Nasterea la Arcadia - Iasi (38)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Imi recomanda cineva un oftalmolog
Trebuie sa merg cu Maia, are un ochisor mai inchis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

BUna dimineata

Noi am fost azi la vaccin
La 6 luni si o sapt avem 68 cm si 7550, am luat doar 650g in 2 luni, noi care luam 1200g pe luna. Medicul nu ne-a sugerat LP
Cred ca de luni incepem diversificarea, sau de marti...
O sa merg pe sugestia ei, pentru ca ma gandesc sa nu fie vreo prob de vitamine chestii faptul ca nu a luat bine in greutate.
Nu cred ca e putin, dar totusi sa sara dintr-o extrema in alta nu e bine.

A plans scumpa la vaccin, dar in brate s-a linistit.
Ne-a recomandat sa incepem asa:

rad de patrunjel+pastarnac+morcov fierte 2h nu la abur (k cica au venit multi copii cu diaree pentru ca nu s-au fiert bine legumele), pot s apun si ardei si telina dar sa nu le pasez
incep cu putin si cresc progresiv. cate o chestie pe saptamana desi astea trei a zis sa le dau toate o data la ora 13, fara lapte inainte evident. Eu o sa o alaptez inainte si o sa ii dau dupa 15-30 min de la alaptare.
apoi sa bag carnita cate o lingurita, apoi galbenus si iaurtul cu cereale mai incolo... deci o sa renuntt deocamdata la autodiversificare.... imi doream asa mult... poate fac in paralel...
si mar para (doar fructe romanesti de la 10) cred ca le bagam dupa o saptamana de la legume...

pupici


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011


la fetita sa treaca locul de vaccin !
Interesanta "reteta " ti-a prescris medicul ,parca se baga cate o leguma o data nu 3 deodata ,dar ma rog ,tu ai sa faci cum consideri ca e mai bine pt fetita ta .
Eu ii fac lui ANDREI legume la abur ,le tin intre 40 de min-1 ora ,depinde cum imi permite timpul ,nu am avut probleme sa faca bebe diaree ba din contra s-a cam constipat de vreo 2 ori dar a reusit sa iasa singur pana la urma nu a fost nevoie de supozitor.
Din pacate nu cunosc vreun oftalmolog bun .
CLAUDIA deci pana la urma ati plecat putin de acasa de PASTI ,sa va fie de bine plimbarica !
Stiam si eu ca nu se combina lactate cu fructe
si ca ,carnita se fierbe vreo 2 ore si ca ar fi de dorit sa fie totul proaspat dar ..cam greu cu timpul asta ..uf ...
ce mai face DAVID ? cum se mai simte ,au mai plecat mucutii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Imi recomanda cineva un oftalmolog
Trebuie sa merg cu Maia, are un ochisor mai inchis...


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Corneliu Grigoras de la Arcadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Imi recomanda cineva un oftalmolog
Trebuie sa merg cu Maia, are un ochisor mai inchis...


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Doctor bun la care am fost si noi la Sanoptic, Bogdan Galan, se primeste si cu trimit de la med de fam si dai jumate din consultatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Iulia multumim

Curios dar i-au trecut mucii repede, am dat doar cu sterimar Cupru, vad ca-si face efectul.
Asta cu carnea alta belea pai sa stii ca a fiert vreo 3 ore si asta in oala cu presiune.M-am hotarat sa fierb ptr 2 portii si una o tin in frigider sau o congelez pana a doua zi.
Am citit ca branza de vaci e valabila max 3 zile in frigider,deci e ok.
Aku alta belea in ce o pastrez, vas de sticla, dar capacul e tot din plastic,dar nu e free BPA , ma complic prea tare,nu-i asa?
Azi am dat out, fara prea mare succes... max 60gr a papat.
Am luat un borcanel cu piure de caise, ma gandeam ca o sa-i placa, de unde....si-a facutb o greata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Cat e consultatia la arcadia?


Claudia,
Mie pediatra mi-a spus ca virg carnea poate fi pastrata 2 zile, legumele nu. Dar daca le congelezi presupun k e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

claudia nici bebelinei mele nu-i prea place galbenusul.mnanca putin si pe urma isi face greata.l-am incercat simplu si e inecacios si in diferite combinatii cu piure de legume,cu lamaie cateva pic, cu piure de spanac...de curand i-am dat pt prima data albus de ou fiert si-i place.
Lena ma mir ca ti-a recomandat medicul supa din mai multe legume o data.se stie prea bine regula unui singur aliment introdus o data pt a testa toleranta lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da, stiu si eu Oiyoy, am intrebat-o de 2 ori.
CREd ca o sa incep cu unul :)
Better safe than sorry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

salutare!
Pupam bulanasele Maei ca sa-i treaca mai repede.
Cata bataie de cap cu diversificarea si cand stiu ca peste o luna ne apucam si noi.Ne mai bucuram inca o luna de laptic ca dupa...cine stie cum o sa fie.
Mamicile care dau pere la bebei sa aveti grija mare cum le spalati ca stiu alta mamica a carei copil a facut de la pere o enterocolita de zile mari si nu era prima data cand a dat para.
Ce vreme urata, asteptam soarele si vremea frumoasa sa iesim la plimbare.
mamicile si bebeii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

Claumarcoci, te steresezi prea tare cu papa.Asa am fost si eu dar mi-a trecut.
In ceea ce priveste carnea,eu i-am dat fetei de la inceput piept de curcan de la Penes, cu toate ca am o gramada de surse la tzara, iar acum ii dau si carne de vitel de la Kaufland.
Branza de vaci eu ii fac din lapte de la tara fiert bine si o tin si 1 sapt la frigiider in divrese recipiente inclusiv cutie de la margarina. Si am amestecat branza cu toate fructele si nu a patit fata nimic.
Acum fiecare face cum vrea.Eu nu ma mai stresez cu toate prostiile gen sterilizari in continuu, vase de nu stiu care... etc iar Sofia , multumesc lui Dumnezeu, creste si e sanatoasa.
o zi buna va doresc la toate!

Mergi la inceput