Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta

In alta ordine de idei, cine imi poate spune si mie cam ce sa ii mai dau lui fii-miu la micul dejun, bzw.cina? Are acum cca 1,5 ani, in principiu mananca orice.
Dati-mi va rog si mie niste idei!

Apoi n-ar strica si o scurta informatie pe tema Invatat la olita. Ce olita de noapte recomandati. Worauf soll ich achten?



Panseluta, fiu-meu la 1,5 ani manca dimineata lapte si covrigei, biscuiti, paine, ou fiert, cascaval, ce avea el chef, iar seara ii faceam gris cu lapte, orez cu lapte, cereale cu lapte, fulgi de ovaz, hrisca, mamaliga cu branza si smantana, macaroane cu branza, peste cu cartofi natur, legume la cuptor, prajitura de casa, friganele cu branzica dulce etc.

Olita am luat una super-simpla de 13 lei de la Auchan La inceput avea o problema ca ii cadea fundul in olita tip scaunel (primita de la soacra-mea), asa ca i-am masurat funduletul si m-am dus la magazin dupa olita cu ruleta dupa mine, am cumparat cea mai mica olita pe care am gasit-o.

Eu am inceput sa-l pun la olita de la 1 an, in rutina de dimineata asa ca sa se obisnuiasca, dar de pampers propriu-zis am scapat la 2 ani cand am mers la mare si-l lasam in cucu´gol. Atunci a inceput el sa realizeze ce se intampla cu acea parte a corpului si sa constientizeze cand vrea sa faca. Si atunci l-am implicat si pe taica-su sa-i arate cum se face pipi din picioare la copac "ca barbatii". Acum face la WC tot din picioare ca barbatii.

Mult succes si rabdare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Auuuuu,Miriluta,ce preturi pt Romanika noastra draga .Pai ce sa zic, cam atit am dat 2 pe 2 sapt pe Costa Brava (Spania),cu voll pension,zbor,tooot pt noi 4 .
Si mie mi-ar place un sejur din asta in Ro,in special in Maramures...tu unde ai cautat?

Ela78 ,te rog,da citeva pagini inainte ca tocmai am scris unde mergem noi la biserica ortodoxa in München. I-am raspuns Ruxandrei.

Seara faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, care va pricepeti la medicina alternativa, ce pot face la alergie la polen? E primul an in care fac serios (anii tercuti doar stranutam puternic), anul asta am facut conjuctivita si ma maninca ochii de mor plus stranutat si Schnupfen . Exista vreo dieta? Sau alte metode?

In general care aveti experienta cu alergia la polen, dati aici cu sfaturi . Primul doctor m-a trimis cu picaturi acasa, care nu au folosit prea tare, oftalmologii bineinteles sunt in concediu, cea de la farmacie mi-a dat alte picaturi, ca cica primele sunt maii mult de prevenire si nu cind se manifesta alergia . Tocmai acu am avut de mers foarte mult afara, ca sotul a fost plecat. Asa ca sunt in pioneze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarilis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela78

Amarilis, bun venit pe forum!


Multumesc frumos pentru informatii ref.formularele E401 si E411.

Daca ai gasit loc de cazare in Szeged, sa ne spui si noua

Sotul+copilul meu vor veni si ei definitiv in Germania si, drumul fiind lung, trebuie sa innoptam undeva.



Elena, mami lui Ianis Cezar (04.04.2009)



Multumesc ,imi este de ajutor sa citesc una alta pe forum..mai ales acum cand ne despart mai putin de 2 saptamani de marea mutare.O sa povestesc si despre pensiunea de la Szeged daca si cand o sa avem net.

Si eu sunt cumva la capitolul "Facem pipi la olita" cu fetita mea de 2 ani.Din experienta avuta cu primul copil (acum are 3 ani si 4 luni) pot sa spun ca nu are nici cea mai mica importanta daca folositi olita sau reductor...atata vreme cat copilul o sa vrea sa fie curat...o sa gaseasca el o cale sa invete sa renunte la scutec.Sfatul meu:nu insistati! In momentul in care eu m-am relaxat vis-a vis de subiect baietelul meu (2 ani si 4 luni atunci) a cerut singur sa foloseasca reductorul.

Va doresc tuturor spor in toate si Paste linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Seara buna, dragelor Cum stati cu pregatirile? Eu am prestat in seara asta oua colorate (roz si mov, ultimul plic gasite la magazin ), drob, salata de conopida cu maioneza si niste pricomigdale. Maine fac pasca cu ciocolata si vreo friptura ceva Nu stiu daca reusesc sa ajung la biserica maine seara, oi vedea.

Voiam sa va intreb daca aveti vreo recomandare privind alegerea unei asigurari de sanatate, pentru ca imi cere angajatorul si nu stiu ce sa aleg intre Bkk, Aok si Dak (ma rog, despre astea am auzit pana acum) Multam fain pt recomandari

Spor la pregatiri, sa avem un Paste luminat cu bucurii alaturi de cei dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ruxandra, eu iti recomand TK. iese destul de bine la comparatia intre casele de sanatate de stat. Eu am fost citeva luni si la AOK, dar pe vremea aia eraam prea ametita, plus ca lucrurile in sanatate s-au scumpit cu mult din acea vreme si nu pot sa iti spun cit e de buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Alina si eu tot in Maramures am cautat....si apoi am facut comparatia cu Spania.

Ruxandra si eu tot Techniker Krankenkasse iti recomand, ca si Aschiutza. Au platit mereu toate investigatiile si platesc inclusiv tratamente si consultatii de medicina alternativa.

Inca nu m-am decis daca mai cocalesc si azi pt Paste. Oricum, in dimineata asta am program de clatite, la fel ca in fiecare sambata dimineata de altfel. Cred ca as putea construi o casa daca as cladi-o din clatitele pe care le-am facut in ultimii 7 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ruxandra, eu de 11 ani sunt la BKK. (au avut diverse nume, ultimul era BKK Gesundheit)..dar au fusionat recent cu DKK. Ce pot sa itzi spun e ca, la ambele operatii la ochi avute in 2006, plus toate celelalte investigatii, masaje, au platit tot. Au platit si un Autogentraining in 2009.......medicamente, un furuncul aparut in Grecia in 2002 pt care au fost 2 sapt zi de zi la spital pt investigatii, analize (o sapt in Grecia si una in RO). Eu sunt multumita de ei, dar am auzit lucruri f bune si de TKK, asa cum recomanda fetele.

Eu oua rosii am primit facute de sora mea. azi vreau sa fac niste friptura la cuptor si tiramissu pt maine la biserica. La noi, asa cum am mai spus, in ziua de Paste se face masa comuna la biserica, E tare dragut, fiecare aduce cite ceva.......copii se joaca, adultii stau la povesti. Vezi fete care apar doar in ziua asta, altfel nu calca un an pe la biserica

Am fost si aseara la Prohod, sper sa ajungem si dieseara la Inviere, desi nu cred ca vom sta pina la 3 noaptea, cind se imaprte Pastele.

Daniela, pt alergii ajuta Xanal, dar nu-l lua de capul tau. Eu am primit o pastiluta pe zi seara, cu ani in urma. Itzi da stare de somnolenta (de aceea se si recomanda sa-l iei seara) dar pe mine m-a ajutat.

Cu cadourile tot n-am rezolvat mare lucru, asa ca Gutschein la Amazon va fi cadoul de Paste pt sora si cumnatul meu. Pt nepotel am luat jucarii, Biancai hainute (pe care le stie deja) si o lenjerie de pat, care si-o dorea si ii trebuia una, ca de vara a ramas fara,. dupa ce a renuntat la cea cu Hanna Montana

Daca nu mai intru azi, va doresc din suflet Sarbatori Fericite, Imbelsugate si multa Sanatate! Paste Fericit tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Mai intai am dat dreptate fetelor cu "experienta" in Bavaria/Germania, insa dupa ce am citit blog-ul Ruxandrei, m-a incantat cu optimismul si exaltarea ei Nici eu nu sint foarte tanara (34 ani), si nici de foarte mult timp (4 luni), insa blogul ei reda exact impresiile si senzatiile traite de mine Il voi inscrie pe sotul meu la Deutschinstut INTEGRA


Miriluta, e frumos de Craciun in Maramu, in Bucovina te-ai uitat?
Da, sunt preturi nesimtite la pensiunile din RO de sarbatori


Amarilis, asteptam impresii de acomodare


Alina, multumesc!, mi-am notat adresa bisericii, poate ne vedem maine acolo


Va doresc tuturor un PASTE FERICIT! , luminos si imbelsugat alaturi de cei dragi!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

seara buna

si noi suntem la TKK pana acum e bine, sper sa fie si mai departe.

Miriluta, noi am fost anul trecut in Ro. cu 4 luni inainte am luat bilete, 700 euro toti patru. nu-ti mai spun cat ne-a costat cazarea la hotel, la Snagov langa Bucuresti. plus ce-am mai cheltuit pe la cumparaturi, copii au mai vrut una alta. mai bine mergi la o ferma undeva langa voi si le arati porcii si gainile pe viu la copii. tot doua sau patru picioare au.
edit, am fost in Ro cu scop precis, la intalnirea de 20 de ani (erau de fapt 21) de la terminarea facultatii.



Paste fericit ptr toti cei ce serbeaza maine.

Mergi la inceput