Prietene la bine si la greu - 162

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pirelia
Nu ma pot mobiliza, nu sunt in stare. Cand ies din butoi va anunt dar acum nu-l impart cu nimeni. Deci sa nu vina cineva sa-mi ceara o bucatica din butoi ca urlu. Cine are masina timpului? Vreau sa fie iar sambata dimineata, il vreau pe tata inapoi. Cine mi-l da?





www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=31" target="_blank">VA rugam votati ku1 si ku2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Salutare!

Noi sambata plecam cu catel cu purcel in maramures sa facem pastele, asa incat nu pregatesc absolut nimic, cu toate ca nu ma simt chiar ok sa nu fac nimic pt paste, dar am zis ca un pic de odihna in plus la burtica nu-mi strica. Si cum Mariuta e plecat la bunici pt cateva ore am si eu in sfarsit un pic de timp pt mine.
Imi pare rau ca am vazut fete triste Gabitza suntem alaturi de tine si eu sper ca veti gasit un pic de timp pt voi sa puneti putin cartile pe masa.

Pirelia stii ca suntem aici daca ai nevoie sa spui cuiva sau de un sfat

Smara asteptam vesti de la analiza!

Monis ma bucur ca ai inceput sa-ti revii, mama ce rau ati tras-o....Iulian cum e?

Danku ma bucur ca ti-a revenit optimismul

Ramonik nu stiam eu de unde vine un miros de cozonaci

Lumi ce faceti de paste? pisicoasa cum e?

Shtephy cum mai esti? ce planuri aveti de paste?

Stumfy ma bucur ca sunteti bine si Andruta o dulce si o scumpica, ca de obicei. mai aveti ajutoare? si-a facut Camy un program sau e prea devreme inca?

Fetele cu 2 copilasi care practicati cosleeping-ul, am si eu o intrebare care ma macina: cand l-ati adus acasa pe cel mic, copilasul mai mare a dormit tot cu voi in camera sau cu altcineva. Ma gandesc ca dureaza putin pana isi face cel mic un program si noaptea mai plange, mai sunt coliceii si il deranjeaza pe cel mare. Eu voi fi singura cu amandoi si nu prea stiu cum sa fac. Uite ce ma macina pe mine in joia mare in loc sa framant la cozonaci

Spor la cozonacit!




Mami fericita de Mariuta
si de de 27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Pirelia

Monica, eu imi propusesem cosleeping cu ambii copii in aceeasi camera, dar cand am venit acasa de la maternitate ne-am sucit, al meu a spus ca nu ma lasa cu amandoi sa ma chinui noaptea. Amalia deja era obisnuita sa doarma cu el, nu a cerut cu mine, si am ramas asa, fiecare cu copilul lui in dormitor separat. Deci nu stiu sa iti spun cum e cu somnul in aceeasi camera. Nici macar somnul de peste zi nu il dorm copiii in aceeasi camera, nici nu se suprapun ca orar deocamdata, si oricum fiecare doarme mai mult sau mai putin si invariabil s-ar trezi unul pe celalalt.
Si asa Amalia imi doarme putin ziua asa ca prefer sa o stiu ca doarme singura intr-o camera, caci oricum se trezeste la orice zgomot mic..
De la vara totusi imi propun si eu sa ma mut cu Dragos in camera lor si sa dormim toti trei, si sa se obisnuiasca si ei ca asta e camera lor, si sa doarma impreuna..bla bla... fac planul ca tiganul, mai ramane de vazut..
Deci...nu te-am ajutat cu nici un sfat, astept sa vad ce zice Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_80
Fetele cu 2 copilasi care practicati cosleeping-ul, am si eu o intrebare care ma macina: cand l-ati adus acasa pe cel mic, copilasul mai mare a dormit tot cu voi in camera sau cu altcineva.

La noi fetita a dormit unde a vrut ea, fie in camera cu bebe, fie in alta camera. A fost alegerea ei, asa este si acum, nu doarme mereu in aceeiasi camera. De cand a crescut asa face si Rares, doarme in ce camera vrea el, desi in majoritatea cazurilor doarme cu mine in camera.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

asaaaaaa... am fost la agentie si... am platit .
In noiembrie au fost 22 de zile lucratoare si in mod normal eu trebuia sa lucrez 20 si pentru 2 sa fiu platita de agentie. Ceea ce in realitate s-a si intamplat. Doar ca softul minunat de salarii pe care il aveam atunci n-a avut nici cea mai mica apasare ca eu aveam decizie de reincepere a activitatii cu 3 nov, asa ca m-a pontat automat pentru toate cele 22 de zile. Iar acum casa de pensii a trimis situatia la zi la agentie si ce sa vezi? rezulta ca am fost platita si de la firma si de la agentie. Ceea ce este corect. Asa ca am preferat sa platesc banii pentru cele 2 zile inpoi agentiei, decat sa fac rectificari la casa de pensii pt 2011. Dupa cum stiti eu lucrez la departamentul cuie si belciuge, nicidecum la hr . Daca lucram la alt departament jar mancau alea de la salarii . Asa, piua. Cand imi aduc aminte cum am fost in noimebrie, ca o naluca la birou, nu stiam sa fac nimic... ma mir ca numai greseala asta a aparut .


In alta ordine de idei, vine maine cineva la http://fabricaiepurasilor.ro/ ? Daca nu va fi vreme de iesit in parc desigur.




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pirelia spune:

Pai acum m-am lamurit si eu Monis. Ai luat bani din doua locuri pentru cele doua zile.

Va urez de acum sarbatori fericite, lumina in suflete si bucurii multe. Paste Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

salutari de la Cluj!!!

ramonika poate am fost cam neinspirata atunci cand am postat...stiu ca e ff.frustrant cand altii fac copii pe banda rulanta(sau recurg la intreruperi de sarcina ca si la pastila de algocalmin),am trait si eu starile astea timp de 10 ani..pana ce a aparut David...eu iti tin pumnii sa fie asa cum va doriti si multa sanatate tuturor din familie!!

gabitza cred ca toate am trecut prin perioade dificile de-a lungul vietii de cuplu,eu sper ca problemele ivite sa fie doar ceva de conjunctura si lucrurile sa se aseze cum trebuie...iar,soacrele sa-si vada de carpe ,ca nu e timp de orgolii...daca isi iubesc copiii asa de tare,ar trebui sa respecte deciziile luate de acestia si sa nu-si bage nasul unde nu le fierbe oala,parerea mea...va doresc numai bine

doura felicitari pt.cele 2 liniute,sarcina usoara si bebe la termen!!!

Smara sper ca asteptarea voastra a luat sfarsit ,iar vestile sunt bune...

monis ati terminat de bolit?! cum sunteti?

Pirelia noi suntem aici cand simti nevoia sa te descarci..

Stanucel spor la pregatiri si (in avans)"La multi ani"ptr.micuta ta printesa..sa fie sanatoasa,sa aiba parte de tot ce e mai bun,iar voi sa va bucurati mereu de ea!!!

gata pauza...fug la treburi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
In alta ordine de idei, vine maine cineva la http://fabricaiepurasilor.ro/ ? Daca nu va fi vreme de iesit in parc desigur.



Eu as vrea sa merg. Dar pe la 11 cred.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=31" target="_blank">VA rugam votati ku1 si ku2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
asaaaaaa... am fost la agentie si... am platit .
[...]Daca lucram la alt departament jar mancau alea de la salarii .



_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Sa vedeti probleme importanta ce avem noi.
Incepem cu cele minore: nu mai luam antibiotic, persistam in raceala.
Acum, problemele majore: avem suzeta. Dupa 6 ani de incertitudini m-a lamurit si pe mine Raluca cum ca dragii nostri copii vor renunta la un moment dat la suzeta/deget pentru simplu fapt ca reflexul de supt dispare. Am constatat in cazul Iarinei ca da, este cat se poate de simplu si de adevarat; nu necesita strategii speciale.
Problema este ca exista binevoitori care sa ne anunte ca nu este ok, asa baiat mare, cu suzeta. De obicei isi spun punctul de vedere de 2-3 ori, la adresa copilului, apoi renunta.
Astazi am dat in parc de o bunica binevoitoare care a insistat fara oprire ca nu e buna suzeta, sa renunte la ea, ca de aceea nu vorbeste si nu se joaca cu ceilalti copii, ca mami e multumita ca e baiatul linistit dar nu e in regula cu suzeta. Rares nu pricepea de ce striga femeia aceea la el si de ce il cearta cand el vroia sa intre in casuta din parc sa se joace cu copii la masuta; a renuntat la casuta pentru ca a inteles ca e alungat de acea femeie; mai apoi nu a inteles de ce iar striga femeia la el cand se da in leagan.
Eu am incercat fara succes sa o fac sa renunte la cruciada ei anti suzeta: i-am spus ca supara copilul, ca il cearta degeaba, ca baiatul a venit in parc sa se joace nu sa fie agresat... pana la urma am ajuns la concluzia ca actiunea ei era de fapt indreptata impotriva mea, ca mama inconstienta care din comoditate isi lasa copilul cu suzeta impiedicand dezvoltarea vorbirii.
Se pare ca am intrat in acea perioada in care desi nu mai exista diferente mari fata de medie, intarzierea de dezvoltare a lui Rares devine vizibila si prilej de scenarii pentru observatori.
Aveti vreo sugestie de metoda eleganta de aparare a copilului fata de asemenea agresiuni?

_
Rares

Mergi la inceput