Piersicute de iulie august (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Biribu

Fleur sa-ti fie de bine cu shoppingul, si pe mine ma remonteaza psihic oricind v-ati hotarit la carut?


Nu inca, am abandonat deocamdata cautarea pe internet, trebuie sa imi fac timp sa vad carucioarele reale, ce fel de roti au, cat de usoare si de manevrabile sunt.
Adevarul e ca mai e destul timp...

Si eu urasc menajul, plus ca ma dor spatele si burta si cand ma aplec sa bag aspiratorul in priza. Ne-am propus sa cumparam masini de spalat + uscat pana vine bb (acum ne descurcam cu cea din bloc de pe palier). Rufele mai suport sa le fac, nu calc aproape deloc, apropo haios e ca in urma mutarii am pierdut ambele fiare de calcat ce le aveam , si la noi ies aproape impecabile de la masina de uscat.

Hai ca vorbim numai noi pe aici, fetele cred ca se plimbaresc sau merg la culcare.

25 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Hey, Hey fetele.Acum ne-am intors din parc. Tudor nu a avut teme azi asa ca ne-am dus in parc pe la Palatul Copiilor.A fost chiar super,m-am aerisit total. Eu nasc prin cezariana, ca oricum altfel nu pot, iar prima data tot la cerere am facut.Aruba, sa-mi spui cum e la gimnastica si unde mergi. Biribu, maine sunt iubita la Badiu. Cu fractiile nici eu probabil nu am metoda si incep sa ma enervez si sa tip ca nu pricepe.Fleur, imi plce cum te-ai binedispus cu shopingul.Freede m-ai distrat de minune cu toate peripetiile tale cu copii Las ca e bine ca ai veselie in casa.Mai, fetelor m-am trzit cu Tudor al meu ca mi-a zis ca atunci cand o sa vina bebelu, eu o sa stau numai cu cel mic si pe el o sa-l scot afara din casa,cica asa avisat. Chiar m-a pus pe ganduri.Cred ca o sa ma apuc de citit ceva carti pe tema asta, ca la Tudor este o varsta destul de periculoasa.O sa-mi iau si eu o femeie ptr. menaj ca nu se mai poate. Pupi pe toate.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Salut !

Am incercat sa mai scriu astazi un mesaj dar nu am avut timp ! Era referitor la intrebarea despre hainute din capitolul trecut. Din cate imi aduc eu aminte, Sofiei i-am luat body-uri pentru nou-nascut, cele de prematuri imi pareau prea mici si habar nu aveam cum arata un copil la o greutate normala la nastere.
Din cate am vazut in poze .... ca am uitat ... body-urile cu maneca lunga erau indoite putin la maneci, si daca imi aduc aminte bine pantalonii erau cam lunguti dar mai stiu ca nu m-a deranjat foarte tare , pentru ca intr-adevar bebelusii cresc repede.
Pentru ca nastem in miez de vare e bine sa aveti si body cu maneca scurta, hainite mai subtirele dar nu strica sa aveti ceva mai grosut la indemana si de ce : eu pregatisem un compleu de nou-nascuti foarte misto, dar dintr-un bumbacel mai subtirel iar cand am nascut eu vremea se schimbase ( erau 15 grade in loc de 28 ) iar mai nou sunt diferente mari de temperatura de pe o zi pe alta si in concluzie mi-am trimis sotul sa cumpere ceva mai grosut, un bumbabec matlasat sau altceva. A venit saracul cu o salopeta rosie foarte misto cu un iepuras , un material mai grosut care sa ii dau peste body .... problema a fost ca nu prea la nimerit la marime, Sofia era aproape cat salopeta si tin minte ca m-am chinuit putin cat am imbracat-o si abia am asteptat sa ajung acasa sa o schimb

Felicitari celor care au aflat culoarea caruciorului !

Valy : Doamne ajuta sa fie ok rezultatul la amnio , !



R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 25+

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Stiu ca e foarte devreme, dar am si eu o "problema existentiala": voi vreti sa vaccinati copiii? eu tot citesc in stanga si in dreapta si nu sunt deloc de acord cu vaccinurile astea.. nu stiu ce sa zic, voi v-ati gandit?



