Nasterea la Arcadia - Iasi (38)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Seara buna, din nou. Va multumesc pentru primire, nu ma asteptam.
Acum am terminat treaba, astept sa se termine mancarea, sa mananc si eu ceva. Stiu ca e tarziu, dar n-am apucat, din diverse motive. Lui bebe i-am facut crochete din piept de curcan, broccoli, cartof dulce, dovlecel,ou si faina. Sper sa-i placa. Am zis ca, daca tot nu mananca decat biscuiti, ii fac biscuiti cu de toate
Crochetele de branzica pe care le-am facut aseara au avut mare succes. Cica toata ziua a rontait la ele si a mancat mai mult de jumatate din cat am facut. Destule.
Sa va zic de biscuiti. Eu am inceput sa-i fac aproape de 12 luni, pt ca au zahar. Dar il puteti inlocui sau pune mai putin. Eu pun fructoza.
Deci: 100 g unt moale, 75 g zahar (eu pun max 35 g fructoza), 2 galbenusuri, 125 ml lapte, cca 300 g faina (eu pun integrala), putin praf de copt. Le amestec toate bine, pana se face o coca suficient de tare incat sa poata fi intinsa foaie, dar nu prea tare, ca sa iasa biscuitii fragezi. Apoi las aluatul la frigider cca 30 minute, dupa care intind o foaie de aprox. 0,5-1 cm grosime si se tai forme, pe care le pun in tava, pe o foaie de copt neunsa. Dau la cuptor la foc mediu 30 min (la cuptor electric pe coacere sus-jos, cca 170 grade, 30 minute). Ies fff fragezi si buni. In aluat se mai pot pune diverse chestii, eu am pus morcov ras sau branza. Se poate eventual indulci cu banana in loc de zahar, dar ies biscuitii ceva mai cleiosi, nu sfaramiciosi.
Daca ii faceti, sa-mi spuneti cum au iesit. Tudor e incantat de ei si eu sunt bucuroasa ca nu mai trebuie sa cumpar prostii sau sa dau o gramada de bani pe biscuiti bio.

In rest, vreau doar sa va spun sa va bucurati de momentele petrecute acasa cu bebeii vostri, pentru ca trec foarte repede. Nici nu stiti cat imi lipseste o plimbare lunga prin parc cu bebe. Asa sunt mereu pe fuga, parca nu ma opresc niciodata. In week-end curatenie, mancare, vizite si gata, o iau de la capat. Seara fugim repede acasa, pt ca stam departe si asa ajung dupa 7 acasa. Acum imi pare rau ca nu am stat 2 ani acasa, desi stiu ca n-as fi putut. Daca puteti, sa o faceti.

Imi pare rau ca n-am reusit sa citesc din urma, nu stiu ce ati mai facut, ce mai fac puiutii, cred ca sunt deja mari, a aparut generatia noua

Am vazut ca vorbeati de scaunele de masa. Noi avem unul primit de la Primii Pasi, simplut tare, dar ok, si am luat inca unul pt acasa de la Litaf, din plastic, care se transforma in scaun cu masuta de copilasi mai marisori. Uitati www.strollers.ro/Scaune_Pentru_Servit_Masa/Scaun-Sitn-Play_334_codeLIT-SIT-N-PLAY.aspx" target="_blank">asa. Sunt f incantata, e tare fain. Si tricileta avem, dar inca n-are rabdare sa stea prea mult in ea. Tot vrea sa coboare, se ridica in picioare.... Va veni si vremea ei.
Apropo de achizitii, e cineva dintre voi care nu mai foloseste patutul din lemn si vrea sa-l vanda? Stiu pe cineva care cauta unul bun si convenabil.

Va pup si poate totusi intr-o zi calda de week-end facem o intalnire, ca mi-ar placea sa va vad.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza neatza

Noi suntem bine, veseli, nu mergem de-a busilea spre marea tristete a lui tati, dar na daca nici mami si nici tati nu au mers , de unde copchilu sa mearga.

Noi luna asta nu am luat decat 270 gr, eu zic ca e bine, nu inteleg de ce cantaru de la Arcadia arata cu vreo 200 gr mai putin decat cel de la med de fam( cred ca e in functie de papa/nepapa).

Iulia unde ai gasit cartof dulce, ca al meu sot zice ca nu gaseste in C . Cay despre zuchinni, e tot dovlecel, cu coaja verde inchis, eu am luat de asta normal, e f bun ptr digestie, previne constipatia, trebuie sa ai grija sa nu pui samburii( daca vrei pont sa ma intrebi)
Sa aveti mare grija la ou, la bebei cu DA nu e recomandat sub un an, bine ca am aflat dupa

Vb ieri la tf cu o amica f buna, mama de fetita si care s-a confruntat cu DA de la 2 luni,mi-a zis ca a fost la o dr alergolog care a tratat-o si pe ea cand era bebelus, aku 32 ani si a scapat-o si pe fiica-sa de DA( aceasta dna dr s-a documentat f mult deoarece a avut un nepotel care a avut DA), asta asa ca fapt divers.
Noi folosim toata gama Emolium si culmea e ca suntem aproape ca noi, sper sa si ramanem asa.

Stefana am notat reteta, noi mai avem de asteptat.

O mamica face la bebelina de 6 luni biscuiti din orez,orez macinat amestecat cu ulei de masline si gata cica is f buni.

Ceva de citit http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2011/09/argumente-pentru-o-diversificarea.html
Si daca aveti timp sa cititi si asta ( eu am citit aku vreo 2 sapt si nu reusesc sa-mi scot din minte povestea)
http://emigrantintenerife.info/despre-cum-am-nascut-acasa-pe-scurt/

Vad ca e soare poate luam si noi cateva guri de aer ca stam in casa de marti.

Plimbarici frumoase si poate se aglomereaza pe aici ca nu-mi place as

Pupici

PS am scris o gramada sper sa cititi si sa nu fiu plictisitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

LENA ,KATY multumim de urari
CALUDIA am pus cartof normal de asta romanesc ,nu cartof dulce .
Poti sa-mi spui exact ce produse folosesti din gama EMOLIUM ?
Eu am facut rost de tarate in sfarsit ,am stat vreo saptamana fara ,eu pe la PASTI am mancat 3 bomboane de ciocolata cu aluna la mijloc ,o gura de cozonac si o felie de tort de inghetata ,i-au aparut 2 pete noi
Deci cu oul cum ramane pana la urma ?nu-i mai dai pana la 1 an ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia

LENA ,KATY multumim de urari
CALUDIA am pus cartof normal de asta romanesc ,nu cartof dulce .
Poti sa-mi spui exact ce produse folosesti din gama EMOLIUM ?
Eu am facut rost de tarate in sfarsit ,am stat vreo saptamana fara ,eu pe la PASTI am mancat 3 bomboane de ciocolata cu aluna la mijloc ,o gura de cozonac si o felie de tort de inghetata ,i-au aparut 2 pete noi
Deci cu oul cum ramane pana la urma ?nu-i mai dai pana la 1 an ?


Inseamna ca la tine chiar e de la alimente DA asta....
Eu am papat si branza cu smantana si ou si cozonac si cioco de casa cu multe nuci si nu s-a intamplat nimic, dar aseara dupa scand in familie ,socri au recunoscut unul ca are rinita alergica si celalat e alergic la nu stie ce alimente ca s-a umflat de cateva ori si a ajuns la urgente, evident nu a considerat necesar sa faca analizele, deci la noi e genetica faza.
Da si ou dupa un an ...

Despre Emolium astea le folosesc:
http://www.emolium.ro/products.php?mode=view&id=9
http://www.emolium.ro/products.php?mode=view&id=15
si uleiul de baie, dar asta il stii.

Fug sa hranesc bb ca akum am ajuns de la plimbare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Seara buna si de la noi :)

Claudia, eu citisem deja ambele postari
Noua pediatra ne-a zis dupa 1 an, dar ultima data cand ne-am vazut cica dupa 9 luni.. dar mai vedem
Maiei iar iau aparut azi cateva bubite pe obraz abia reusisem sa ii curat fata... de ieri pana azi chestiile noi au fost: smantana si castravete... offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:


La multe lunite Sofia Gabriela de mami Gabrielita81 !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Asa deci ,CLAUDIA ,e genetica chestia ,macar ai descoperit ,mie inca nu mi-a recunoscut nimeni din familia largita ca ar avea careva alergie la ceva ....
LA MULTE LUNITE PT SOFIA-GABRIELA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Netza all

MAda, Dada, Oanairina, Corina pe unde umblati??

Iulia si Lena 2 intrebari
1. folositi papucei Tikki? ca la mine nu au succes si mi se par ca-s intr-un picior
2. nu va bate gandul sa luati aparat de facut iaurt? ca pe mine ma bate si vreau sa va intreb si pe voi

Cu intarziere urez si eu La multe lunite pentru Sofi

O super zi va doresc cu plimbarici frumoase alaturi de cei dragi!!!

PS. Iulia cum se cheama scaunul tau de masa ca mi-a placut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:



Am uitat sa urez La multe lunite lui Mariuca de mami Oana
Sa cresti mare si sanatoasa si sa bucuri parinti in fiecare zi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Netza all

MAda, Dada, Oanairina, Corina pe unde umblati??

Iulia si Lena 2 intrebari
1. folositi papucei Tikki? ca la mine nu au succes si mi se par ca-s intr-un picior
2. nu va bate gandul sa luati aparat de facut iaurt? ca pe mine ma bate si vreau sa va intreb si pe voi



Cu intarziere urez si eu La multe lunite pentru Sofi

O super zi va doresc cu plimbarici frumoase alaturi de cei dragi!!!

PS. Iulia cum se cheama scaunul tau de masa ca mi-a placut


Mami fericita de David 12.09.11


1 Eu nu, inca sunt mari, cand o sa inceapa sa mearga...
2. Eu nu. o sa fac cu metoda traditionala. O sa ma invete vecina. Eu m-am saturat de tot felul de aparate in bucatarie

Asa e scaunul Iuliei din cate tin eu minte http://baiamare.olx.ro/scaun-de-masa-metalic-baby-care-pret-170-ron-iid-300812804



Mergi la inceput