Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Buna doamnelor ! ma scuzati ca ma amestec in sb vostru dar vroiam sa intreb cati ani au copiii vostri pentru care vreti sa cumparati kindle ,ca m-am gandit si eu la acelasi lucru si nu eram inca sigura .A mea are 6 ani. De sarbatorit la fel si noi ,de doua ori.Multam de primire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui missdarcey

Buna doamnelor ! ma scuzati ca ma amestec in sb vostru dar vroiam sa intreb cati ani au copiii vostri pentru care vreti sa cumparati kindle ,ca m-am gandit si eu la acelasi lucru si nu eram inca sigura .A mea are 6 ani. De sarbatorit la fel si noi ,de doua ori.Multam de primire.


10-12 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza
Astazi implinesc si eu opt ani de Germania, respectiv Bavaria si prefer sa nu prezint bilanturi . Nu va spun decat ca in ultima vreme mi s-au intamplat doua chestii, in urma carora m-am intrebat daca s-a rasturnat carul cu prosti aici.
In ceea ce ma priveste, am zis intotdeauna ca odata ma voi reintoarce definitiv in Romania.
Chiar daca usor naiv, mi-a placut blogul Ruxandrei pentru optimismul debordant. Am preferat sa ma abtin de la comentarii realiste, pentru a nu-i taia elanul. E timp destul pentru variante contrare, desi ii doresc din suflet, sa nu le intalneasca.

E ceva cu data de "11"? Anul trecut pe 11 martie cutremur si tsunami in Japonia, acum pe 11 aprilie, din nou in Indonezia. Sau s-a saturat Pamantul de oameni si s-a hotarat sa-i mai scuture?






Enza,nici eu nu fac inca bilanturi dar totusi trebuie sa recunosc ca, departe de orice realizare materiala si profesionala, cei 2 copii pe care-i avem sunt cea mai mare realizare si primele 100 de locuri in orice bilant imi voi face vreudata si cred ca toate mamicile simt asta.

La multi ani inainte pe-aici .

Prin prisma faptului ca in ultimii 10 ani au aparut cei 2 copii ai nostri si toata viata noastra graviteaza in jurul lor,simt ca ultimii 10 ani au fost cit 20 de ani dinainte,atit de plini si concentrati incit sa ma intorc in Ro,parca nici nu as stii incotro sa o apuc ...am avut prilejul sa stau anul trecut mai mult si m-am convins si rasconvins ca ne e muult mai bine aici din toate punctele de vedere.Ma rog,nici sotul nu ar fi problema de intors...el poate ar fi cea mai mica problema pt ca poate primi direct de-aici loc de munca,locuri la Goethe,etc.

Si e foarte frumos blogul Ruxandrei tocmai datorita acestui optimism debordant,recunosc ca am trecut identic prin el la inceput si aveam vreo 27 de ani. E normal sa se dilueze cu timpul indiferent de urarile noastre sau de dorintele ei,nu?:)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

M-am gandit si eu la 11.09. Dar ... in acest caz sunt suficiente ipoteze ca ar fi fost provocat intentionat. Din cate stiu si atentatul din Spania tot intr-o zi de 11 a fost. In fine, nu are rost sa mai despicam firul in patru si sa ne indispunem inutil.

Alina probabil as fi considerat si eu la fel, daca as fi avut copii. Dar nu-i am. Sansele de a-i avea in perioada care ne-a mai ramas dpdv bilogic sunt aproape de zero si s-ar datora la propriu unei minuni dumnezeiesti. Dar celor care-i aveti, sa va traiasca si sa va bucurati de ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Azi am depus actele pentru cetatenie. Normal de poate aplica dupa 8 ani in DE insa se poate aplica si dupa 6 ani daca aplicantul indeplineste urmatoarele conditii
- job nelimitat
- cunostinte foarte bune de germana, echivalentul C1 (DaF)
- nu are datorii la autoritatile germane
- cazier curat

Dupa 7 ani se poate aplica daca aplicantul are cunostinte de limba germana echivalentul lui B2, job nelimitat, nu are datorii la autoritati, cazier curat.

Noua ne-au cerut:
- cerere de Einbürgerung
- certificate de nastere traduse de un traducator autorizat
- certificat de casatorie tradus de traducator autorizat
- Freizügigkeitsbescheinigung
- contracte de munca si ultimele 3 state de plata
- certificate pt cunostintele de limba germana
- test Einbürgerung
- extras din cartea funciara
- certificat de inmatriculare de la scoala pt Miruna
- CV pt mine si sherif
- 612€ taxe pentru 4 persoane

Procesarea dureaza intre 6 saptamani si 3 luni. Am mai platit vreo 500€ pentru testul de germana pt serif, testele de Einbürgerung, traduceri, extras de carte funciara si alte nimicuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mirilutza, certificatul de nastere sau traducerea lui trebuie facuta musai in ultimele 6 luni? Ca asa imi cer zapacitii de la noi si eu nu inteleg, ca doar nu mi-i se schimba data nasterii in 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Noua nu ne-a zis nimic...traducerea era oricum facuta saptamana trecuta insa nici atunci cand ne-a dus sa intrebam ce acte ne trebuie nu a zis nimic despre cat de veche trebuie sa fie traducerea. Insa e diferita de la Land la Land.
Certificatele de nastere nu trebuie sigur sa fie mai noi de 6 luni si noua nu ne-a cerut nici apostile - de asta imi era cel mai teama pentru ca numai in Romanika nu ma mai duceam pt un rahat de apostila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

apostila se pune aici, la judecatorie/tribunal ca le incurc. Stie orice notar unde sa te trimita, daca e nevoie de asa ceva. Se rezolva f simplu.

Gataaaaa, dupa lupte seculare care au durat aproape juma de an am reusit sa scapam de kfw, SSKM si tot neamu lor, am refinantat la o sg. banca si cu o dobanda care ne face sa vedem luminitza de la capatul tunelului. Banii de care ziceam i-m platit, asta e, banca avea dreptate intrucat calculul nu scria ca e "verbindlich" si vorba aia, prinde orbu scoate-i ochii. Duminica mergem la biserica. Nu radeti ca nu mi-am inchipuit ca e asa de complicat si de cateva ori ziceam ca nu mai reusim. Game over!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Aschiutza,cand se cere certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni,se refera de fapt la extras din actul de nastere pe care il au mai multe tari.Pe acest extras,apar date referitoare la eventuale casatorii,desfaceri de casatorii si alte modificari de stare civila,de aceea il cer eliberat in ultimele 6 luni.Trebuie sa spui la autoritatile care ti-l cer ca noi avem certificat de nastere care nu are date care se schimba si este valabil toata viata.

Tina,aici nu se pun apostile pe acte emise de alte state.Cand un act trebuieste apostilat,aceasta apostila poate fi pusa doar de statul care a emis documentul,respectiv pentru noi,in Romania.Aici se pun apostile doar pe actele germane.

Am si eu o intrebare,a obtinut cineva permis de munca in ultimul timp ca membru de familie al cuiva care il are deja?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Acum am refreshuit pagina si am recitit raspunsul meu,si mi-a sunat asa ratz-fatz,scurt si dur...Scuzele mele daca asa l-ati citit si voiNu am intentionat asta,dar uneori scriu asa,repede,repede si nu imi dau seama cum scriu...Va salut cu drag si sa aveti o seara frumoasa!

Mergi la inceput