Nasterea la Arcadia - Iasi (38)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

La multe lunite
Stefan Darius de Simonik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonik21

HRISTOS A INVIAT!!!!

fericita cu Stefan Darius 15.02.2012


Adevarat a inviat!

La multe lunite la bebe Stefan Darius!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

la multe lunite fericite Darius!
Sarbatori Pascale Fericite tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Multumim frumi,fetelor!

fericita cu superb Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Hristos a inviat!
Nu am mai apucat sa intru de cateva zile, dar am citit tot din urma.

Spunem si noi La multi ani la bebeii
David de mami Claumarcoci
Sofia Maria de mami Camelia33
Antonia de mami DadaIna
Stefan Darius de mami Simonik21
Claudia de mami oiyoy



Paste cu bine in continuare si bebei sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crysacry spune:

O ultima zi frumoasa si calduroasa de Paste urez si eu tuturor!

Eu acest scaun de masa am luat:
http://www.kiddy.ro/scaune-masa-compacte/848-scaun-de-masa-caretero-magnus-.html .... cel maro cu papagali.Sunt la fel de incantata de el ca dadaina

Bam...acum am citit mesajul tau(am fost plecati de sarbatori), dar nu stiu daca m-ai inteles...eu caut pe cineva care urmeaza sa recolteze celule stem in viitorul apropiat cu CBC...sau poate nu am inteles eu mesajul tau...

Noapte buna!

Ianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza all

Ne-am intors si noi acasa, ce bine e acasa .
Dar ne-am intors cu bebe mucos, prima data in cele 7 luni, acum vreau si niste sfaturi,ca doar apa de mare nu functioneaza, coralgol nu-i place il vomita, ce altceva as putea sa-i pun in nasuc?
E asa scumpel cand starnuta ii curg ditai muci si se uita la mine intinde bratele si zice ma-ma, de remarcat ca-mi zice asa doar cand are nevoie de mine

Mamicile in plina diversificare, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi:
- carnita de pui cum o pastrati, ca mi se pare cam greu sa fierbi o bc mica de pui de tara care fierbe in cateva ore, exista vreo alternativa sanatoasa ptr a face macar 2-3 portii, e ok sa o fierb, maruntesc si apoi sa o congelez
- cu outul, deci dupa 6 zile de la ouare cate zile mai e valabil?
- am lapte de vaca si vreau sa-i fac branzica, am citit reteta ,o am, dar intrebarea e cu ce-o combin, fructe crude sau coapte/abur, care varianta e cea mai ok?
- si branzica tot asa, e valabila doar in ziua respectiva sau merge pastrata la frigider inca vreo zi?

Va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:



La multe lunite Alexandru Mihai de mami AlynaB

O zi frumoasa la toate mamicile si bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

claudia eu pt fetita noastra ii fac supica, o pasez o impart in portii si o baag la congelator.cand m nevoie o scot de cu dimi si o las sa se de zghete usor pana la ora pranzului.oricum nu ies multe portii dar nici nu fac un fiecare zi supa. Branza si lactatele in general nu se amesteca cu fructe pt ca fermeanza in burtica.nici eu nu stiam asta, am aflat asta citind blogul cristelei georgescu.am aflat multe lucruri interesante si sper sa ne imbunatatim si noi modul de alimentatie.conform informatiilor pe care cristela le-a adunat din surse sigure nici sucul de fructe nu se combina cu cel de legume.....si multe altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

BUna dimineata

Noi am fost azi la vaccin
La 6 luni si o sapt avem 68 cm si 7550, am luat doar 650g in 2 luni, noi care luam 1200g pe luna. Medicul nu ne-a sugerat LP
Cred ca de luni incepem diversificarea, sau de marti...
O sa merg pe sugestia ei, pentru ca ma gandesc sa nu fie vreo prob de vitamine chestii faptul ca nu a luat bine in greutate.
Nu cred ca e putin, dar totusi sa sara dintr-o extrema in alta nu e bine.

A plans scumpa la vaccin, dar in brate s-a linistit.
Ne-a recomandat sa incepem asa:

rad de patrunjel+pastarnac+morcov fierte 2h nu la abur (k cica au venit multi copii cu diaree pentru ca nu s-au fiert bine legumele), pot s apun si ardei si telina dar sa nu le pasez
incep cu putin si cresc progresiv. cate o chestie pe saptamana desi astea trei a zis sa le dau toate o data la ora 13, fara lapte inainte evident. Eu o sa o alaptez inainte si o sa ii dau dupa 15-30 min de la alaptare.
apoi sa bag carnita cate o lingurita, apoi galbenus si iaurtul cu cereale mai incolo... deci o sa renuntt deocamdata la autodiversificare.... imi doream asa mult... poate fac in paralel...
si mar para (doar fructe romanesti de la 10) cred ca le bagam dupa o saptamana de la legume...

pupici

Mergi la inceput