Copil rrom

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Vai Rufus, cum adica au constatat medicii ´´semne clare de alta rasa´´?? Si apoi tot ei cica ´´nu are singe de tigan´´

In rest, teama de genele mostenie, boli, samd, este una generala si nu are legatura doar cu rromi.

Pentru voi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Cu siguranta ca e parerea mea, singura diferenta este ca daca continui cu acest limbaj o sa te avertizez si oficial.

In plus daca cineva ar vorbi despre copiii mei vreme de 10 randuri numindu-i romanasi m-as simti ofensata. Copiii sunt copii nu tiganusi sau romanasi. Atat timp cat invidualizezi un copil numindu-l prin prisma rasei nu pricep care e diferenta fata de cei care sunt vocali si rasisti pe fatza.



Marina


l-am numit "tiganus" pentru a intelege despre cine vorbeam, fara nici o alta semnificatie.
cat despre avertisment, il accept

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

off topic:
Rromii nu se supara daca-i faci tigani,ei intre ei asa vorbesc,ca sant tigani,nu e o insulta de nici un fel.Sant tigani si sant mandrii de asta.
Dar pt ca termenul de "tigan" e asociat cu multe rele,multa lume il foloseste ca pe o insulta,dar ei nu stiu ca tiganii, nu sant ofensati de cuvant.In nici un caz...Daca nu ma credeti intrebati cativa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenya77 spune:

Manuelita, vorbele tale m/au uns pe suflet.
Suntem doi tineri intelectuali , educati , cu facultati facute pe la stat si nu pe banii parintilor, tenul alb si parul deschis la culoare si am pretentia ca suntem extrem de bine educati si civilizati, inteligenti si deosebiti, apreciati peste tot in mediile pe care le frecventam si niciodata nu ne/am facut de rusine pe unde am ajuns. Nu vreau sa ma laud dar daca am toate aceste pretentii despre mine si sotul meu si nu sunt in stare sa ma ridic deasupra unor prejudecati atunci suntem niste nimicuri. Sunt mandra ca tot ceea ce am trait si invatat pana acum nu a fost in zadar. In cateva zile vom deveni parintii unui baietel de etinie roma si sunt mandra de asta. A fost alegerea noastra, am avut bunul simt ca in motivatia de adoptie sa nu specificam etnia si sexul copilului pe care/l dorim. Daca eu, un roman educat nu sunt in stare sa fiu om si sa acord o sansa egala tuturor cum mai puteam avea pretentia ca cineva rrom, care independent de vointa lui nu a avut acces la educatie, sa se poarte civilizat. Puteam sa ma rog lui Dumnezeu sa/mi indeplineasca dorinta de a deveni parinte, incepand sa fac portretul robot al copilului ideal cu ochi albastri, blond si ten de portelan? Cei care aveti pretentia ca sunteti educati dar nu puteti sa treceti peste unele prejudecati promovate de diversi frustrati pentru a/si ascunde la randul lor multimea de defecte, mai cugetati!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenya77 spune:

Iar daca stau si ma gandesc mai bine poate baiatul meu va ajunge un mare dansator, coregraf sau muzician ca doar nu degeaba are gena de rrom. Asta ca sa vedem si jumatatea plina a paharului ce apartinei etniei mult discutate.Astea ar fi doar doua alternative la hotie sau violenta!
Cat despre parintele adoptiv care isi doreste ce e mai bun pentru copilul lui eu cred ca e exact pe dos. Toti ne dorim cel mai bun copil pentru a ne satisface orgaliul, hai sa recunoastem!
Cineva aspua pe forum ca adoptia este un act de egoism. Este perfect adevarat insa egoismul meu combinat cu nevoia copilului abandonat naste un act altruist ce merita tot efortul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LittleAngel

off topic:
Rromii nu se supara daca-i faci tigani,ei intre ei asa vorbesc,ca sant tigani,nu e o insulta de nici un fel.Sant tigani si sant mandrii de asta.
Dar pt ca termenul de "tigan" e asociat cu multe rele,multa lume il foloseste ca pe o insulta,dar ei nu stiu ca tiganii, nu sant ofensati de cuvant.In nici un caz...Daca nu ma credeti intrebati cativa...

Buna fetelor
Ai dreptate LittleAngel, tiganii sa mandresc ca sunt tigani.
Cumosc foarte multi tigani, si sunt oameni deosebiti.
Fiecare padure are uscaciuni, asa spune o veche zicala, iar noi nu trebuie sa aruncam cu pietre in tigani.
Citesc de cateva zile bune acest subiect, cand spunem tigan ne gandim la ceva rau imediat, dar nu este asa, daca cunosti indeaproape aceasti oameni iti dai seama ca i-am judecat fara nici un drept.
Vreau sa va povestesc in continuare o poveste: in vara anului 1973 intr-o maternitate dintr-un oras mic se naste o fetita in greutate de 1.500 grame, dupa o perioada de cateva saptamani la incubator mama isi poate strange in brate odrasla, si izbucneste in plans pentru ca vede in fata ei o fetita neagra (mai inchisa la culoare), cu par pe frunte, dar totodata se bucura ca este fetita ei.E prima data cand poate sa isi hraneasca fetita cu lapte de mama, dar fetita tipa ca din gura de sarpe, in salonul unde mamele isi alaptau copii sunt vreo 5-7 mame, isi vede fiecare de copilul sau si il hraneste. Dar fetita nu inceteaza si plange in continuare, hrana este supimentat cu lapte praf. A doua zi la fel se intampla fetita nu inceteaza din plans cand mama o alapteaza, acum isi da seama mama ca nu are "laptele bun".
Dintr-un colt se aude :"auzi, fa, da incoa fata sa-i dau tzatza nu vezi ca plange de foame", femeia (mama) se intoarce si vede o femeie cu fuste multe si cu niste "tzatze mari", o tiganca, aceasta repeta: "da fa fata incoa nu vezi ca moare de foame", femeia isi da fetita slabuta tigancii sa o hraneasca, si asa a trecut o saptamana dupa ce tiganca isi hranea fata ei, hranea si fata de romanca cu laptele ei.
Cum spuneam in acel salon mai erau femei care isi alaptau copii dar nici una nu a zis nimic, doar tiganca a avut inima de mama adevarata.
Tot respectul pentru aceasta femeie.
Fetita a crescut, e mare acum si va scrie aceste randuri.
Da, eu sunt aceea fetita care am supt la pieptul de tiganca, poate si din cauza asta nu am nimic impotriva lor.
Tiganii sunt si ei tot oameni ca si noi romani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

simo_73 daca era cu an mai devreme('72) aveam sa fim surori de laptic, tot o tiganca mi-a dat lapte , nimeni din salon nu a vrut sa-mi dea lapte, iar mama primele zile nu a vut lapte, asa ca, am de la tiganca de transpiram pe nas, .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Vai Rufus, cum adica au constatat medicii ´´semne clare de alta rasa´´?? Si apoi tot ei cica ´´nu are singe de tigan´´




Da, am aflat ca exista semne.
Culoarea pielii, conformatie, degete la picioare si maini, unghii, par, ochi. La tigani, o anumita forma in dreptul regiunii lombare , de fapt mai jos, la coccis. Naiba stie, eu nu vedeam nimic, in afara de culoare. Ioana are un ten splendid. O piele de vis...chinuita un pic de o dermatita, insa pe perioade.
Da, semne exista si cei care se pricep le observa.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Rufus, dar voi nu cunoasteti parintii naturali ai Ioanei ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Da, am aflat ca exista semne.
Culoarea pielii, conformatie, degete la picioare si maini, unghii, par, ochi. La tigani, o anumita forma in dreptul regiunii lombare , de fapt mai jos, la coccis. Naiba stie, eu nu vedeam nimic, in afara de culoare. Ioana are un ten splendid. O piele de vis...chinuita un pic de o dermatita, insa pe perioade.
Da, semne exista si cei care se pricep le observa.

Pata aa deasura coccisului se numeste pata mongola si este specifica descendentilor mongoli. In Ungaria foarte multi copii se nasc cu acest semn si ajung sa fie blonzi cu ochi albastrii. Sotul meu e din Dobrogea si una din fetele mele a avut aceasta pata in primele luni de viata. Cine ti-a spus ca e specific tiganilor ti-a spus o mare pprostie, tiganii sunt indieni la origine.

Mie mi se pare jignitor pentru copil sa stai si sa-i discuti 'impuritatile' .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput