Avocat in zona Munich/ Contract matrimonial

Avocat in zona Munich/ Contract matrimonial | Autor: CRYSSAaa

Link direct la acest mesaj

Dupa ce m-ati ajutat cu traducatorul, revin cu o noua rugaminte: aceea de a ma ajuta sa gasesc un avocat pe dreptul familiei sau civil (cred) care sa vorbeasca romana sau macar engleza, din zona Landshut / Munich.
Este vorba de sprijin in contractul matrimonial, sau indicatii daca e ok sa fac contract sau nu.
Inca nu ne-am hotarat daca vom merge pe contract, dar vreau sa stiu ce drepturi am in caz de divort, mai ales ca vom avea si un copil si eu voi renunta cam la tot ce am in Ro.
El are avocat, dar in caz de contract am fost sfatuita sa nu ma bazez pe avocat comun.
Avem o familie f frumoasa, aproape ca ma simt stanjenita si rusinata ca ma gandesc ce ar fi in caz de divort. Dar, trebuie sa gandesc "nemteste" si sa accept ca divortul nu e SF si se intampla si la case mai mari, din nefericire.
Bine ca exista comunitatile de romani pe forumuri, altfel, ne e mai usor sa aflam un sfat de la cei care poate au fost in situatia noastra, caci e greu sa nu stii zona si nici limba astfel incat sa citesti singur legile sau sa cauti pe net in germana.



24+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Crysa,contractum matrimonial nu e chiar asa bau-bau insa ,eu te intreb pe tine(sau tu trebuie sa-tzi rapunszi de fapt)pe tine te-ar avantaja mai mult un contract matrimonial,decit hotarirea de divortz?

Prin hotarire de divortz tu si copilul,vetzi primi unterhalt(tu daca esti prima sotzie sau daca prima sotzie a refuzat acest unterhalt) ,suma fiind stabilita in functzie de dovada veniturilor!

Contacteaza un avocat,el itzi va explica mai clar ce si cum sta situatzia,insa eu itzi doresc toate cele bune si sa speram ca astea sunt doar...masuri d eprecautzie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

ms andacos.
Stiu ca avocatul e solutia, dar nu gasesc deloc unul si eu nu stiu germana, deci va fi cam greu.
Ce e "unterhalt" exact? Daca ai contract mtrimonial nu il mai primesti?

Nu stiu ce spun legile nemtesti, de aceea nu stiu ce m-ar avantaja mai mult. Nu am f mare idee de ce se poate trece in contractul matrimonial, ce e legal, ce pot sa stipulez.

Stiu ca, in caz de divort, voi fi obligata sa raman in Germania, deoarece aici va fi copilul si fara acordul tatalui nu ma voi putea intoarce in Ro cu copilul. Sau oare, prin sentinta judecatoresca mi s-ar da acest drept?

Daca divortam exact cand eu nu am job au am venituri mici am sanse sa pierd copilul?

Daca e sa se intample (doamne fereste), nu ma intereseaza sa il las fara casa sau bunurile care sunt ale lui, dar nici eu nu vreau sa traiesc cu frica ca daca ma despart de el, raman in strada cu un copil, si sa regret ca am plecat din Ro unde ma puteam intoarce la un job bun care imi permirtea sa imi cresc lejer copilul, sa platesc o casa etc.

Poate stiti linkuri unde ma pot informa, sau cazuri de divort si ce drepturi au avut mamele.
Mi-ar fi utila orice info. Ms.



24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Unterhalt este un fel de pensie alimentara,pe care sotzul sau mai exact fostul sotz o plateste copilului,dar si sotziei,exact cum am spus in mesajul anterior!(conditziile le-am spus in mesajul antrior)

Prin contractul matrimonial,tu nu te potzi atinge de valorile acumulate de el,inainte de casatorie,ceea ce se imparte(in functzie de aportul financiar al fiecaruia)sunt bunurile dobindite in comun pe perioada casatoriei!(de atsa spuneam ca nu stiu cit te avantajeaza pe tine un asemenea contract,mai ales daca casatoria este pe perioada scurta sau foarte scurta)

Nu cred ca un contract matrimonial anuleaza unterhaltul,nu ar avea sens,una nu o exclude pe cealalta!

Daca nu ai job,insa moralitatea si calitazile tale de mama nu sunt puse la indoiala,nu ai cum sa pierzi copilul,aici intrevine statul care-l obliga sa plateasca acest untrehalt in functzie de veniturile lui!

Bineintzeles ca el nu-tzi va plati o viatza-ntreaga unterhalt,in cazul in care tu nu ai avut servici pe perioada casatorieie,el este obligat prin lege sa-tzi plateasca contributzie la pensie pe aceasta perioada!

Tot statul te va obliga pe tine,ca dupa ce copilul are virsta de institutzionalizare,sa-tzi iei un naumit numar de ore d emunca!

Poate totusi exista vreun avocat in zona ta,vorbitor de limba romana,sau poate mergi cu vreo prietena care vorbeste germana sa-tzi traduca ea pe loc!

Sper ca tzi-am fost de folos,chiar daca nu am linkuri si nici timp sa le caut!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Itzi intzeleg temerile,intrebarila tale sun normale,logice,eu insa itzi doresc sa nu ai nevoie niciodata de informatziile oferite!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Da, si eu sper sa nu am nevoie niciodata de informatiile astea!

Amandoi avem o varsta matura (in jur de 30) si o minune pe drum, avem cariere destul de bune, locuim de ceva ani impreuna, deci... nu e ca si cand nu ne cunoastem sa zici ca dupa casatorie ne descoperim defectele si incepem sa ne certam.
Daca e sa apara o despartire e aproape imposibil sa fie in primii ani,
Dar... niciodata sa nu zici niciodata.

Poate gasesc un avocat care macar vorbeste engleza, caci am pe cineva in Ro care imi poate traduce contractul, dar in Germnaia nu am pe nimeni.
Toate cunostintele mele de-acolo sunt prietenii lui.
Acum locuim inca in Ro, venim si in Germania, dar cateva zile/luna.
Bebe se va naste in Germania, eu voi avea 1 sau 2 ani co maternal din Ro, si indemnizatia de bebe (care nu e cine stie ce in Germ). Planuim sa ne mutam in Germania definitiv dupa ce nasc.



24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cryssa,intra la "Viatza in Germania"si vezi ca pe prima pagina este link cu avocata in Munchen ,vorbitoare de romana!Uite aici:

http://www.ra-filimon.de/

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Ms. Am contactat-o deja, acum cateva saptamani, pe e-mail. Am contactat 2-3 avocati gasiti pe net, dar nu mi-au raspuns nimic pe mail. Poate nu sunt pe dreptul familiei.
O sa mai revin cu telefoanele cand sunt in Germania. Dar pana acum am mers numai in week-enduri si nu cred ca se cade sa ii sun duminica :).
Da chiar, ce fel de avocat ar trebui sa caut pt asa ceva?
Oare am nevoie de avocat pe drept civil?




24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Cryssa,intra la "Viatza in Germania"si vezi ca pe prima pagina este link cu avocata in Munchen ,vorbitoare de romana!Uite aici:

http://www.ra-filimon.de/

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Daaa,tocmai vroiam si eu sa-i dau adresa tipei,si-a facut publicitate intr-un loc nde am fost si eu acum vreo luna si tin minte ca am auzit ca e si pe Familienrecht.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

o sa incerc sa o sun cand sunt in Germania.
Am mai facut rost de un contact, o sa revin cu detalii.
Oare ce tarife au avocatii in Germania?



24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRYSSAaa

Oare ce tarife au avocatii in Germania?



24+



MAAAAAAArrrrriiiiii!!!!!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput