Calendarul gradinarului vesel (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Gabriela, e foarte adevarat ce spui tu. Lalelele nu le pui intr-un loc si uiti de ele, ar trebuie scoase in fiecare an, bulbii separati si in toamna plantati din nou. asta se face mai ales daca ai cultura de lalele pentru flori taiate. daca le ai doar pentru a infrumuseta curtea poti sa le lasi si doi ani pana sa le scoti si sa le separi. langa bulbii mari se fac bulbi mai mici, acei bulbi nu infloresc intotdeauna in primul an, daca observi, au doar o frunza. lalelele pot face bulbi si pe verticala, adica se intind in adancime, noua ni s-a intamplat sa apara lalele intr-un loc in care nu am plantat dar am avut cu ani in urma.

Sarbatori fericite si sa ne "revedem" cu forte proaspete si cu gradinile pline de flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele,

Un scurt update si din gradina mea:
Mi-a inflorit abia azi prima lalea (rosie) olandeza, le astept si pe celelalte. Lacramioarele au boboci, narcisele sunt inflorite, irisii i-am separat ca bulbi in primavara asta si vad ca au crescut frumusel. Am si cateva zambilute inflorite a doua oara (nu ma asteptam la asta!).
Ceapa verde e maricica, o vom manca dupa sarbatori.
Leusteanul pe care l-am crezut pierdut a crescut frumusel, sapt asta am plantat si patrunjel radacina care sper sa se prinda, de asemeni am pus seminte de marar.
Am vazut ca intreba cineca de plantarea pomilor primavara. Eu am pus 2 pomi acum (un mar si un piersic) luati direct de la producator si care mi-a garantat ca se prind (reusita cica depinde si de soi).
Lavanda am si eu, pusa din toamna, sunt curioasa daca infloreste anul asta.
Magnolia pe care o credeam pierduta are niste bobocei firavi la baza tulpinii drept pt care m-am decis s-o mai las in gradina.
Capsunii (sau fragutele, nu sunt sigura caci sunt amestecati) Elisei au cateva floricele si chiar fructe.

Dupa Pasti am planuri mari, vreau sa scot rasadurile de rosii afara, in gradina.

Pana atunci va urez Un Paste Fericit, luminos, cu multa liniste, echilibru si multumire sufleteasca!


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

gabi uite www.agroromania.ro/articole/Diverse/Regina-toamnei-si-simbol-al-Japoniei:-Crizantema-44.html" target="_blank">aici am gasit f bine explicat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Va doresc si eu un Paste Fericit, sanatate si ..recolte bogate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Paste Fericit tuturor gradinareselor!

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Buna seara, dragi gradinarese!

Ce se intampla si prin gradina mea:
- eu sunt cu gazonul e frumos insa are mici insulite fara iarba
- trandafirii mei de anu trecut au lastari foarte mari( sunt toata ziua pe soare)
- am plantat catina decorativa insa nu cred ca se va prinde deoarece am lasat-o f mult in ghiveciul ei si nu a fost ok
- cannele cu multe frunze sunt ok afara dupa temperaturile astea scazute(ce alba este inca in casa- nu stiu de ce rasare si creste asa greu); am unele plantate in gradina de vreo 3 sapratamni insa nu dau semne
- forsythia este inflorita de ceva vreme desi este plantata anul trecut
- gutuiul japonez are doar frunze
- am plantat ici colo craite cumparate(ale mele in gradina abia sunt la prima frunza )
- am pus butasi de vita si vad ca unul deja are frunzulita mica
- crinii hosta crezuti pierduti , au rasarit binisor, la fel si doua tufe de crizanteme
- am mai cumparat niste ghivece cu euonymus aureus ca am trei tufe de anul trecut si arata fff bine primavara devreme, plus ca este ever green; si niste sarcococca confusa, tot ever green.

Am citit ca tu, Tala, nu ai taiat levantica si ai pierdut-o! Trebuie sa o tai dupa ce infloreste ? Altfel moare? Nu de alta dar astept sa rasara.

Pana la noi revederi, va doresc Paste fericit!
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Hristos a Inviat!

Gogosel despre lavanda eu stiu urmatoarele:
- iese ffff greu din seminte (mai usor se obtine prin nu mai stiu cum se cheama procedeul de inradacinare a unei crengute din planta mama, sau si mai usor din piata ;))
- trebuie pusa intr-un sol afanat care dreneaza bine apa (eventual pe un soi de delusor)
- trebuie tunsa dupa fiecare inflorire altfel se lemnifica (asa cum am patit eu)

Abia astept sa vad cum explodeaza natura dupa ploilea astea (deja se vede de fapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Hristos a Inviat!

Tala, interesant ce spui despre levantica. in toamna am cumparat levantica la ghiveci si am plantat-o in gradina (cam pe la sfarsitul lui septembrie, inceputul lui octombrie, daca imi amintesc bine). din pacate a fost o toamna secetoasa si n-am udat-o des asa ca nu stiu dac aa apucat sa se prinda pana a venit inghetul. astept acum, dupa ploile astea, sa vad cum evolueaza. daca nu se prinde mi-a zis o verisoara ca-mi da ea niste redecini, ca nu se mai scapa de ea

sotul impreuna cu tata au gradinarit ieri, desi nu ar fi trebuit, fiind sambata inainte de Pasti, dar ei nu sunt superstitiosi. au semanat porumb de fiert (putin cam devreme, zic eu, dar au pus folie peste el), au mai semanat sfecla furajera (sa avem la iarna pentru iepuri) si au plantat cartofi. au facut toate astra la timp, dupa ce au terminat a venit ploaia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Am o mareeee problema!Am luat de la Starkl o plantuta care se numea "gutui japonez".Indicatiile lor imi indicau ca face fructe care se pot manca!
Acum minunea are flori deci va face si fructe!
Necazul cu firma asta este ca nu dau prea multe informatii!Acum nu mai este planta pe site si nu mai am informatii despre ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

Hristos a inviat!

nici eu nu stiam de levantica, dar am tuns-o ca asa mi s-a parut mai ingrijit aspectul, acum daca am tuns-o ok sau nu o sa vedem
ieri am ajuns pe fuga acasa, doar o ora, am sarit in papuci si am pus in pamant niste crini de vara si hosta ca-i luasem din franta si nu mai rezistau mult in pungi, doar ca n-am avut aparatul la mine si n-am facut poze, au inflorit mai multe lalele si fritillaria si cateva zambile tete-a-tete cred, i-am spus fiica-mii sa-mi faca poze dar...
lacramioarele au cam 8-10 cm, unele le-am pus anul asta, altele anul trecut dar atunci nu au rasarit, acum parca se zaresc si floricele
am vazut si multe ranunculus, abia au spart pamantul iar magnolia mea nu este roz (ca pe eticheta) ci din aia mai inchisa spre mov, a spart un mugure floral dar inca nu s-a deschis; acum google-ind am vazut ca exista si galbena dar in natura nu am zarit
daliile puse in ghivece au dat lastari, cele din pamant inca nici un semn, cand ajung inapoi le "caut" nici cannele nu dau semne, si alea trebuiau scoase peste iarna?

pomisorii mei cu pietre nu sunt duzi ci pomi fructiferi, de toate soiurile, neavand loc destul am plantat cate unul din fiecare specie sau aproape...si le-am pus pietrele ca sa le fortez crengile sa creasca in jos, nu-i vreau pe inaltime ci sa-i tai astfel incat sa ramana pitici, sper sa reusesc, experiente noi ca pt. aproape tot ce-i in gradina
la vapor au inceput sa rasara rosiile! iar o gloxinie si o craciunita au inflorit



gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput