Prietene la bine si la greu - 162

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

sama bag si eu in seama...
in 1 rand sanatate bolnaviorilor
fetelor lasati copiii sa invete cat de mult vor, in niic un caz nu o sa le faca rau..oricum pt mine scoala= inchisoare , deci macar sa invete simtindu-se bine , din placere ..parerea mea...poate sunt eu prea relaxata , nu stiu...cine pusese linkul ala cu pott training pe FB?l-am cityit de 2 ori era super...deci, incepand cu 3 ani e ok sa ii punem pe olita /wc..le-am spus si fetelor de la mine, pe mine si pe soar mea ne-au pus pe olita de pe la 9 luni sau 1 an..am invatat repede, fara accidente...dar uite eu si acum am probleme...ma duc la toilet cand deja ma doare spatele..am mereu nisip la rinichi, nu se duce...la scoala nu prea beam nimic ca sa nu ma duc la toilet ...sorry daca nu interesa ex meu dar am zis sa va spun si din experinta mea...si am prietene cu aceleasi probleme..
sa va spun si despre misso: e super mega activa, de abia ii fac fata...inca e alaptata aproape exclusiv..mai mult de 2-3 lingurite de ceva orice nu accepta..mai mananca cate o banana mica sau ceva fruct..carne inca nu i-am dat, nu am aici vreo sursa de la tara asa ca am preferat sa nu-i dau..in schimb ii place pestele..cateva inghitituri nu va imaginati ca mananca cate un peste ..si creveti uneori...
eu inca nu am fost la eco..ma duc next week..si cam atat ..pup u all



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Hello !
De saptamana trecuta tot vreau sa scriu un mesaj mai detaliat ,dar nu e chip sa reusesc .Sper sa o fac acum ca altfel nu mai apuc deloc sa postez . Timpul asta e tot mai scurt din pacate ...
Saptamana trecuta am stat numai pe-afara ,apoi am fost in Sinaia ,iar acum ploaia ne cam tine izolati in casa .

Stefi e in vacanta si saptamana aceasta si se trateaza cu succes la stomatolog .Daca in trecut am avut numai vizite esuate in diverse cabinete stomatologice ,de data asta a colaborat de la prima vizita ,desi avea mari emotii . L-am pus si pe Iustin in scaun ,am incercat chiar si in brate la Stefi ,dar n-a fost chip sa deschida gura si tare mi-e teama ca are o carie pe o maseluta ca zaresc un punct negru .
La ea la gradi ,acum in grupa mare lucreaza cu cifre pana la 10 ,iar la cerinte am tot vazut ca trebuie doar sa recunoasca cifrele ,nu sa le si scrie .
Literele ,chiar si cele de tipar ,nu sunt in programa anul acesta ,dar Stefi e pasionata in ultimul timp de ele si vad ca retine tot mai multe .

Iustin e tot indragostit de tzitzi (si de buric ),iar eu sunt ok cu asta .O data mi-a zis "gata ,m-am linistit" dupa ce si-a terminat masa de . A mai pus ceva carnita pe el ,nu mai e chiar piele si os . E rusinos ,nu vorbeste cu strainii ,ba chiar se incrunta la ei .Dar ma bucur enorm ca se joaca cu copiii ,chiar si cu cei de varsta lui pe care vara trecuta nici nu vroia sa-i vada langa el .

Eu astept o urecheala zdravana de la Licu pt ca am intrerupt dieta incepand de sambata si nici pana-n ziua de azi nu am reusit sa o reiau corect . Sper sa o fac de maine ca mi s-au terminat ispitele din casa si tare bine e cand cantarul arata tot mai putin . Licu tu cum ai trecut peste dezmatul de Pasti ? Si eu am vazut regres la Stefi cand s-a nascut Iustin si e perfect normal sa fie asa .

Ramonika sunt cu gandul la voi ,sper sa rezisti departe de Sandra si ea de tine si sa fie cat mai rare delegatiile astea . Eu cred ca e bine sa o lasi pe ea sa decida daca mai vrea tzitzi .Eu cred ca daaaaaa .
Analizele care se fac la noi la gradi (de stat) sunt exudat faringian ,ex .coproparazitologic si bacteriologic .Pt parinti nimic .

Alexa felicitari pt II ,sarcina usoara !Ma bucur ca ai scris de Misso ,chiar vroiam sa intreb de ea .Te admir ca esti asa relaxata cu hrana solida .

Lumi ma bucur ca trec deja bubitel pisicoasei si ca ati petrecut fain de Pasti . Iar reactia Alexei a fost super :"nu e voie basnico "

Smarandita ce bine ca a iesit negativ testul !Va tin pumnii sa iasa negative toate testele ce le veti face in viitor .

Raluci sa va traiasca micutul crestin ,dar si cel mai marisor .Bine ca a trecut peste varicela ,si la noi a fost destul de usor .Astept poze

Lili poate incercati un joc in care tu esti Lila ,iar ea educatoarea .Nu stiu daca e potrivit pt varsta asta ,dar daca e ,cred ca Lila ii va imita comportamentul educatoarei .

