Calendarul gradinarului vesel (25)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

O delectare totala sa mai citesc pe-aici
Leeloo2004, m-am uitat pe pozele 2012, incredibil ce ai reusit sa obtii intr-un an, superb, ai foarte multe soiuri de narcise, ffff frumoase.

Tala, vad ca si mie anul asta mi s-a uscat aproape complet o tufa imensa de lonicera, chiar asa de frig a fost? In fine... din vreo 20 de primule, mi-a inflorit una singura, restul inghetate-congelate si am impresia ca si cativa trandafiri urcatori mi-au murit, iar asta ar fi mare nenorocire, caci unul era o splendoare, altul era iarasi un soi aparte galben, maine, daca ma lasa ploaia am sa ma uit mai bine la ei, deocamdata nu vreau sa cred, au vreo 7-8 ierni si niciodata nu mi-a inghetat nici unul, ar fi chiar ciudat...

Am si eu o intrebare: ati vazut hortensie pe undeva? sa ma duc la sigur. Ar fi a 5-a, a 6-a plantata... nu am deloc noroc la planta asta....bine ca nici nu le-am ingrijit... acum vreau una pentru un ghiveci mare si una in curte iar.

In rest... e curtea o splendoare, pana pe la inceputul lui iunie, pacat ca nu ne lasa deloc deloc ploaia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Cele mai ieftine le-am vazut la Lidl, o tufa crescuta cam de 30-35 cm era la 27 lei. In rest am gasit la toate magazinele de bricolaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Martie - multumesc frumos! Chiar ieri am vazut hortensii, maricele, la hornbach. Sa stii ca si eu am patit-o cu toti cei 3 trandafiri urcatori - mi-au degerat pina jos - a trebuit sa-i tai pana la 30-40 cm (adica pana unde am vazut primii lastari rasariti din coarde). Mi-a parut asa de rau - unul din ei avea peste 3 m... dar tot sunt fericita ca nu au murit de tot... Din caprifoi unul singur (care era mai tanar, plantat anul trecut) a fost afectat, dar tot asa, doar coardele lungi, l-am taiat si pe el tot pe la vreo 50 cm, pana unde avea frunze noi...

Daca tot am scapat in hornbach () ieri - mi-am luat si o dalie pitica (gata inflorita) si inca o clematis - una roz, cu flori mari. Anul asta vad ca clematisul a luat-o din loc mult mai devreme - cele vechi deja sunt pline de boboci si au o gramada de coarde noi - presupun ca a contribuit la asta faptul ca le-am tuns prin martie,d estul de devreme, atunci cind am vazut primii muguri noi... Oricum aveau cred ca vreo 4-5 soiuri, superbe toate! (e drept insa ca sunt cam scumpe - aproape 50 ron... de aia am luat doar una...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mda, eu nu ma pot lauda cu mare lucru.
Am fost in vacanta, m-am ocupat de gradina mica de acolo, am taiat trandafiri si am smuls buruieni.
Acasa am avut surpriza anului : a ninx, aveam 1m de zapada, imi fac timp si pun poze "scandaloase" si anti-gradinarit. Cine mai e ca mine ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mik, da stiu ca ai o bafta...

Trandafirii cataratori rezista si in balcon? Am unul intr-un ghivecioi si deja da tije lungute, dar nu stiu cum sa il ghidez. Orice ajutor e bine-venit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Ioana, eu cred ca trandafirasul tau s-ar agata de orice, un grillage, niste lemne ca cele din gardurile de tara, orice. Te-as sfatui sa-l tii intr-un ghiveci cit de mare poti, chiar daca e acum mic-mititel. caci din moment ce se agata si e destul de mare in 2-3 ani o sa fie mai greu sa schimbat.

Poze cu dedicatie :
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.fr/2012/04/poze-cu-dedicatie.html

Poze cu ultima zapada :
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.fr/2012/04/images-de-cauchemar.html

Mai apar eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mik, ce e tufisoara aia mov din pozele Bretagneze? Ca dupa ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Sunt micshunele (giroflée in franceza).
Acolo erau majoritatea violete, am mai vazut si rosii-stacojiu si galbene.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Uau, Mik, nu-mi vine sa cred ce zapada...sper sa nu ajunga si la noi!! Super pozele din Bretagnia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Am o mareeee problema!Am luat de la Starkl o plantuta care se numea "gutui japonez".Indicatiile lor imi indicau ca face fructe care se pot manca!
Acum minunea are flori deci va face si fructe!
Necazul cu firma asta este ca nu dau prea multe informatii!Acum nu mai este planta pe site si nu mai am informatii despre ea!

Cristos a inviat si spor la gradinarit!
B.nica - eu stiu ca fructele sunt otravitoare; in copilarie am avut multe tufe in curte si intr-o seara am adunat fructele si le-am pus in camera, in joaca, dar noaptea ne-a gasit mama aproape lesinati -pe mine si pe fratele meu, de la mirosul f puternic. Asa ca nu stiu ca sa zic.
Toate cele bune tuturor!

Ela, mami de Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)

Mergi la inceput