Copil rrom

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Rufus, dar voi nu cunoasteti parintii naturali ai Ioanei ?


Nu. Mama era minora (aproape de 18 ani), a venit in Bucuresti din alta localitate, apare ca a nascut in Bucuresti, dar de fapt nascuse in alta parte, probabil in localiatatea de domiciliu.. Declaratia notariala pentru incuvintarea adoptiei era data de tatal ei, ca tutore, la proces a fost citata dar nu a fost de gasit la adresa mentionata. Nu este nici un CNP, pe vremea aia nu erau mentionate in acte. Asta-i cu mama...tatal nici nu se pune problema sa fie cunoscut, insa se presupune ca el era cel "de alt sange", de aici marea taina la nasterea Ioanei si tot aranjamentul de a disparea din localitatea natala. De fapt, Ioana nici nu a fost pe "piata adoptiei" pana la trei luni, era "rezervata" pentru export, insa ceva s-a intamplat si am aflat de ea. Cum am mai spus, a fost limpede ca suntem facuti sa fim impreuna.
Nu stiu daca vreodata Ioana va dori sa-si cunoasca macar mama naturala.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Da, am aflat ca exista semne.
Culoarea pielii, conformatie, degete la picioare si maini, unghii, par, ochi. La tigani, o anumita forma in dreptul regiunii lombare , de fapt mai jos, la coccis. Naiba stie, eu nu vedeam nimic, in afara de culoare. Ioana are un ten splendid. O piele de vis...chinuita un pic de o dermatita, insa pe perioade.
Da, semne exista si cei care se pricep le observa.

Pata aa deasura coccisului se numeste pata mongola si este specifica descendentilor mongoli. In Ungaria foarte multi copii se nasc cu acest semn si ajung sa fie blonzi cu ochi albastrii. Sotul meu e din Dobrogea si una din fetele mele a avut aceasta pata in primele luni de viata. Cine ti-a spus ca e specific tiganilor ti-a spus o mare pprostie, tiganii sunt indieni la origine.

Mie mi se pare jignitor pentru copil sa stai si sa-i discuti 'impuritatile' .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Nu e vorba de nici o pata, este vorba de o anumita conformatie, un triunghi creat. Eu asta am inteles, ca de vazut...nu m-am uitat la fundul nici unui tigan sa vad cum este. Si nu dispare dupa cateva luni.
In orice caz, nu-i vorba de nici o impuritate, ci de semne ale diverselor rase umane. Nu gasesc nimic jignitor, din moment ce nu le atribuim unor handicapuri, de exemplu. Absolut nici o jignire.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Da, am aflat ca exista semne.
Culoarea pielii, conformatie, degete la picioare si maini, unghii, par, ochi. La tigani, o anumita forma in dreptul regiunii lombare , de fapt mai jos, la coccis. Naiba stie, eu nu vedeam nimic, in afara de culoare. Ioana are un ten splendid. O piele de vis...chinuita un pic de o dermatita, insa pe perioade.
Da, semne exista si cei care se pricep le observa.

Pata aa deasura coccisului se numeste pata mongola si este specifica descendentilor mongoli. In Ungaria foarte multi copii se nasc cu acest semn si ajung sa fie blonzi cu ochi albastrii. Sotul meu e din Dobrogea si una din fetele mele a avut aceasta pata in primele luni de viata. Cine ti-a spus ca e specific tiganilor ti-a spus o mare pprostie, tiganii sunt indieni la origine.

Mie mi se pare jignitor pentru copil sa stai si sa-i discuti 'impuritatile' .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Si fetita mea a avut pata aia mongola la nastere (e drept ca era mult mai mica decat am vazut eu ceva poze pe net). A disparut pana pe la un an parca.Eu citisem ca e specific mongoloida asa ca banui ca de la sot i se trage,sigur are ceva sange de ungur in el desi nu recunoaste in ruptul capului . Dar mama sa era nascuta in Marghita (Bihor),zona unde-s multi unguri si precis avea si ea ceva singe unguresc in vine,macar partial.Nu stiu 100% fiindca n-am cunoscut-o,iar sotul n-a pastrat legatura cu rudele din partea ei. Oricum le cunostea superficial,fiindca parintii lui au divortat cand avea cateva luni si el a ramas la tata,daar mi-a confirmat ca cel putin o sora a de-a mamei lui vorbea si maghiara In plus el are si grupa sanguia B3 si de-asta am citit ca parca-i majoritara in Asia
Ce e interesant e ca la baietel n-a aparut pata cu pricina,desi el e un pic mai brunet ca taica-su,iar fetita are pielea mai alba ca mine.

Aaa si inca ceva,din ce am gasit pe net "pata mongola" poate aparea si in alta parte a corpului,nu doar deasupra funduletului.
http://www.skinsight.com/infant/blue-GraySpotMongolianSpot.htm
Aici scrie ca apare la 90% din negrii si americani nativi (adica indieni presupun),80% din asiatici si 70% hispanici si doar 5-10% din albi.Pe-asta cu negrii si hispanicii n-o stiam ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Vai Rufus, cum adica au constatat medicii ´´semne clare de alta rasa´´?? Si apoi tot ei cica ´´nu are singe de tigan´´




Da, am aflat ca exista semne.
Culoarea pielii, conformatie, degete la picioare si maini, unghii, par, ochi. La tigani, o anumita forma in dreptul regiunii lombare , de fapt mai jos, la coccis. Naiba stie, eu nu vedeam nimic, in afara de culoare. Ioana are un ten splendid. O piele de vis...chinuita un pic de o dermatita, insa pe perioade.
Da, semne exista si cei care se pricep le observa.



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde




Mda,mi s-a parut aiurea exprimarea medicilor alora , zici ca vorbim de un caine inscris la concursuri de frumusete

Si cu semnele astea nu stiu ce sa zic.
Eu am cunoscut destui tigani, aveam chiar prietene de joaca doua tiganci, cand abia invatam sa vorbesc. Amandoua blonde cu ochii verzi, iar fratele lor era brunet cu ochi albastri. Mama lor era frumoasa de pica, un par negru des si o piele alba alba, transparenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Nu e vorba de nici o pata, este vorba de o anumita conformatie, un triunghi creat. Eu asta am inteles, ca de vazut...nu m-am uitat la fundul nici unui tigan sa vad cum este. Si nu dispare dupa cateva luni.
In orice caz, nu-i vorba de nici o impuritate, ci de semne ale diverselor rase umane. Nu gasesc nimic jignitor, din moment ce nu le atribuim unor handicapuri, de exemplu. Absolut nici o jignire.


Nici mie nu mi se par chestii jignitoare,ci dimpotriva interesante.Dar oare de unde se documentasera medicii aia de cunosteau asa bine toate semnele alea de care zici? Au studiat la facultate? La antropologie,sau la genetica ... ? Chiar sunt curioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

In Ardeal exista o gramada de tigani blonzi - gaborii,ia uitati ce teorii am citit despre ei aici:http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t729278-50.html Cica ar fi de fapt de alta rasa decat tiganii,ar fi evrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

Eu sunt mamica unui copil mulatru.....nu se vede prea bine in avatar.
sotul meu e arab si e destul de "brunet".
cand eu si strumful iesim ,in parc,market ,farmacii,se vede clar reactiile unor anumite persoane,reatii negative......... baietelul meu are un an si 1 luna,are ochii de un albastru incredibil.
are pielea destul de "capucino" cum ii spunem noi..
prima data cine se uit la el ii remarca ochii,apoi usor ,usor ...ii vad ca se intreaba usor daca e al meu copilul....
la raspunsul meu afirmativ,multe persoane ......spun aha....si isi intorc ochisorii.....
o doamna din farmaci,care prima oara i-a admirat ochii apoi a vazut ca are pielea cam inchisa ,iam zis ca taicasu e arab.......mia zis ca era sigura ca e tigan
nu va pot spune cam cum am reactionat eu si chiar o ata doamna care era la coada,,,,,,,fiind aceasta cetatean italian totusi.
deci de rasism eu nu duc lipsa,,,,,,,,ma doare enorm.
dar mi-am propus sa-mi invat puiul cum sa fie mandru de el,si sa se respecte si sa se faca respectat.
cat despre tiganii-rromi,cand e vorba de copii,chiar NU ma pot gandi la acest rasism. mai ales in cazul adoptiei.Il cresc eu,eu l-as educa,ii formez personalitatea.......
Cum pot respinge un copil tigan,ca e doar copil......chiar si la semafor fiind,sau furandu-mi dn sacosa.........e copil si daca fac rele tin de parinti.
cei maturi sunt de judecat ca traiesc intr-o comunitate marginalizata,parerea mea.......desi eu una nu am nimic de reprosat nici celor maturi.
da eu sufar din cauza acestui rasism,mai tot timpul.......doar pentru ca puiul eu are pielea mai inchisa,,,,,,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

De ce suferi de rasism? Intreb din curiozitate. Noi suntem albi intr-o mare de negrii, din branco (albi) nu ne scot ma mai calca pe nervi cand se baga in fatza la coada si daca fac scandal comenteaza din nou de branco. Orinde te duci esti tratat in mod diferit si evident mai prost datorita culorii. Cateodata ma enervez ca sunt si eu obosita si cu capsa pusa dar nu neaparat din cauza discriminarii dar ca tot omul cat sa lasi sa ti se bage in fatza. Dar in general nu ma deranjeaza si o pun pe seama educatiei. Unde nu e ce poti sa ceri. Plus ca dupa sute de ani de dominatie alba nu foarte placuta au si ei dreptul la putintica refulare. Culmea e ca se discrimineaza intre ei intre cei negrii negrii si cei mai ciocolatii care au pe undeva o ruda alba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

In Ardeal exista o gramada de tigani blonzi - gaborii,ia uitati ce teorii am citit despre ei aici:http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t729278-50.html Cica ar fi de fapt de alta rasa decat tiganii,ar fi evrei.


http://ro.wikipedia.org/wiki/Ieni%C8%99i

Prietenele mele balaie erau tiganci, parintii lor se numeau tigani, nu gabori. Si nici nu se trageau din Ardeal. Chiar vorbeau tiganeste

Interesant e cum vad romanii, in general, tiganul. Musai daca-i mai negricios e tigan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Prietenele mele balaie erau tiganci, parintii lor se numeau tigani, nu gabori. Si nici nu se trageau din Ardeal. Chiar vorbeau tiganeste

Interesant e cum vad romanii, in general, tiganul. Musai daca-i mai negricios e tigan



Da,asta cam asa e ,am observat si eu.
Eu chiar am o ruda care zici ca-i tigan sadea ,desi nu-i.Un var din Oltenia (taica-meu e gorjean) e mic de statura,cu parul negru corb si ondulat si e negruuu cat incape.Si cele doua surori sunt mai brunetele,in schimb frate-su e ... blond cu ochi verzi
Iar maica-mea seamana cu tiganca aia frumoasa de zici: parul negru corb,ochii albastrii si fata alba transparenta Ea-i bihoreanca.

Mergi la inceput