Un creion, un caiet, o carte - cap 3

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Teo merge si el la psiholog,va merge si cu cel mic,Andrei,deoarece e ingrijorat de intrebarile puse de acesta.Sfatul meu a fost sa spuna adevarul,e destul de mare ca sa inteleaga.Nu pot sa-i spun nimic,nici altceva,mi se rupe inima cand vad ditai omul de 2 metri inaltime ca sta frant pe banca si isi mangaie copiii....cu ochii in lacrimi si cu o suferinta enorma in ochi.Si mi se rupe inima cand Vlad,baiatul cu probleme,il strange in brate pe fratiorul lui si mormaie ca vrea ciocolata de la mama.Pur si simplu nu-mi revin.Am fost intre putinii care i-au fost alaturi cu totul in drama desi Teo nu a avut curaj sa spuna nimic.Numai cand ne-am intalnit o zi dupa inmormantare(nu am avut curaj sa-i spun nimic mai devreme)a cedat si s-a apucat de plans in hohote mari si ma strangea in brate ca un copil.Sotul meu saracul il mangaia pe mana si pe spate,ca pe un copil necajit,si avea si el ochii in lacrimi,de fapt plangea si el.As vrea sa fac ceva pentru copiii aia dar nu stiu ce.....o bucurie ,sa le spun ca mami a lor e langa ei chiar daca nu o vad si le-a trimis ceva...nu stiu...sunt depasita de situatie,mai ales ca sunt copiii iubiti,nascuti din dragoste,pastrati(Vlad)desi stiau ca va avea probleme,iubiti cu disperare de amandoi,tratati ca niste regi....durerea lor e cu atat mai mare .....
Oare ce sa fac?
Sa caut vreo jucarie ,sa le dau ceva deosebit?Nu stiu,mi-e si rusine si mila si ma doare sufletul de ei.Mai ales ca Andrei si Eva se stiu de mici,mici,mici.

L-am intrebat cand am fost cu el pe la institutiile statului sa nu stea cu doi copii la cozi(am lucrat si inca pot rezolva repede chestii acre dureaza cateva luni)daca are nevoie de ceva....daca vrea ceva anume,sa spuna,sa ma sune si o sa incerc sa-i ajut,pentru ca sunt oameni care pot sa sara,sa ajute,cu orice ar avea nevoie.Mi-a spus atunci ca da,are nevoie,dar nu a precizat ce si cum....si m-a intrebat daca cineva o poate aduce pe Iuli inapoi.


Eu va multumesc,stiu ca pot conta pe voi daca e nevoie.



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Mada multumim ca ne ai impartasit durerea acelei familii, implicit a ta, e f trist intr adevar si sa stii ca am si eu cel putin alaturi de tine cand am citit ce ai scris...........sigur ca suntem alaturi de ei, si tu si acei copii puteti conta pe noi daca e nevoie la un mom dat.....fii alaturi de ei in continuare si sa ne tii la curent
Un Paste fericit,linistit, frumos alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Mada, e cumplita tragedia familiei ... dar ma bucur ca le esti alaturi ... si te inteleg ca suferi dar nu stii ce sa faci ca sa-i ajuti ... in adevar, nu poti face mare lucru ca sa-i alini ... nimeni nu poate ... in urmatoarea perioada disperarea si acceptarea realitatii este f grea, nimic nu-i ajuta, singura lor dorinta ar fi sa o intoarca pe mami inapoooiii
... ar fi bine totusi sa nu fie lasati singuri pe ei 3, tatal cu copiii... sa fie incurajati sa nu-si ascunda lacrimile, sa planga atat cat simt nevoia si mai ales sa fie ascultati, daca simt nevoia sa vorbeasca despre ea, despre ultimele zile, despre ce si cum simt si despre durerea lor ... si barbatii au voie sa planga, copiii trebuie invatati sa-si exprime durerea, sa se exteriorizeze, nu sa o inabuse in ei, acum e perioada de jelire ... nu e un semn de slabiciune sa-ti plangi mama si durerea pierderii ei ... ceva mai tarziu vor invata sau ar fi bine sa vada exemplu la tatal lor cum devii puternic cand reusesti sa depasesti durerea si sa mergi mai departe !
Rudele, prietenii ar fi bine sa-i inconjoare tot timpul, sa-i asculte daca au de povestit si sa-i aline incet, incet, copiii s-ar simti mai putin dezorientati si debusolati daca li se povesteste ca mami este acum un ingeras care este undeva deasupra lor si ii apara si-i vegheaza pretutindeni si-i iubeste in continuare fff mult si este mandra de ei ! ... mami a lor nu este acolo in locul acela rece si intunecos, acolo este doar trupul ei, sufletul ei este tot timpul alaturi de ei, in inima lor ... e greuu, e tare greu ...

