Un creion, un caiet, o carte - cap 3

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna dimineata dragelor!!!!!!! Aseara am fost la familiilor noastre la Tanacu, incarcati de cumparaturi. La ambele familii copii erau afara, la joaca. In drum spre familii am aflat de o alta familie dintr-un alt sat, niste oamnei muncitori cu 10 copii o fata si restul baieti. Deoarece iesisem deja din Vaslui cand am aflat din cuparaturile pentru familii am pus si pentru cea de-a treia familie. Am avut 2 sacose de haine pe care le-am dus acolo si am pus si pentru ei dulciuri, cozonac, faina , suc, zahar, ulei. Am ajuns intai la familia Tipau, au zis ca dupa sarbatori vor merge la Barlad sa vorbeasca cu cel de la care au cumparat casa, sa le faca si acte. Eu le-am zis sa rezolve cu actele si dupa aceea vom vedea ce facem si cu lumina. Cea mica de 1 an dormea e putin racitaiar tatal cu unul din baieti areu la cineva la treaba. mama era cu ceilalti acasa faceau curatenie. Au primit de la cineva o masina de spalat si un televizor dar cu care nu au ce face. Le-am dat cuparaturile de care s-au bucurat foarte mult. Am plecat la cea de-a doua familie si aici copii erau afara la joca ne-au ajutat sa ducem in casa pungile de cumparaturi. Ca de obicei era curat in casa, am intrat am impartit si aici pungile de cuparaturi, si le-am dat 700 de eli pentru soba. Aici am pus si cei 50 de euro care fusesera trimisi de Marcia tot pentru ei dar daca nu am mai ajuns la ei, nu am apucat sa ii dau. Domnul cu care am fost a zis ca la aceasta familie vrea sa le cumpere un purcel sa ii ajute sa se ajute singuri. Am plecat si de aici si am mers la cea de-a treia famile pe care am descoprit-o. Am intrat in casa aici intr-o singura camera famila cu 10 copii. Atat am reusit sa retin ca cel mai mic are 1 an si 10 luni. Am lasat si aici cumparaturile iar copii cand au vazut iepurasii se ciocolata se apucasera sa manance cu tot cu staniol, asta m-a impresionat pana la lacrimi asa ca nu am reusit sa fac decat 2 poze, nu puteam efectiv sa fac mai multe. E cumplit sa vezi in anul 2012 in ce conditii pot trai unii oameni. Le-am promis ca voi mai reveni la ei. Si aici copiii merg la scoala si la gradinita, si chiar invata destul de bine pentru conditiile pe care le au.
Poze gasiti aici http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/7066800509/in/photostream

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream


Daca va place un vot va rugam nnd1si nnd2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Diana, minunate pozele tale; m-ai inspirat si data viitoare voi face si eu mai multe poze copiilor cum se joaca, nu alimentelor duse si surprinse din toate unghiurile sa nu ratez cumva ceva....
Ce fericiti sunt, ce mununati, eu chiar ma simt ca si cum as fi fost cu tine acolo cand le-ai impartit cumparaturile.

Inbox, dl. Mascasan nu are frigider, iarna a tinut alimentele intr-o pivnita, sau demisol, ca e la acelasi nivel cu camera in care locuieste acum si pe vara mai tine ce are in frigiderul dnei Costea.

Am o rugaminte, pe care am mai repetat-o, da ma gandesc ca nu a citit toata lumea: stiu ca atunci cand era Andreiutul meu bebe se dadea de la dr de fam. lapte praf; daca se da si acum si nu l-ati scos ar fi bine cine are copil sugar daca l-ar scoate sa-l duc la garbau pentru Marius; scuze ca insist, dar decat ceai, sunt sigura ca e mai bun acesta dat de stat.
Multumesc si va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna dimineata! Am cumparat si eu ieri alimente si cateva dulciuri pt baietii mei. Azi, cu banii ramasi ma duc sa le iau rechizite si cateva jucarii, carti ceva. Inca nu a ajuns coletul de la Olishka, dar azi ar trebui sa vina.

laura, alinuk, diana, multumim pentru poze! bucuria de pe chipul copiilor e evidenta si o rasplata mai mult decat suficienta pt tot efortul depus.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Multumim Diana pentru efortul tau
ai fost ieri la aproape 20 de copii???
(nici mai stiu sa socotesc dupa pozele ce le-am vazut)


Cred ca multi dintre acesti copii nici nu stiu cum arata lumea in afara micului lor univers / acea camera in care nu e loc decat de doua paturi in care sa incapa toti.. adica lumea de dincolo de gardul ogradei lor, de granitza satului.

Ma intreb ce ar insemna pentru ei sa vada ca viata le poate oferi alternative!?
Fetelor cred ca ar fi important pentru ei sa ii putem aduce sa vada un film la un cinema..in vacanta, nu stiu sa ne gandim cum ar fi sa punem in practica asta, ce ar insemna pentru ei...sa ii ducem la o cofetarie ...la un loc de joaca pentru copii.

Ma gandesc ca ar fi o motivatie puternica pentru ei asa incat, sa-si doreasca sa invete si sa isi depaseasca acea conditie a omului amarat (e drept, cinstit) oferit model de parinti..!?






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.desprecopii.com/info-id-8903.htm" target="_blank">Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Nici eu nu pot sa imi imaginez cum pot sta 10 persoane intr-o singura camera acolo iarna fac si mancare, au si soba si 2 paturi, acolo dorm, se joaca, isi fac lectiile. E ingrozitor si suntem in anul 2012. Chiar vorbeam cu domnul care ma duce cu masina, ca la cat de multi bani au vedetele de la noi s-ar outea face atat de multe. isi fac unul altuia surprize, cand e atat de usor sa faci niste copii, care chiar nu au de nici unele, fericiti. Doamne cat de putin le trebuie. Nu pot sa imi imaginez, stau si ma gandesc, cum poti trai asa, in conditiile lor. Aseara cand am ajuns acasa nu eram buna de nimic.

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream


Daca va place un vot va rugam nnd1si nnd2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Diana, ce frumosi sunt copii si fericiti si ingrijiti! Stiti ce mi-a placut la toate pozele, ca se vede cat de lagati sunt unii de altii, protectori unul cu altul...nu stiu cum sa spun...e nemaipomenit!!!

Laura, eu am copil mic, ma rog- alaptat, medicul meu de familie cu greu imi da si retete compensate sau o trimitere undeva...In 2006 cand am nascut fata si am intrebat de lapte praf mi-a spus ca " trebuie sa demonstrez ca nu pot alapta, cu cantarit copil si daca acesta scade in greutate poate sa faca nustiu ce cerere pentru laptele praf", in fine, cu alte cuvinte, trebuie sa mai gasesti si disponibilitate la medicul de familie...eu de un an de zile, am inceput sa-i cer direct ca retetele sa mi le dea compensate, fiindca 5 ani, la fata cea mare care a avut si probleme respiratorii nu am luat nimic compensat...ei cand mi-a ajuns cutitul la os am cerut... :) adica mi-am cerut drepturile !

Si apropos de medici, Papanash, m-am luat de griji si am fost la medic ca poate am alergie...ei bine sunt intr-o ureche, la propriu, am otita, mi-am dat seama ca am alte simptome decat cele de raceala normala ! Nu va mai zic, ca m-a consultat medicul cu cel mic in brate...nu stiu ce ne-om face la toamna...



Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Impresionante pozele ! ...din pacate sunt foarte multi copii in ziua de azi care traiesc in conditii umile, poate chiar mai rau ... si e nevoie de atat de putin sa-i faci fericiti ...
Multumim Laura_s si Diana pentru efortul vostru si pentru ca ati impartasit cu noi bucuria copilasilor !

Foarte buna ideea Alinuk, cred ca ar fi un pas important pentru ei sa-i facem sa cunoasca si alta lume, dincolo de casuta lor si, pe masura ce cresc, sa inteleaga ca-si pot depasi conditia daca merg la scoala ! ... sigur ca pentru a-i scoate la un film, la o piesa de teatru, la un loc de joaca amenajat avem nevoie de "logistica" transport, voluntariat .... dar poate ne organizam incet, incet ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Da, e o idee buna in masura in care se poate aplica; eu am asteptat sa vina caldura sa-i pot lua pe Lavi si Sebi de la scoala dupa ore si sa-i duc la o praji, un suc...
Cu cei trei mai mici e mai greu, drumul pana la ei dureaza o ora si iti ia toata ziua si singura cu trei copii nu ma incumet sa ies in parc; ei au parc in Garbau, dar nu stiu daca ii duce cineva in parc.
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

impresionant ceea ce faceti, fetelor nu pot decat sa va spun din inima : felicitari !!!

imi pare rau ca sunt asa de departe si nu va pot ajuta...dar ma gandesc la voi si citesc zilnic pe forum (cand am timp, intru de cateva ori sa vad ce ati mai scris)....

@Diana : imi pare bine ca am putut ajuta putin...

va doresc un Paste fericit si tot binele din lume...si nu in ultimul rand multa, multa sanatate....ca restul vine de la sine...

cu drag
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Diana, cuvinte nu am asa ca

Mergi la inceput