Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Ela, ma bucur!

Aici nu exista cabinet cu program non-stop, daca ai vreo problema mergi la spital cu copilul sau chemi ambulanta acasa sau mergi la Bereitschaftdienst (med. de garda, sunt cateva cabinete in tot orasul, unul e la Elisenhof in centru), dar daca nu stii germana mai bine astepti pana a doua zi si mergi la dr. tau. Eu cu 2 copii marisori de-acuma nu am avut niciodata nevoie de ambulanta acasa, plus ca nu vine decat daca e peste 39 sau asa ceva.
Nu stiu in ce zona locuiesti, pediatra romanca la care am fost noi si altii la inceput si nu numai, a iesit la pensie. Dar stiu o dr. de familie f bune Dr. Grigorescu :

Praxis Dr. Ileana Grigorescu Fachärztin f. Allgemeinmedizin
Fasangartenstr. 98
81549 München
Bayern
Deutschland

Festnetztelefon: 089/687068

Pana si doamna de la receptie stie romaneste, merg multi romani la ea. Poti merge si cu copilul la ea, nu tb sa mergi neaparat la pediatru. Sunt sate unde nu sunt pediatri si toata lumea merge la med. de familie. Nu mai tin minte dar parca nu mi-a cerut nimic la gradi, doar la scoala iti tb U nustiucare, la inscriere.

Cat despre sotz si copil: nu inteleg intrebarea. Daca tu lucrezi automat este asigurata si familia ta, suna la casa de asig. si ei iti trimit formularele necesare si apoi cardurile pt amandoi. Si daca nu sunt aici nu le tb asigurare... nu? Iar daca vin aici treaba merge f repede. Daca suni la ei sigur primesti toate informatiile necesare,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara,

Ela trebuie sa stii ca daca iti alegi medicul pediatru, trebuie sa te duci cu copilul doar la el. Asta doar daca nu te gandesti sa il schimbi, sa te duci la altul mai bun. Eu la inceput l-am avut inscris pe Angelo timp de 2,5 ani la o grecoaica. Am aflat de un pediatru roman si m-am dus cand era copilul bolnav de o sapt cu febra 40 si fara vreo ameliorare cu nurofenul dat de grecoaica. In fine, dupa un timp, facuse pojar Angelo. Ne-am dus la grecoaica si cand a vazut ca am fost la alt medic, a refuzat sa consulte copilul si a spus ca am terminat vizitele la ea. Iti scriu asta ca sa fi pusa in tema cu ce se poate intampla daca te duci la alt cabinet.
Cristina, noi am chemat salvarea acum 2 ani cand era Angelo cu febra 40 si varsa incontinuu. Era 1 noaptea, cel care a raspuns la telefon ne-a intrebat simptomele, ne-a sfatuit sa deschidem geamurile larg in camera ( era in luna decembrie ) si sa dezbracam copilul sa fie doar cu o bluzita si dezvelit Nu ne-a trimis nici o masina, ne-am imbracat si ne-am dus de urgenta la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eu ( si acum mai e si Anduc cu fetita de sub 1 an) am mers de la inceput cu fata (11 luni atunci....12 ani acum) la dr. generalist roman (sunt 2 frati), caci, la vremea aia (2000) nu stiam nici limba si nici nu am aflat de vreun pedatru roman - tatal acestor 2 frati la care mergem a fost pediatru). Nu am avut niciodat anici o pb. I-a facut toata contraolele si vaccinurile, exact ca si un pediatru. Ne-a dat retete, scutiri cind a fost cazul.....Avantajul a fost ca, desi üutin cam departe de noi, au program f bun (nu non-stop, ca asa ceva nu exista la cabinete, dar, cu exceptia zilei de miercuri cind au numai dimineata deschis, in rest au zilnic üina la 17, dar si la 18 daca suni si e urgenta te primesc (am avut noi pb si ne-au asteptat pina la 18.30...si nu avem vreo relatie de amicitie cu ei).
Pediatra nemtoaica de la noi de pe strada avea program lunea s joia de la 8-12 In rest, trebuia sa fiii sanatos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Va multumesc tuturor pentru ajutor!


Maraki, stai linistita ca si noua ni s-a intamplat la fel in Romania, copilul cu rosu in gat si febra 40,5 grade, sunam la salvare la care primim raspuns sa-i dam lichide reci si ca ambulanta vine doar la cazuri de infarct in 45 min, la noi nu e grav si dureaza 2-3 ore Normal ca ne-am urcat in masina si am poposit la camera de garda, unde abia au reusit in cateva ore cu cearsafuri reci, injectii, supozitoare si siropuri sa-i scada febra la 39


Cristina, multumesc frumos!, merg pe mana ta ca n-ai gusturi rele





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Ela74 doctorita noastra de familie se numeste Monica Schobel, e clujeanca de origine si a absolvit Facultatea de Medicina si Farmacie Bucuresti. Nu are orar non-stop, dar primeste pacienti si dupa masa.
Detalii privind rezolvarea urgentelor vei afla cu siguranta si de la ea.
Cand m-am dus prima data la ea, asistenta a vorbit cu mine romaneste, dar mai nou cred ca are doar vorbitoare de limba germana. Pentru inceput este important sa te poti intelege cu medicul. Va veni si restul pe parcurs.
La aceeasi adresa se mai afla din cate stiu eu, un medic pediatru si un ginecolog, dar amandoi germani.

Adresa cabinetului:

Monica Schobel
Oberhoferplatz 4
80807 München
Tel: 089 - 352270

Nu stiu unde locuiesti in München, dar din centru ai nevoie de 10 min. cu linia de metrou U2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

(CT) as vrea sa te intreb ceva, dar am vazut ca nu ai nici PM-ul si nici mailul activ. Te rog, daca citesti, da-mi un PM: Merci anticipat. Sper ca sunteti bine, ca nu ai mai intrat de cava timp, si ultima data erai bolnava.

N-o sa-ti vina sa crezi, iar sunt bolnava. Deja incep sa cred ca e ceva psihosomatic. Cand au dat elevii Vorabi-Klausur eu eram fara voce, la inceputul lucrarii, cand sa le dau explicatiile de rigoare, a trebuit sa ii soptesc unei eleve ce aveam de zis, ca apoi ea sa le transmita celorlalti, azi am bacalaureatul in scris (si tot eu sunt aia care nu mai poate dormi de pe la 4:45, desi m-am culcat abia pe la 23:30, sper ca macar elevii au dormit bine ) si iar sunt bolnava. De duminica incoace m-a tot zgandarit gatul, apoi marti seara mi-a crescut temperatura (ma simteam calda) si a inceput sa imi curga nasul si am stranutat intr-o veselie, miercuri m-am intrebat "te dai azi jos din pat au ba??" ca ma simteam de tot kk2, plus ca aveam nasul complet infundat, temperatura era doar 37,1-37,2, insa starea generala proasta, seara am facut un 38,1-38,2, dar tot prost ma simteam, seara mi-am pus spray in nas, ca am zis sa pot respira macar pe nas, gatul aproape imi trecuse, insa ieri am inceput iar sa tusesc usor, si acum ma simt calda, transpir etc. Sper sa nu clachez de tot cand am bac-ul oral (21 mai, plus ca fac parte din comisie si pe 22 si 23, dar atunci macar nu examinez, acolo la o adica ar putea sa-mi tina cineva locul), o sa vedem.

In alta ordine de idei, imi mai zisese cineva de mesaje private cu mult timp in urma, nu mai stiu cine, dar nu gasisem atunci nimic neobisnuit. Acum m-am uitat la optiuni si nu era butonul nici la activat, nici la dezactivat, asa ca acum de-adevarat le-am activat. Dar poate imi "traduce" cineva asta:
Activeaza/Dezactiveaza mesaje private
Forumul desprecopii.com mesajele private sunt in acest moment DEZACTIVATE.
Le puteti ACTIVA aici. In acest mod nu veti mai primi mesaje private

Adica daca le activez nu le mai primesc???

Ma rog, incearca-ti norocul. Faza e ca la "Mail de la membrii" era deja "DA", si uite, zici ca nici ala n-ar fi activat. E posibil ca merge doar dupa un nr. de mesaje scrise la care inca nu am ajuns?

Am citit pe fuga paginile din urma, dar nu am retinut mare lucru.
Despre scuzatul copiilor de la scoala pe motiv de concediu, v-as zice eu ceva frumos, dar mi-e ca sunt data afara de pe forum apoi. Nu va suparati pe mine, dar asta mi se pare mentalitate de roman (nu-s doar romanii, sunt si altii, dar in general sunt "strainii" carora le vin asemenea idei, am avut si elevi turci sau tunesieni cu asemenea conceptii), "doar n-o sa pierd eu bunatate de ocazie, las' ca recupereaza copilu'". Nu degeaba face politia controale la aeroporturi in preajma vacantelor sau "ocaziilor", nu degeaba avem Schulpflicht, nu degeaba mentioneaza de obicei regulamentul scolii ca doar in cazuri absolut exceptionale se admite scutirea de la ore direct inainte sau dupa vacante, pentru ca da, nici agentiile de voiaj si nici companiile de zbor nu-s proaste si scumpesc preturile fix in perioada vacantelor (de aia merita, mai ales vara, sa cauti zboruri din landurile apropiate, care au vacanta in alta perioada), dar problema asta o au TOTI care au copii scolari, nu e doar problema voastra. Nici cadrele didactice nu pot spune "oh, biletul asta de avion era mai ieftin, de aia plec cu 2 zile inainte sa se termine scoala". Si asta nu-i mentalitate de "sa moara si capra vecinului", dar mi se pare normal sa nu stau ca profesoara in fata unei jumatati de clasa, din cauza ca parintii celeilalte jumatati si-au zis "las' ca recupereaza copilul!". Adica no, in caz de deces in familie, hai sa zic si o nunta, daca e in Romania, mai inteleg, dar nu pe motiv de concediu. Am certat-o si pe o cunostinta care mi-a povestit ca a scos-o pe fiica-sa doua zile de la scoala ca sa zboare cu copiii la Disneyland, ca atunci a capatat cea mai buna oferta, vezi Doamne. Si ma mai intreba si pe mine daca nu-mi pot lua liber (am vrut initial sa plecam impreuna, ei din tara si eu cu fiica-mea de aici), si nu m-a inteles absolut deloc ca eu ca profesoara nu pot pleca "in mijlocul" anului scolar.

Referitor la medici nu stiu ce sa zic, eu personal nu am cautat cu lumanarea medici romani, si nici nu as face-o din alt motiv decat strict problema limbii, mai ales in cazul medicului de familie sau al pediatrului. Eu am cautat mereu medici buni, dar care sa nu sara cu antibioticul la primul stranutat, si printre altele asta a fost si unul din motivele pentru care am schimbat doctorita de familie (era internista specializata in cardiologie, dar si dr. de familie), in cardiologie era foarte buna, dar la "rosu in gat" (cand m-am dus din cauza asta la ea, ca de obicei n-am facut-o, dar candva am zis ca poate ar fi bine sa ma vada un medic) tac-pac cu antibioticul. Rezultatul a fost o diaree la mine si la fiica-mea (alaptam pe vremea aia), dar de trecut nu mi-a trecut ce aveam.

Gata, am terminat polologhia pentru dimineata asta, sper sa am timp in curand ca sa va povestesc de teapa trasa in Spania acum aproape 2 saptamani (da, am fost plecata "in mijlocul anului scolar" ), din categoria "nu faceti ca noi". Am scapat ieftin, cu doar 5 euro de persoana, dar n-ar fi trebuit sa fie nici astia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Christa insanatosire grabnica Mie mi se pare o exagerare sa nu lasi copilul sa lipseasca de la scoala in ultimele 2 zile inainte de vacanta mare. Ce are de pierdut? Ce se mai invata pe ultima 100 de m? Noi plecam in Grecia pe 27 iulie si trebuia sa vina si o nepoata cu noi.Parintii ei raman in Germania,era bine daca o insoteam noi pe avion pt ca are 12 ani si isi face vacanta la bunici in Grecia. S-a dus mama ei la scoala sa intrebe profesoara daca poate lipsi ultimele 2 zile de scoala si nu i s-a permis. So.....ce se invata pe ultima 100 m ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Christa, multa sanatate si merci de mesaj