Si pentru a nu se mai gandi tot timpul numai la durerea lor ar fi bine daca poti sa-i scoti la scurte plimbari, in parc, sa se joace si sa se intalneasca si cu alti copii.
Eu personal nu sunt de acord cu sedintele copilului la psiholog.
Tatal daca merge la psiholog si simte ca-l ajuta asta este ok, tatal va fi cheia echilibrului copiilor de acum in colo. Daca tatal reuseste sa-si recapete echilibrul in timp el va fi exemplu si putere si echilibru emotional pentru copii.
Ai putea sa-l ajuti in urmatoarea perioada sa-si organizeze putin activitatile, sa caute o bona buna daca nu este o ruda/bunica disponibila si de incredere sa stea cu copiii. Poate pentru copilasul cu probleme este nevoie de ingrijire speciala.
Toate activitatile zilnice sau ocazionale pe care le facea mami in casa, in afara casei, cu copiii, vor reveni acum in sarcina tatalui (care le mai are si pe cele care le avea deja) si este f probabil sa nu se descurce la fel de bine cum o facea mami. Aici poti vedea unde i-ai putea ajuta tu sau rudele apropiate sau o bona ...
E f bine ca-l poti ajuta cu documentele si drumurile pe la institutiile statului.
Dupa ce mai trece ceva vreme ai putea sa iei copiii impreuna cu copilul tau in mici excursii, in vacante, sa-i implici in activitati creative ... nu stiu, depinde de situatie ... important este ca sunteti aproape de ei.

Multa sanatate si putere si rabdare le doresc ! Si sa ne mai povestesti despre ei, daca tu crezi ca noi putem sa-i ajutam cu ceva, suntem aici cu inima deschisa !

Sarbatori linistite !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Aceeasi durere ca si la Cluj, dar din fericire, au o situatie financiara buna....si totusi banii nu mai conteaza acum; e greu si pentru copii si pentru tatal care de acum trebuie sa fie si mama...daca copii vor sa vorbeasca despre mama lor atunci e foarte bine, la Cluj copiii nu erau dispusi, de fapt de abia acum dupa 4 luni, au deschis subiectul si ne-am uitat impreuna la poze, am discutat despre mama lor si despre relatia pe care o aveau.
Suntem alaturi de ei, daca au nevoie nevoie de ceva.
va si va urez PASTE FERICIT tuturor.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Acum am venit cu Eva de la psiholog.Si in parculetul de la noi erau Teo cu copiii,amandoi se dadeau in scranciob,el statea pe banca cu capul in maini.M-a vazut,si desi Eva era maraita,m-am oprit si l-am intrebat daca pot sa stau cu ei putin.M-a rugat sa nu ma supar daca o sa planga,ca poate ma plictiseste si ca problemele lui nu trebuie sa afecteze pe nimeni,cu atat mnai mult pe mine.A plans cu capul pe umarul meu,timp in care Andrei si Eva discutau,,,,ce,nu stiu,iar Vlad se legana in scranciob.Mi-a spus ca ar fi vrut sa fie el in locul ei si ca il doare ca-i e dor de ea,si ca plange doar noaptea,cand copiii dorm.Nu am stiut ce sa-i spun decat un lucru prostesc...copiii au nevoie de el puternic.Nu il ajuta,nu pot sa vad cum Andrei a strigat deodata,mama si a inceput sa planga..am plecat cu tot cu Eva ca incepeam sa plang si eu.

Mi-e rusine sa apar eu,care am familia intreaga si sanatoasa si sa stau langa ei,care sufera atat.Ma simt cumva vinovata ca eu am ce conteaza in viata iar ei nu.



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

e ft trist si de cate ori imi dau lacrimile....ce-o fi in sufletele micutilor...

putere multa tatalui mai departe....e ft greu, poate chiar imposibil, dar daca va avea alaturi persoane care il vor sustine si asculta, ii va fi poate mai usor....

va doresc si eu un Paste fericit !

cu drag
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Va doresc ca lumina Invierii sa fie si in sufletele voastre si ale copiilor vostri.


Paste fericit.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Acum in prag de sarbatoarea Invierii Domnului va dorim Un Paste Fericit si Binecuvantat alaturi de cei dragi. Fie ca aceasta Sfanta Sarbatoare sa va aduca belsug, fericire, sanatate si liniste in casa si in suflete.

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream


Daca va place un vot va rugam nnd1si nnd2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Va doresc si eu din suflet UN PASTE FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI SI TOT CE VA DORITI SA VA ADUCA IEPURASUL !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Lumina si caldura sarbatorilor de primavara printre care si Pastele sa ne incalzeasca sufletele,sa ne lumineze mintile,sa ne deschida inimile spre iubire,credinta,iertare.Sa fim mai buni,sa ne bucuram din plin de frumusetea tuturor lucrurilor care ne inconjoara si sa daruim iubire celor dragi.

PASTE FERICIT!


giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput