Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Loredana, nu vad cum ar putea merge o angajare fictiva. Angajatorul plateste la stat diverse dari pt un angajat, apoi banii de asigurare si de impozit si de pensie sunt dati direct de firma din salariul angajatului la locurile respective. Chiar si daca s-ar angaja femeie ingrijitoare a unui batrin si acela trebuie sa dea bani pt angajat la stat. Nu vad pe cineva sa dea fara sa primeasca munca salariatului.

Poate insa ar merge ca PFA? Dar tot ar trebui sa aduca banii si dovezile de unde are banii pt asigurari si impozit, nu?

Ceska, incearca pt incepit sa ii gasesti un post de ingrijire la cineva, banii nu ar ajunge din fata pina in spate, dar macar ar incepe undeva, nu? Ce meserie are de fapt?

Ce meserie are tatal? La unele meserii nu ii musai sa stii de la inceput germana.

Noi a trebuit sa aratam cit cistigam cind am inchiriat apartamentul, pur si simplu din cauza datornicilor. Proprietarul isi scoate f greu banii de la cei care nu platesc in timp chiria, se judeca ani in sir, asa ca incearca sa isi ia masuri de precautie.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

cand socrul meu era pe moarte, copii au dorit sa mearga sa-l vada.
[...]
cazul nostru sa zicem ca e unul aparte.

Imi pare rau de socru si cazul vostru este unul aparte, da. E drept, am scris destul de mult mai inainte, dar daca citeai atenta ce am scris nu m-am referit absolut deloc la asemenea cazuri. O zi de nastere sau un alt eveniment (cum povestisem de noi de ziua cununiei) pot fi sarbatorite la o adica si dupa cateva zile, cand cineva apropiat e pe moarte, daca mergi dupa cateva zile, e posibil sa nu il mai apuci in viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

CT, am si eu o intrebare. Tu parca ai facut munca de traducator, nu? Caut pe cineva sa imi faca o traducere autorizata a diplomelor in germana (le am numai in engleza). Poti face asa ceva sau cunosti pe cineva prin zona Braunschweigului?

Amonar, daca pui trasnportul si taxele vamale, se mai merita sa comanzi din America? Eu am vrut sa comand ceva pt colectia mea de miniaturi si nu am reusit. Sotul meu mi-a comandat ceva de pe situl francez si a costat transportul de nu s-a meritat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
Amonar, daca pui trasnportul si taxele vamale, se mai merita sa comanzi din America? Eu am vrut sa comand ceva pt colectia mea de miniaturi si nu am reusit. Sotul meu mi-a comandat ceva de pe situl francez si a costat transportul de nu s-a meritat.

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Eu stiu ca se plateste si vama.Cunosc pe cineva care a cumparat un laptop din America si a trebuit sa plateasca si vama si chiar sa-l ridice personal din vama .Si pe mine ma tenta sa comand obiective fotografice dar cred ca ies la acelasi pret.

Aschiuta,si eu am comandat ceva (ma rog,vopsea de par deci pachetul mic) din Franta prin toamna si a sosit rapid dar am platit transport vreo 13 euro....
De curind am comandat fetei un goblen cu o balerina din Olanda si am platit transport numai 3 euro dar l-au trimis in scrisoare si poate de aceea...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ceska, faptul ca prietena ta stie germana, e deja un avantaj. Eu cu angajarea " fictiva " nu mi- as pierde timpul pt ca nu cred sa se bage cineva la asa ceva. Nu ai spus ce meserie au paribtii, mai ales mama vorbitoare de germana? In Altesheim- uri e cerere mare de personal, se plateste bine, dar munca nu e tocmai usoara. insa, acolo cred ca ar avea o sansa. Sau pe la hoteluri, la bucatarie sau curatenie.....pt inceput, macar sa aiba contract de munca, sa poata inchiria casa si sa isi asigure Familienversicherung familia. Pasul 2 ar fi ca baietelul de 5 ani sa priemeasca loc in gradi si tatal sa se apuce serios de germana, la acele Integrationskurs- uri...6 luni. Bb e mic acum, nu cred ca e nevoie si nici nu cred ca au voie sa stea cu el in spital. Asa ca acest timp ar trebui " exploatat" la maxim.

Mi- am amintit acum ceva: o romannca si - a adus in martie, dupa ce s- a mutat in apart. nou amantul din Ro aici. Imediat l- a anmelduit la adresa ei si am inteles ca dupa 3 luni are drept de munca. El nu stie germana, din ce am inteles se pricepe la destule si ar incerca un post de Hausmeister. Nu mai am nici un contact cu persoana asta ca sa aflu mai multe detalii. Dar, incearca si verifica informatia ca dupa 3 luni de la Anmeldung ( ii potzi lua la tine inspatiu o perioada mica) priemeste drept de munca.


Ramona, acum citiva ani am comandat haine pt Bianca in Sua si am incercat fictiv trimiterea lor direct aici. Transp e scump, asa ca le- am trimis pe toate prietenei mele acolo,iar ea mai departe mie, specifucind pe pachet " gift" . Asa nu am platit taxe vamale. Nu au fost insa electronice, doar un cablu de alimentare laptop. Cit ar fi ipad- ul acolo si care model i- l vrei? Ca de cind a aparut 3- ul a scazut pretul la celelalte. Uita- te si pe ebay, sunt multi " nebuni" care, cum apare un model nou, i- l vind cu garantie inca pe cel anterior la un pret bun.

Kari, imi pare rau de socrul tau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui ceska777

Ne gandim la varianta sa vina toata fmailia incoace: tatal sa intre el in CIC pentru trei ani (bebelusul va fi incadrat la grad de handicap) sa vina incoace toti patru, baiatul cel mare sa mearga la gradi si apoi la scoala, mamica sa isi caute un job.

Nu exista posibilitatea sa caute job deja din Romania, eventual cu ajutorul tau? Ce calificare are, cam ce ar cauta?

Citat:
citat din mesajul lui ceska777

Am nevoie de ce stiti voi legat de SIGURARE gesetzlich normal in cazul in care esti ANGAJAT si in cazul in care NU AI VENITURI.

In cazul in care esti angajat esti Pflichtversichert, daca nu depasesti o anumita suma de venit. Dar in Germania nu stiu cati sunt care efectiv nu au venituri. Adica cine nu lucreaza in general cere Hartz IV (care era mai inainte ajutorul social), si atunci esti asigurat automat prin Arbeitsagentur, dar ei sigur nu se pot muta din Germania in Romania ca sa ceara ajutor social, aia e problema.

Cu formularul ala E112 nu se poate face nimic?? Cel putin in privinta operatiilor, daca nu a tratamentului complet ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Daca tatal respectiv vrea sa-si ia concediu pentru ingrijirea copilului,domiciliul lui trebuie sa fie in Romania. Prin urmare, este exclus sa-si faca Anmeldung in Germania. Poate sta in Germania dar sa nu-si declare domiciliul si nici sa solicite alocatie in Germania pentru copilul pentru care este in concediu. Altfel, trebuie sa restituie banii statului roman.

Mama, daca are studii superioare si-si gaseste loc de munca in domeniul respectiv, nu mai are nevoie de permis de munca. Daca nu, pentu orice alta meserie are nevoie de acest permis care se acorda foarte greu si poate dura pana la 3 luni eliberare lui.

Pentru inceput, cel mai bine este sa faci mamei si copiilor Anmeldung la adresa ta si apoi mama sa-si caute ceva de munca. Dar atentie, in unele landuri se cere ca inainte de angajare persoana respectiva sa aiba Anmeldung 3 luni. Vedeti cum e la voi.

Far loc de munca este aproape imposibil sa poata inchiria ei ceva aici.

Se poate face o asigurare privata pentru copilul respectiv si fara ca parintii sa aiba venituri in Germania dar costa foarte mult.Trebuie sa intrebati la firmele de asigurari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Acum am citit mai bine. copilul bolnav este cel pentru care tatal vrea sa intre in concediu. Teoretic, copilul nu poate fi asigurat in Germania (fie chiar si privat) decat daca are Anmeldung aici. Iar tatal nu poate lua banii de concediu decat daca are domiciliul in Romania. Prin urmare este exclus acest aranjament cu concediul de ingrijure copil.
Am spus "teoretic" deoarece practic, daca voi aici in Germania nu cereti alocatie pentru cel mic,nu va verifica nimeni in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Aschiutza,da,trebuie sa plateasca cheltuielile aferente contractului de munca,clar...Dar ar fi asigurata medical,ar fi doar o solutie temporara ca sa poata sa caute un job dar in acelasi timp sa fie asigurata...Legat de anmeldung,poate fi facut si la cineva acasa,dispus sa o ajute...
Numai ca intervine problema dreptului de munca,hmmm...Asta e o problema...

Dreptul de munca nu se primeste dupa 3 luni anmeldung in Germania,ci dupa 3 ani...Deci asta nu e o solutie...Selbstständig iar nu merge pentru ca trebuie sa fie asigurata privat si in acest caz nu poate sa fie copilul mitversichert,din pacate...Ar trebui sa aiba asigurare separata si nu stiu cum va fi,ori va fi extraordinar de scumpa,ori pur si simplu o refuza....

Cred ca solutia e,cum scria mai sus,daca are studii superioare,sa gaseasca un job pe domeniul ei,si atunci nu mai e nevoie de arbeitsgenehmigung....

Am scapat din vedere treaba cu permisul de munca :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Loredana, informatia cum ca dupa 3 luni de Anmeldung ar putea lucra aici o am din aprilie, deci relativ recent. Nu mai am cincatc cu tipa, dar stiu sigur ca amantul ei e aici si anmelduit si face curs de germana....ca sa se angajeze. De aceea i- am sugerat sa se intereseze la ea in Land, ce spun eu emvb de Wiesbaden, Hessen.

Ceska, o solutie ar fi ca mama sa depuna cv si la firmele de zeitarbeit. Cum am mai spus, eu nu- s fanul lor si sunt si patita. Dar Ruxandra si poate alte fete au experiente bune. Daca ei ii gasesc de munca, o si asigura privat.

Cu alocatia din Ro...daca sta aici, nu poate primi diferenta de alocatie. Au mai fost discutii pe tema asta. Aduce dovada di Ro cit ia de acolo si aici i se da diferenta. Pe formular era o rubrica de genul asta....

Mergi la inceput