Retete sanatoase pentru copii sanatosi Editia 2-a

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casilda spune:

Este un preparat usor, sanatos si foarte hranitor.

Pipote cu ciuperci si rosii

1 kg pipote
1 kg ciuperci
250 g rosii cubulete
1 ceasca vin
sare
piper
marar


Se dezgheata pipotele si se spala bine. Se incinge uleiul si se p un pipotele la prajit. Cand sunt aproape gata se pune usturoiul taiat feliute si putin vin. Se asezoneaza cu sare si piper. Separat se pun la prajit ciupercutele taiate felii si se adauga rosiile cubulete. se asezoneaza cu sare si piper si se presara deasupra marar. Se serveste cu mamaliguta calda si pipote. Pofta buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Orez cu ficatei si legume la cuptor
500 g ficatei
200 g orez
un morcov
lapte
patrunjel
o ceapa
un ardei rosu
ulei
sare
Prima data se fierb morcovul,ardeiul, orezul si ceapa tocata, punand in oala putina sare.In acest timp se fierb si ficateii, in putina apa si lapte.
Cand sunt gata, se pun ficateii si legumele fierte intr-un vas yena, impreuna cu ulei, se presara patrunjel si se da vasul pentru 20 de minute la cuptor.



Cris ,mami de pui nazdavan,Sebi ,www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Va propun si eu trei retete sanatoase dar si haioase si foarte apreciate de copiii mei. Eu le voi pregati pentru masa de Paste, cu siguranta vor fi chiar si pe placul adultilor !

Oua umplute iepurasi

Ingrediente

5 oua
100gr pate de ficat facut in casa
2 linguri unt
masline
morcov
gogosari
marar


Se fierb ouale si cand sunt gata se tin putin in apa rece pentru a se curata mai usor.
Ouale trebuie sa fie la temperatura camerei cand se pun la fiert ,altfel exista riscul sa se crape coaja.
Se taie un capacel in partea mai lata a oului si se scot cu grija galbenusurile
Se faramiteaza galbenusurile cu o furculita si se adauga pateul si untul.
Se freaca bine cu o lingura de lemn pana se omogenizeaza compozitia si se adauga sare si piper dupa gust
Se umplu ouale cu compozitia obtinuta si se dau putin la rece.
In varful oului se face o crestatura in care se introduc urechile.
Urechile le-am facut dintr-un morcov cu ajutorul unui dispozitiv de curatat legume.
Se fac apoi ochii din masline, gura din gogosar si mustatile din marar.
Tot din marar am facut si ceva iarba pentru decor si gata iepurasii


Chiftelute de pui cu susan

Ingrediente

500 gr piept de pui tocat
1 ou
1 morcov
2 catei usturoi
3-4 linguri pesmet
100 gr susan
1 legatura marar
sare, piper

Mod de preparare

Se amesteca carnea tocata cu oul .Se fierbe morcovul,se paseaza si se amesteca.Se adauga usturoiul pisat , mararul , pesmetul, sare si piper si se mesteca bine cu mana pana se omogenizeaza compozitia.
Se iau cu mana gramajoare din compozitie ,se modeleaza in forma de bilute si se tavalesc prin susan.Se pun in tava tapetata cu hartie de copt si se dau la cuptor pana se rumenesc


Rosii umplute gargarite

Ingrediente(pentru 8 gargarite)
4 rosii mai micute
100 gr branza proaspata de vaci
1 lingurita unt
1 legatura marar
sare,piper

Mod de preparare

Se freaca branza de vaci cu untul apoi se adauga putin marar tocat marunt ,sarea si piperul.
Se taie in doua rosiile,se scobeste miezul si se umplu cu crema de branza.
Pe un platou se aseaza cateva fire de marar apoi punem rosiile umplute cu fata in jos.
Apoi in loc de cap punem o maslina,pe care facem ochii cu unt .Din bucatele de masline facem punctuletele de pe aripi.




O nastere cu prelungiri
Caietul cu retete



[b][red]Violeta ,mamica binecuvantata de -Alexandra Valentina(2.09.2008) si bebe Stefan (22.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

cris_09 - Orez cu ficatei si legume la cuptor

www.desprecopii.com/Images/Upload/criore.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

violeta29 - Oua umplute iepurasi

www.desprecopii.com/Images/Upload/viooua.jpg" border="0">

violeta29 - Chiftelute de pui cu susan

www.desprecopii.com/Images/Upload/viochif.jpg" border="0">

violeta29 - Rosii umplute gargarite


www.desprecopii.com/Images/Upload/vioros.jpg" border="0">




Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

cami_marga - Piure de broccoli si dovlecei

www.desprecopii.com/Images/Upload/campiure.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_marga spune:

Spanac la cuptor

Ingrediente:

1 kg spanac
100 g cascaval
50 g unt
sare

Mod de preparare:

Se curata si se spala spanacul, apoi se opareste cu apa clocotita si putina sare. Se scurge de apa si se amesteca cu unt si cu cascavalul ras. Se unge o tava cu unt si se pune spanacul, dupa care se introduce la cuptor pentru 15 minute la foc potrivit. Dupa ce se scoate din cuptor, se mai presara putin cascaval ras deasupra.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

Inca o reteta simpla, sanatoasa si gustoasa care se poate consuma ori dimineata, ori ca gustare.
Taietei de orez cu sos de mure si nuci
ingrediente pt o portie de bebe peste 1 an:
50 de g de taieti de orez;
150 de g mure congelate;
1-2 lingurite de miere;
2 liguri de nuci macinate (cine nu are masina sau rasnita, merge de minune pe razatoarea mica, asta daca aveti rabdare);

Modul de preparare e extrem de simplu. Taiateii se pun in apa fierbinte pentru 3 minute, asa scrie pe pachet. Eu i-am lasat pana mi s-au parut mie suficient de moi sa-i mestece puiul meu, apoi se scurg bine de apa. Murele decongelate la temperatura camerei se pun in blender cu cele 2 lingurite de miere, apoi se trece sosul prin sita sa nu pape bebe cu samburi. Nucile se macina. Se amesteca taieteii de orez cu nucile si sosul de mure si se mananca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardnaxela spune:

buna ziua, vreau sa va prezint doua retete delicioase


SPANAC SCAZUT

INGREDIENTE:
500 gr spanac
1 litru lapte
3 ling. faina( aprox.)
2-3 catei usturoi
putin ulei

Se spala spanacul si se fierbe in apa cu putina sare, apoi dupa ce este fiert se pune la scurs si se toaca.

Luam o cratita in care se pune faina, usturoiul tocat si putin ulei sa se caleasca ,dupa ce este capata o culoare roz se pune spanacul tocat si se amesteca .
Apoi se adauga treptat laptele. Adica se pune putin lapte si se amesteca, iar lapte si iar se amesteca pana am terminat 1 litru.

Se lasa apoi la fiert cam 10 min si se condimenteaza cu vegeta, sare, delikat.

In timp ce fierbe spanacul am facut ochiuri de ou, sau oua fierte pentru bebelusi ( galbenusul il puteti incorpora in spanac ).


TORT DE ZAHAR ARS
Reteta o am de la mama mea, este o reteta pe care o puteti face atunci cand aveti multe oua si nu stiti la ce sa le folositi. Crema de zahar ars iese mai fina daca puneti mai multe oua. Deasemenea puteti sa va jucati cu proportiile :).
Pentru crema:
1 l de lapte
8 oua
6 linguri de zahar

Pentru caramelizat
6 linguri de zahar ( cu cat puneti mai mult cu atat rezulta mai mult sirop, deci blatul va fi mai insiropat)

Pentru blat :
6 oua
6 linguri faina
1 praf de copt
3 vanilii

Prima data am incalzit laptele impreuna cu zaharul. Separat am amestecat ouale intregi , trebuie amestecate cu lingura sa nu faca spuma . Am pus in amestec si un plic de ness ( e optional). Intr-o cratita un pic mai inalta, topim zaharul la foc mic , miscand oala circular ca si atunci cand punem aluatul de clatite in tigaie astfel incat zaharul sa acopere jumatate de oala.

Turnam amestecul de lapte si oua si bagam la cuptor cca 30 de minute.

Aici va sfatuiesc sa va programati un ceas si peste 20 de minute sa va apucati de blat. , pentru a fi gata la timp. Blatul este de pandispan: batem albusurile spuma , apoi adaugam cate o lingura de zahar si batem in continuare pana se topeste. Obtinem o bezea lucioasa. Adaugam galbenusurile unul cate unul, amestecam si adaugam apoi faina.

Apoi verificam crema de zahar ars: facem testul sa vedem daca este facuta (de data asta nu cu scobitoarea ca este prea mica , puteti folosi lama unui cutit sau atunci cand are aspectul unei papara de ou gata facuta), turnam compozitia de blat peste ea si bagam la cuptor pentru inca 15 minute.

Scoatem, lasam sa se raceasca, punem un platou deasupra si rasturnam. Lasam oala asa fara sa o miscam si tinem tortul peste noapte la frigider. Abia a 2-a zi o scoatem ( intre timp siropul de caramel a insiropat blatul ). Servim ca atare dar pentru un aspect mai frumos putem sa imbracamtortulinfrisca.

Este un tort usor, cu gust pronuntat de caramel

CIORBA DE URECHIUSI

INGREDIENTE:

1 ciolan afumat sau nu , dupa preferinta
1 patura de urechius , sau 1 punga de macaroane din comert
bors
smantana
1 ou

Se fierbe ciolanul ca m 1 h, dupa care se scoate afara si in apa ramasa adaugam ureciusele, daca cumparati din comert este bine sa le fierbeti separat in alta apa, apoi adaugam sare, delikat si bors dupa gust

Dupa ce s-a racit adaugat galbenusul de ou amestecat cu smantana.


pofta mare





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutzasibiu spune:

MINGIUTE DE MAMALIGUTA CU TOCANITA DE CIUPERCI SI PUI

Ingrediente:
pt.tocanita:1 piept de pui dezosat (taiat cubulete);
1/2kg ciuperci proaspete;
1/2 ardei gras rosu+ 1/2 ardei gras verde;
1 ceapa potrivita;
1 lingura unt;
2 linguri smantana;
1 lingura pasta de rosii;
2-3 catei de usturoi;
sare si piper dupa gust;
1 cescuta de ulei;
verdeata(patrunjel si marar);

pt.mamaliguta:400 gr malai+1 litru apa+sare+1 lingura ulei sau unt

Preparare:
Se calesc ceapa si usturoiul in ulei(usturoiul se adauga mai la sfarsit,ca sa nu se arda). Dupa ce s-au inmuiat se adauga pieptul de pui si se caleste pana isi schimba culoarea si se inmoaie, dupa care adaugam ciupercile taiate si ardeiul gras rosu si verde taiat julien, le calim si pe ele putin, saram si piperam dupa gust, adaugam 1 cescuta de apa si lasam sa fiarba la foc mic aproximativ 20 min.

Untul, pasta de rosii si smantana se amesteca cu 1 ceasca de apa si se adauga peste ciuperci, mai fierbem aproximativ 10-15min., pana se leaga sosul.se adauga la sfarsit verdeata din belsug.
separat,se face mamaliguta (putin mai tare)si se lasa la racit.cand este calduta astfel incat sa poata fi tinuta in mana,se ia cate o lingura din ea si se fac bilute(ca si chiftelutele)care se pun in tava unsa cu putin unt la cuptorul incins cam 10 minute sa se rumeneasca.
mingiutele vor fi aurii cand le vom scoate din cuptor si sunt excelente alaturi de tocanita calda pentru a fi consumate.pofta buna!

Mergi la inceput