Avocat in zona Munich/ Contract matrimonial

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

avocatii nu prea raspund la emailuri, in general.
400 euro numai ca deschide gura si-ti spune ce acte iti trebuiesc. daca iti mai scrie si o hartie, alti bani. la urmatoarea sedinta alte sute de euro.
dar poate il intrebi pe viitorul sot, el trebuie sa stie mult mai bine ca noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui CRYSSAaa

Oare ce tarife au avocatii in Germania?



24+



MAAAAAAArrrrriiiiii!!!!!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Pt o prima consultatie de baza (Erstberatung - pt traduceri uita-te si pe dict.leo.org ), fara prea multe informatii concrete si numai verbale, nimic scris, costa 190€ + TVA. Daca se uita pe documente pt tine, le analizeaza, incepe sa creasca tariful.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

avocatii nu prea raspund la emailuri, in general.
400 euro numai ca deschide gura si-ti spune ce acte iti trebuiesc. daca iti mai scrie si o hartie, alti bani. la urmatoarea sedinta alte sute de euro.
dar poate il intrebi pe viitorul sot, el trebuie sa stie mult mai bine ca noi.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



eu stiu ca exista niste tarife stabilite prin lege pt Erstberatung, nu pot incasa oricat. Dar desigur ca poate spune ca face mai mult si sa inceapa sa creasca factura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANNA spune:

Uite un numar de la o firma de consultanta din München
+49(0)89 360 89 59-0
Sunt avocati si ei te pot indruma ce sa faci,toti sunt romani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

avocatii nu prea raspund la emailuri, in general.
400 euro numai ca deschide gura si-ti spune ce acte iti trebuiesc. daca iti mai scrie si o hartie, alti bani. la urmatoarea sedinta alte sute de euro.
dar poate il intrebi pe viitorul sot, el trebuie sa stie mult mai bine ca noi.




eu stiu ca exista niste tarife stabilite prin lege pt Erstberatung, nu pot incasa oricat. Dar desigur ca poate spune ca face mai mult si sa inceapa sa creasca factura.

cristina


asta stiu si eu. acum vreßo trei saptamani am fost la un avocat, avocata de fapt, romanca, cu un prieten. doar ptr cateva informatii la taxat cu 400 euro. in fata mea! ptr o problema asemanatoare.
noi avem asigurare, Rechtschutzversicherung si sper ca niciodata sa nu fim nevoiti s-o folosim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Unterhalt este un fel de pensie alimentara,pe care sotzul sau mai exact fostul sotz o plateste copilului,dar si sotziei,exact cum am spus in mesajul anterior!(conditziile le-am spus in mesajul antrior)

Prin contractul matrimonial,tu nu te potzi atinge de valorile acumulate de el,inainte de casatorie,ceea ce se imparte(in functzie de aportul financiar al fiecaruia)sunt bunurile dobindite in comun pe perioada casatoriei!(de atsa spuneam ca nu stiu cit te avantajeaza pe tine un asemenea contract,mai ales daca casatoria este pe perioada scurta sau foarte scurta)

Nu cred ca un contract matrimonial anuleaza unterhaltul,nu ar avea sens,una nu o exclude pe cealalta!

Daca nu ai job,insa moralitatea si calitazile tale de mama nu sunt puse la indoiala,nu ai cum sa pierzi copilul,aici intrevine statul care-l obliga sa plateasca acest untrehalt in functzie de veniturile lui!

Bineintzeles ca el nu-tzi va plati o viatza-ntreaga unterhalt,in cazul in care tu nu ai avut servici pe perioada casatorieie,el este obligat prin lege sa-tzi plateasca contributzie la pensie pe aceasta perioada!
Tot statul te va obliga pe tine,ca dupa ce copilul are virsta de institutzionalizare,sa-tzi iei un naumit numar de ore d emunca!

Poate totusi exista vreun avocat in zona ta,vorbitor de limba romana,sau poate mergi cu vreo prietena care vorbeste germana sa-tzi traduca ea pe loc!

Sper ca tzi-am fost de folos,chiar daca nu am linkuri si nici timp sa le caut!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Andacos, mesajul bolduit ma intereseza si pe mine. Daca eu am lucrat numai pe contracte de 400/ luna, timp de 10 ani, sotul mi-a platit contributia la pensie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nu ,Maraki!

Ca si angajata la 400 de euro,itzi platesti singura contributzia la pensii!

Stii ca spuneam la un alt subuect de dosarul venit de la Renteversicherung,acolo apare perioada in care am muncit la 400 de euro,cu contributzia aferenta!Deci perioada in care muncesti sub acest statut,contribuie la pensie!

Ce ai bolduit tu acolo,se refera la persoanele care nu au efectuat nicio activitate d emunca inregistrata!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Multumesc mult pt raspuns Am lucrat mai multe ore dar patronii faceau contracte de 400.Greseala mea ca am acceptat conditiile. Acum sant la o austriaca tot pe 400 cu toate ca ajung si la 700 pe luna. Se intampla si in Germanicace sa facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Ms fetilii, ms ADRIANNA, pt numar. O sa incerc sa ii sun cand venim data viitoare si stam in timpul saptamanii.

@Kariguld, l-am intrebat pe sot dar nici el nu stie care mai sunt tarifele.
Si el are asigurare, am vazut ca se numeste Rechtschutzversicherung.
El crede ca asig. e numai pt. procese si stia ca prima consultatie la un avocat ar fi gratis. O sa sune si el cand suntem in Germania si sa vedem ce aflam.
Contractul final am inteles ca se face la notar.
Poate o sa mergem pe avocat comun sau direct la notar.
Dar, mi s-a recomandat ca atunci cand faci astfel de contracte sa nu te bazezi pe avocatul lui sau pe avocat comun, pt a avea pe cineva 100% de partea ta.
As prefera, si as fi mai linistita daca as gasi un avocat care sa ma sfatuiasca ce drepturi am si sa arunce un ochi peste contractul stabilit de avocatul lui/avocatul comun.



25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

cris, eu am lucrat in Belgia ca si jurist si in materie de contr. prenuptiale. cred ca legislatia belgiei e ca si a germaniei, in principiu. daca ai intrebari contacteaza-ma si iti raspund

Mergi la inceput