Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Doar astazi mergem la Offenbach caci la noi la Aschaffenburg nu este slujba si am zis sa nu stam acasa. Sapt. viitoare mergem la Nürnberg si venim doar sambata la amiaz. De inviere mergem aici mai aproape de noi. Poate ne vedem cu alta ocazie.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ok. Din pacate eu abia pe seara ajung in zona. Parcati la Hit, caci la biserica nu veti gasi loc. Slujba incepe la 10. Sa-mi spui cum tzi- a placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Frohe Ostern/ Paste luminat celor care-l sarbatoresc azi si la multi ani cu numele tuturor florilor!
Vreau sa va intreb daca stiti vreo biserica ortodoxa in zona Munchenului Eu sunt ortodoxa si mi-ar placea sa simt un pic mai mult atmosfera Pastelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui RuxandraV

Frohe Ostern/ Paste luminat celor care-l sarbatoresc azi si la multi ani cu numele tuturor florilor!
Vreau sa va intreb daca stiti vreo biserica ortodoxa in zona Munchenului Eu sunt ortodoxa si mi-ar placea sa simt un pic mai mult atmosfera Pastelui

http://kusse-und-liebe.blogspot.com/


uite aici mergem noi:

Biserica ortodoxa romana "Geburt des Herrn" München

Biserica: Blumenstr. 36, München
Preot Dr. Mircea Basarab

slujba incepe la 11.30


Paste fericit si linistit tuturor celor care sarbatoresc azi!

La multi ani! celor ce poarta nume de flori!

La noi a nins, dimineata am gasit totul alb... si aprox 1 grad,friggg rau asa ca in loc sa ne petrecem duminica la Zoo la cautat de oua de cioco,ai meu au fost in gradina si au facut oameni de zapada si chiar un iepure daca tot e Paste...

Zi frumoasa in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

A fost frumos la Offenbach si o sa mai revenim. Ai avut dreptate cu parcatul cam greu dar noi totusi am avut noroc sa mai gasim un loc. Multa lume la voi, la Aschaffenburg daca se aduna 50, vorbesc de zilele de duminica. Am se te anunt cand mai venim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ruxandra,am citit si eu putin in blogul tau si imi place entuziasmul tau. Asa eram si eu la inceput . Normal ca acum mi-a trecut desi ma simt bine aici insa intre timp, ca si fetele de pe-aici am gasit si multe minusuri dar cu siguranta niciodata nu m-as mai intoarce in Ro,nu as mai putea sa traiesc acolo...pe 1 aprilie am implinit si noi 11 ani de Bavaria (ma rog,locuim pe linga München in alta directie de tine) si a doua zi, pe 2,10 ani de cind...am devenit 3 . Bine,acum suntem 4 .

Aschiutza,cum te mai simti? Eu asa si asa,cred ca la mine e si ceva alergie combinata...nu,sa stii ca nu prea imi mai aduce de la cresa,anul asta-al doilea-nu prea a fost bolnav,febra a facut o zi in februarie,in rest,usoara tuse si atit! Al meu e innebunit dupa oua, azi dimineata la micul dejun a fost circul de pe lume ca vroia 2 si abia am reusit sa-l pacalesc cu povesti ca il va durea burta...cind i se pune pata pe ceva ce ii place,papa pina ii e rau...asa ca il opresc eu la timp cu scandalul de rigoare. Vei vedea ca in al doilea an va fi mai bine, se vor mai obisnui crocozaurii cu el si cu tine . In mai ma anunta la ce gradinita voi primi loc, sincer,al meu nu prea mai e de cresa si mi-au confirmat-o si doamnele, nu prea mai are companie la joaca decit vreo 2 fetite, restul fiind prea mici (in grupa sunt copii de la 6 luni la 3 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Jasmeen,revin ca mi-am amintit ca citisem si eu cele povestite de tine. Eu habar legat de subiect nu am, nu am citit si nu am cunostinte casatorite cu cetateni arabi, nu-s la curent cu rapiri,etc insa ma bucur ca acum te-ai mai linistit cit de cit si esti optimista.
Iti doresc,in continuare,putere si optimism sa tii situatia sub control si sa reusesti sa faci fata cu brio.

Daca tot mi-am facut timp azi,mi-am amintit ca poate mai apar si din fetele cu care am povestit pe-aici de-a lungul celor 10 ani de forumeala...
Seara faina...aici e tot frig dar macar s-a mai topit din zapada...of,of...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, sa itzi traiasca Marie si sa aiba mult noroc in viatza. N-am uitat de ziua ei, dar am avut o saptamina

Ruxandra, m-am uitat si eu pe blog si ca si Alina itzi admir entuziasmul si tare nu as vrea sa te dezamagesc........insa, nu crede asa de multe in povestile celor de la firma de personal. Nu e musai sa fie toate ca cea la care am fost eu, cu care aveam contract si, pt ca nu mi-au gaist altceva (nici nu s-au straduit) mi-au dat Kündigung la 3 zile dupa ce am incetat contractul la firma la care le-am adus in 2 luni jumate profit de 9000 euro (si spun asta pt ca eu am bagat facturile in calculator si stiu exact ce platea clientul pe mine si ce imi dadeau ei). Vezi cu orele suplimentare: nu te lasa dusa de vb ca itzi potzi lua liber......Ei orele suplimentare le primesc platite de la client, tu nu. Tu ai dreptul la zile libere. INSA daca ajungi in situatia sa vrei sa ti le ei, itzi spun in general ca nu potzi mai mult de 2 pe luna. Iar daca ajungi in perioada de Küngigung tzi le baga ei pe git, numai sa nu tzi le plateasca. Eu ajung la proces cu ei, 100%. Mai au sa-mi plateasca 25 ore suplimentare; au platit numai 4 din 9 zile de concediu medical si doar 3 din 4 zile de concediu de odihna. Si nu imi inapoiaza hartiile, adica in monetul de fata nu am Lohnsteuerkarte. Nu vreau sa te descurajez, dar am vazut ca ii lauzi f tare. Exact ca tine eram si eu cind am semnat contractul.....Sper sa nu ajungi in aceeasi situatzie si sper ca ai citit cu mare atentie ce ai semnat. Cam toate contractele la firmele de personal sunt standard. O anomalie de ex: daca ai cerut zi libera si ai ghinionul sa te imbolnavesti, atunci ci pierdut ziua libera, nu tzi-o mai pune inapoi pe Zaitkonto. Daca esti angajat la o firma normala, si ajungi in situatia asta, atunci nu pierzi ziua libera, daca esti bolnava...........Ei.......asa de multe am trait si invatat in ultimele luni despre aceste Zeitarbeit Personaldienstleistung Firmen.....
Oricum, mult noroc!



Jasmeen, daca fetele mai tarziu vor vrea contact cu tatal si familia lui, e pb lor si nu le potzi opri. E bine insa ca acum si acea tipa s-a convins ca fetele sunt tari pe pozitie si nu-l vor, si ca tu nu spui povesti. Mult succes si mai departe si sper sa va linistiti toate trei curind. Si........distractie placuta maine in Pfantasialand. Sper sa aveti o zi frumoasa, si mai putin friguroasa ca cea de azi Eu iar am dat drumul la caldura ca e tare rece in casa


Puiul, ma bucur ca tzi-a placut. Sunt f frumoase slujbele aici. Tot acest preot a infiintat si prima scoala romaneasca din Germania, unde copii nostri vin cu drag. Profa de romana vine din Aschaffenburg, s-ar putea sa o mai fi vazut-o pe acolo. Sa imi spui cind mai ajungeti, si. fara pb puteti parca la Hit, ai vazut ca e pe vis-a-vis, altfel e la...noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Da o cunosc pe Gabriele daca este vb despre ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Da, de Gabi e vorba. O dulce!

Mergi la inceput