Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

na ca m-ati facut curioasa si te-am citit si eu ruxandra, felicitari si mult noroc in continuare! ar trebui sa impartasesc si eu macar intamplarile haioase traite de cand am venit dar si asa stau toata ziua la calc., atunci nu l-as mai inchide deloc
andreia am primit de la ioana (tumpi) copletare la lista de medici:

Zahnartz :Dr. Roland Körösy
Eichenstraße 20, 84032 Landshut
0871/72515

Gemeinschaftpraxis Dr. Marianne Zikeli und Dr. Diana Moise
Nikolastraße 49, 84034 Landshut
0871/64321

Augenartz: Turcu-Reiz Martha
Krankenhausstr. 11,86551 Aichach
08251/8197495

Orthopäde: Mircea Schmidt
Leopoldstr. 25, 80802 München
089/347884

Hautärzte: Cristina Frey
Rindermarkt 17, 80331, München
089/2608898

sanatate bolnaviorilor si paste fericit celor ce sarbatoresc acum


gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

O zi minunata!

...adaug si eu la lista de medici romani (vb. de lb. romana), pe cei pe care ii cunosc, din vecinatatea mea (intre Rheinland-Pfalz si Nordhein-Westfalen), si toti primesc de la mine recomandare cu 5***** :)



Dr. med. Dr. Carmen M. Petrisor

Fachärztin für Dermatologie, Venerologie, Allergologie
Bertha-von-Suttner-Platz 25
53111 Bonn
Fon: 0228/65 14 08
Fax: 0228/4 54 97 79
email: info --- at --- praxis-petrisor.de


Dr. med. Corina Kristof
Ärztin, Radiologin
Hauptstr. 92
53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
Telefon: 02641/902990



Dr. med. Anna Maria Papp
Fachärztin für Frauenheilkunde und Geburtshilfe/
Sexualtherapeutin/Sexualmedizin
Fauviller Ring 81
53501 - Grafschaft (intre Bad Neuenahr si Bonn)
Telefon: 0 26 41 / 2 70 18
E-Mail: praxis@frauenaerzte-im-netz.de



...Ruxandra, ma bucur pentru tine, un start atat de reusit!!!...mult succes in toate, in continuare!...

...Alina, :) asa si eu cu controlul dupa ele ...mai ales cea mica (11 ani) avand in vedere ca o sa inceapa KO Behandlung - apropos, noi abia facem Planul pt KK, stie cineva aprox. cam la ce suma se pot ridica cheltuieleile adiacente, AVL? - ma intereseaza pt. ca nu sunt sigura ca vor fi preluate de tatal ei...

...noi ne-am linistit oarecum, dupa intrevederea cu Umgangspflegerin, unde fetele s-au aratat foarte convinse ca nu doresc contact, cu tatal lor...astfel incat ea mi-a confirmat ca nu poate face mai mult de atat, avand in vedere ca nu mai sunt micute...si daca refuza categoric contactul, chiar si "in Begleitung", nu ii ramane de facut decat sa recomande macar Umgang in scris sau telefonic...cat de usurata am respirat, va inchipuiti!!!...si mi-a dat dreptate, ca timpul isi va spune cuvantul, si ele s-ar putea sa-si doreasca sa-si cunoasca rudele, cand vor fi mari, iar eu nu le voi impiedica in acest sens, dimpotriva...

... ieri ne-am facut rezervare pt. Oster-Brunch (China Town), in Phantasialand bei Brühl, pt luni: sa ne mai relaxam putin ...bineinteles ca de-abia asteapta, nu numai fetele, ci mai ales baiatul, ca fan al Orientului indepartat :)...ca pret mi se pare acceptabil, mai ales, ca dupa Brunch, avem intrarea in Park gratuita, e adevarat, doar pt 3 ore, insa mi se pare suficient...o sa va scriu impresiile...dupa...

va doresc un WE placut si mai ales, insorit!!!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta

super, Ruxandra! Ei vezi, de aia am si intrebat! Uite frate ca se poate! Te dam atunci de exemplu!
Tu ai aplicat in engleza la diverse firme internationale?
Te intreb pt ca ma tot gandesc cum s-o aduc pe sora-mea aici. Ea ar fi cam in aceeasi situatie: putine cunostinte de germana, engleza e ok.
Tot incerc sa o incurajez sa aplice, numai ca ma gandesc ca ar avea greutate in obtinerea unui job faptul ca ar fi deja stabilita aici (adica inregistrata aici cu adresa/loc de sedere).


Panseluta, da, am aplicat doar in engleza pe unde am crezut ca m-as descurca si mi-ar placea, nu neaparat la firme internationale si chiar daca anuntul era in germana. De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, toate anunturile erau in germana De fiecare data am atasat nu doar CVul, ci si diplomele traduse in germana. Eu am aplicat si cata vreme eram in Ro, insa nu m-a sunat nimeni pana n-am venit aici. Cred ca sansele sa fie chemata la interviuri cand inca e in Ro sunt f mici, daca nu inexistente. Gandeste-te si la costurile implicate, la bataia de cap si la timpul pierdut.
Daca mai ai intrebari, sunt aici ;)

Aschiutza,m-am angajat la DIS AG, o firma de plasare de personal. Contractul este nelimitat, dar primele 6 luni sunt de proba, mi-au spus ca asa se practica, dar ca este mai mult o formalitate. Sa vedem, eu sper sa trec cu bine de cele 6 luni Asa cum am scris pe blog, sunt absolut incantata de cum s-au comportat pana acum, eu n-am avut parte de asa ceva in Ro.

CT, multam ca m-ai atentionat , deci m-am facut de cacao in fata cunoscatorilor O sa modific

Va multumesc tuturor pt impresiile referitoare la blogul meu Ma bucur mult ca ma cititi si va mai astept si pe viitor, inclusiv cu comentarii, inseamna mult pt un blogger Si multam fain si pt incurajari si felicitari Nu vreau sa par exaltata, insa adevarul este ca simt ca mi-am gasit fericirea aici, nu ma simt straina si neadaptata deloc. Sunt doar de 3 luni, insa am senzatia ca-s de ani de zile.

Sanatate multa bolnaviorilor si daca sarbatoriti Pastele catolic, vi-l doresc luminat de bucurie si veselie alaturi de cei dragi La mine e prima data cand il sarbatoresc, alaturi de noua familie. Sper ca la anul il voi sarbatori si pe cel ortodox, alaturi de familia mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ruxandra, da, cele 6 luni sunt standard in Germania. Eu intelesesem ca te-a ajutat o alta firma sa iti gasesti serviciu la firma asta si ma interesa o astfel de firma. Tu ai facut meseria asta si in tara?

A folosit careva vreun coaching la cautarea de serviciu? Se merita banii? Ma tenteaza sa incerc, poate imi deschide niste cai la care eu nu ma gindesc acuma sau de care nu am habar. Dar din ce am gasit pe internet, bate suma de 1000 de euro. Asa ca sint in dubii....

Panselutza, fecioru-meu maninca la micul dejun sau seara, dupa chef, fie piine cu ceva (unt, brinza; altceva mai rar) sau iaurt cu fulgi de Hafer (ovaz???). Dimineata nu incerc lucruri noi, ca nu am nici-o sansa. Seara mai mincam si impreuna, cind apuc sa gatesc ceva.... Orez cu rosii, Eintopf, supa sau paste. Nici eu nu am prea multe idei. Nu se omoara dupa cruditati (inca nu are multe masele pt mestecat) si nici dupa ou. Lapte nu ii dau cind sunt singura, ca mie imi face rau si nu vreau sa ii dau ceva negustat de mine.

Angiutza, ce cosmar! Saracul Vladutz!

Alina, multa sanatate. Vad ca ochii mei tot nu imi trec si ma maninca oribil. de aia nu stau prea mult la calculator. Tie iti aduce baietelul crocozauri de la cresa? Mie da, asa ce ne-am imbolnavit cu toii in ultima jumatate de an!

Jasmeen, suna bine ce povestesti tu acolo. Cind fetele vor fii mari, va fii cu totul alta situatia. Eu am cunoscut persoane care nu au avut legatura cu tatal, si-au dorit o relatie de abia dupa ce au implinit 25 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Aschiutza, da, firma de HR se numeste DIS AG si mi-au trimis CVul unde au crezut ca m-as potrivi. Una dintre acele companii m-a chemat la interviu, in urma caruia m-au angajat, dar eu am semnat contractul cu firma de HR, nu cu cei la care muncesc efectiv. Insa de platit DIS AG ma plateste, toate comunicarile legate de concedii, deconturi etc. le am cu ei, firma de HR adica. In momentul in care compania pt care muncesc se decide sa intrerupa colaborarea, eu raman angajat firmei de HR, timp in care ei continua sa ma plateasca si sa-mi caute alt serviciu.
Am inteles ca sunt mai multe astfel de companii aici, in De., de plasare personal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Aaaaa, acuma pricepui! La inceput am inteles altceva, scuze. Ai dreptul sa refuzi un job ulterior, daca nu iti convine unde e acea firma? Eu de aia nu am incercat pina acum, dar noi nu locuim intr-o zona asa de concentrata precum e München si sansele sunt mari sa te trimita hais si cea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Aschiutza, nicio problema, poate nici eu nu m-am exprimat f clar Da, eu cred ca ai dreptul sa refuzi, dar cred nu se pune asa problema. Cel putin pe mine, la prima discutie, m-au intrebat in ce domeniu mi-ar placea sa lucrez, daca am preferinte de zone etc. Nu stiu daca toate companiile de plasare personal se poarta la fel, eu una sunt la prima colaborare de acest gen, iar in Ro firmele de HR au o cu totul alta abordare.

Mult succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Paste binecuvantat va doresc! celor care serbati Pastele maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Cele care serbeaza maine Pastele, Sa fie un praznic binecuvantat, sa aveti liniste si lumina!!!! Frohe Ostern!!!

Va doresc La multi ani, cu anticipatie pt maine, tuturor care poarta nume de floare si derivatele, va doresc sa va petreceti bine in familie alaturi de cei dragi...

Helbi poate ne vedem la biserica la Offenbach maine, daca tu mergi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Paste Fericit! pt totzi. cei care serbeaza azi!

La multi ani tuturor celor cu nume de floare!

Puiul, din pacate azi nu ajungem la biserica, dar poate vii vineri la Prohod ( e superba slujba), simbata noaptea la Inviere sau duminica la prinz la " masa comuna" (fiecare aduce cite ceva de mincare, si se maninca si serbeaza Pastele cu mai multi enoriasi). Daca mai ajungi da-mi de veste sa stabim cum ne vedem ca va fi fff aglomerat.

Am sa adaug adresele pe care le-ati mai dat la noul capitol, pt ca acum nu mai pot edita prima postare.




Mergi la inceput