Un creion, un caiet, o carte - cap 3

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

dragele mele, am revenit...
felicitati Alinuk pentru fericirea adusa acelor copii; Doamne ce usor sunt de multumit unii oameni si ce putin le trebuie unor copii pentru a rade, mai rar vezi copii de 7-10 ani sa se bucure de o culegere...al meu pitic nu se bucura niciodata cand ii cumpar ceva caiet special....
Am fost si noi la Garbau; am fost cu sotul meu, cu Anca-prietena din Cluj care e avocat si de la Craciun pana acum m-a tot ajutat cu aceste familii si am mai fost cu inginerul constructor.
A fost o vizita neanuntata si au fost foarte surprinsi cand ne-au vazut; dl Mascasan era in curte si spala niste pantofi, dna Costea era in casa si spala haine.
Am facut cumparaturi de 399 lei, am cumparat mancare: orez, carne tocata, carne de porc, paste, salam, margarina, pampersi, lapte praf, un lighean pt dna Costea sa spele copii, sapun Dalin, servetele umede si fructe si jucarii pentru copii: Anca a mai cumparat din banii ei dulciuri pentru toti copii, ulei, cascaval...
Barbatii au masurat camerele pentru acel deviz al lucrarilor, Anca a verificat actele; concluzia noastra este ca cel mai bun lucru pentru dl. Mascasan ar fi sa primim de la Primarie un teren de 100 mp si sa-i construim acolo o casuta mica, dar care sa fie numai a lui; situatia juridica a casei in care stau acum toti nu e foarte clara, nu e facut partajul dupa moartea bunicii copiilor (dna Mascasan cea care a decedat statea in casa parintilor ei si in momentul in care a murit mama dnei Mascasan s-a facut ceva act la notar, dar inca nu am vazut actul; Anca va primi o copie si va vedea exact despre ce e vorba.
Inginerul ne va face 3 devize: pentru camera de sus unde sta dna Costea cu copiii si Adi, pentru partea de jos unde sta dl Mascasan si un al treilea pentru o casuta mica, dar cu spatii bine definite.
Copii au fost foarte fericiti, Lavi a primit ceasul trimis de Helbi din Germania la care i-am pus baterie ca nu mergea, i-am dus o pereche de cercei din cei pe care i-am primit eu de la Alexandrina; a fost asa fericita, ii zambeau si ochii de bucurie; Sebi a primit ceva necesar pentru pescuit, ca de Craciun sotul meu ia dus o undita din colectia lui.
Cei mici au primit set de luptator, set de politist si un set cu 3 ATV pentru cel mic-Marius. Am dus si un carucior pt Marius.
Din pacate nu pot pune pozele inca (ne-am mutat din apartamentul in care stateam si nu am adus cu noi cablurile pentru a descarca pozele, dar promit ca voi rezolva cat de curand aceasta problema); mai jos veti gasi factura cu cumparaturile facute.
Va pup si sarbatori fericite tuturor celor care serbeaza Pastele ( si eu am serbat, asa ca voi avea doua sarbatori Pascale).

http://www.flickr.com/photos/69163743@N03/6913818686/in/photostream/

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Laura
multumim ca ai fost mesagerul aducator de bucurii catre copiii de la Garbau


speram sa aducem familiei acesteia greu incercate, linistea si siguranta unui locsor al ei




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Ce ma bucur ca au fost fericiti copilasii pana si pentru culegerile de matematica ! Sa le fie de folos !

Vreau sa multumesc in mod special prietenelor mele cu suflet mare ce ne-au ajutat cu hainute si incaltari frumoase, care au ajuns la "copiii nostri" prin Alinuk si Gabby si vor mai ajunge prin Laura25. Copilasii vor avea hainute si pantofiori frumosi in ziua de Pasti si datorita voua:

Multumesc Mihaela S.
Multumesc anca_nicolae



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

dragelor (alinuk si laura_s) , v-ati umplut sufletul de bucurie si ne-ati transmis-o si noua !!!
Copii fericiti sau desprecopii !

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Dragelor,

ce de actiuni frumoase am vazut Ma bucur atat de mult sa vad copii fericiti si va felicit din tot sufletul pentru eforturile depuse!

Laura imi pare tare rau ca n-am mai intrat in ultimele zile si nu vazusem ca erai in cautare de carucior. Nu aveam eu personal, dar as fi incercat sa fac rost. Oricum ma bucur ca ai gasit pana la urma. Ce frumos ca ai gasit familiile "in actiune". Sper sa se gaseasca o solutie pentru locuinta familiei Mascasan...ma tot gandeam la bietul Luca, daca tatal lui va putea avea grija de el cum trebuie, sa-l spele, sa-i faca de mancare. Of, bietii copilasi...



Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Inbox am primit astazi instiintare ca a sosit coletul si am fost sa-l ridic de la Posta.

Cred ca ce ai pus acolo se potrivesc majoritatea domnisoarei Lucia / de 14 ani (daca's ale tale hainutele, clar ca ai si tu statura de domnisoara), din familia Rada. Zic eu ca se potrivesc si pentru ca sunt inchise la culoare (hainuta maron si costumul negru), fetitza aceasta isi petrece parte din vacante la manastirea Namaiesti (langa Campulung Muscel) unde mama copiilor are o sora calugarita.
Pantofii - unuia dintre baieti, i-ati vazut in poze, sunt zdravanutzi.
Iar de parfum, caruia i-am gasit eu un capacel, cred ca toate fetitele din aceasta familie indiferent de varsta (4 la numar) vor fi extrem de incantate.

Miercuri va merge mama din nou la ei si le va mai duce ce a mai ramas.






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.desprecopii.com/info-id-8903.htm" target="_blank">Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Alinuk, ma bucur ca a ajuns pachetul mai repede decat ma asteptam. Ma bucur ca le-ai gasit si viitoarele purtatoare, ca sa le zic asa, sper sa le placa si sa se bucure de ele. Si merci de compliment, ce sa zic, cu statura de domnisoara am ramas, dar s-au mai adaugat niste riduri si fire albe , ca sa-mi dea valoare zic eu.

Pup !


Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Helllooo, sper ca nu m-ati dat disparuta de tot-de tot.
Sper ca de luna viitoare sa revin si eu cu arme si munitii si gata de lupta.
Si desi nu am mai contribuit la sporirea veniturilor nu ma pot abtine sa nu va prezint ...nu stiu cum sa denumesc... e un fel de asociatie ca cea de la Robert Cole, se ocupa de tineri cu handicap sever www.aschf-bucuresti.ro./" target="_blank">"CONSTRUIM UN VIS" , prin terapie ocupationala, aici puteti vedea ce realizeaza : TABLOURI .
Tinerii nu sunt abandonati, au familii, dar sunt lipsite de venituri.
Din pacate nici cei de la centrul acesta nu s-au mai descurcat sa otina donatii si sunt in pericol sa se inchida si vor fi nevoiti sa-i trimita acasa...foarte probabil vor ajunge pe strazi sau la cine stie ce camin.
Daca i-am putea ajuta sa le promovam pentru vanzare produsele realizate ar fi foarte bine. Au niste felicitari foarte frumoase, tablouri, pictura pe sticla...imi pare foarte rau ca nu i-am cunoscut inainte de martisor...




CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

Nepotul meu ;


www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Neata dragelor, astazi reusesc si eu sa ma adun si sa scriu pe aici. La mine la job, inainte de sarbatori e nebunie mare si in plus am fost in weekendul asta plecata cu copilul la nationale, la Braila. Ramasesem datoare cu caiete studentesti pt Aka sau daca a facut pachetul pt oricine mai are nevoie. Cu cine iau legatura? Le las la depozit? In plus mai am niste banuti de la "fetele mele" (colege de la job) si voi lua bilete la tombola - trebuie sa intru si acolo sa vad procedura.
Felicitari fetelor care au reusit sa aduca bucuria in ochii copilasilor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Azi am reusit sa pun la posta un colet cu hainute si carticele (caiete speciale de matematica si o carticica cu lecturi scolare clasa II) pentru baieteii din Neamt (hanorace, pluovarase, pantaloni grosi si subtiri, camasute albe si camasute colorate, bluzite, tricouri etc.).
Multumesc anca_nicolae .

Laura25, te rog mult sa-mi confirmi cand il primesti. Multumesc frumos !
Sa le fie de folos !



Mergi la inceput