Piersicute de iulie august (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fleur, am inceput sa folosesc perna de gravide, fie ca sa proptesc burta in ea, fie ca sa o asez intre picioare.
iuli, si eu ma gandesc la bona. ai cumva idee cat costa una? (e drept ca eu stau in tm, dar mare diferenta la bani, nu cred sa fie).
aruba, nici eu nu gasesc nici un motiv pt care sa tii cont de ce spune x sau y referitor la deciziile tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

balanta, eu am inceput sa ma interesez si preturile oscileaza intre 10 si 15 mil pe luna (8 ore pe zi, fara weekend). eu nu am gasit inca pe niciuna cu recomandari, tot caut. dat fiind ca nu va ramane singura cu copilul, voi fi si eu acasa (cel putin in primul an), cred ca o sa aleg pe cineva care imi place (curata, civilizata) si o sa vedem cum ne intelegem.

18+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Cel mai bine este ca tu impreuna cu medicul tau sa decizi cum nasti , am o prietena care a nascut anul trecut in august , este un pic cam rea de durere si a decis cezariana , verdictul final a fost dat de medic ... ca daca ar fi nascut normal copilul nu ar fi supravietuit a avut cordonul infasurat in jurul gatului de 3 ori si nu ar fi rezistat travaliului si pe timpul nasterii , cica daca ar fi fost de 2 ori ora cat de cat ok dar de 3 a fost prea mult pt BB , cu toate ca a fost la eco cu 3/4zile inainte sa nasca, nu s-a vazut nimic ... medicul cam insista spre nastere normala ... ca multi altii ...

23+ Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Nu stiu nici eu de ce ma las afectata, cred ca hormonii m-au inmuiat de tot.
Ma duc si eu diseara la gimnastica prenatala, va anunt maine cum a fost!

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ce scumpa e o bona....sau nu mai sunt eu la curent cu salariile din tara. O angajezi oficial, cu carte de munca? (nu radeti daca pun intrebari tampite...)
Si eu ma gandesc serios sa angajez una, aici se poate si la mica intelegere, cu doamne romance de varsta a 3 a venite in vizita la copii si care se plictisesc in casa, nu le strica sa aiba ocupatie si bineinteles niste banuti (se poate si acasa la ea, mai ales daca are deja in grija nepotei). Dar nu stiu daca accepta bebelusi, voi testa terenul. Daca nu, va merge la cresa, asta e clar.
Eu lucrez in prezent la o firma, dar vreau sa revin in invatamant dupa concediu (salariu mai mare si alte avantaje), vreau sa caut un post in timpul concediului si, daca apare mai devreme decat prevazut, aplicam planul B: bona sau cresa. Cresa e clar mai ieftina, chiar si cea nesubventionata, dar cu bona, acasa la noi, cred ca i-ar fi mai bine.
Eu de pe acum caut cresa, subventionata daca se poate (da, se inscrie puioul pe liste de asteptare dinainte de nastere...) si intre timp caut si alte variante.



25 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Fleur, e scumpa bona, salariile sunt la fel in tara
In legatura cu modul de angajare, depinde: daca vrea carte de munca, eu pot sa ii fac pe firma, dar o voi plati mai putin net, ca sa ii platesc taxele; daca nu, tot la mica intelegere.

Stiu ca e foarte devreme, dar am si eu o "problema existentiala": voi vreti sa vaccinati copiii? eu tot citesc in stanga si in dreapta si nu sunt deloc de acord cu vaccinurile astea.. nu stiu ce sa zic, voi v-ati gandit?



18+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Fleur,multam de capitol!
Eu abia de luna vitoare incep gimnastica de gravide.In apa ar fi super sa nasti,eu am incercat dar n-a fost sa fie.Am stat in apa vreo 3 ore si nimic,nicio contractie.Am avut travaliul lung de 16 ore si doar cu acupunctura a functionat.



Moama Miha,ne-ai umplut de retete,haha!!!
Si cica nu gatesti mult?Pai eu fac un fel de mancare la doua zile,ca asa mi-s de lenoasa.Da barbatul nu prea mananca acasa,asa ca ma mai scot,altfel as manca cit porcul.

Peste cu mamaliga si usturoi vreau si eu neaparat,dar in we poate ca altfel nu pot iesi din casa de miros.

Zizou,pai daca faci ceza,nu mai au sens Kegel la tine,nu?
Oricum fiecare se cunoaste cel mai bine si decide in consecinta.
Cele care se stiu ca nu prea suporta durerea,atunci nu are sen sa se incurce cu naturala.
Eu de exemplu vreau naturala si merg pina-n pinzele albe,oricit ar dura...dar ma stiu cit pot duce.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



22+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

buna fetele! va las si eu o cafea asa de dupa-amiaza

e asa frumos afara si n-am chef de lucru ...

sa vad ce-mi aduc aminte din ce vorbiti pe aici.

Kegel - f bune, le recomand cu caldura. Miruna nu are ce rau sa faca, stai linistita. iti intaresti musculatura pe acolo, cum am mai zis, se cam lasa toate in timpul/dupa sarcina.

Ada m-ai rupt cu fractiile, noi suntem inca cu alfabetul insa poate ar fi bine sa lasi pe altcineva sa-i explice daca tu nu reusesti, la mine taica-miu era toba de matematica dar nu am inteles nimic de la el niciodata, nu avea "metoda". l-ai vazut pe Badiu?

eu miine merg sa-mi fac testul de glucoza. scirboasa tare la gust sa-mi tineti pumnii sa iasa bine.

Michellina aici siropul de agave a cazut in dizgratie adinca, cica-i mai nesanatos ca zaharul. da un search pe gugal

Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Dacost eu fac Kegel de 6-7 ani. M-am obisnuit asa, mai ales cand merg la baie, sunt bune nu numai pentru nastere.

Eu am ramas intepenita in pat. Ma doare mijlocul foarte rau cand ma misc. Adica mai jos de mijloc, pe la noada ca nu stiu sa explic alfel. Tre sa astept sotul sa ma ridice.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

eu ma gandeam la bona la modul ca sa stea cu mine 8 ore/zi de luni pana vineri, si sa ma ajute la ce o fi nevoie; deci poate bona e cam impropriu spus. cu 2 bb-i deodata, plus treburi casnice, cu un sot care lucreaza de dimineata pana seara, nu vad sa ma descurc. eu oricum vreau sa dau 2 ani acasa cu bb-ii, chiar daca al doilea an as sta fara plata.
da, e mult 10-15 mil/luna, dar cam asa stiam si eu ca sunt preturile. apai la banii astia, o sa am si ceva pretentii, mai ales ca as fi si eu mereu acasa si as vedea-o ce face.

Mergi la inceput