Monis intr-adevar am avut aer curat in Sinaia in pauzele dintre ploi ,iar luni ne-am bucurat chiar si de soare .A fost bine ,important e ca am mai schimbat decorul si ca ne-a rasfatat bunica cu de toate .Eu m-am ocupat de cozonaci si pasca pt ca mi-e drag sa fac ,am mai ajutat la aranjatul mesei dar am si lenevit .
Dar vad ca tot apar motive de "dragoste" cu acea asistenta . Chiar ca vorbeste ca sa nu taca dupa cum zice Magda .Eu nu prea am replici elegante vis a vis de adultii ce-mi necajesc copiii si care considera ca a creste copii inseamna sa-i dresezi de fapt .Au noroc daca le dau ignore ,dar tot le bag o privire naspa .
Ma bucur pt progresele lui Rares .

Stanucel Sa va traiasca fetita ,sa va aduca multe bucurii .La multi ani frumosi si sanatosi !

Monica povestesti tare frumos despre Maramures ,sa ne arati si poze neaparat .

Ali e timp destul cu olita ,nu te stresa te rog . Va veni ziua cand o va accepta .La noi s-a intamplat brusc ,desi kk nu reuseste nici acum sa faca la olita .

Dankutza chilotei cu Micke/Minnie sunt in Carefour. Felicitari ca ati scapat asa de usor de suzeta ,tinem pumnii si la operatiunea pampers free .

Pirelia imi pare tare rau ca esti necajita ,sper sa iti treaca proasta dispozitie curand .

Lyly ma bucur ca te-am citit ,mi-era dor sa citesc vesti de la voi .

Gabitza imi pare tare ,tare rau sa citesc asa vesti urate .

Ionela tu chiar ca te-ai plictisit la scoala
Sper sa fie cat mai putine zile grele ca cea descrisa in ultima postare pe blog .
Adesea ma gandesc si eu cum tot mai multi de "trebuie" pun stapanire pe mine .

Cam atat am reusit sa criu ,pup cu drag fetele toate, toate ,imi pare rau ca nu am reusit sa va mentionez pe toate ,dar sunteti in gandurile mele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Va las poze de Fabrica Iepurasilor. Poate ajungeti si voi acolo. Noi, am recidivat azi si ne-am mai dus o data. Iar a fost super mega incantata.

https://picasaweb.google.com/102033086594026986450/FabricaIepurasilor#

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna" target="_blank">http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=31" target="_blank">VA rugam votati ku1 si ku2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

neatza

alexa felicitari pt burtica , imimplace maxim relaxarea ta.

olita la noi este ehal cu 0 nu vrea si pace, nu ma stresez sunt ok cu scutecele, cred ca o sa ii pun si lui scutece refolosibile, la Cezar le folosesc deja cu succes

poze am incarcat pe fb, asa greu imi este sa le pun in doua locuri, dar incerc

remus e la gradi, l-a dus tati a fost mega fericit

zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui shtephy

Eu astept o urecheala zdravana de la Licu pt ca am intrerupt dieta incepand de sambata si nici pana-n ziua de azi nu am reusit sa o reiau corect . Sper sa o fac de maine ca mi s-au terminat ispitele din casa si tare bine e cand cantarul arata tot mai putin . Licu tu cum ai trecut peste dezmatul de Pasti ? Si eu am vazut regres la Stefi cand s-a nascut Iustin si e perfect normal sa fie asa .


da' cine crezi tu ca a tinut dieta cu atata mancare care mai de care?? Ufff, si eu sunt super enervata ca am cedat, am pus un kil pe mine.. Gata, de alaltaieri m-am apucat de gimnastica, trebuie sa ma mentin.

Hai, fruntea sus, apuca-te de principiile dietei iar. Se va vedea la cantar imediat, la mine deja se vede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

licu care era dieta ca parca m-am cam blocat , merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Mda...eu aseara am cazut lata deodata cu pruncii, asa ca ciu-ciu forumache.

La multi ani fericiti, Adelina! Sa cresti mare, ca frumoasa esti, si sa aduci numai bucurii parintilor.


Alexa, felicitari pentru II


Fetele, cine ma ajuta si pe mine cu un sfat? Azi e a saptea zi de zacut, nu stiu daca e virus, ma doare inca toata carnea pe mine, tusesc sec la fiecare minut (desi de 3 zile beau sirop expectorant ). Temperatura nu am. Medicul de familie cica nu-mi poate da antibiotic pt ca alaptez. Oare nimic nu se poate lua? Pe cuvant ca nu mai rezist. Sunt ca o leguma, noptile tusesc si cate o ora fara intrerupere, imi curge nasul....sunt fleashca. As inghiti orice numai sa-mi treaca odata! As manca si varul de pe pereti daca as sti ca ajuta.
Pe langa siropul expectorant si tablete de supt am mai luat asa: ceai de tei, muuuulta miere, propolis cu miere, lamaie, sare calda si malai cald pe piept, catina cu miere. Dar nici o imbunatatire.



Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

multumesc pt felicitari
smara , daca e totusi bacterie trebuie antibiotic ...exista antibiotice care se pot lua si atunci cand alaptezi...





alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

smara : http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/meds/aap-approved-meds/
toate notate in dreapta cu L1 si L 2 sunt ok in alaptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza
Medicul de familie cica nu-mi poate da antibiotic pt ca alaptez. Oare nimic nu se poate lua?

Exista antibiotice care se pot lua cand alaptezi. Eu am luat pentru gat Augmentin; cel cu dozaj mai mic, care se ia la 8 ore (eu am luat la 12 ore).

_
Rares

Mergi la inceput