Copil rrom

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

Eu nu ma enervez deloc ,sint sigura ca multi oameni din tara gindesc asa ,locuind in strainatate am auzit destul de des spunindu-se despre noi ca am speriat Europa cu agresivitatea si comportamentul nostru de romani cu toate ca stiu ca nu este asa ca sint atitia oameni buni ,pasnici in tara noastra ,cei plecati in alte tari care isi fac datoria si sint cetateni onesti ,cinstiti ,muncitor si responsabili.
Insa nu-mi face multa placere auzind aceste critici mai ales ca stiu ca majoritatea dintre ei fac multe sacrificii si nu este deloc usor.
Eu am auzit si As.sociali spunind ca tiganii (rromi)sint oameni ca si noi si mi-am dat seama ca si in institutiile statului sint toate categoriile de oameni chiar daca sint romani puri ,am intilnit si oameni scoliti (adulti),prepotenti ,cu putina educatie si f.putin respect.
Pina la urma ,un copil e copil indiferent de rasa pura sau etnie ,cred ca vinovati sintem noi adultii de cele mai multe ori pt.educatia si comportamentul copilului de linga noi .
E usor sa dai vina pe copil si nu pe parinte sau pe profesor in nici un caz pe o rasa.



Scuze, Maru, am dat din greseala dezacord cand de fapt am vrut clic pe acord. Nu-mi vine sa cred ca cineva poate gandi ca Liliana! Draga mea, copila mea de origine romma sau cum i-oi spune, din tata betiv si nu numai si naturala cu probleme la mansarda medicale si copila era cea mai frumoasa, desteapta si dulce copila si niciodata nu mi-a fost privita ciudat desi diferenta de culoare era remarcabila intre ea si cea nascuta natural sau intre ea si noi. Un copil perfect de care mi-e dor in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zupina spune:

Aici nu e vorba despre cine e mai destept si cine e mai prost, cine scrie mai bine sau mai rau, eu nu am facut decat sa-mi exprim parerea si nu am jicnit pe nimeni, doar ca am raspuns la cine ma provocat,cum ai spus si tu LittleAngel era parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Ce imi place sa citesc pareri rasiste si superioare de la o persoana care nu e in stare sa scrie corect romaneste .


asta a fost prima mea reactie

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui zupina

Aici nu e vorba despre cine e mai destept si cine e mai prost, cine scrie mai bine sau mai rau, eu nu am facut decat sa-mi exprim parerea si nu am jicnit pe nimeni, doar ca am raspuns la cine ma provocat,cum ai spus si tu LittleAngel era parerea mea.

Ai jignit o intreaga populatie. Ai jignit fiecare copilas nevinovat nascut din parinti rromi. Asa cum tu nu stii sa te exprimi si sa scrii corect pentru ca nu ai fost la scoala, sau daca ai fost nu ai reusit sa retii informatia, la fel un copil rrom nu stie sa se poarte sau sa se spele, etc daca nu a fost invatat.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu ma mir de lipsa de logica mare cat china.
Pai daca cineva scrie ´´rromi sunt naspa, e drept ca stiu rromi care nu-s naspa´´ poate sa mai sustina, in acelasi mesaj ´´ se nasc rromi astia cu niste gene naspa si mor naspa, n-ai ce le face, asa-s ei naspa´´?

Fetelor scumpelor , cu cele speriate de rromi vorbesc, cu cat veti fi mai surde in a intelege importanta devenirii unui om, a cresterii si formarii acestuia de familie, societate, cu atat va va lovi mai napraznic peste ochi extrema aia naspa despre care vorbiti cu atata convingere. Va fauriti spaime si o lume gri(inchis) si apoi tot voi va mirati de ele.

Temperamentul este o chestiune numita generic asa, ca sa stim cand vorbim de factori innascuti care participa la formarea personalitatii omului. Ei, acest generic numit temperament, nu poate fi rau sau bun, asa ca ziua si noaptea. Ci e format din niste caracteristici fel de fel. Atat.
Important este cum anume se vor manifesta caracteristicile astea temperamentale. Si de la sine putere nu se vor manifesta, ca mai apar alti factori in viata omului care contribuie cu primii numiti mai sus intru formarea personalitatii individului.

