Nasterea la Arcadia - Iasi (38)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:


Da multumesc fetele, mi-am dat si eu seama ca incep sa o iau pe aratura .

Legat de supa cu una sau mai multe legume, cate mamici cunosc, cele care au inceput cu supa cu cele 3 legume au avut un feedback f bun fata de cele gen eu care am inceput cu cate o leguma , adica cei care au papat supa cu mai multe legume au acceptat restul alimentelor de la sine, nu cum e la mine ma chinui cu diverse combinatii si mai nimic
Katy multumim de pontul cu perele, oricum perele care le-am incercat erau de la tara fara chestii de pastrare, iar acum am o sacosa de mere ionatan din livada proprie, sper sa pape madariciul ceva, daca nu le pap eu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

probabil dr a considerat ca pastarnacul si patrunjelul radacini au un potential alergen scazut.oricum eu cand am fiert prima data supa aproape 2ore, pt ca asa citisem in cartile de diversificare de pe mailu comun, mi-a raas din jumate litru apa f putina zeama si era concentrata incat Claudia a refuzat-o dupa care nu am mai fiert supa atat de mult.de pe blogul Cristela georgescu am aflat ca legumele se pun la fiert dupa ce apa incepe sa clocoteasca si nu trebuie sa le depaseasca cu mult.
Idee mic dejun bebei:cereale pt bebei(sau faina orez+tapioca) inmuiate cu apa plata+1/4banana+putina scortisoara sau aceeasi fainuta de cereale+mar razuit sau para razuita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Ma mai primiti?
Imi cer scuze ca am lipsit atat si nici nu pot promite ca voi fi mai activa. Initial am lipsit pt ca am avut un necaz in familie si nu mi-a mai ars de calculator. Apoi am inceput programul full-time la serviciu si choar nu mai reusesc sa fac nimic. Ajung la 7-8 acasa cu bebe, ne mai jucam putin, papam, baita si nanita. Dupa ce adoarme el pe la 9, eu fac ceva de mancare, pt noi si pentru el pe a doua zi, strang prin casa ce reusesc si apoi pic lata, in general pe la 12. A doua zi o iau de la capat.
In rest suntem bine, Tudor are deja 1 an si aproape o luna, nu merge inca decat de manuta, dar incearca deja sa repete cuvinte dupa noi. E tare scumpel. In ziua in care a implinit un an i-au spart dintisorii 7 si 8 si tot atunci am facut vaccinul. De atunci a avut 10 zile scaune moi si apoi a fost racit, cu ceva febra si apoi muci multi. Si tot de atunci nu mai mananca decat biscuiti, lapte si cereale. Si rar putina banana. Atat! Biscuiti ii fac eu, iar in ultimii i-am ras morcov, ca sa manace si ceva legume. Lapte am inceput de saptamana trecuta sa ii dau si praf cand nu sunt eu acasa in timpul zilei sii ii place. Il bea cu canita, dar putin, max 150 ml pe zi. In seara asta i-am facut un fel de crochete cu branza de vaci, ou, putin fructoza si putin unt si faina integrala. Sper sa-i placa, pt ca sunt cam la fel ca biscuitii. Ziceam ca o sa-i fac si biscuiti cu carne, biscuiti cu broccoli etc
Nu stiu de ce asa, banuiesc vaccinul, dar nu sunt sigura. S-au suprapus cam multe.
In rest e ok, foarte vioi, activ, umbla peste tot, urca scarile singur si vrea sa le si coboare, dar nu-l las, se catara peste tot, vrea sa stie de toate.

Pana acum manca de toate. Dimineata branzica, biscuiti, fructe coapte sau crude (mere, pere, piersici din compot, banane, mango, avocado, pepene galben), in diverse combinatii. La panz pireut de legume (cartof dulce, broccoli, sfecla rosie coapta, spanac, cartof, fasole verde, orez, morcov, patrunjel, pastarnac, dovlecel) cu carne sau galbenus, uneori peste, stiuca doar, ca am avut. Si seara in general cereale cu lapte, pt ca iaurt nu vrea sub nici o forma, sau fructe, biscuitei. Si LM cat cuprinde si cat se poate.

Daca o sa vreti va dau retea de biscuiti pe care o fac eu. Cand era mai mic ii pisam si ii puneam in pireul de fructe. Mai fac crochete din legume sau branza, peste sau carnita, asta cand vor sa manance ei singuri cu mana si cand au dintisori sa mestece.

Sper sa va mai fi dat idei. Fug la nani, ca maine ma trezesc taaare dimineata.
Va pup si sper sa mai prind un moment sa mai intru pe la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Multumim fetelor. De la atatia pupici pe bulanase nu am facut nici o reactie

Stefana eu vreau reteta de biscuiti. O fac zile astea sa testez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!

La multe lunite bebe Andrei!

Stefana bine ai revenit, o sa vreau si eu reteta/retetele cand o sa ai timp. Esti o mamica super activa Bravo!!

Noi aseara pe la 22 eram la spital , a facut alergie la out bebe David, nu pot sa va spun ce panica m-a cuprins.
Totul a decurs normal toata ziua, am facut pe la 20 baita, cu tot ritualul de dupa, apoi am mers sa pap ceva si pe la 9 si ceva a inceput sa se scarpine agresiv si sa planga, in max 10 minute era rosul tot, fata, spate ,piept, cateva pete aveau si alb in varf.
Eu panicata, tat-su de un calm care mai mult imi accentua panica, bebe urla, deja se zgariase pe gat, plangeam amandoi.
Am mers la Arcadia in garda, eram constienta ca daca merg la Sf maria nu scapam fara internare, plus ca au epidemie de rubeola.
In concluzie acum suntem bine, eu nedormita, ca l-am urmarit toata noaptea sa nu mai apara altele.
Ne-a dat Ca, zyrtec si Protectis picaturi.

Trebuie sa lucrez la faza cu panica, nu reusesc sa ma controlez, plang ,dau ordine pe un ton mai ridicat,imi vine sa tip, Doamne nu ma pot controla si cand ma gandesc ca asta e doar inceputul.
Daca aveti sfaturi , astept.

O zi frumoasa alaturi de bebei ca de plimbare nici u se pune problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ai grija la vaccin cu alergia la ou. Dupa ce termini tratamentul faceti analize de alergie pt ou. daca e alergic discuta asta inainte de ORICE vaccin!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Ai grija la vaccin cu alergia la ou. Dupa ce termini tratamentul faceti analize de alergie pt ou. daca e alergic discuta asta inainte de ORICE vaccin!!!


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


Multumesc Ionela

Noi am facu cel de 6 luni si nu am avut pana acum probleme, o sa-i fac analizele, sper sa revenim la cursul normal(mai bine zis eu) ca bb e la fel, plus ca a disperut tot de pe corpul lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Neatza!

La multe lunite bebe Andrei!

Stefana bine ai revenit, o sa vreau si eu reteta/retetele cand o sa ai timp. Esti o mamica super activa Bravo!!

Noi aseara pe la 22 eram la spital , a facut alergie la out bebe David, nu pot sa va spun ce panica m-a cuprins.
Totul a decurs normal toata ziua, am facut pe la 20 baita, cu tot ritualul de dupa, apoi am mers sa pap ceva si pe la 9 si ceva a inceput sa se scarpine agresiv si sa planga, in max 10 minute era rosul tot, fata, spate ,piept, cateva pete aveau si alb in varf.
Eu panicata, tat-su de un calm care mai mult imi accentua panica, bebe urla, deja se zgariase pe gat, plangeam amandoi.
Am mers la Arcadia in garda, eram constienta ca daca merg la Sf maria nu scapam fara internare, plus ca au epidemie de rubeola.
In concluzie acum suntem bine, eu nedormita, ca l-am urmarit toata noaptea sa nu mai apara altele.
Ne-a dat Ca, zyrtec si Protectis picaturi.

Trebuie sa lucrez la faza cu panica, nu reusesc sa ma controlez, plang ,dau ordine pe un ton mai ridicat,imi vine sa tip, Doamne nu ma pot controla si cand ma gandesc ca asta e doar inceputul.
Daca aveti sfaturi , astept.

O zi frumoasa alaturi de bebei ca de plimbare nici u se pune problema

Mami fericita de David 12.09.11

Multumim de urari !
Nici eu nu stau prea bine la capitolul panica
Speram sa se faca bine bebe DAVID !SI ASTA CAT MAI REPEDE ! Cat timp ti-a zis sa nu-i mai dai ou ,sau ti-a zis sa nu-i mai dai deloc?
Eu am mai adaugat si cartoful la pireul de legume ,nu i-am fcaut pireu de cartofi simplu ,am pus un cartofior mai mic impreuma cu celelalte legume care i le-am pus pana acum , a papat bine ca de obicei ,adica deschide gurita dar nu termina tot din castronel ,il las si eu asa ,o sa vina vremea cand o sa manance tot .
Ma gandeam sa-i mai pun ZUCHINI ,a auzit cineva de asa ceva ? o fi bun? ca despre spanac ,brocoli si conopida am auzit tot felul de pareri ,cum ca ar trebui sa mai astept ,si atunci mai asteptam .
STEFANA bine ai revenit ,imi pare rau ca ai avut necaz ,vad ca esti super ocupata si ai un bebe tare activ ,sa fie sanatos si sa creasca mare si frumos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata si de la noi

Pupam pe David sa se faca bine

La multe lunite Andrei !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Salutare si de la noi!

La multe lunite bebe Andrei!

David sa-i treaca bubitele si multa sanatate.
Bine ai revenit Stefana
O zi buna la toata lumea!!!

Mergi la inceput