Un creion, un caiet, o carte - cap 3

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

...
Sunt doar foarte deprimata.V-am spus ca a murit o vecina de metastaze osoase....cu doi copii de sase si sapte,unul autist,celalt normal.Azi am avut curaj sa dau ochii cu tatal copiilor.....cand m-a vazut a izbucnit in lacrimi si m-a strans de umar cu o jale cumplita...mi s-a rupt inima...Andrei cel mic,cel ok,a venit ,s-a cuibarit in bratele mele,si mi-a spus "mami nu mai vine...a plecat"..Era sa cad din picioare...nu-s buna de nimic,doar plang de atunci.Cata durere era in omul asta....carta suferinta...ceva cumplit.Si bietii puiuti debusolati,se strangeau unul in altul,cel mic il pupa pe cel mare,cel cu probleme..si mie imi venea sa cad jos de plans....l-am ajutat cu cat am putut,copilul va avea pensie de urmas dupa mama si pensie de handicap...macar cativa banuti tot or sa aiba.Nici nu stiu ce sa fac,cum sa-i ajut...vine Pastele si mamica lor nu mai e.....in loc de iepuras,doar lacrimi.


Madalina si Eva-Maria
..


Mada
ai putea tu sa urmaresti ce se intampla cu aceasta familie?
Acum e prea devreme, oamenii vor fi impresionati de drama lor si cred ca vor fi multi care ii vor sprijini si se vor gandi la ei.

Insa cu timpul, lucrurile se vor rari... oamenii isi vor vedea de ale lor, iar acest tata va ramane cu greul si cu copiii.

Intrebarea este daca familia, el.. ii poate sustine dpdv financiar si daca si-i doresc alaturi.
Exista posibilitatea ca cei de la Protectia Copilului sa se autosesizeze si sa vina sa ii propuna diverse lucruri,pentru institutionalizarea copiilor.

Peste o sapt doua, poate reusesti din discutii sa-ti dai seama ce intentii are tatal, iar daca doreste sa-i pastreze, sa ii ingrijeasca nu ar trebui sa semneze nimic fara un avocat, fara cineva care sa citeasca si sa inteleaga ce scrie prin hartii.

Vorbeam cu fetele despre acest caz, si avand experienta familiei Laurei-s / in care Luca este acum la o casa de copii, pentru ca tatal a semnat o hartie fara sa stie ce semneaza...
desi atat copilul cat si familia si-l doresc acasa


Te rugam Mada incearca sa vezi cum stau lucrurile in situatia acestei familii despre care ne vorbesti.






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.desprecopii.com/info-id-8903.htm" target="_blank">Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

diana, nu stiam ca ai fost la Tanacu, super!! Am vazut acum si un rucsac de la mine, agatat in cui. Fetita aia care sta pe marginea canapelei, ai facut 2-3 poze cu ea, este Georgiana? Copiii arata f bine, dragii de ei ! Cand mai mergi?

Au ajuns banii? Incep sa-mi fac griji ca parca data trecuta au ajuns f repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Am fost luni seara le ei. Da ea e Georgiana, e o domnisoara foarte draguta si foarte politioasa. Astazi au intrat banutii 25 de euro pentru abonamentul Geirgianei. Il voi cumpara dupa vacanta. multumim Cristina

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream


Daca va place un vot va rugam nnd1si nnd2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Diana, multumim din suflet pentru tot efortul tau ! Am vazut si cateva poze pe telefon, m-a impresionat mult curatenia din camera, presul acela aliniat frumos langa pat, exact cum era in casuta bunicii mele...oameni saraci dar curati si harnici !

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Alinuk,institutionalizare?Doamne fereste.Copiii sunt perfect ingrijiti,tatal e jurist la o firma mare,se descurca mai mult decat onorabil..mama avea doar pensie de boala de 1000 ron dar cheltuielile cu boala ei erau imense.Acum e doar durerea copiilor fara mama si socul.Insa financiar,chiar daca le va fi mai greu se vor descurca,drepturile copiilor vor ramane pana la 26-27 de ani.
Sunt enorm de multe familii care au salariul minim pe economie si se descurca fara probleme.Copilul autist merge la scoala la o fundatie specializata pe tratamentul autismului,cel normal e in clasa I...
Nu sunt genul de familie de la Cluj,nu.Doar ca durerea unui tata care-si vede copilul punand flori la mormantul mamei si care ii spune "nu plange tata mi-e dor si mie de mama dar suntem barbati si nu plangem".

Greu le va fi.....macar prin lipsa Iulianei.Insa au tot ce le trebuie,doar ca le va fi mult mai greu...

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Eumada inseamna ca in toata drama asta e o lumina de speranta pentru micuti.

Daca sunt cu partea financiara intr-un relativ echilibru si daca vor fi inconjurati cu dragoste si afectiune in familie (asa cum e ea, chiar si fara cel mai de pret pion "mama") atunci copiii pot privi in viitor.

E tare trist, intr-adevar.
Si dureros.
(poate cel mai dureros acum e pentru tata)

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.desprecopii.com/info-id-8903.htm" target="_blank">Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Alinuk,greu e ca as incerca sa-i alin si nu stiu cum....decesul Iulianei i-a luat prin surprindere,boala ei le-a secatuit resursele,dar au luptat,la plural,Teo mi-a zis "am luptat noi cu boala cat am putut.oare unde am gresit?"

Copilul mic a inceput sa intrebe...sa ceara raspunsuri la intrebari ciudate...le e greu.....ce sa-i spui unui pui care noaptea deschide ochii si il intreaba pe tatal lui.."mai a venit acasa?nu-i e frig acolo?are o veioza mica acolo nu?"Ce sa spui?



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

diana, mersic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Mada, m-am intristat de ceea ce ai scris. Sfatuieste-i pe toti sa planga! Si barbatii, baietii, au voie sa planga. Sa isi exprime durerea, sa discute despre ea, sa vorbeasca, sa se stranga in brate. Si sa planga.......iar tatal daca are internet, ar putea sa ia niste ore de consiliere on-line. Sunt multi psihologi care au inceput sa isi ofere astfel serviciile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Fetelor, sunt ultima care merge la cumparaturi.
Maine ma vad cu Iulia si vom face pregatirile pentru masa de Paste.
Sper din tot sufletul sa nu fie aglomerat si sa gasim repede ceea ce cautam.

Am discutat cu ea si am rugat-o sa imi spuna exact ceea ce are nevoie.
O doleanta aparte a fost Pampersi pentru Florina. Cred ca pe aceia ii voi cumpara separat, pentru a pastra intreaga suma pentru mancare.

Stie ca cumparaturile sunt si pentru nepotei, asa ca vom cumpara la dublu. Ajutorul de nadejde va fi insasi Floricica, care vine cu noi la carat.

Mi-ar fi placut din inima sa merg sa le duc eu, insa trebuie sa merg pe la scoala de soferi:).

Alinuk, te sun maine dimineata devreme, sa stabilim daca pot trece pe la tine sa ia rechizitele.

Dragii nostri, va multumim din inima pentru intreaga actiune. Sunt fericita ca datorita voua, alte doua familii vor avea o masa de Paste cu bunataturi.

Revin dupa cumparaturile de maine!

Mergi la inceput