Iac-asa, ´´paduchele tupeist´´ nu s-a nascut ´´paduche tupeist´´ ,la fel cum doamna aia care foloseste aceste cuvinte nu s-a nascut cu ele imprimte pe limba menite sa se declanseze de cate ori vede un...rrom.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui zupina

Aici nu e vorba despre cine e mai destept si cine e mai prost, cine scrie mai bine sau mai rau, eu nu am facut decat sa-mi exprim parerea si nu am jicnit pe nimeni, doar ca am raspuns la cine ma provocat,cum ai spus si tu LittleAngel era parerea mea.

zupi


Ai dreptate, aici nu e vorba despre cine e mai prost sau mai destept ci despre tzatzisme impamantenite la cei ca tine care judeca un copil nascut de alta "natie" doar pentru ca nu e de aceeasi culoare si din acelasi material genetic ca si tine. Daca parintii tai sunt oameni de toata mandria si buni educatori, indiferent de genele copiilor avuti in grija lor, tot nu ar fi facut diferente intre tigani si albi. Un copil poate deveni violent sau poate avea probleme de tot felul indiferent de cine l-a nascut. Conteaza mediul in care creste, conteaza ce model de oameni are in jurul sau. Oameni buni si rai sunt de toate culorile si etniile.
Tu te crezi mai presus de cei care nu au fost atat de norocosi sa se nasca in etnia ta dar, traind si locuind in Romania, banuiesc ca absolventa la invatamant de zi in aceeasi Romania, scrii cu mari greseli gramaticale si te exprimi intr-un mod foarte greoi.
Nu ai vrut sa JIGNESTI(nu jicnit ci jignit) pe nimeni dar ai jignit nu numai copiii minunati care ne-au devenit fiice si fii ci si pe cei/cele care am avut/avem bucuria de a le fi parinti, sa nu mai spun de oameni de etnie rroma care desi au crescut in medii mai putin norocoase, au ajuns OAMENI.
Cand ingerasul meu Sandra a aparut in viata mea, ultimul lucru pe care l-as fi facut ar fi fost sa ma intreb daca e bine sau nu ca e tiganca iar faptul ca era de origine tiganeasca nu m-a facut sa simt pierderea ei mai usor ci tot ca pierderea fiicei mele am simtit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

ma intreb cine a desemnat omul "alb" superior celorlalte culori?
rusine sa va fie voua, care indrazniti sa va credeti superiori!!! si ganditi-va ca puteati fi voi in locul lor, sau copilul vostru...daca nu aveati "norocul" sa va nasteti albi! mi-e sila de voi! si ma doare rau cand citesc aceste postari!

off-topic (probabil): zilele trecute baietelul meu se juca in fata blocului cu un prieten badminton, iar fluturasul a zburat pe garaje. eu ii urmaream din geam...si cum stateau ei si se gandeau cum sa recupereze fluturasul au aparut 2 tiganci, de-alea cu fuste lungi care cauta prin gunoi dupa fier si plastic cu un tiganus cam de o varsta cu copilul meu. tiganusul s-a oprit langa cei doi si i-a intrebat ceva, eu nu auzeam ce vorbesc, dar mi-am dat seama din gesturi ca Alex ii spusese ca fluturasul a zburat pe garaj. din doua miscari tiganusul a sarit pe garaje si a recuperat fluturasul. cele doua tiganci s-au asezat un pic mai incolo in iarba. eu il priveam pe alex sa vad ce va face in continuare. ei bine, s-au jucat cu tiganusul vreo doua ceasuri badminton, fotbal etc pana ce parintii lui l-a chemat ca plecau mai departe. intre timp Alex i-a dus o ciocolatica si l-a intrebat unde locuieste, daca merge la scoala etc...nu am vazut nici o diferenta in comportamentul lui alex vis-a-vis de tiganus, pentru el era ca orice alt copil. si pot sa spun cu mana pe inima ca sunt mandra de fiul meu!

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mesajul tau e la fel de jignitor, nu pricep de ce o opinie nu poate fi exprimata intr-un mod si limbaj decent.
Multumesc de intelegere!

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

ma intreb cine a desemnat omul "alb" superior celorlalte culori?
rusine sa va fie voua, care indrazniti sa va credeti superiori!!! si ganditi-va ca puteati fi voi in locul lor, sau copilul vostru...daca nu aveati "norocul" sa va nasteti albi! mi-e sila de voi! si ma doare rau cand citesc aceste postari!

...

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

mesajul tau e la fel de jignitor, nu pricep de ce o opinie nu poate fi exprimata intr-un mod si limbaj decent.
Multumesc de intelegere!


Marina


parerea ta...nu pot fi intelegatoare cu astfel de oameni...si nici nu imi voi cere scuze.

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Cu siguranta ca e parerea mea, singura diferenta este ca daca continui cu acest limbaj o sa te avertizez si oficial.

In plus daca cineva ar vorbi despre copiii mei vreme de 10 randuri numindu-i romanasi m-as simti ofensata. Copiii sunt copii nu tiganusi sau romanasi. Atat timp cat invidualizezi un copil numindu-l prin prisma rasei nu pricep care e diferenta fata de cei care sunt vocali si rasisti pe fatza.



Mergi la inceput