Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

nu-tzi fa probleme, e ok. Aha, acum am inteles, dar se pun la consulat, tb sa existe si o alta varianta decats a mergi in Ro, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Nu stiu daca se pot pune apostile la consulat,sunt insa aproape sigura ca nu...Mie mi-a apostilat sora mea certificatul de nastere in Romania,la prefectura de judet,cu imputernicire...Imputernicire facuta in Germania,legalizata,apostilata si tradusa in romaneste...

Multumesc,Tina

Sarbatori fericite si linistite urez tuturor celor care sarbatoresc Pastele ortodox!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Buna ziua!
Spuneti- mi si mie, va rog mult, e la aeroportul din Hamburg si pana la aceasta adresa , daca aveti idee, ce distanta este si cum se poate ajunge el mai usor.

Aeroport Hamburg via

Buss Hansa Terminal
Am Travehafen
Schuppen 81
D-20457 Hamburg

Multumesc din suflet!

Sarbatori linistite alaturi de ei dragi a doresc!

Tinatache, nu am ma apucat sa trimit nici un mail, din motive de sanatate ale lui Andrei. Promit sa scriu imediat cum pot! Sarbatori frumoase si numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Conform viamichelin sunt 17 km,35min de masina/taxi....

Cu transport in comun,vezi aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happiness_4_us

Buna ziua!
Spuneti- mi si mie, va rog mult, e la aeroportul din Hamburg si pana la aceasta adresa , daca aveti idee, ce distanta este si cum se poate ajunge el mai usor.

Aeroport Hamburg via

Buss Hansa Terminal
Am Travehafen
Schuppen 81
D-20457 Hamburg

Multumesc din suflet!

Sarbatori linistite alaturi de ei dragi a doresc!




Daca am descifrat eu corect mesajul tau, vrei sa ajungi de la Aeroport, la Am Trevehafen 81. Se poate ajunge in felul urmator:

- de la Aeroport, cu metroul (SBahn) S1 in directia Ohlsdorf si mergi pana la statia centrala - Hauptbahnhof
- de la Hauptbahnhof - cu S31 in directia Harburg Rathaus pana la statia Wilhelmsburg

Din Wilhelmsburg cu autobuzul 152, in directia Neuhof (Fähre) pana la statia Nippoldstraße (Zoll).

De acolo mai sunt ca. 12 min. de mers pe jos.

Te-as sfatui sa iei taxiul (va costa in jur de 35 - 50€) sau daca imi permite timpul, te pot duce eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Multumesc frumos pentru ajutor!

Miriluta iti multumesc foarte mult! Pentru 35-50 euro taxiul nu imi permit sa te deranjez pe tine, in nici un caz.
Problema este urmatoarea.
Vom locui in Ro inca 1 an cel putin si am trimis cu feribotul masina noastra, proprietate personala, din Is.
Initial am pus masina destinatie direct Constanta dar din cauza ca nu sunt curse dese, masina ar fi ajuns in Ro la sfarsitul lui mai, asa ca am anulat si o ridicam din Hamburg.
Acum cei din Hamburg ne spun ca trebuie facuta nu stiu ce vama, daca masina va fi folosita in Ro. Ai idee ce inseamna asta?
Multumesc ina o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Intai trebuie sa imi dai mai multe detalii. Unde e inmatriculata masina acum, unde locuiti voi si unde va fi masina inmatriculata ulterior.
Teoretic, in interiorul EU nu se platesc taxe vamale...

Scrie-mi un mesaj privat cu mai multe date daca vrei. Nu ma pricep nici eu la ce taxe trebuiesc sau nu platite insa nu ma doare mana sa caut niste informatii sau sa dau un telefon, daca ai nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Plecand de la principiul ca cine se scoala devreme are precis un motiv, am inceput sa caut oferte pt Craciun. Si fiindca si fie-mea si Mazarel cel mic ma tot bat la cap "cum e la Romania", am zis ca caut ceva traditional in Romanika...mi-au iesit ochii ca la melc cand am vazut preturile. Pentru 2 adulti si doi copii, 5 nopti cu pensiune completa, costa 700€ la o pensiune amarata de 3 margarete.

Daca mai pun la socoteala si biletele de avion si cateva nimicuri, ajung la 2000 euroni...pentru 5 nopti in Romanika. Fie-mea, saraca, imi spune ca nu e mult...ca in definitiv suntem 4 persoane (ma rog 3,5 daca il pun la socoteala si pe Mazarel cel viteaz care e biscuite in dunga deci evident nu mananca mare-lucru).

Mi-ar fi placut sa le arat la copiii mei ca porcii nu sunt facuti doar din cotlete, pestele nu creste sub forma de patratele in congelator ...dar la 2000€ cred ca o sa ii las sa creada ce vrea muschiu' lor inca vreo cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Azi mi-a povestit un coleg o chestie care m-a facut sa rad toata ziua. Cica ieri, la Kundenzentrum la Arbeitsamt, unde lucreaza sotia colegului, a venit un tip (Ausländer) sa livreze si sa instaleze o masina de spalat. Toata lumea se mira la ce are Arbeitsamt-ul nevoie de masina de spalat...si nenea le zice ca a fost ceruta masina de spalat "damit die Putzfrauen ihre Möpse waschen"...pana la urma s-au prins ca nomul vroia sa zica Wischmop....
Azi toata ziua, ne-am intrebat unii pe altii la birou: hast Du heute schon deine Möpse gewaschen?

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)





Chiar ca e haioasa faza


Va multumesc tuturor pentru raspunsurile detaliate. Am fost la Ag.Prestatii Sociale asa cum m-ati invatat, acolo a mers repede, in 30 min.era gata, insa la evidenta populatiei mi-au zis ca dureaza cateva saptamani si ca pot ridica numai eu personal (sotul care e in Ro, nu), asa ca voi ridica la sfarsitul lui mai cand merg iar acasa. Sper sa nu fie o problema la Familienkasse ca a taraganat atat...

In alta ordine de idei, voi cand sarbatoriti Pastele? odata cu cel catolic, sau si si..? Exista cumva in München o biserica ortodoxa? (m-as duce duminica cand e Pastele la noi), oua vopsite si cozonac din RO am deja

you all



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Amarilis, bun venit pe forum!


Multumesc frumos pentru informatii ref.formularele E401 si E411.

Daca ai gasit loc de cazare in Szeged, sa ne spui si noua

Sotul+copilul meu vor veni si ei definitiv in Germania si, drumul fiind lung, trebuie sa innoptam undeva.



Mergi la inceput