Copil rrom

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LAURENTA ai un copilas superb Imi pare rau de cum te simti.As vrea sa zic ca poate e doar impresia ta,dar din pacate stiu ca in Italia sunt multe probleme cu imigrantii marocani si poate de-aia se uita multi urat cand vad pe cineva mai colorat - desi italienii chiar sunt ff multi bruneti bine.
Eu chiar imi amintesc ca eu si colega-mea nu contraziceam cu italienii cu care am lucrat fiindca nu intelegeau neam cum putem noi sa recunoastem - de exemplu la TV - care-s tigani si care nu Pentru ei toti erau la fel - chiar daca ei nici nu erau italieni bruneti,ci dimpotriva majoritatea ziceai ca-s nemti (inalti,blonzi-saten,ochi albastrii),ca erau din nordul Italiei.Dar ideea e ca italienii nu cred ca ar fi "rasisti" cu tiganii fiindca din cate am vazut eu nici nu-i pot deosebi (eventual exceptie cand sunt imbracati in hainele traditionale) In schimb uite ca sunt cu mulatrii ... si-s convinsa ca de la problemele cu marocanii li se trage.Asa se intampla de obicei cu un grup care creeaza probleme: oamenii generalizeaza si se feresc de toti la gramada,chiar daca e vorba doar de niste copii.Exact cum se fereste la noi lumea de tigani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Mie mi se pare atit de frumos ,interesan ,fascinant atunci cind se intilnesc oameni din tari diferite ,si fiecare povesteste despre obiceiurile ,traditiile ,limba ,tara lui.
Imi amintesc cu placere ,cu citiva ani in urma de Sf.Paste ,acasa la noi erau rude din Brazilia ,Argentina,Spania ,Romania ,si Italia.
A fost atit de frumos sa-i asculti pe fiecare cum vorbeste .
Daca Dumnezeu a avut atita inspiratie si a creat stele ,luna ,soarele ,ziua si noaptea ,atitea culori ,atitea limbi , rase de oameni si infatisari diferite ,incit sa putem sa ne deosebim unii de altii ,mie mi se pare minunat .
Ceea ce ma sperie este comportamentul anumitor oameni .
Un copil daca e de etnie rrom ,nu are nici o vina pt.comportamentul celor care seamana cu el indiferent cine sint ,chiar daca aceea ii sint rude de singe.
Nu vad de ce trebuie sa ne speriem de un copil si sa-i anticipam comportamentul inainte de a-l vedea cum este educat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Am citit tot ce ati scris pana acum. Concluzia mea e ca: persoanele care au fost atat de virulente in ceea ce priveste adoptia unui copil rrom, nu ar adopta niciunul nerrom, eventual blond cu ochii albastri.

Stiu pe cineva care s-a dus la DPC cu o poza a unui copil dintr-o revista si a spus ”Asa vreau unul”.

Va intreb: oare in ceea ce priveste varsta si ca mai toate cuplurile cu atestat isi doresc un copil mic (eventual bebelus) nu-i oare tot o discriminare????

Un copil ramane un copil, exact cum scria cineva mai devreme suntem la sectiunea ”fara limite”. Cati de aici nu au, intr-adevar, limite???

Acum 4 ani, cand am obtinut atestatul, stiam ca vreau fata, in rest (varsta, etnia) nu conta. Am vazut o fetita de 1 an cu probleme de sanatate (era aproape oarba). Am fugit ca din pusca. Cu procese de contiinta, trista, dar am fugit! Si asta nu a fost discriminare????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nu e chiar asa Anca,
pentru ca motivele pentru alegere sunt foarte importante.

Unii parinti adoptivi doresc un bebelus pentru ca isi doresc sa experimenteze acea perioada din viata, sa schimbe scutece, sa tina de manuta copilul cand incepe sa mearga, etc. Altii isi doresc o fetita, sa o imbrace cu rochite, sau un baiat cu care sa joace fotbal.

Dar copiii rromi sunt respinsi din cauza ca sunt inferiori, au gene defecte, obiceiuri proaste, la viitori parinti le este frica sa nu fie judecati de niste incuiati, etc.

Eu de exemplu nu am probleme sa adopt un copil marisor, poate pentru ca am crescut 2 copii, am schimbat scutece, am facut pireuri, am trait perioadele astea. Dar nu as vrea sa adopt un copil mai mare de 6-7 ani (ideal 3-4 ani) pentru ca nu cred ca s-ar potrivi in dinamica familiei mele in momentul asta. Nu am preferinte la sexul copilului, mi-ar fi usor sa cresc inca o fetita, dar nu m-ar deranja sa iau un baietel. Nu am nici o reticienta sa iau un copil rrom, nu ma intereseaza rasa, culoarea, genele.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Romanii nu se feresc sa adopte copii rromi ca au gene defecte sau obiceiuri proaste,eu zic ca aspectul e de vina, diferenta prea mare intre ei si copilul adoptat,asa cum nu ar accepta niciodata un copil african,chinez...
Si imaginati-va la noi in tara,ce spun toti cand te vad cu un copil care nu seamna cu tine?Acum,sincer,oricat de tolerant ai fi tot iti vin dracii cand te vorbesc pe la colturi sau mai grav te intreaba direct pe strada,sau se uita urat.
Americanii adopta multi copii din America Centrala,care seamna fff mult cu copii rromi de la noi.Dar...la ei e normala adoptia in general,nu se uita nimeni ciudat la ei..
Sant parinti care in ciudta dificultatilor pe care le pot avea(cu ei din jur),tot adopta copii rromi,RESPECT PT EI!
ps:eu am mai zis am visat mereu la o fetita din China,am ramas impresionata cum sant lasate pe strada,doar pt ca sant FETE.Daca printr-o minune as putea faca asta,m-as bate cu toti din jur daca ar comenta vreunu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

bird, fetita mea avea 4 ani cand am adoptat-o si am trecut aproape prin toate fazele prin care trece un parinte de copil mic, dar asta am povestit de 10 ori si n-o voi mai face.

E ok si de inteles ce spui tu, dar sunt cupluri care asteapta ani de-a randul si-si reinnoiesc intr-o veselie atestatele asteptandu-l pe copilul buclat cu gene lungi.

Ma pregatesc de un nou atestat acum si voi aplica ce m-a invatat copilul meu in astia 4 ani de cand ii sunt mama: ca e minunat sa fii parinte. De data asta voi vrea un copil...atat! Restul sunt detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui LittleAngel

Romanii nu se feresc sa adopte copii rromi ca au gene defecte sau obiceiuri proaste,eu zic ca aspectul e de vina, diferenta prea mare intre ei si copilul adoptat,



Da, ipocrizia cat casa. Ca daca luam romanii(aia care gandesc asa cum ai scris mai sus) si-i impartim pe criterii fizice, nu stiu cati din ei sunt blonzi si albi ca alba ca zapada, cu ochii ca cerul.
Asta imi aduce aminte de dementul ala de hitler care numai blond nu era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

[Asta imi aduce aminte de dementul ala de hitler care numai blond nu era.

--------------------------------------------


Eu sant saten deschis cu ochii albastrii,lumea ma vede blonda,dar nu m-am imaginat niciodata cu un copil blond,nu stiu de ce...
Fetita de care m-am indragostit si pe care nu o pot adopta din mai multe motive e blonda cu ochii albastrii,dar este doar o intamplare...
In fine,la un moment dat o sa ma hotarasc si eu sa trec peste faptul ca nu pot adopta fata,si o sa trec mai departe la un nou capitol,sa adopt alta fetita..Deocamdata nu pot.
Dar,daca se va intampla asta,in cerere o sa trec ca vreau fetita,mica,mare nu conteaza pt mine,si bruneta.Clar.Asa ma vad,mama de copil brunet.Va las voua blonzii cu ochii albastrii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu cred ca cei care se feresc sa adopte copii tigani,se feresc din toate motivele enumerate,nu doar din unele.Doar din cauza culorii pielii sa se fereasca e chiar aiurea: se poate intampla ca si copiii naturali sa arate cu totul altfel decat parintii.Eu am o verisoara cu cazul asta : si ea si sotul au parul castaniu inchis,ochii caprui,tenul normal spre inchis,iar fetita a iesit ... blonda cu ochii albastrii si pielea alba Noroc ca e leita taica-su ca trasaturi, ca altfel intra lumea la idei
Si am chiar o verisoara primara care a adoptat o fetita si din cate banuie ea,tatal natural ar fi tigan.Fetita e superba,un par si niste ochi negrii ,doar ca pielea nu e inchisa la culoare.Dar si vara-mea e bruneta cu ochi negrii si chiar cu pielea mai inchisa la culoare,asa ca cine nu stie ca e adoptata,n-ar zice ca nu-i a ei! Mi se pare ca mai demult a scris si ea pe la adoptii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

De ce suferi de rasism? Intreb din curiozitate.

Raspun eu ..pentru ca comunitatile europene sunt rasiste prin educatie si culoare.
Aici in America, exista atat de multe rase si combinatii, incat o culoare mai "tziganoasa" trece efectiv neobservata.
Rectific, aici in America, pe cele doua coaste, acolo unde emigratia e mare. In mijlocul Americii, unde traiesc aia albiciosi de la sprancene pana la parul de pe picioare, o piele mai inchisa face imediat diferenta si loc de prejudecati.

Mergi la inceput