Piersicute de iulie august (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

balanta, exact asta e si cazul meu. si eu o sa stau acasa, o sa vad ce face etc. eu voi lua bona pentru ca nu pot ridica nimic peste 2 kg, plus ca va trebui sa merg la recuperare pentru spate dupa nastere, la sala, si as vrea sa imi iau si de lucru acasa (mai de la 6 luni incolo).

18+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Zizou,stiu ca-s bune Kegel pentru intarirea muschilor pelvieni sau cum s-or fi numit aia,dar eu ma gandeam ca acum in contextul nasterii sunt recomandate la gravide si de aia ai inceput deja.Dar in cazul tau nu ajuta la cezariana.

Balanta,nu poate sa-si ia sotul concediu pe cind nasti?macar citeva saptamani pina te obisnuiesti cu bb-ii?
Eu sincer n-as suporta bona in casa 8 ore pe zi,mai ales daca eu sunt recuperata si cit de cit ok.
La mine a fost mama data trecuta si faceam crize...eram pur si simplu geloasa cind incerca ea sa faca treburile mele.
Asa ca de data asta incerc fara,desi am 2 copii pe cap.Isi ia sotul concediu la inceput si apoi merge de la sine.

Sincer varianata cu bona sau mama,as spune poate asa cind o chem eu,cind vreau sa ma odihnesc,program flexibil sa fie,altfel m-as criza mereu sa am persoane straine in preajma.

Eu zic sa nu va grabiti,sa asteptati sa nasteti pentru ca nu se potriveste deloc socoteala de dinainte.Sa aveti pe cineva in caz de nevoie,dar sa nu va legati inca la cap,parerea mea.





www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



22+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ei bine, fetElor, a venit si ziua cea mare in care imi voi motiva absenta. Sa va povestesc ce nebunie a fost la noi luna asta.

Deci, dupa ziua lui Jane, pe 2 martie, care a fost floare la ureche, am avut doar vreo 3 familii (in total, cu tot cu noi, vreo 8 adulti si 8 copii), am mancat pizza si tort din farfurii de unica folosinta, deci usor de aruncat totul la sfarsit -- ei, dupa asta a inceput nebunia cu zilele celorlalti doi.

John, pe 11 martie, a avut 5 baieti invitati si a vrut sa faca pizza (stiam un restaurat unde copiii pot face propria pizza, e fun) si apoi sa joace bowling. Ei, cu 3 zile inainte de petrecere, am aflat cu ctupoare ca restaurantul se inchisese!!! Si cum petrecerea era vineri seara, cand traficul este cumplit, alesesem si pt bowling un loc in apropiere de restaurant, deci eram complet in pom. Asa ca dai si aleargam am gasit in final o alta pizzerie care avea specialpt copii sa isi faca pizza, si am gasit si o alta sala de bowling aproape de restaurant.

In ziua urmatoare, mama (care trebuia sa o tina pe Jodie, ca unii dintre baieti dormeau la John, si nu ii place sa se bage sor-sa in jocurile lui cu baietii) ma suna vorbind in shoapta ca si-a pierdut vocea si e bolnava coapta. Am dus-o de urgenta la doctor, am un doctor foarte foarte bun aici, din fericire avea program in dupamasa aia, i-a dat medicamente foarte bune, exact ce ii trebuia, asa a a doua zi deja era mai bine si am putut sa o duc pe Jodie.

Petrecerea a fost un mare succes, s-au simtit excelent baietii, numai a in drum (i-am cules pe fieare de la casele lor) m-a lovit unul in trafic, nu am observat, adica mi s-a parut mie ca s-amisat masina dar nimeni nu a simtit nimic, asa ca am mers mai departe. Dupa vreo ora, m-a sunat Coleman ca tre sa mergem maine la politie ca am avut un accident. Ca nu aveam si asa un weekend super full. Si colac peste pupaza, eu mi-ampierdut carnetul de conducere chinezesc si pur si simplu, de 2 luni, nu am ajuns sa imi fac altul. Asa ca a trebuit sa mearga Coleman si a fost imbufnat toata sambata...

Petrecerea a durat de la 4 (atunci am luat primul baiat de acasa) pana pe la 9, plus toata noaptea, pana au reusit baietii sa adorma. Dimineata le-am facut waffles si clatite, au jucat Wii si apoi am dus baietii acasa, Coleman a mers sa rezolve la politie (n-a fost mare lucru, dr a durat vreo 2-3 ore, apoi l-a duspe John la un curs pe care il face pentru prima impartasanie, a luat-ompe Jodie si a venit acasa. Duminica am zacut pana la pranz, noroc cu femeia...

Postez si revin... Ca mi-e sa nupierd ce am scris.

Delia, 21+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Boon...

Luni, dupa ziua lui John, aM mers cu el, dupa obicei, doar noi doi si el, in oras. Am mancat, apoi a vrut sa se joace cu ta-s la o sala de jocuri, au stat o ora, apoi am mers sa ii cumparam o bicicleta noua, ca asta isi dorea. S-a mai dus o juma de zi...

Marti am avut programare la doctor, mi-a confirmat ca e baiat, ca na, la 16 saptamani se mai putea insela, asa ca am zis pana ma apuc sa dau toate hainele de fata, sa am inca o confirmare. Am constatat cu stupoare ca, cu zilele de nastere, cu calatoria lui Coleman in Germania si venirea lui tata din Romania, am luat 2.5 kg intr-o luna asa ca acum am mare grija ce mananc...

De miercuri am inceput pregatirile pt ziua lui Jodie. Ea a vrut manicura si coafat, noroc ca e un salon chiar la poarta complexului nostru, care e impartit in doua, jumare mani/pedi, jumate coafor. A facutprogramare acolo, am zis macar sa vina toate fetele la noi acasa si sa coboram doar pana in fata blocului, fara intratsi iesit din masina, parat, etc. Miercuri am mers sa ii fac gauri in urechi lui Jodie. A fost foarte curajoasa, a plans cateva minute, dr nu a strigat, nu a trebuit tinuta (ca ma-sa haha), a stiut fata ca vrea cercei si a stat, am fost foarte mandra de ea. Din pacate, joi a pierdut un cercel si s-a inchis imedit gaura, asa ca acum are unul singur si trebuie sa mergem sa refacem gaura peste o luna.

Si am ajuns la vineri, au venit fetele, s-au imbracat care mai de care mai frumos si am plecat spre manicura. Adevarate domnisoare, s-au asezat in fotolii, si-au ales culorile, erau sa dragute cu se consultau, discutau ele... Mi-am facut si eu o manicura cu ocazia asta, ca nu mai apuasem de luni de zile. Apoi am trecut la coafor, le-au coafat pe toate cu bucle de Shirley Temple, erau niste mici printese.

Apoi am venit acasa, am mancat pizza, tprt si apoi da-i cu joaca pana la 9 seara. Dua dintre fete au dormit la noi si pana la 11:30 nu au reusit sa adoarma, iar dimineata la 7 erau fresh. Pana la pranz, cand au pleat acasa, au facut casa varza, saracul John cand a venit acasa de la ai mei, si-a pus mainile in cap.

Sambata am dus-o pe Jodie la lunch si apoi i-am luat o pereche noua de role, ca e foartepriceputa si voia unele mai rapide, mai performante. John a mers la curs, ca nu poate lipsi, am ajuns acasa seara tarziu si am picat latzi...

Duminica dis de dimineata, Coleman a plecat in State si vine abia sambata seara. Noroc ca e tata aici, sta la mine cat e Coleman plecat si ma ajuta, ca abia ma misc...

Saptamana asta caut gradinita pentru Jodie, pentru urmatoarele 3 luni, pentru ca eu nu mai sunt prea functionala si nu reusesc sa fac mai nimic cu ea acasa. John e simplu, ca el face 99% self study, dar ea are nevoie de un adult si eu nu fac fatza din pacate. Plus adin cauza ca abia ma misc, imi e greu sa le mentin viata sociala la un nivel multumitor, asa ca pentru ea cel mai bine e sa mearga la scoala lunile astea. Dupa ce vine bebe, probabil vom reveni la home schooling full time, sau poate vom incerca o scoala mai ne-traditionala, care e foarte mica si poate acomoda si copii mai slow, cu probleme la invatat si copii supra-dotati, cum e John. Imi place mult scoala, filosofia lor, e o scoala crestina cu un program foarte inovativ, insa e foarte departe, Shanghaiul e un oras foarte mare, noi stam in vest, oarecum spre centru, iar scoala este in est de tot... Vom vedea...

Luna viitoare cel tarziu trebuie sa decidem daca stam aicipeste vara, sa nasc aici sau mergem in Romania... Va fi o decizie grea...

Cam asta de la noi... Am scris azi cat pentru cele 2 saptamani de lipsa...

Va pup

Delia, 21+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dana, o sa isi ia sotul la inceput 3-4 sapt concediu, dar asta cred ca va rezolva doar temporar situatia.
probabil ca ai dreptate cu programul flexibil. asa suna mai bine si mai fara presiuni. cred ca asta inseamna plata cu ora sau ceva de genul; sunt curioasa insa daca as gasi pe cineva care sa accepte conditiile astea, "cu taraita".
nu, in nici un caz nu am sa iau pe cineva inainte de a vedea exact ce nevoi am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Nu ai vreo vecina de bloc,casnica?
De exemplu sa stea cu caruciorul afara si tu sa poti dormi sau sa mai faci ceva prin casa.
La inceput asa mai putin pina iti intri tu in mana.oricum eu zic ca primele saptamani sunt dificile,apoi e rutina si sa vezi cum le faci pe toate din zbor.
Eu sunt si optimista tara,haha.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



22+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Balanta si eu ca Dana, m-as nevroza sa fie cineva cu mine tot timpul. eu as opta pt cineva sa vina sa faca menaj - cel mai important si enervant lucru cind esti obosit si mai ai si bebei mici, plus de stat cu ei citeva ore cind te odihnesti. dar depinde de copil, unii dorm bine ziua 2-3 ore si poate si mami sa doarma, ideea e ca in general mamele in timpul asta fac smotru si asta te stoarce de energie.
Dana mie personal mi s-a parut f ok cu doi, si fii-mea era mica cind a aparut frate-su, deci mai mult de lucru. Cu Lucas tu esti oricum rezolvata, nu tre sa stai dupa el sa-l schimbi etc, deci o sa fie usor.
mie nu mi-e frica de altceva decit de lipsa de somn, ca si rabdarea mea scade proportional si se complica totul. daca ma odihnesc, restul va fi parfum ... sper...

Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Delia sa-ti fie de bine cu atitea chefuri, acum va linistiti un pic
fain cum ati organizat, trebuie energie multa...

Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Freedelia, Happy belated birthday pentru toti cei mici, sa va traiasca si sa va umple viata de bucurii in continuare, alaturi in curand de cel mai nou membru al familiei.
Succes la gasirea gradinitei pentru fata, asa te vei mai linisti si tu.
Ma induioseaza cand spui de tatal tau, cum sta cu tine sa va ajute, eu il mai am doar pe tata, e in tara, l-as chema aici numai de drag nu neaparat sa ma ajute (nu ca nu as avea nevoie...), de fapt l-am chemat de multe ori si nu vrea sa vina, poate venirea celui mic sa il inmoaie.
Eu nu stiu daca as naste in Romania, avand optiunea asta bineinteles. Dar nu sunt bine informata, e doar un feeling, asa. Ia decizia care va avantajeaza pe bebe si pe tine in primul rand, cred ca e o ocazie in care restul familiei trebuie sa ramana pe planul 2

Biribu, multam pentru cafea, a fost binevenita ca si eu cam picam cu capul pe birou, chef de munca zero... Noroc ca amr doar o ora jumate, deocamdata mi se pare fantastic programul meu nou redus cu o ora...peste cateva zile probabil o sa mi se para iar ca se taraie orele, doar ca pana la 4 si nu pana la 5.
Mi-ai dat o idee f. buna cu femeia pentru menaj, cred ca asta voi incerca sa gasesc in primele luni cat stau cu bebele acasa, cu program flexibil in functie de cat de solicitant va fi bebe.

Eu am fost in pauza de pranz un pic la shopping si am cumparat o aparatoare de patut, o carte, un mic player de mp3 si cd.

Deseara am program de bucatarit, poate incerc si o reteta michelle-easca ( sa nu te superi pe jocul de cuvinte)... plus musai ceva cu carne ca am un mare carnivor.

Va pup, seara frumoasa!


25 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

uite se vede ca n-am chef de munca, nici nu am mare lucru de facut azi de fapt.
Fleur sa-ti fie de bine cu shoppingul, si pe mine ma remonteaza psihic oricind v-ati hotarit la carut?
cu menajul, eu fac cam asa: o sa vina cineva de 3 ori pe saptamina cite 3-4 ore, sa faca curat, sorteze eventual calce rufele (noi nu calcam mare lucru ca ies f bine din dryer), gatit. de copii ne ocupam singuri. daca toate-s facute prin casa chiar nu e mare lucru, bebe mic doarme si papa. daca e nevoie o chem si mai des, dar cred ca va fi suficient asa, cum am zis, pt mine menajul e cel mai neplacut ca nu am mari satisfactii din el, munca repetitiva si nesfirsita.

azi fac placinte, am foile dezghetate, plan pt strudel cu mere si brinza dulce cu stafide.
cred ca ma fac cit China

pup

Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput