Copil rrom

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Rromii au o reputatie proasta ... incercam sa fim corecti, caci da, si ei sunt oameni, dar sunt zeci de ani de cand si-au construit o reputatie proasta. Sigur, de vina este mediul in care se complac sa traiasca si in care isi cresc copiii ... dar cred ca si tipologia lor umana de nomazi, le favorizeaza acest mod de trai. In plus, fizic, se disting imediat intr-o multime autohtona (sublinez asta pentru ca aici de ex ar trece lejer ca apartinand populatei indiene).
Diferentele fizice (culoarea) si reputatia proasta a categoriei lor sociale determina populatia majoritara sa fie rezervata. Este categoric o judecata nedreapta dar oarecum fireasca.

Cred ca mare provocare pe care parintii adoptivi o incearca in educarea unui copil adoptat, este "bagajul genetic" al acestuia. Este o provocare mai mare si mai ascutztita decat a unor parinti naturali ... pentru ca un copil natural vine cu un bagaj genetic combinat, deci intr-un anumit procent simte si se comporta ca parintii. Este mai usor sa modelezi un temperament care seamana cu al tau, pentru ca stii oarecum instinctiv ce simte copilul ala, cum o sa reactioneze, ce sa faci ca sa-l convingi de ceva ... De aceea sarcina parintilor adoptivi este mult mai grea, cred ca necesita mai multa "informare" si "tehnica" si se bazeaza mai putin pe instinctul personal. Constienti de aceste riscuri, pare firesc ca parintii adoptivi sa incerce sa le minimieze pe cat posibil si aici reputatia categoriei sociale din care copilul face parte joaca un rol important. Alegerea copilului (rom, blond, roscat) are la baza un cumul de prejudecati care combinate dau senzatia de "instinct" care spune "asta e copilul meu, pe asta cred ca pot eu sa-l modelez intr-un adult sanatos, el pare ca mi se potriveste mie ca parinte".
Prejudecatile in urma careia se face alegerea tin mult de educatia parintilor adoptivi, de gradul lor de informare despre genetica umana, de gradul lor de flexibilitate si disponibilitatea la risca si nu in ultimul rand, tin de experientele personale (unele mai mult pozitive si altele mai mult negative).

Investitia intr-un copil adoptat are cu totul alte coordonate decat in cazul unui copil natural si are o motivatie mult mai personala (vreau sa ma simt parinte) decat globala (vreau sa fac bine unui copil parasit). Cu alte cuvinte, hotararea de a adopta un copil este in primul rand o decizie egoista si pe urma umanitara ... si folosesc termenul de "egoism" fara nici un fel de conotatie negativa - am pus si o floricica ca sa fac pace cu voi

In concluzie, toti cei care aleg sa investeasca intr-o adoptie au dreptul sa ia aceasta decizie pe baza prejudecatilor personale ... deci nu ar trebui judecati in nici un fel. Toti au dreptate, si cei care adopta rromi si cei care ii evita ... si se intampla asta pentru ca prejudecatile sunt diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

mesajul tau e la fel de jignitor, nu pricep de ce o opinie nu poate fi exprimata intr-un mod si limbaj decent.
Multumesc de intelegere!

Tot citesc mesajul si nu inteleg unde e partea jignitoare. Ca a spus ca rasa alba nu e superioara? sau ca a spus ca ar trebui sa le fie rusine celor care se cred superiori ca sunt albi?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Marina

mesajul tau e la fel de jignitor, nu pricep de ce o opinie nu poate fi exprimata intr-un mod si limbaj decent.
Multumesc de intelegere!

Tot citesc mesajul si nu inteleg unde e partea jignitoare. Ca a spus ca rasa alba nu e superioara? sau ca a spus ca ar trebui sa le fie rusine celor care se cred superiori ca sunt albi?




Ceva legat de partea cu sila?

Eu altceva nu inteleg: trebuie sa va strangeti la adoptii ca sa va contrati pe tema tiganilor? Stiti bine ca e un subiect "tepos" si intotdeauna se isca cearta...la adoptii nu prea e loc de asa ceva, citesc de ani buni!
Pentru mine subiectul a fost interesant...la momentul adoptiei am fost in postura de a adopta un copil de tigan...n-a iesit din motive medicale. Insa am trecut prin dilema asta.
De aceea am intervenit...poate-i lasati pe cei care au de spus ceva despre tigani...in contextul adoptiei?
Multumesc!



Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Pai Rufus, cei care au de spus ceva despre tigani o vor face in orice context. Adica nu vad cum, in contextul adoptiei ar fi altceva de spus decat in orice alt context.

Am o intrebare pentru cine vrea sa raspunda, evident, , voi cum recunoasteti un copilas nascut din parinti tigani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu cred ca orice copil adoptat intra in categoria "politically incorrect" fata de ceilalti copii ai centrului de plasament ... pentru ca cel adoptat a fost ales pe criterii subiective vis a vis de ceilalti - ca era mai blond, zambea mai frumos, avea ochii negrii sau parul carliontzat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Marturisesc ca in problema adoptiei sunt un spectator, nu am fost in pozitia sa ma gandesc sa adopt, dar citesc de ani de zile aici si ma gandesc ca e totusi ciudat sa-ti pui problema ce rasa e copilul, doar nu te duci la magazin sa alegi, vreau unul blond, ochii negrii, rasa caucaziana, parinti naturali cu IQ> 100 etc. pana la urma conteaza banuiesc mai mult dragostea la prima vedere, fetele spun in general ca atunci cand au vazut copilul lor au stiut ca e a lor si sfanta educatie de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Buflea nu stiu daca ai adoptat, sau urmeaza ...in Romania.
Intr-adevar avem libertatea sa punem conditii cat mai amanuntite: ochi albastri, par blond si alunita in varful capului (desi ma indoiesc ca sunt familii care pun conditii atat de precise si ma indoiesc ca li se respecta in totalitate profilul dorit), dar nu avem liberatea sa ne alegem noi copilul. Nu te duci ca la supermarket si iti alegi de pe raft produsul care iti convine.
E intr-adevar nedrept pentru ceilalti copii care au ramas neadoptati, dar situatia nu e datorata pretentiilor familiilor adoptatoare, ci datorita sistemului, parintilor biologici etc... Majoritatea dintre ei nu pot fi adoptati pentru ca nu sunt declarati adoptabili.

Nu vreau sa intru in discutii contradictorii cu nimeni, nu sunt genul deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

citat din mesajul lui ladyJ

..Adica nu vad cum, in contextul adoptiei ar fi altceva de spus decat in orice alt context.

Ar fi si este altceva de spus pentru ca tocmai de aceea adoptia inseamna a iubi copii fara limite, aka convingeri limitative.
A purta o astfel de discutie aici la adoptii, vorba lui Rufus, personal mi se pare o jignire implicita la adresa parintilor de aici care au avut disponibilitatea sufleteasca si au fost suficient de deschisi la minte ca sa adopte un copil de etnie rroma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Pai Rufus, cei care au de spus ceva despre tigani o vor face in orice context. Adica nu vad cum, in contextul adoptiei ar fi altceva de spus decat in orice alt context.



Eu cred ca-s mai multe de spus...iata, teama de genele mostenite, de boli, de marginalizare ulterioara...probleme legate de copilul meu rom si nu de copiii romi in familii rome. Intelegi?
Majoritatea asta are in vedere atunci cand ezita si nu rata de infractionalitate a tiganimii de pe pamant, Romania sau cartierul Rahova.
Frumos sau nu, cel putin la momentul la care am adoptat eu, era asa cum spuneti, cam ca la magazin. La piata. Marfa era expusa iar eu alegeam. Intotdeauna am avut un sentiment nedefinit privind procedura asta...norocul meu s-a numit fosta sotie, ea a umblat la "vizionari". E drept, aveam un om si in interior, in sistem, aveam informatii destul de cuprinzatoare. Eu n-am vazut-o decat pe Ioana...si ea a fost, exact asa cum descriu majoritatea parintilor...dragoste la prima vedere. Probabil ca exista o forta divina care ne atrage.
Dar pot sa va spun ca s-a pus problema etniei; desi nu aveam obiectii, aveam temeri si multe intrebari. Si, evident, multa reticenta, tiganii nu aveau deloc culoar favorabil, asa cum este astazi. Dupa adoptie, am constatat semne clare de "alta rasa". Adica medicii au constatat, nu eu...si in final mi-au explicat ca nu are sange de tigan (da exista semne ale fizicului), dar cu siguranta exista ceva "influiente" asiatice, probabil arabesti. Mi s-au recomandat investigatii, pe care noi le-am refuzat fara ezitare.
Ioana stie aceste aspecte dar, dupa cate vad, nu o intereseaza. Pe mine nici atat.
Ma deranjeaza polemica despre tigani in contextul adoptiei pentru ca, desi este un moment deosebit de fericit in viata lui, parintele adoptiv are alte momente premergatoare atat de delicate, sensibile, dificile, incat nu merita sa fie acuzat de rasism daca-si face probleme de rasa copilului. Pe drept sau nu. Cand adopti, vrei cele mai bune lucruri din lume pentru copilul tau...si daca ai de ales, iti pui un milion de probleme. Va asigur ca problema eniei este doar una din dilemele care te albesc in procesul de adoptie.
Eu asa simt.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa

citat din mesajul lui ladyJ

..Adica nu vad cum, in contextul adoptiei ar fi altceva de spus decat in orice alt context.

Ar fi si este altceva de spus pentru ca tocmai de aceea adoptia inseamna a iubi copii fara limite, aka convingeri limitative.
A purta o astfel de discutie aici la adoptii, vorba lui Rufus, personal mi se pare o jignire implicita la adresa parintilor de aici care au avut disponibilitatea sufleteasca si au fost suficient de deschisi la minte ca sa adopte un copil de etnie rroma.







Maria, daca imi raspunzi in modul asta inseamna ca nu ai citit ce am scris la subiect sau nu ai inteles pozitia mea.

Ca sa explic, cei care considera tiganii ca avand din nascare caracteristici negative cu duiumul, cei care ii vad ca pe oameni de categoria a doua, ´´tupeisti si paduchiosi´´, aceia isi vor mentine opinia si in ceea ce priveste subiectul ´´rrom´´ in contextul adoptie. Adica nu si-o vor schimba nici cand vorbim de copii si familii care si-i doresc!
Vezi exemple la acest subiect, unde unii useri nu se pot abtine si-si insira ´´parerea personala despre cat de naspa se nas tiganii´´



Mergi la inceput