18+ Mihai


Eu le-am facut , cel putin pe cele obligatorii ! Doar ROR-ul l-am amanat, dar asta se face dupa un an !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 25+

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna burtici!
In sfarsit am reusit sa ajung si eu la zi, tare vorbarete ati mai fost!
Am fost ieri la morfologie la Herghelegiu si am iesit foarte optimista. I-am zis din start de problemele gasite de ceilalti 2 dri din Iasi (regurgitarea tricuspidiana si artera subclaviculara dr aberanta). Mi-a spus ca el nu vede sa se mai vada acum acea regurgitare, fapt ce m-a bucurat si relaxat f mult. Din pacate nu avea vizibilitate prea mare la crosa aortei ca sa analizeze si artera subclaviculara dreapta, dar cica nu ar fi o pb chiar daca ar fi aberanta, relevanta fiind mai mult ca marker pentru sindrom Down (pe care l-am exclus cu biopsia).
Mi s-a parut putin cam "superficial" in a sapa eventuale probleme..sper ca doar sa mi se fi parut si sa fie din cauza experientei pe care o are.
In rest, totul pare ok, ce e de urmarit ar fi indicele de rezistenta si pulsatilitate la ambele artere uterine cu valori la limita superioara a normalului. Stie cineva mai multe despre acest lucru?
Colul e de 3.6cm. Nu vad sa fi scris daca e normala sau nu aceasta valoare.
Maine am iarasi, cu dr la care am fost de la inceput, aici, in Iasi. Sper din tot sufletul ca rezultatele sa fie la fel de imbucuratoare.

Bafta multa celor care au morfologia saptamana asta.
Sa fie toti copiii sanatosi si voiosi!!!

PS: am pus ceva poze cu fatza fetitei pe picasa ;)

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Dannet, ma bucur de vestile bune de la eco, ai incredere in Herghe, are mare experienta din ce am auzit aici pe forum e un "guru" al ecografiilor. M-au emotionat pozele, ce fetita frumoasa si delicata ai acolo! Aproape ca ma convinge sa fac si eu eco 3 sau 4D, aici se face numai contra cost (celelalte eco sunt gratuite), dar o astfel de amintire cred ca merita. Ce bine se vad trasaturile fetzei la nr tau de saptamani, eu ma gandeam ca de la 30 incolo. Gata vreau si eu!

M-am fatzait si eu un pic pe picasa, am mai pus 2-3 poze tot din vacanta in Caraibe, din care una cred ca o sa va amuze maine la cafeaua de dimineata.

Pe maine burtici cu piersicute!

25 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

MULTUMESC tare de tot fetelor pentru gandurile voastre bune pentru gagalicele mele sa fie sanatoase si cea cu mult lichid amniotic si si cealalalta cu prea putinFLEUR,dezechilibram noi putin balanta inspre ROZ cu 2 carucioare de fetite:),please!

In weekend avui omul acasa...si m-a umplut de nervi;pe bune,nu se intampla asta des! Are si el o grija:sa nu ma fac cat elefantul,asa imi zise!!! Imi venea sa-l dau cu capul de toti peretii!!! Am 57 de kile,am pus 4 deocamdata si la 18 saptamanai zau ca nu e mult.La noi vine mama pe 21 iulie si pana pe 12 septembrie sunt asigurata....dupa care....sunt sanse sa ne vina o matusa de 69 de ani care a mai fost la noi si e o blanda si o buna (maica-mea e perfectionista si ma critica la fiecare pas ce-l fac,ma si ajuta dar ma si seaca tare )...si are viza pe 10 ani,doar ca in mai are o operatie de genunchi....si speram sa se refaca pana in septembrie...macar cat sa poata veni caci cele mici nu vor fi plimbarete in primele luni si din toamna imi iau doar un cursdeci foarte punie ore,maxim 5....pe saptamana va fi singura cu ele acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza!

Azi e o zi frumoasa, as vrea sa iesim cu copiii in parc cu rolele si bicicleta. Dar deocamdata stau in pat si ma relaxez :)

Cu femeia la ajutor, eu una nu am absolut nici o problema. Urasc sa fac orice fel de treburi casnice, curatenie, spalat vase, spalat rufe, calcat, le urasc si cand nu sunt gravida, dr acum, ca abia ma tarai de colo-colo, chiar nu cred ca as face fata. Femeia mea vine 9-10 ore pe zi si nici nu o simt, vine dimineata inainte sa ne trezim noi, la 7:30 si pana la 9 cand ne trezim a terminat deja vasele, a facut ordine (de obicei ramane cam dezastru cand ne culcam, ca fiind asa multi copii, tre sa ii tin ocupati cat se culca unul, etc...) si a facut curat in sufragerie. Acum, de cand sunt gravida si imi ia mai mult dimineata sa ma mobilizez, ii da lui Jane un bol de lapte cu cereale, sa ii umple stomacul pana fac micul dejun. Dupa ce ne sculam, face in general treburi mai mari -- spalat rufe, baile, aspirator. Ma ajuta si la mancare, imi curata si taie legumele, imi marunteste carnea. La pranz pleaca acasa si revine la 3 sau la 6, depinde de zi. Inainte sa fiu gravida, de cele mai multe ori nu eram acasa pana spre 6, asa ca putea face curat linistita, in bai, pe sub mobile. Acum, ca stau mai mult acasa, face cand apuca. Sta mai mult dupa fundul lui Jane... Are mereu ceva de facut, nu imi sta in drum niciodata.

Fleur -- daca ar fi sa nasc in Romania, as naste la o clinica privata, insa si acolo e... tot Romania... Adica am inteles ca nu iti dau copilul imediat dupa cezariana, ci la cateva ore, ceea ce pentru mine nu e acceptabil. Copilul meu nu se desparte de mine nici o clipa si punct. Asa ca de aia zic ca daca va fi sa nasc in Romania, ar fi multe de aranjat, de negociat. Plus ca fiind la a treia cezariana, vreau sa gasesc un doctor excelent, cu multa experienta pe cezariene cu risc.

Tatal tau de ce nu vrea sa vina in vizita la tine? Poate e mai in varsta si ii e greu sa se hotarasca? Ai mei au inceput sa vina la 50 de ani, nu erau asa batrani, le-a fost poate mai usor...

Delia -- asa e si mama, mereu ma critica si ma apuca pandaliile cand o aud. La toate are ea o solutie mai buna...

Cu hainutele -- pe mine ma enerva sa stea pe ei ca pe gard, imtr-adevar, cresc repede, dar eu zic ca merita cumparate cateva marimea prematur, doar cateva, pentru primele saptamani, sa stea ca lumea pe copil.

Carut, eu nu folosesc in primele luni, doar wrap si port bebe, am unul Maclaren, mi se par cele mai minunate carucioare, insa al meu e roz asa ca tre sa vad daca gasesc sa fac un schimb... Nu iti trebuie landou neaparat, mai ales ca noi nastem vara si e cald. Daca se lasa carutulmcomplet la orizontala, e suficient.

Iiuli -- eu nu am vaccina dupa program, am inceput vaccinarile dupa 6 luni (in afara de bcg, ala l-am facut la nastere ca e multa tuberculoza in China) si am facut foarte foarte incet, Jane inca nu a terminat vaccinele din primul an si are 2 ani.

Biri -- cu zilele de nastere vezi tu in cativa ani...

Va pup, am fugit!

Delia, 21+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata

Fleur, cum ti-a iesit papica?

Freedelia - pai cred ca aveti spatiu destul sa nu va calcati in picioare
Noi stam la 2 camere si slabe sanse sa ne mutam pana nu mai cresc fetele..
La multi ani tuturor sarbatoritilor din familia ta! Martie e o luna tare incarcata la voi.
Dar eu sunt curioasa, cum faceti fata activitatilor cu copiii in conditiile in care lucrati pana dupa amiaza? Cum va ajunge timpul pentru toate? Cum va organizati? Pe mine asta ma macina.. cum ma voi descurca dupa ce voi incepe serviciul, bb2 ar avea 1 an si Bianca 3..

Danett - eu sunt increzatoare ca totl e bine acum. Asteptam rezultatul de azi.
Foarte frumos se vede fata bebelinei, are trasaturi superbe


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fertele si o zi frumoasa cum e vremea de afara.Am dormit dusa de pe la 22 si tare bine e.Dannete, bravo ptr. bebelina. Te-ai linistiti si tu. Si azi va fi la fel. Eu la 12 sunt la Badiu.Delia21, nu-ti face griji si al meu are o grija cu mainile mele de-mi vine sa-l strang de gat. De nu ma apuc eu de niste exercitii, sa mai comenteze el ceva. Sunt la serviciu.Intru later.

Ada

Mergi la inceput