Prietene la bine si la greu - 162

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard
Reactia mea: "las-o,dom`le,ca asa imi place mie!" Reactia Alexei:" nu e voie, basnico!"





www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=31" target="_blank">VA rugam votati ku1 si ku2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard
Mda....cred ca totusi,ne-am pricopsit cu rubeola....sau ceva de genul(nepoata nu a mai plecat la bunici,ca maica-sa a considerat ca i-a trecut,daca nu mai are nimic pe piele....)


Dar ganglionii de la gat cum sunt? S-au umflat?
In septembrie am facut vaccinul anti-rubeola. Adica, eu am facut nu Cezara. Peste cateva zile, au inceput sa mi se umfle ganglionii. Cred ca dupa vreo 7 zile. Atat! Am luat Nurofen, ca antiinflamator si in 3-4 zile mi-a trecut. Dar asta a fost reactie al vaccin.
Asa ca daca are ganglionii inflamati, e posibil sa fie rubeola, daca nu, poate a facut iritatie la ceva ce a papat la Roman.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=31" target="_blank">VA rugam votati ku1 si ku2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Am fost si noi sambata la fabrica spiridusilor unde ne-am intalnit cu Pinky si parintii ei, Pinky e ca o papusica, frumoasa si delicata exact cum o stiam din poze .


Multumim de aprecieri.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=31" target="_blank">VA rugam votati ku1 si ku2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Dankutza,i-am verificat ganglionii ieri si alaltaieri, nu erau inflamati....
Stau,totusi,si ma gandesc ca la rubeola perioada de incubatie este de 2 saptamani....deci nu se potriveste,ca eruptia apare,de regula,in ziua 15.... Si daca a luat vreo pacatoasa de boala dinainte?!

Ar putea fi de la transpiratie,ca am cam suferit de cald 2 nopti...
Sunt stresata,si nu dau de nici un doctor...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Lumi, multa sanatate Alexei !

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Iulian turuie toata ziua vrute si nevrute, face fraze, canta, numara pana la 10 corect diverse obiecte si in ro si in engleza, isi stie numele complet si cati ani are.

Mai aveti doar un picut pana la ecuatiile de gradul 3.
Citat:
citat din mesajul lui monis5
La gradinita nu vorbeste decat cu educatoarea lui, alta educatoare care mai sta cu el cand a lui e libera si asistenta (prietena mea ) ma intreaba daca a inceput sa vorbeasca. Afara nu vorbeste cu nimeni. Cand ma intreaba cineva de el spun ca nu vorbeste acum ca n-are chef .

Despre copiii care nu vorbesc la prima vedere eu intotdeauna presupun ca nu vorbesc acum, multi copii refuza sa vorbeasca cu persoane necunoscute.

Cu bunicuta binevoitoare din parc probabil ca exagerarile au fost de ambele parti: din partea ei pentru ca a presupus ca Rares foloseste suzeta tot timpul si ca nu vorbeste niciodata; din partea mea pentru ca am avut tendinta de supraprotejare a lui Rares.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Buna seara, buna seara, am venit cu sanioara adica barcuta, la ce ploi se anunta
Adelina sa cresti mare si sanatoasa!
monica ce frumos ai povestit de Maramures, eu n-am fost niciodata si tare mi-ai facut pofta!
Lumi in principiu daca ati facut toate vaccinarile obligatorii, Alexa ar trebui sa fie imunizata la rubeola. Lila a avut si ea niste bube d-astea + tuse + putin febra si i-am facut test de singe pina la urma ca sa ne lamurim exact daca e sau nu rubeola, pina la urma era ceva ce se cheama viroza eruptiva.
magda si eu mereu m-am intrebat ce-as face daca se ia cineva urit de copilul meu, ca instinctul meu initial ar fi sa fiu destul de agresiva, dar nici n-as vrea sa-i dau Lilei un exemplu prost. Inca nu m-am lamurit ce-as face cu strainii dar de sarbatori acum cind un unchi batrin si fara copii ne-a zis ca e cam rasfatata am tacut si am inghitit, dar i-am servit-o mai tirziu punctind ca un copil e copil nu catel sa actioneze la comanda
monis bine facem, raciti si tusitori toata familia, Lila cel mai putin ca ea a inceput prima asa ca e apta de gradinita. Si noi am petrecut sarbatorile cu frigiderul plin de mincare de la familii, acum nu prea mai stiu pe unde s-o mai pun.
Ramonik of, vad ca esti nehotarita cum sa faci, poate ai putea s-o lasi pe ea sa aleaga daca mai cere sa suga cind te intorci sau nu o mai intereseaza... Sper sa rezisti si tu bine de dorul ei, cred ca e greu la prima separare (eu nu stiu ca pina acum am evitat)
Raluci nu ne zici si noua nika de la botez? Remus cum se simte?
Mai aveam de zis dar nu ma pot aduna, raceala asta parca mi-a invelit creierii in vata.
Despre noi - Lila e in faza "de ce" obsesiv, ma straduiesc sa nu-mi scape nici un "uite d-aia" si sa gasesc explicatii de bun simt si fara numar fara numar fara numaaar Acum trece si printr-o faza agresiva care ma pune un pic pe ginduri, totul e nu si nu vreau deloc + ca incearca sa ne bata, si isi pedepseste si papusile,le da afara si le zice pleaca de aici. Incerc sa nu ma gindesc la cine stie ce chetsii legate de gradinita mai ales ca a inceput sa faca asa acum in vacanta, dar ma cam streseaza toata situatia... Voi ce parere aveti?
Ma duc si eu la culcare ca miine e o noua zi cu ploaie, va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_a
magda si eu mereu m-am intrebat ce-as face daca se ia cineva urit de copilul meu, ca instinctul meu initial ar fi sa fiu destul de agresiva, dar nici n-as vrea sa-i dau Lilei un exemplu prost. Inca nu m-am lamurit ce-as face cu strainii dar de sarbatori acum cind un unchi batrin si fara copii ne-a zis ca e cam rasfatata am tacut si am inghitit, dar i-am servit-o mai tirziu punctind ca un copil e copil nu catel sa actioneze la comanda

In continuarea povestii cu bunicuta binevoitoare, astazi m-am pomenit cu mamaia ca il intreaba pe Rares cand are de gand sa renunte la pampers; cu ocazia asta mi-am dat seama ca lumea mai vorbeste si ca sa nu taca.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Din categoria

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina
lumea mai vorbeste si ca sa nu taca.

acum 1 saptamana intr-o dimineata, cei de la gradinita au dus copiii la Manastirea Casin ca sa-i impartaseasca. Noi nu l-am lasat pe Iulian, taica-su din motive de antiteism si eu din cauza ca abia iesisem din viroza aia pacatoasa si nu stiam cat vor sta pe la biserica, afara era cam frig etc si mi-a fost teama sa-l scot din rutina. Cand l-a dus taica-su la gradinita, la 10 cand stiam ca se vor fi intors cu totii de la biserica, l-a luat asistenta (aceeasi pe care o iubesc pe zi ce trece mai mult si mai mult ): asa tarziu veniti? pai noi ne-am si intors de la biserica.
Ma intreb mereu si mereu cu uimire de unde compulsia asta de a vorbi neintrebat. Daca suntem evrei? sau musulmani? sau nebuni?





Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

si buna dimineata


Lumi ce faceti, ce ati aflat? Daca e rubeola, sper sa treceti usor peste si sa va bucurati ca ati marcat-o si pe asta si aveti o grija in minus .

Mami de Lila multa sanatate! Voi ce ati facut, ati reinscris-o tot la gradinita aia?
Si tu ai dreptate cu exemplul negativ pe care nu ar trebui sa-l dam copiilor ratoindu-ne la 'binevoitori"; pe de alta parte parca nici acceptarea comentariilor nu mi se pare buna, ca exista riscul sa ajunga copilul sa creada ca oricine este invitat sa-si dea cu parerea despre orice si sa i se para firesc sa asculte la un moment dat sfaturile diversilor... Nu stiu unde e calea de mijloc, eu inca o caut.
Ai intrebat la gradinita ce sistem de pedepse au?




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput