Viatza in Germania-cap.77

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Neata dupa o noapte alba

A avut dureri f mari, asa ca acum doarme si o sa- i scriu un Entschuldigung pt azi.
Daniela, nu prea are cum sa isi puna pernuta cu g rece ca la ea OP- urile sunt exact in cerul gurii ( e vorevt zis Himmelmund?!)
A luat Nurofen, dar va dura iar cuteva uile pina isi revine, si saptamini pina se cicatrizeaza.

Mie dr mi- a zis doar de o masea de minze ca ar trebui scoasa, o masea normala plombata ca cica intr- un colt s- a spart plomba si tratent pt paradontoza. A zis ca el spune onsinte cit costa, ca sa nu aine surprize ulterior. O sa va in 10 zile.

Andreia




Cerul gurii = Gaumen, saracuta de ea, cuburi de gheata ajuta, eu recomand copiiilor inghetata :) imbina utilul cu placutul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Merci mult, Corina
Acum e mai ok, in sensul ca poate merge la scoala si mai si maninca (desi greu si incet).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Hop si eu dupa dentist. Caria a atins nervul si a tb neutralizat, astept sa-mi treaca anestezia. De data asta a prins, nu m-fa durut deloc. Vestea minunata e ca simetric am aceeasi problema si pe dreapta.

Ceska, nici eu n-am inteles unde e clinica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Ceska, despre ce clinica si ce oras e vorba?

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Am intrebat-o si eu in email si vin in statiunea Bad Oeyhausen la 140 km de Dortmund. Eu stau prea departe, in Stuttgart. Daca sunteti din zona luati legatura cu ea la datele din mesajul anterior. Mi-a mai zis ca la o pensiune cu care colaboreaza clinica o va costa 70,-/noaptea. Nu se gaseste nimic mai ieftin oare in zona?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ceska, nici de noi nu e foarte aproape, ca sa dea fuga repede la clinica. Cu dormitul sa incerce pe la biserci (Diakonie) , poate au camere pt oaspeti mai ieftine sau poate o ajuta sa gasesca o camera undeva mai ieftin. Mai poate incerca la Jugendherberge, daca o primeste, dar acolo sunt reguli mai stricte (de exemplu nu poti iesi / intra noaptea). M-am uitat pe internet si in cerc de 10 km in jur nu sunt Jugendherberge, dar poate e totusi vreunul suficient de aprope. In rest sa se uite dupa vreo pensiune, uite aici e deja ceva mai ieftin: http://gaestehaus-rust-bad-oeynhausen.de/preise/ . Daca vine in perioada vacantelor sa se grabeasca sa faca rezervari, altfel risca sa nu gaseasca ieftin.

Banuiesc ca nu vin cu masina ca sa se poate caza prin vreun satuc mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

M-am uitat pe ebay kleinanzeigen,acolo sunt wohnung auf zeit,mobilate,chiar pun linkul de la unul din ele si se poate cauta mai departe apoi...
Acesta costa 45 pe noapte,este mobilat si arata bine,se poate lua si cu 600 pe luna,sau se poate discuta cand e perioada mai lunga...Oricum,mult mai ieftin decat la hotel si banuiesc mult mai familiar de stat decat intr-o camera de hotel....
Aici e o oferta:
http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige/nordrhein-westfalen/wohnung-mieten/u5234495
Daca as avea mai multe date,as putea cauta mai cu tinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Buna!

poate ma puteti ajuta...

Trebuie sa-mi fac medic de familie aici in München + pediatru pentru fiul nostru.

Ce trebuie sa fac mai intai? Ma duc la clinica cea mai apropiata de casa? Sun la firma de asigurari de sanatate ca sa-i asigur si pe ei (sotul + copilul)? Ei trebuie sa fie deja aici?

La gradi ne cere un aviz de la pediatru, si ma gandesc ca nu merge pediatrul din Romania...

Va multumesc mult!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Christa (CT) as vrea sa te intreb ceva, dar am vazut ca nu ai nici PM-ul si nici mailul activ. Te rog, daca citesti, da-mi un PM: Merci anticipat. Sper ca sunteti bine, ca nu ai mai intrat de cava timp, si ultima data erai bolnava.

Ela, nu trebuie sa te duci la clinica cea mai apropiata de casa. Ai dreptul sa itzi alegi orice dr, inf´diferent unde e pozitionat cabinetul lui. Pt copil e mai ok sa fie aproape de casa, dar nu e un muss. Noi mergem de 11 ani la acelasi dr si e la juma de ora de casa+ ca schimbam de 2 ori transp. pina acolo. Acum, pt ac exista destule fete in zona + net si info chiar si aici la inceput de capitol, eu m-as duce la cineva "testat". Acum 11 ani si ceva icnd am venit eu sau unele din noi, nu prea am avut poisbilitatea asta de a ne informa de la altii. E o idee si sa suni la casa de sanatate sa ceri o lista cu Hausarzt si Kinderarzt in zona ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Christa (CT) as vrea sa te intreb ceva, dar am vazut ca nu ai nici PM-ul si nici mailul activ. Te rog, daca citesti, da-mi un PM: Merci anticipat. Sper ca sunteti bine, ca nu ai mai intrat de cava timp, si ultima data erai bolnava.

Ela, nu trebuie sa te duci la clinica cea mai apropiata de casa. Ai dreptul sa itzi alegi orice dr, inf´diferent unde e pozitionat cabinetul lui. Pt copil e mai ok sa fie aproape de casa, dar nu e un muss. Noi mergem de 11 ani la acelasi dr si e la juma de ora de casa+ ca schimbam de 2 ori transp. pina acolo. Acum, pt ac exista destule fete in zona + net si info chiar si aici la inceput de capitol, eu m-as duce la cineva "testat". Acum 11 ani si ceva icnd am venit eu sau unele din noi, nu prea am avut poisbilitatea asta de a ne informa de la altii. E o idee si sa suni la casa de sanatate sa ceri o lista cu Hausarzt si Kinderarzt in zona ta.

Andreia





Multumesc frumos!

Tocmai din cauza copilului ziceam sa fie aproape de casa, in caz de febra sau altceva Doamne fereste! sa ajungem repede. Bine, trebuie sa aiba si program non-stop...

De aceea intreb aici, poate mai sunt fete in München care merg deja la un dr.pediatru cunoscator de lb.romana
Foarte mult m-a ajutat recomandarea Cristinei cu Lohnsteurhilfe Bayern, acum sint si eu clienta doamnei Schneider

Voi cere de la casa sanatate o lista cu doctorii din zona



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ela,daca iti cere ceva de la gradinita,poti merge la orice pediatru sa ii faca consult sau ce e nevoie (nu am auzit pana cum de hartie de la medic pentru gradi aici in De) si la care medic vrei sa mergi te poti hotari ulterior,aici nu e asa strict,poti schimba medicul daca doresti si cel pe care il ai nu iti place...Dar da,inainte de toate trebuie sa iti asiguri sotul si copilul daca tu ai deja asigurare prin locul de munca...Nu este nevoie ca ei sa fie prezenti,din cate imi amintesc eu....

Mergi la inceput