Monica, nu se mai invata mare lucru pe ultima 100 de m. Multzi au Ausflüge, la noi merge toata scoala (peste 1200 copii si 100 cadre didactice) la strand. Insa, in ultima zi de scoala se dau Zeugnissele si, probabil, asa cum spune si Christa, daca jumade de clasa lipseste in ultima zi de scoala...da aiurea.....Nu prea stiu ce sa zic, pt ca noi nu am apelat la "serviciul asta". Anul trecut am vb cu diriginta is i-am explicat cum ca daca plecam in ultima zi de scoala, sunt biletele de avion cu cca 100 euro mai ieftine decast o zi dupa. A inteles si a dat acceptul. Totusi, datorita unor pb aparute nu am mai plecat. Bianca a fost la scoala, dar, pt ca diriginta stia ca ea va lipsi, in Zeugnis a aparut cu o zi lipsa motivata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Christa, sanatate multa!

Ela, sa dea Domnu sa n-aveti nevoie decat de mers la controale si pt raceli simplutze, cum au copii. Pe astea nu prea ai cum sa le eviti.

monica - cat despre schimbatul pediatrului, tin sa te contrazic, cred ca a fost un caz particular de dr. ciufuta. Noi am schimbat multi pediatri pana acum. Intai am fost la un turc la care am renuntat dupa ce am asteptat 2 h si nici n-am ajuns la rand, cu programare! Apoi am fost la cineva recomandat de o vecina, a fost ok dar s-a pensionat iar cabinetul a fost preluat de altcineva. De resp. dr. nu ne-a placut ca era gata sa le faca vaccinuri pe care eu nu le voiam, adica voiam altceva. Dar el ca alea trebuie neaparat si gata gata sa-i intepe. Ne si mutasem asa ca am mers aici la noi la med. de familie intrucat pediatrul din sat avea un renume f prost. Apoi s-a pensionat pediatrul cu renume prost si a venit un grec super, cu specializare pe alergologie pediatrica si alte chestii, si am mers la el cand suspectam o alergie la unul din copii. Altfel n-as fi mers ca e ok si ala de fam. Acu daca tot am mers la pediatru cu ei, am ramas acolo. Dar daca e inchis sau mai stiu eu ce mergem paralel si la dr. de fam. cu ei. Deci nu numai ca am schimbat x medici dar merg cu ei in acelasi timp la 2 cabinete diferite.
La dr. de fam. am eu asa un ghimpe ca-i cam moale si tot zice "las ca trece". La el am mers la scos fire, de ex. E bine sa-i stie, cine stie, poate vrem o data a doua parere, sau pediatrul are vacanta si pana ma duc cine stie pe unde la Vertretung...
Apropo de medici, de regula nu le dau a doua sansa (vezi mai sus) dar tocmai am facut chestia asta la dentist si nu-mi pare rau, tot medic roman si super fain.
weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Noi am invoit copiii de 2 ori cate o vineri de la scoala, cu motivul dovedit ca am la o petrecere importanta de familie care are loc sambata si nu avem avion sau diferenta de pret este f mare. Nici la sc. primara nici la gimn. nu am avut probl., desi la a doua invoire era ziua de Zwischenzeugnisse dinainte de vacanta. Le-am spus ca la nevoie le arat biletele de avion ca nu intoarcem luni si ca nu este pe motivul prelungirii vacantei. Nu a fost nevoie, au spus ca pt Familienfeier, mai ales la copii cu familii in alte tari, nu e nici o problema.
Cat despre concediu, ce sa zic, ma simt la prostu satului daca aud ca eu stau pana in prima zi de vacanta si pt asta platesc mult mai mult, si altii o sterg cu 2 zile inainte. Nu-i frumos, nici ca exemplu dat copilului nici fata de ceilalti. Dar ma rog, fiecare si-i creste cum crede. monica daca am inteles bine la voi e mai mult cazul cu nepoata etc., deci nu cred ca intra in aceeasi categ.
Apropo de controale, noua ni s-a spus sa avem invoirile semnate la noi, de siguranta.

Mergi la inceput