Retete sanatoase pentru copii sanatosi Editia 2-a

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Budinca de cartofi si carne

Ingrediente:

400 g cartofi(5-6 tuberculi)
5 oua
300 g carne de pui
60 g unt (3 linguri)
60 g cas sau cascaval ras
250 g smantana( un pahar)
sare dupa gust

- Cartofii se spala, se fierb, se curate de coaja si se trec prin sita
- Untul se freaca spuma si se adauga pe rand galbenusurile bine frecate, cartofii, cascavalul si carnea tocata foarte marunt.
- Albusurile se bat spuma tare si se amesteca foarte incet cu compozitia.
- Compozitia rezultata se toarna intr-o forma bine unsa
- Se fierbe in bain-marie sau se baga la cuptor
- Se serveste cu smantana incalzita si sarata si cu cascaval ras deasupra

Noua ne place mult aceasta reteta!


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Dedicut - Budinca de cartofi si carne

www.desprecopii.com/Images/Upload/dedcar.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Haideti - inca mai aveti timp sa va inscrieti in concurs! Sigur mai stiti si preparati retete pentru micutii vostrii !

In plus aveti sansa sa castigati si un robot de bucatarie !

Bafta!



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genioaranico spune:

buzna genioara nicoleta:azi i am facut ingerasului meu orez cu legume la cuptor si i a placut foarte mult. Ingrediente:o ceapa mica,un morcov,un dovlecel,o legatura de loboda rosie,un ardei gras rosu,o rosie,ulei de masline,orez.Legumele se rad pe razatoare,se pun intr o craticioara cu ulei de masline peste care se pune jumatate de cana de orez spalat,apoi se pune apa plata si se baga la cuptor.Delicios!pofta buna bebeilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Mancarica de cartofi:

1 lingura ulei
1 ceapa medie
2 lg zacusca
1/2 ardei capia
5 cartofi
1 foaie dafin

Se incalzeste uleiul, se prajeste f putin ceapa, se adauga ardeiul capia si zacusca, apoi se adauga cartofii si apa. Se pune sare dupa gust si foaia de dafin, si se lasa sa fiarba, pana cand sunt fierti cartofii. Se poate pregati si cu carne dar fetita mea are acum probleme cu constipatia si evitam un timp carnea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

Va propun doua retete mai mult decat sanatoase pentru copilasii peste 1 an, chiar si mai micuti, daca va incumetati si aveti curaj sa le dati anumite ingrediente.
1. Crema de cereale integrale-super sanatos si gustos pentru micul dejun
Ingrediente:
2 linguri de fulgi de cereale integrale fierte 5 minute (eu am de la plafar, de la Sanovita, o punga de 500g de amestec de mai multe cereale, 3.70 lei);
1 lingurita de pudra de roscove;
1 fruct de care aveti (eu am pus mar, voi puteti incerca cu banana, parca, piersica, caise,mango, orice aveti in casa);
2 linguri de nuci sau migdale macinate (eu am pus pulpa ramasa de la migdalele pentru lapte de migdale)
1/2 lingurita de miere de salcam, daca vreti crema mai dulce.
Toate la blender. Se pune pe varfurie se orneaza si se papa cu pofta de catre bebici.

2 Inimoare tricolor cu peste si crutoane de mamaliga

Ingrediente:
1 cartof fiert in coaja (aport de fier daca il fierbeti astfel);
1 morocv mediu fiert;
1 sfecla rosie mica coapta bine;
1 lingurita de fulgi de drojdie de bere (super aliment bogat in vitamine si minerale, costa 7-8 lei la plafar, iar o pungulita tine mult);
cateva picaturi de ulei (de care vreti sau pt cei care sunt adeptii untului, puteti pune un cubulet in ficare piure pe care il veti face);
peste;
mamaliga;
dupa ce toate legumele de mai sus s-au fiert/copt faceti un piure separat din fiecare in care puneti cateva picaturi de ulei, o treime din lingurita de drojdie de bere in feicare piure, putina sare. Daca e nevoie se adauga putina apa, supa de legume sau lapte, in special la piureul de cartof (la celelalte nu a fost nevoie, cel putin la mine).La piureul de sfecla eu am pus si cateva picaturi de lamaie.
Cu o forma speciala se aseaza piureurile in strat, in orice ordine doriti.
Pestele (de care doriti, eu am avut macrou)il puneti pe gratar sau la cuptor (fara ulei), iar din mamaliga taiati cateva cubulete si le coaceti in cuptor se pe o tigaie nonlipicoasa.
Se aseaza in farfurie si se papa de catre parinti, bunici si bebici alaturi de un mujdei de usturoi.
Pofta buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

alirin99 - PASTRAVI LA GRATAR

www.desprecopii.com/Images/Upload/allpast.jpg" border="0">

alirin99 - PASTE CU PORTOCALE SI NUCI

www.desprecopii.com/Images/Upload/allpas.jpg" border="0">

alirin99 - PIZZA CU OU

www.desprecopii.com/Images/Upload/allpiz.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_marga spune:

Piure de broccoli si dovlecei

Ingrediente:

1 broccoli
2 dovlecei
1 cartof
o ceapa
2 linguri smantana
30 g unt
sare

Mod de preparare:

Se spala si se taie in bucati mari cartoful, ceapa si dovleceii. Se pune apa la fiert si cand aceasta incepe sa fiarba, se adauga legumele taiate. Dupa 20 de minute se adauga si buchetelele de broccoli si se lasa pe foc inca 10 minute. Se scurg legumele de apa si se paseaza la blender. Peste piureul rezultat se adauga untul, smantana si sare dupa gust.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Angie.C - Crema de cereale integrale

www.desprecopii.com/Images/Upload/angi1.jpg" border="0">

Angie.C - Inimoare tricolor cu peste si crutoane de mamaliga


www.desprecopii.com/Images/Upload/angi2.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

antoemma - Mancarica de cartofi

www.desprecopii.com/Images/Upload/antcar.jpg" border="0">




Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput