Prietene la bine si la greu - 161

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

si o idee de joc ce poate fi manufacturata acasa




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutari

cumva am reusit sa intru si de acasa....se doarme si,cum maine se anunta a zi cam ocupata pt mine la job,marti delegatie,am zis sa ma pun un pic la zi cu noutatile
Ca jocuri noi (dupa cum spuneam) suntem "lipitori" : fie de abtibilduri - cel mai des,fie de forme decupate (cand refac stocul eu). Stiam ca exista perforatoare cu forme, dar fie nu am avut timp sa caut fie am uitat.Si mai facem puzzle (am trecut la 15+ piese) si pictam. In rest se joaca fie cu masinile, bucataresc pt papusi,mai identificam fructe/legume de plastic,le punem pe categorii (dupa culoare,tip) si,dupa o perioada in care a fost scos din circuit (pt ca nu ii pasiona decat sa se bage in cutie) construiesc si cu www.imaginarium.ro/45857/ecommerce_12/45857" target="_blank"> asta


Am fost si eu la BEcu sora gravida..ea sa se uite la patut/carut eu la scaune demasina nivel superior(credca luam 15-36 kg) ca deja nu au loc in spate cu picioarele,le urca pe tetiere cand vor.Noroc cu Ramonika ca a intrebat inainte si am deja o lista scurta

Lumi sanatate multa tie si Alexei...iar despre treaba cu Arcadia....; daca erau un pic mai atenti (profsionisti) probabil s-ar fi intervenit mai repede si te-ar fi scutit de multa suferinta

Floricik spor la afaceri!!!

Miany noi bem lapte la greu,cam 1 litru/zi cand nu mergem a gradi
La masa beau laptele fie din castronel cu cereale/biscuiti, fie din cana (normala) Cand se culca seara Dragos vrea neaparat biberon (indiferent daca abia s-a sculat de la masa). Bea cam 200 ml cu cereale de bb(somn usor) si 100-150 simplu. Eva uneori vrea lapte simplu (150 ml) uneori nu. Cand nu sun la gradinita, Dragos cere si la somnul de pranz biberon cu lapte si bea...cat vrea el, striga pana ii dau.La gradi nu face asta,se culca fara Si mai beau fiecare cam 200 ml lapte pe la 5-6 dimineata

.... se aude ceva miscare in interfon...sper sa revin si sa mai citesc niste bloguri,forumuri....daca nu, va doresc de acum o diuminica placuta in continuare






2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

mi-am mai amintit ceva ....

Monis la ce piesa ati fost voi si unde?
Eu incerc de o luna sa-i duc la teatru. Vreau la Ion Creanga,au vinerea de la 17-18 spectacol de 30 min pt grupa 1-3 ani. Doar 60 bilete se pun in vanzare (pt ca spectatorii stau pe scena) vinerea la 10 pt spectacolul din saptamana urmatoare. Teoretic poti sa rezevi telefonic, dar eu nu am reusit sa prind neocupat decat pe la 10.30 cand deja nu mai sunt bilete. Mai simplu/sigur ar fi sa ma duc la coada pe Lipscani, dar eu lucrez taman in Pipera asa ca nu e vorba de o invoire scurta . A fot cineva la spectacolele astea la Ion Creanga? Sunt Ok?

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Seara buna!

Monis, multam de complimente, am ales si eu pozele unde dadeam mai slaba si fara sunci offcourse

Dragos sigur nu are scurgerile alea de ceara pt ca e un lichid care se intareste, nu ramane moale in urechiusa. Maine dimineata avem iar programare la orl. Vad ca nu ii mai curge nimic, dar vreau sa se uite inca o data in urechiusa sa fim siguri ca nu e altceva. Chiar o sa intreb orl-ista ce parere are de audispray.., asta ca sa nu mai curatam cu betisoarele de urechi de care stiam ca nu sunt ok si ne-a reamintit si ea, bineinteles.

La noi activitatile de baza sunt puzzle-urile, culorile- Amalia comanda si eu desenez ce vrea ea, plastilina la fel-amalia spune eu modelez, cartile cu desene in care ne arata ea ce vede, sau intreaba ce-i asta? si noi raspundem, desenele animate, mai bucatareste ea, iesim afara zilnic, si cam atat..
Acum e si Dragos mai activ si mai atent la tot ce il inconjoara si se hlizeste la ea, rad amandoi, il iau in brate si o alergam pe Amalia prin casa si rad amandoi de nu mai pot, e tare frumos cu doi copilasi, iar mai incolo cred ca o sa fie si mai si.

Amalia nu bea lapte deloc, dar deloc, decat pus in piure de cartofi. Alte combinatii nu vrea si pace, am reusit zilele astea sa ii dau branzica calcica+banana, o diversific si pe ea odata cu motanu Mai mananca cascaval, branza telemea sau almette, branza topita mai rar, si iaurturi zilnic. Asta e capitolul lactate la noi.

Lumi, cum mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Monis,exact la asta ma gandeam si eu,plus ca am vb cu doi ORL-isti... Timpanul era clar modificat,iar cel de la Arcadia nu a observat....
Multa sanatate lui Iuli

Gabitza,spor la cumparat carucioare si scaune de masina. Am vazut puiutii pe facebook,sunt superbi!!!!
Cu arcadia,asta e cea mai mare dezamagire....daca ma diagnosticau corect, nu as mai fi ajuns cu timpanul perforat,nu as mai fi pierdut atata timp departe de copil, nu as mai fi trecut printr-atata suferinta fizica...si psihica....

Licu,ma bucur ca iti aduc puiutii bucurii,sa dea DD sa fie sanatosi,si voi la fel
Ma simt un pic mai bine,astazi am primit o veste buna#539; timpanul nu mai sangereaza,nu au mai iesit secretii din ureche la aspirare,secretiile nazale sunt lichide si incolore!

Alexa a vomat si a facut febra azi noapte, a stat saraca mama treaza aproape toata noaptea sa o pazeasca si sa-i umezeasca buzitele.... Multumesc lui Dumnezeu,astazi a fost mai vesela,activa,a mancat bine,a dormit mult la amiaza,si a tusit foarte putin.....In schimb,plange dupa mine cand vorbim la telefon....o pune pe mama sa ma sune,ma intreaba daca sunt la spital,daca mi-e rau.... Imi spune sa vin acasa,sa ne jucam,sa citim....offf,abia astept sa ajung acasa la ea....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

si o idee de joc ce poate fi manufacturata acasa


Fain!! o gramada de jocuri si idei bune de joaca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neata
si ceaiuri pt. toata lumea.
sa aveti o saptamana cat mai reusita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

neatza,

suplimentez si eu cu cafea sigur e nevoie

monis scuze am vazut tarziu apelul tau, cum e iuli?

lumi sanantate multa amandorura

gabitza daca mai e nevoie spun si eu parerea despre carucior. eu il vad f util, varianta care se lasa de tot pt somn dar se face si sport, nu landou separat, se foloseste putin timp si ocupa mult spatiu pt depozitare. la carucior eu zic ca depinde unde stai, la curte sau la bloc, de ex eu ies cu cezar in carucior, il adorm, il las afara, eu intru la treaba si las geamul deschis sa il aud. slingul clar imi este de folos cand plecam la cumparaturi sau in parc, dar si aici de ex daca mai ai un copil mai mare si mergi cu amandoi in parc nu ai cum sa te joci cu al mic in sling, deci e ok caruciorul. carucioarele care mi-au placut sunt de la chicco, abc design, peg pegro

sa imi laud baiatul mare stie sa numere pana la 10 si in romana singur fara ajutor si nu sare cifrele, mai nou cand vede pe undeva scris cifre insepe sa numere. dar pt ca enegleza ramane pasiunea lui il mai aud numarand, ciu, frii, patru

si pt ca a venit primavara ma bucur sa il duc pe remus dimineata cu caruciorul si eu sa ma intorc alergand, intru deja in hainele de dinaintea lui remus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

monis, f misto ideea pt joc

many imi pare rau ca va ganditi sa mutati vladutul tb sa merg si eu sa discut niste chestii cu directoarea, sper sa fie ok

imi spuneti va rog, la voi la gradi dupa cate zile de absenta se scade masa?

dankutza am vazut o barza am trimis-o la tine si la many

am fost sambata la concert la horia brenciu, nu credeam ca va fi asa de misto, a durat 4 ore, habar nu am cand au trecut, f misto

gabitza noi mergem la tearrul de papusi din clubul taranului, tearrul lui paiata, remus sta f cumintel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

Miany Iulian bea de la 1 an jumate lapte seara si dimineata, cate 300 ml, din cana. Ziua bea doar apa din cana cu pai sau din cana / pahar normale. Pana la 3 ani nu ma stresez, vad eu dupa aia ce o fi...

Fetele de la Iasi, ce stiti de Strumfy, cum se descurca?

Gabitza eu am luat scaun de la chico - desi nu pot sa-i supfar - 9-18 kg, de ala care e cu sina si se poate inclina pentru somn. De la prietenele mele cu copii mai mari stiu ca si dupa 4-5 ani copiii au probleme cand adorm in masina, ca le cade rau de tot capul. Asa ca nu am vrut sa stea copilul asa de pe acuma.
La teatru de papusi am fost la MTR (muzeul taranului...). Sper ca am nimerit eu o piesa mai aiurea si ca nu sunt toate asa, ca m-as mai duce. Dar sa nu fie ca aia de acum o saptamana, plina de idiotenii . Mi se pare extremal sa modifici povestile ca sa nu fie nici un pic de violenta etc - cum se vorbea in subiectul deschis de Ramonika - dar nici sa ai o piesa din care nu numai ca nu inveti nimic bun, dar afli numai tampenii: era o mama-soarec si un soarec si mama ii spune copilului: daca nu dormi, nu cresti mare ; drept urmare copilul-soarec ii cere mamei sa-i ia o bona care sa-i cante si sa-l legene inainte de culcare (de ce nu-i canta ma-sa n-am inteles, dar nu am fost tot timpul f f atenta). Asa ca apare prima bona - o gasca ce-i dadea copilului cu ciocul in cap, drept urmare copilul ii spune mamei ca n-o mai vrea ca-l bate; a doua o broasca surda care nu auzea nimic din ce dorea copilul; a 3 a o purcica mare cantareata de opera care ii tot spune copilului 'porc' si asta se plange mamei ca el e soricel si nu porc si tooooot asa. In final apare bona perfecta, o pisica f draguta si care canta f frumos, copilul soarec adoarme fericit, dupa care pisica il mananca.
O sa mai incerc cu chestii mai clasice, poate va fi mai bine .

Licu, am inteles, tin pumnii sa nu fie nimic grav cu urechiusa

Lumi multa sanatate si refacere rapida pentru amandoua


Am inteles si cu puzzle, am cautat o carte cu paginile formate din 6 piese mari de puzzle si Iulian e foarte incantat, nu stiu cum de am uitat, ca eu sunt super amatoare de puzzle, faceam la greu inainte de Iulian, de alea de 2-3000 de piese (cel mai greu a fost asta, ultimul facut - mi l-am luat de la Amsterdam cand eram gravida in 5 luni si abia am reusit sa-l termin din cauza burtii, ca nu ma mai puteam apleca )




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput