Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Eu cred ca exista si Ausnahme la permisul de munca chiar si fara studii superioare.

Stiu ca la mine aici in sat exista asa o familie,el a venit primul cu job gasit din Ro dar nu are studii superioare ci lucreaza la un hotel ca ajutor(cara saltele si ajuta la descarcat diverse).Locuiesc intr-o camera la un motel,parca zicea ca platesc 200 euro/luna,baia e pe hol,habar nu am daca au bucatarie sau altceva.Peste citeva luni am vazut ca a venit si sotia cu copilul,chiar aveau si loc la gradi,o vedeam dimineata cind duc copilul meu.
Acum cred ca lucreaza si ea,o vad dimineata la s,cind plec si eu.De locuit tot acolo,precis ca nu cistiga suficient cit sa plateasca chirile astronomice de-aici dar ideea e ca lucreaza deci cumva se poate...
Din pacate nu pot lua mai multe amanunte pt ca nu vorbesc cu ei,nu-mi sunt cunostinte de nici un fel si doar cu el am schimbat citeva vorbe cind l-am ajutat sa-si scoata un bilet de la automatul de pe peron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Nu am spus ca dupa 3 luni de Anmeldung se obtine permisul de munca ci, dupa 3 luni poti sa ceri dreptul de lucru daca gasesti un angajator dispus sa te angajeze. Asta nu inseamna ca-l si primesti...
Dar, nu este peste tot asa. In unele situatii poti obtine dreptul de munca chiar daca domiciliul tau e in Romania.
Sunt situatii si situatii.

Faza cu un angajator fictiv se anuleaza din start. Nu cred ca e dispus nimeni sa plateasca pentru tine atatea taxe la stat, inclusiv asigurarea medicala. Plus ca si aici este necesar dreptul de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Mianda,faceam referire la ceea ce a zis Helbi,nu ce ai scris tuEu ma refeream la o situatie in care ar plati ea darile la stat aferente salariului,neavand de platit insa facturile medicale,am scris si mai sus treaba asta...Si functioneaza,o fac eu acum,dar nu vreau sa intru in detalii....

Helbi,te-am contrazis pentru ca luna trecuta m-am ocupat de permisul meu de munca....Si am toate datele proaspete...

Legat de permis de munca,din pacate,nu e asa,ca unii primesc si altii nu...Toata lumea trece prin acelasi proces,depunere cerere permis de munca pe baza unui precontract de la angajator,studiul pietei fortei de munca facut de arbeitsamt apoi raspund cererii,dureaza 6-8 saptamani treaba asta...Si daca e o munca nu foarte calificata,nu prea il dau pe calea asta...
Treaba cu permisul de munca e complicat de rezolvat intr-un timp atat de scurt,din pacate,am peirdut-o cu totul din vedere...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Fara permis de lucru daca nu ai studii superioare, se poate lucra doar ca si sezonier ( in agricultura sau gastronomie) pe o perioada de maxim 6 luni pe an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Voiam sa mai zic ca ceea ce am scris mai sus NU se aplica daca persoana are studii superioare si gaseste un job pe domeniul ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Mianda,faceam referire la ceea ce a zis Helbi,nu ce ai scris tuEu ma refeream la o situatie in care ar plati ea darile la stat aferente salariului,neavand de platit insa facturile medicale,am scris si mai sus treaba asta...Si functioneaza,o fac eu acum,dar nu vreau sa intru in detalii....


In situatia aceasta nu iesi mai ieftin daca iti faci o asigurare privata? Asigurarea privata o poti face si daca nu ai loc de munca. Noi am vrut sa ne facem o asemenea asigurare si ne-am interesat. Am renuntat ca era foarte scumpa. Intre timp a primit sotul meu drept de munca si acum suntem pe asigurarea lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Mianda,gastronomia nu intra in categoria asta,e vorba de agricultura,si cei care lucreaza saison nu sunt aici angemeldet si vin cu asigurari facute din Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Am scris si asta mai sus,nu te asigura nimeni fara venituri iar copilul nu poate fi luat pe asigurarea parintilor....Va avea asigurare separata care va fi ori foarte scumpa,din cauza problemelor ori nu o va primi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Eu cred ca exista si Ausnahme la permisul de munca chiar si fara studii superioare.

Stiu ca la mine aici in sat exista asa o familie,el a venit primul cu job gasit din Ro dar nu are studii superioare ci lucreaza la un hotel ca ajutor(cara saltele si ajuta la descarcat diverse).Locuiesc intr-o camera la un motel,parca zicea ca platesc 200 euro/luna,baia e pe hol,habar nu am daca au bucatarie sau altceva.Peste citeva luni am vazut ca a venit si sotia cu copilul,chiar aveau si loc la gradi,o vedeam dimineata cind duc copilul meu.
Acum cred ca lucreaza si ea,o vad dimineata la s,cind plec si eu.De locuit tot acolo,precis ca nu cistiga suficient cit sa plateasca chirile astronomice de-aici dar ideea e ca lucreaza deci cumva se poate...
Din pacate nu pot lua mai multe amanunte pt ca nu vorbesc cu ei,nu-mi sunt cunostinte de nici un fel si doar cu el am schimbat citeva vorbe cind l-am ajutat sa-si scoata un bilet de la automatul de pe peron.

Alina,mami de 2 copii minunati



Familia respectiva mai mult ca sigur lucreaza pentru o firma din Romania si prin urmare plateste toate darile la stat, inclusiv asigurarea de sanatate statului roman. In Germania nu beneficiaza de nici un drept, decat asigurarea urgentelor medicale pe baza cardului european de sanatate eliberat din Romania. Nici drept de alocatie pentru copii nu au aici in Germania.Sunt foarte multi romani care lucreaza asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Mianda,gastronomia nu intra in categoria asta,e vorba de agricultura,si cei care lucreaza saison nu sunt aici angemeldet si vin cu asigurari facute din Romania...

Lara


Ba da, poti lucra ca si sezonier in gastronomie.
Ca sezonier poti veni cu contact semnat cu o firma din Romania si atunci nu ai nici un drept in Germania, sau poti face un contract direct cu o firma din Germania si atunci beneficiezi de toate drepturile in statul german, inclusiv asigurare medicala tie si familiei tale.

Mergi la inceput