Prietene la bine si la greu - 162

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Iulian turuie toata ziua vrute si nevrute, face fraze, canta, numara pana la 10 corect diverse obiecte si in ro si in engleza, isi stie numele complet si cati ani are.

Mai aveti doar un picut pana la ecuatiile de gradul 3.


Drept sa spun, sunt cam suparata, desi poate e un cuvant prea greu dar altul nu am, ca taica-su l-a invatat literele . Si Iulian e mega entuziasmat si citeste literele de tipar de pe diverse carti . Eu am invatat sa citesc in clasa I si mi se pare foarte firesc sa fie asa. Pe taica-su l-a invatat frate-su sa citeasca pe la 4-5 ani si-mi tot spune ce fain a fost ca a avut ocupatie. Ce nu-mi spune e ce mama zmeilor facea la scoala cand ceilalti invatau sa scrie si sa citeasca . Mie mi se pare aiurea de tot varsta, dar aiurea! Pe de alta parte copilul e foarte incantat si face totul in joaca. Habar nu am ce sa fac .




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Iulian turuie toata ziua vrute si nevrute, face fraze, canta, numara pana la 10 corect diverse obiecte si in ro si in engleza, isi stie numele complet si cati ani are.

Mai aveti doar un picut pana la ecuatiile de gradul 3.


Drept sa spun, sunt cam suparata, desi poate e un cuvant prea greu dar altul nu am, ca taica-su l-a invatat literele . Si Iulian e mega entuziasmat si citeste literele de tipar de pe diverse carti . Eu am invatat sa citesc in clasa I si mi se pare foarte firesc sa fie asa. Pe taica-su l-a invatat frate-su sa citeasca pe la 4-5 ani si-mi tot spune ce fain a fost ca a avut ocupatie. Ce nu-mi spune e ce mama zmeilor facea la scoala cand ceilalti invatau sa scrie si sa citeasca . Mie mi se pare aiurea de tot varsta, dar aiurea! Pe de alta parte copilul e foarte incantat si face totul in joaca. Habar nu am ce sa fac .




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)


Si eu eram incantata!!! Cand am intrat in clasa I citeam cursiv. Invatasem singura: o ontrebam pe mama ce litera e asta , ea imi raspundea peste umar in timp ce-si vedea de treaba si s-a trezit ca eu citeam
Problema e ca am un scris oribil!!! oribil :1. pentru ca invatasem tot singura sa scriu de tipar.2. eram asa plictisita la ore ca mazgalea in sictir pe caiete.
La scoala, ca sa nu ma plictisesc, citeam colegilor povesti in timp ce invatatoarea corecta caiete si scria prin registre.
M-am plictisit la scoala pana prin clasa a 3-a cand incepusem sa aflu si chestii noi. Scoala nu mi-a mai placut niciodata

Eu una prefer ca elevii sa stii exact cat trebuie sa stie cand intra in clasa I. Dar na.... asa preferam.
Ma uit la fiu-meu care numara si el si cica la 3-4 ani stiu sa numere constient pana la 3.... Pai Mihnea a depasit de 1 an pragul asta si nu l-am ajutat deloc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Magda,multumim Multa sanatate si voua!
Offf,daca ai sti cat am auzit la Roman: "esti fata mare, e rusine sa plangi(inclusiv mama), sa faci in pampers,sa bagi degetul in gura"

Lili,sanatate multa si voua,sa va treaca repede raceala
Imi imaginez ce funny e la voi,ca Liluta a inceput sa vorbeasca mai repede si "de ce-urile" sunt in toi
Cu "nu-urile" cred ca este normal, alta faza prin acre trec toti.... Cu lovitul,nu stiu ce sa zic.... Alexa mai are scapari(foarte rar),cand o enervez imi da o palma-doua,pana o intreb de ce este suparata,mami nu o loveste si tot tacamul. In joaca, fugareste pisica pe afara si spune ca vrea sa o bata,dar atat, pe jucarii nu se "razbuna". Cum zice si Monis,cred ca a vazut la gradi...si e foarte posibil sa fi vazut la alt copil.

Monis, Alexa a fost impartasita doar la botez. Imi vine rau doar gandindu-ma la lingurita aia,care a fost prin toate gurile
Cu oamenii care vorbesc doar ca sa nu taca....cred ca ar trebui sa ne obisnuim
Nu e rubeola- facut baie si tinut pielicica uscata,si vad ca au disparut cam 70% din bubite
Cu invatatul copilului alfabetul(si eu o mai invat cand nu putem iesi afara si ne plictisim)...nu mi se pare o problema,atata timp cat pentru el este doar un joc si ii place! Problema va fi a parintilor,ca,in timp, vor trebui sa "inventeze" alte jocuri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Hristos a inviat!

Am cateva minute libere pana merg la medic, ca tusesc groaznic si de doua nopti nu dorm nici eu nici pisicutza (din cauza behaitului meu ).

Cu rezultatele analizelor lui Timi e cam in coada de peste treaba. Rezultatele au iesit negative, insa tanti de la laborator i-a bagat cuiul sotului, cum ca de multe ori ies negative dar de fapt boala exista. A mers sotul azi la medicul dermatolog cu rezultatele, dar din nou, aceeasi incertitudine. Nu crede ca are lupus, dar totusi s-ar putea sa fie gresite analizele, ca se mai intampla. Cica are cel mai probabil alergie la soare, sa continuam sa-l cremuim la greu, etc.
Acum stau si ma intreb: cum sa aiba alergie la soare, daca de cateva zile nu am iesit cu el nicaieri din casa (si eu si sotul - betegi), oricum de o saptamana e tot innorat si ploua, iar Timi ieri avea din nou doua pete rosii in obraji. Simt ca o iau pe campii...

Se pare ca va trebui sa repetam investigatiile, ori in Sofia ori in RO pe undeva. MAi face sapaturi deocamdata, macar sa nu traumatizam copchilu' degeaba si a doua oara.


Revin mai pe seara ca tre sa fug acum.





Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

ziua buna si hristos a inviat

la multi ani adelina sa cresti mare si frumoasa

am citit tot in fiecare zi, in pauzele de alaptare dar nu am putu scrie

remus a trecut cu bine de varicela doar 2 zile au fost naspa, acum e bine, maine il duc la gradi, el o da in continuare cu engleza stie sa numere, stie animalele acum a ajuns la culori

la botez a fost frumos si linistit, cezarelul linistit, apoi lasat copii si neamuri acasa si am mers cu cativa prieteni la restaurant

si la noi au dus copii la impartasit doar ca ne-au cerut semnatura si pt cei care nu au mers a rams cineva cu ei in gradinita, oricum remus fix in ziua aia a facut varicela asa ca a stat acasa

gata asta a fost pauza, sanatate tuturor

va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Drept sa spun, sunt cam suparata, desi poate e un cuvant prea greu dar altul nu am, ca taica-su l-a invatat literele . Si Iulian e mega entuziasmat si citeste literele de tipar de pe diverse carti .[...] Pe de alta parte copilul e foarte incantat si face totul in joaca. Habar nu am ce sa fac .

Scuze pentru confuzia cu ecuatiile de gradul trei, inseamna ca mai aveti doar un picut pana la integrale.

Nu trebuie sa fii suparata, eu stiu acum de la Iarina programa de gradinita si pot sa iti spun ca Iulian este in grafic, conform varstei. Daca arunci o privire pe caietele de la gradinita pentru 3-5 ani vei vedea ca este ok sa stie cifre, litere si multe alte lucruri pe care noi le invatam la clasele 1-8 (opt).

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Hai mai fete dragi, nu mai fiti suparate ca aveti copii curiosi si cu memorie buna
Amalia nu stie nici acum sa numere, desi..o tocam la cap de un an de zile..deci pt ea e un mare bla bla, nu m-ar mira sa stie si sa nu zica. A invatat acum culorile, nu le stie pe toate, pe majoritatea. Nu spune decat cuvinte pocite, care mai de care mai de soi pocit.. nu spune fraze, decat ceva de genul 'ce-i aici?' ce cude=ce se aude, in rest poceala ma maxim.
La ea inca iepurasul = ati tup tup, pisica=acica, paianjenul=atinu si tot felul de prescurtari care mai de care mai haioase.
La capitolul socializare stam mai prost decat anul trecut cand se oprea si vorbea cu toate babele de pe strada, acum e la polul opus, baga capul in pamant de parca ar certa-o.
Per ansamblu cred ca Amalia a ramas in urma cu cateva luni la toate.. Incerc sa ma educ sa nu fiu stresata, sa nu ma mai plang de ea (mai ales cand e ea de fata), incerc sa imi spun ca asta e ritmul ei, dar nu imi iese intotdeauna. Si in mod sigur dezvoltarea ei a fost oarecum incetinita de aparitia lui Dragos, deci probabil tre' sa tin cont si de asta.
Pampers inca avem, nici o minima intentie sa renunte nu are, o mai intreb cateodata daca vrea la wc/olita, nu o intereseaza.
La mancat de vreo 2 saptamani, sa nu o deochi, mananca...dar nu m-ar mira de maine sa intre iar in greva foamei..

Din tot ce am auzit si sintetizat de la voi/alte mamici care au dat copilasii la gradi, se vede clar o mare diferenta intre copilasii care merg si cei care nu merg. Depinde mult si de copilas, dar de cele mai multe ori acolo invata muult mai multe decat acasa, plus la capitolul socializare au un mare mare plus.
Asa ca numaram si noi lunile pana la toamna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Salut fetelor,Sunt pe mare fuga ca am tb multa. Sanatate tuturor, vad ca s-au facut bine majoritatea bubulacilorDiseara o sa particip la un work-shop interesant : http://peak-experience.ro/index.php/peak-experience . Pt. cele interesate in link gasitit toate detaliile seminarului. Astazi se va vorbi despre:"Abilitati de coaching pt. parinti: Ascultarea.". Sunt curioasa cum va fi. Daca ajungeti vreuna, eu voi fi acolo si poate ne intalnim.Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Bun regasit, fete dragi!
Cred ca a trecut mai mult de o luna de cand nu v-am mai scris doo vorbe, dar sunt atat de aglomerata la serviciu incat...azi am cedat, am pregatit documentele pentru garda, mai am unele pentru audit dar fac pauza.
Sper sa fi petrecut cu bine sarbatorile, am citit cam pe sarite

Incep cu urari de La Multi Ani surioarei Adelina! O viata senina, plina de sanatate! Mamico sa-ti traiasca adolescentul si fata

Acum din amintiri:

Monis, Alex a invatat sa numere din joaca, la fel ca si majoritatea literelor din alfabet, nu a fost fortat/presat, doar ca stand prea mult in casa activitatile pe care le poti desfasura sunt restranse, parerea mea, pam-pam

Licu, tot Alex este fruntas la salbaticie vrea tot timpul
"a popii a pac" dar nu se joaca cu ei, alearga ca disperatu' prin parc . la capitolul vorbire , are si el perlele lui, nu vorbeste corect inca, poceste la maxim toate cuvintele.
Am vazut niste poze, tare gazeluta esti

Magda, oameni binevoitori sunt la tot pasul

Raluci, sa va fie de bine crestinarea!
ma bucur ca ati scapat de bubite

Lumi, pana la urma a fost alarma falsa la voi?

din pacate nu mai pot scrie, promit sa revin cat mai curand posibil

sanatate tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Laurairina am crezut ca numai al meu e ultimul cu olita dar m-am linistit eram stresata rau, nu vrea nici in ruptul capului imi spune totdeauna un "nu" hotarat.

La vorbire si noi pocim cuvinte la greu noroc ca il inteleg , de recunoscut litere cunoastem 12 litere, cunoastem cifrele pana la 10, culorile, formele, am inceput sa il invat ca nu m-ai stiam cu ce se ne jucam ca de toate s-a saturat nu vrea sa se mai joace cu nimic. Am observat ca pentru el e un fel de joaca.

Revin mai incolo ca s-a trezit Mihai.

Mergi la inceput