamant, ar trebui sa faca radacini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Simina, multumesc mult - eu zic ca orice gradina, de orice dimensiune, este frumoasa, daca pui suflet in ea! Eu am luat lacramioarele din pta.Domenii. PET-urile de pe butasii de trandafiri eu ii scot la inceputul lui mai, cind trece pericolul brumelor sau gerurilor tarzii.
Tala - la tine irisii sunt tare harnici! Si ai mei au luat-o din loc, dar mai e pana vor inflori. Sunt curiosa de cei noi - am luat anul trecut un pachet de 3 irisi culori deosebite, de la sieberz, abia astept sa-i vad infloriti; in rest ii am pe cei de la Valentinag, anul trecut au fost splendizi!
Si bujorii sunt rasariti - ba chiar tufa de bujori timpurii (din aia rosii, nebatuti) e plina de boboci, cred ca in curind ii vad si infloriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Ioana, Leeloo multumesc de raspuns.

Am inteles, o sa le scot dopurile ziua, iar sticlele le scot pe la sf lunii viitoare , sa am siguranta de reusita

Laleaua s-a uscat de sapt trecuta....o sa scot bulbii

EDIT: se poate ca ingrasamantul de trandafir sa "arda' planta????
Am pus ingrasamant , iar un ghiveci cu trandafir pitic s-a uscat peste noapte....pare ars.....sau l-am innecat cu apa???(am umblat la el de i-am schimbat pamantul si am gasit de la jumatate in jos , pamantul facut mal)

Multumesc

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Simina, eu in orice ghiveci pun la fund pietris si un pic de nisip ca sa nu patesc faza cu malul. Merita sa incerci.

Muscatele clasice, cu frunza rotunjita, au dat radacini cam in 7 zile dupa ce le-am pus in apa. Cele englezesti, cu frunza ca la vita de vie, nu dau niciun semn, ba mi se pare chiar ca lastarul se inmoaie si pare ca va putrezi. Am gresit cu ceva? Sunt taiati lastarii amandoi odata si pusi in borcane identice... Direct in pamant nu am incercat niciodata.

Mergi la inceput